REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Rynek powierzchni biurowych stale się rozwija

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
PRESTIGE PR
Rynek powierzchni biurowych stale się rozwija. Fot. Armstrong
Rynek powierzchni biurowych stale się rozwija. Fot. Armstrong
Armstrong
Armstrong

REKLAMA

REKLAMA

Rynek powierzchni biurowych stale się rozwija. Popyt na biura regularnie rośnie, dlatego deweloperzy rozpoczynają kolejne inwestycje.

W Warszawie chętnych na biura nie brakuje. Od lipca do września tego roku podpisano umowy na ponad 119 tys. mkw. Podsumowując trzy kwartały 2011 roku, deweloperom udało się wynająć łącznie ponad 440 tys. mkw. stołecznych biur, podaje Jones Lang LaSalle. Analitycy tej firmy przewidują, że rekordowy poziom najmu zarejestrowany w 2010 r. (549 tys. mkw. ) może zostać w tym roku przekroczony.

REKLAMA

W pozostałych dużych miastach w III kw. 2011 roku klienci korporacyjni wynajęli około 70 tys. mkw. (raport Jones Lang LaSalle). Największą aktywność najemców obserwowano we Wrocławiu oraz w Trójmieście. W sumie w aglomeracjach miejskich poza Warszawą od stycznia do września br. zostało wynajęte ponad 225 tys. mkw. powierzchni biurowych (dane CBRE).

Nawet 100 tys. mkw. w nowych biurowcach

Duży popyt na biura stymuluje deweloperów do budowy kolejnych obiektów oferujących nowoczesne powierzchnie biurowe. W stolicy powstaje kilka dużych inwestycji dysponujących ponad 40 tys. mkw. powierzchni. Największym powstającym biurowcem jest Warsaw Spire na Woli z ok. 100 tys. mkw. biur.

Zobacz także: Stadion Miejski w Poznaniu: GALERIA

Analitycy Jones Lang LaSalle wskazują jednak, że większość realizowanych teraz budów to projekty, na które deweloperzy nie znaleźli jeszcze chętnych. Taka sytuacja jest dobra dla najemców. Firmy, które decydują się podpisywać umowy najmu na wczesnym etapie realizacji inwestycji, mogą uzyskać korzystniejsze warunki. Najatrakcyjniejsze stawki można wynegocjować w budynkach, których budowa jeszcze się nie rozpoczęła. W tym przypadku firmy w pewnym stopniu mogą dyktować warunki, bo tego typu umowy są często niezbędne inwestorom do zdobycia finansowania.  

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zainteresowanie biurami poza centrum

REKLAMA

Większość nowoczesnej powierzchni biurowej jest wynajmowana przez międzynarodowe firmy i korporacje. To właśnie ich decyzje mają w dużym stopniu wpływ na popyt. Z uwagi na jego duży poziom, na stołecznym rynku notowana jest tendencja wzrostowa stawek czynszowych. Powierzchnie w prestiżowych budynkach zlokalizowanych w centralnych punktach Warszawy wynajmowane są nawet za 27 euro za 1 mkw./m-c.

Nie mniejszym powodzeniem najemców cieszą się biurowce położone poza centrum miasta, w których koszty wynajmu są nieco niższe, wynoszące średnio 15–15,5 euro za mkw./m-c (dane Jones Lang LaSalle) w przypadku najwyższej klasy powierzchni. Firmy interesują się przede wszystkim gotowymi biurami i ofertami w inwestycjach na zaawansowanym etapie budowy.

W tym roku zostanie ukończona m.in. budowa kompleksu Inwestycji Kijowska, w której powstaje łącznie 8 tys. mkw. nowej powierzchni biurowej. W tym oryginalnym pod względem architektonicznym kompleksie przy ul. Kijowskiej 5, którego głównym wykonawcą jest PBM Południe S.A., można wynająć powierzchnię biurową zarówno w zrewitalizowanej kamiennicy z 1869 roku, jak i nowo powstałym budynku biurowym. Nowy obiekt wyróżnia się ciekawą fasadą i nadwieszeniem nad ulicą Wieczorkiewicza, pod którym będzie przebiegał ruch samochodowy. Prezes PBM Południe Development przyznaje, że powierzchnie biurowe w tej inwestycji cieszą się sporym zainteresowaniem najemców ze względu na oferowane stawki czynszowe, wynoszące od 58 zł/mkw.     

Zmniejszyła się podaż

W trzecim kwartale tego roku w Warszawie oddano do użytku ok. 60 tys. mkw. powierzchni biurowej. Mimo to wielkość nowej podaży w całym 2011 roku będzie najniższa od 6 lat. Na stołeczny rynek trafi jedynie 130 tys. mkw. biur. Przyczyną tego stanu rzeczy jest mała liczba rozpoczynanych budów w 2008 i 2009 r.

Zobacz także: Lokale użytkowe na parterach inwestycji mieszkaniowych w Gdańsku

Dane zawarte w raporcie Jones Lang LaSalle wskazują również, że zasoby nowoczesnej powierzchni biurowej w pozostałych miastach były w ostatnim kwartale takie same jak w poprzednim. Jedynie w Trójmieście podaż biur nieznacznie się zwiększyła. W III kw. 2011 roku w miastach regionalnych w budowie było 354 tys. mkw. powierzchni biurowej. To o ok. 20 proc. więcej w porównaniu z analogicznym okresem poprzedniego roku (300 tys. mkw. w III kw. 2010 r.). Prognozy przewidują oddanie w regionach do końca tego roku niespełna 77 tys. mkw., a to najwięcej od połowy 2010 r.  

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Obowiązek publikacji cen ofertowych mieszkań - co na to deweloperzy?

Jak wynika z analiz rynku, ceny nie są publikowane aż w 60–80 proc. inwestycji. Jak zatem deweloperzy oceniają zmiany w ustawie, które wprowadzają obowiązek ujawniania cen wszystkich budowanych mieszkań? Jakie mogą być konsekwencje tych przepisów dla rynku nieruchomości? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Gminy budują mało mieszkań czynszowych z co najmniej pięciu powodów. Niektóre mogą szokować!

Szanse na tanie mieszkanie czynszowe od gminy są znikome i nie wystarczy – jak przekonują niektórzy politycy – dosypać więcej pieniędzy z budżetu państwa, a inwestycje z tanimi mieszkaniami na wynajem wyrosną jak grzyby po deszczu. Eksperci portalu GetHome.pl zwracają uwagę, że jest co najmniej pięć przyczyn niskiej aktywności inwestycyjnej gmin.

Rynek wynajmu w Warszawie w 2025 roku – czy zakup na wynajem to dobra forma inwestycji?

Wynajem nieruchomości mieszkalnych to na ten moment ciekawy pomysł na dochodowy biznes. Inwestowanie w mieszkania na terenie Warszawy zawsze wiąże się z ryzykiem. Musisz wiedzieć, jak wybierać nieruchomości, aby kupić je w jak najrozsądniejszej cenie, wyremontować, a następnie wynająć z zyskiem.

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem?

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem? Na rynek najmu coraz częściej trafiają mieszkania z budynków posiadających miejsca postojowe. Wyjaśniamy, czy te miejsca są wynajmowane razem z lokalem.

REKLAMA

DSR i magazyny energii w Polsce – wyzwania i szanse transformacji energetyczne [WYWIAD]

Czy polski system energetyczny jest gotowy na rosnące wyzwania? Dlaczego mechanizmy redukcji zapotrzebowania (DSR) nie działają jeszcze tak, jak powinny? Co musimy zmienić, by zwiększyć elastyczność i niezawodność sieci oraz jaką rolę mogą odegrać magazyny energii i OZE?

Obniżka stóp procentowych a kupno mieszkania w 2025 roku

Jak obniżka stóp procentowych w 2025 roku wpływa na kupno nowego mieszkania? Oznacza to przede wszystkim lepszą dostępność kredytów hipotecznych. Co jeszcze powinni wiedzieć kupujący nieruchomość?

Gdzie przechować rzeczy w trakcie remontu i nie tylko?

Przechowywanie rzeczy w wielu sytuacjach życiowych staje się dużym problemem. Jedną z takich sytuacji jest remont domu lub mieszkania. Gdzie najbezpieczniej przechować sprzęty RTV i AGD, meble i inne wartościowe rzeczy? Podpowiadamy.

Inflacja spada, ale nie koszty utrzymania mieszkania: ile więcej trzeba teraz dopłacać do czynszu

Wzrost kosztów mieszkaniowych był w 2024 r. czynnikiem dość mocno wpływającym na poziom inflacji. Sprawdzamy, czy te koszty nadal mocno rosną. Warto pamiętać, że dla budżetów domowych są one równie ważne jak wydatki na żywność, bo przez rodziny traktowane są jako te z kategorii pierwszej potrzeby do zaspokojenia.

REKLAMA

Za jaką maksymalną kwotę nabywcy poszukują teraz mieszkań?

Do jakiej kwoty poszukuje mieszkań większość kupujących? Przy jakim progu kończy się zdolność kredytowa? Jakie mieszkania można nabyć w tej cenie? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Zmiany dla prosumentów: opłaty za recykling paneli fotowoltaicznych

Polska wprowadza opłaty za utylizację paneli fotowoltaicznych. Właściciele starszych instalacji fotowoltaicznych będą pokrywać koszty recyklingu zużytych paneli. Zmiana prawa ma na celu przesunięcie ciężaru odpowiedzialności z producentów na użytkowników w obliczu rosnącej ilości odpadów z OZE.

REKLAMA