REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Rynek powierzchni biurowych stale się rozwija

PRESTIGE PR
Rynek powierzchni biurowych stale się rozwija. Fot. Armstrong
Rynek powierzchni biurowych stale się rozwija. Fot. Armstrong
Armstrong
Armstrong

REKLAMA

REKLAMA

Rynek powierzchni biurowych stale się rozwija. Popyt na biura regularnie rośnie, dlatego deweloperzy rozpoczynają kolejne inwestycje.

W Warszawie chętnych na biura nie brakuje. Od lipca do września tego roku podpisano umowy na ponad 119 tys. mkw. Podsumowując trzy kwartały 2011 roku, deweloperom udało się wynająć łącznie ponad 440 tys. mkw. stołecznych biur, podaje Jones Lang LaSalle. Analitycy tej firmy przewidują, że rekordowy poziom najmu zarejestrowany w 2010 r. (549 tys. mkw. ) może zostać w tym roku przekroczony.

REKLAMA

W pozostałych dużych miastach w III kw. 2011 roku klienci korporacyjni wynajęli około 70 tys. mkw. (raport Jones Lang LaSalle). Największą aktywność najemców obserwowano we Wrocławiu oraz w Trójmieście. W sumie w aglomeracjach miejskich poza Warszawą od stycznia do września br. zostało wynajęte ponad 225 tys. mkw. powierzchni biurowych (dane CBRE).

Nawet 100 tys. mkw. w nowych biurowcach

Duży popyt na biura stymuluje deweloperów do budowy kolejnych obiektów oferujących nowoczesne powierzchnie biurowe. W stolicy powstaje kilka dużych inwestycji dysponujących ponad 40 tys. mkw. powierzchni. Największym powstającym biurowcem jest Warsaw Spire na Woli z ok. 100 tys. mkw. biur.

Zobacz także: Stadion Miejski w Poznaniu: GALERIA

Analitycy Jones Lang LaSalle wskazują jednak, że większość realizowanych teraz budów to projekty, na które deweloperzy nie znaleźli jeszcze chętnych. Taka sytuacja jest dobra dla najemców. Firmy, które decydują się podpisywać umowy najmu na wczesnym etapie realizacji inwestycji, mogą uzyskać korzystniejsze warunki. Najatrakcyjniejsze stawki można wynegocjować w budynkach, których budowa jeszcze się nie rozpoczęła. W tym przypadku firmy w pewnym stopniu mogą dyktować warunki, bo tego typu umowy są często niezbędne inwestorom do zdobycia finansowania.  

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zainteresowanie biurami poza centrum

REKLAMA

Większość nowoczesnej powierzchni biurowej jest wynajmowana przez międzynarodowe firmy i korporacje. To właśnie ich decyzje mają w dużym stopniu wpływ na popyt. Z uwagi na jego duży poziom, na stołecznym rynku notowana jest tendencja wzrostowa stawek czynszowych. Powierzchnie w prestiżowych budynkach zlokalizowanych w centralnych punktach Warszawy wynajmowane są nawet za 27 euro za 1 mkw./m-c.

Nie mniejszym powodzeniem najemców cieszą się biurowce położone poza centrum miasta, w których koszty wynajmu są nieco niższe, wynoszące średnio 15–15,5 euro za mkw./m-c (dane Jones Lang LaSalle) w przypadku najwyższej klasy powierzchni. Firmy interesują się przede wszystkim gotowymi biurami i ofertami w inwestycjach na zaawansowanym etapie budowy.

W tym roku zostanie ukończona m.in. budowa kompleksu Inwestycji Kijowska, w której powstaje łącznie 8 tys. mkw. nowej powierzchni biurowej. W tym oryginalnym pod względem architektonicznym kompleksie przy ul. Kijowskiej 5, którego głównym wykonawcą jest PBM Południe S.A., można wynająć powierzchnię biurową zarówno w zrewitalizowanej kamiennicy z 1869 roku, jak i nowo powstałym budynku biurowym. Nowy obiekt wyróżnia się ciekawą fasadą i nadwieszeniem nad ulicą Wieczorkiewicza, pod którym będzie przebiegał ruch samochodowy. Prezes PBM Południe Development przyznaje, że powierzchnie biurowe w tej inwestycji cieszą się sporym zainteresowaniem najemców ze względu na oferowane stawki czynszowe, wynoszące od 58 zł/mkw.     

Zmniejszyła się podaż

W trzecim kwartale tego roku w Warszawie oddano do użytku ok. 60 tys. mkw. powierzchni biurowej. Mimo to wielkość nowej podaży w całym 2011 roku będzie najniższa od 6 lat. Na stołeczny rynek trafi jedynie 130 tys. mkw. biur. Przyczyną tego stanu rzeczy jest mała liczba rozpoczynanych budów w 2008 i 2009 r.

Zobacz także: Lokale użytkowe na parterach inwestycji mieszkaniowych w Gdańsku

Dane zawarte w raporcie Jones Lang LaSalle wskazują również, że zasoby nowoczesnej powierzchni biurowej w pozostałych miastach były w ostatnim kwartale takie same jak w poprzednim. Jedynie w Trójmieście podaż biur nieznacznie się zwiększyła. W III kw. 2011 roku w miastach regionalnych w budowie było 354 tys. mkw. powierzchni biurowej. To o ok. 20 proc. więcej w porównaniu z analogicznym okresem poprzedniego roku (300 tys. mkw. w III kw. 2010 r.). Prognozy przewidują oddanie w regionach do końca tego roku niespełna 77 tys. mkw., a to najwięcej od połowy 2010 r.  

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Mieszkania w PRL. Ile nieruchomości można było legalnie posiadać? Ile kosztowała kawalerka w centrum Warszawy?

"W PRL mieszkanie było najbardziej deficytowym dobrem na rynku. Od 1989 r. realne zarobki Polaków wzrosły, ale i tak mieszkanie pozostaje towarem luksusowymi i trudno dostępnym dla znacznej części społeczeństwa" - powiedział PAP prof. Andrzej Zawistowski, historyk gospodarki, wykładowca Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie.

Gdzie deweloperzy wciąż są górą, a gdzie powinni już zacząć zabiegać o klientów?

Ceny nowych mieszkań prawdopodobnie pójdą w tym roku w górę z powodu rosnących kosztów budowy. Jednak nie można wykluczyć promocyjnych bonusów od deweloperów, których zmusi do tego zaostrzająca się konkurencja. Eksperci portali RynekPierwotny.pl i GetHome.pl sprawdzili, w których metropoliach zanosi się na walkę o klientów.

Kiedy najlepiej siać trawnik?

Trawnik to podstawa każdego ogrodu. Kiedy siać trawę, aby gęsto i zdrowo rosła? Jak siać trawnik krok po kroku?

Deweloperzy na Giełdzie Papierów Wartościowych

Po co deweloperom mieszkaniowym Giełda Papierów Wartościowych? Jakie korzyści im przynosi? Dlaczego niektórzy po latach obecności na giełdzie rezygnują z niej? 

REKLAMA

Kiedy jest zimna Zośka 2024? Kiedy są zimni ogrodnicy?

Kiedy jest zimna Zośka 2024? Kiedy są zimni ogrodnicy i jakie są ich imiona? Co oznacza ta data dla ogrodników i rolników? Jakie znane przysłowia wiążą się z tym zjawiskiem?

Dzicy lokatorzy w Polsce idą śladem hiszpańskich ocupas. Jest obywatelski projekt ustawy, który ma ich powstrzymać

Osoba, która porusza się bez zgody właściciela jego samochodem traktowana jest przez prawo jako złodziej. Jeśli zajmie cudze mieszkanie, ma więcej praw od właściciela, bo ten musi nawet płacić czynsz wspólnocie mieszkaniowej. To tak jakby prawo zakazywało właścicielowi tego kradzionego auta jeszcze fundować złodziejowi paliwo.

Czy ceny mieszkań nadal będą rosły?

Minister Rozwoju i Technologii, Krzysztof Hetman, ocenił w Radiu Zet, że deweloperzy zwiększyli podaż mieszkań, przewidując wprowadzenie programu "Mieszkanie na start" oraz programu wsparcia rozwoju budownictwa społecznego.

Wiosenne wyzwania finansowe Polaków. Remont domu na czele listy

Według najnowszego badania przeprowadzonego przez Santander Consumer Bank "Polaków Portfel Własny: wiosenne wyzwania 2024", aż 38% respondentów wskazało, że największym wydatkiem, jaki planują ponieść wiosną, jest remont domu. Co więcej, 58% badanych planuje sfinansować swoje projekty z bieżących dochodów.

REKLAMA

Kredyty hipoteczne z WIBOR-em. Abuzywne formuły zmiany oprocentowania niezgodne z unijnym rozporządzeniem BMR

Wraz z wejściem rozporządzenia BMR umowy kredytowa zawierające niedozwolone zapisy powinny zostać aneksowane i dostosowane do nowego porządku prawnego. Brak dostosowania umowy może skutkować tym, że umowa zawarta wiele lat temu może okazać się nieważna.

Nowe mieszkania w starej przestrzeni - rewitalizacja centrów miast

Centra wielkich miast są atrakcyjnymi miejscami nie tylko do pracy, ale też do mieszkania. Swobodny dostęp do miejskiej infrastruktury zapewnia tam wygodne funkcjonowanie na co dzień. Niestety, gęsta zabudowa – typowa dla centrum – ogranicza możliwość budowania nowych lokali, zarówno komercyjnych, jak i mieszkalnych. Zdaniem architektów i urbanistów skutecznym rozwiązaniem tego problemu są rewitalizacje zabytkowych kamienic i nadbudowy. Wciąż jednak można odnieść wrażenie, że potencjał istniejących budynków pozostaje niewykorzystany.

REKLAMA