REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Banki stawiają na inwestycje biurowe

PRESTIGE PR
Banki stawiają na inwestycje biurowe.
Banki stawiają na inwestycje biurowe.

REKLAMA

REKLAMA

Banki stawiają na inwestycje biurowe, które, ich zdaniem, najbardziej opłaca się finansować. Polski rynek nieruchomości, obok Austrii i Czech, to według banków najlepszy obszar na finansowanie inwestycji biurowych.

Z analizy firmy doradczej KPMG „CEE Property Lending Barometer 2011”, która ilustruje stopień pozytywnego nastawienia banków do finansowania projektów nieruchomościowych w poszczególnych krajach, wynika, że Polska zajmuje pod tym względem trzecie miejsce w naszym regionie Europy. Austria znacznie wyprzedza wszystkie pozostałe kraje. Drugie i trzecie miejsce zajmują kolejno Czechy i Polska. W tych krajach banki wykazują większą gotowość do zwiększania akcji kredytowej w sektorze finansowania nieruchomości.

REKLAMA

Według danych zawartych w raporcie, od roku nastąpiło zwiększenie finansowania inwestycji na rynku nieruchomości w naszym regionie. Choć banki wciąż utrzymują restrykcyjne kryteria udzielania pożyczek inwestycyjnych. Selekcjonują projekty, wspierając te, które oceniają jako najlepiej rokujące i gwarantujące sukces.  

Głównie inwestycje biurowe

W 2011 r. w porównaniu z poprzednim rokiem można zauważyć poprawę nastawienia banków do udzielania kredytów na inwestycje nieruchomościowe. W poszczególnych krajach regionu występują duże różnice dotyczące sektorów preferowanych przez banki. W naszym kraju, podobnie jak w Czechach i Rumunii, najbardziej preferowane są inwestycje biurowe.

Zobacz także: Prosta Tower – nowy biurowiec na warszawskiej Woli: GALERIA

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Na Węgrzech i w Serbii priorytetem jest finansowanie budowy obiektów handlowych. W Austrii banki wykazują podobne zainteresowanie projektami biurowymi, przemysłowymi oraz handlowymi, zaś w Bułgarii, Słowenii i krajach bałtyckich przeważa finansowanie budowy obiektów przemysłowych i logistycznych.


Rynek biurowy się rozwija

REKLAMA

Trudno się dziwić, że w naszym kraju banki wykazują największe zainteresowanie projektami biurowymi, zważywszy na bardzo dobrą kondycję tego segmentu rynku. Poziom powierzchni niewynajętej na największym w kraju (80 proc. powierzchni ogółem) warszawskim rynku nieruchomości biurowych spadł do 6,2 proc. (raport Jones Lang LaSalle). Wobec ograniczonej podaży nowych powierzchni analitycy spodziewają się dalszej obniżki wskaźnika pustostanów i prognozują wzrost stawek czynszowych w stołecznych nieruchomościach biurowych. Szczególnie, że popyt na powierzchnie biurowe w porównaniu ze średnią z ostatnich pięciu lat wzrósł o 36 proc., zwracają uwagę analitycy Jones Lang LaSalle.   

Mniejsza dostępność powierzchni biurowych to efekt niewielkiej liczby oddawanych nowych biur. W pierwszej połowie tego roku w Warszawie oddano do użytku zaledwie 28,3 tys. mkw. Jest to skutkiem spowolnienia gospodarczego w latach 2008–2009. Nie jest zaskoczeniem zatem, że w tym sektorze nieruchomości obserwujemy obecnie intensywniejszą działalność deweloperską.

– Na rynku stołecznym brakuje nowych budynków biurowych, w których oferowane byłyby niższe stawki czynszowe, na poziomie 14–16 euro/mkw. Inwestycja Kijowska, której budowę planujemy zakończyć jeszcze w tym roku, doskonale wpisuje się w potrzeby rynku. Oddana w niej zostanie do użytku powierzchnia biurowa w zrewitalizowanej zabytkowej kamienicy o pow. całkowitej 3 tys. mkw. przy ul. Kijowskiej 5 i przylegającym do niej nowoczesnym budynku biurowym o powierzchni 5 tys. mkw. w cenie od 58 zł/mkw. – mówi Andrzej Ołdakowski, prezes PBM Południe Development.   

Zobacz także: Apartamentowiec Złota 44 – warszawski drapacz chmur: GALERIA

Dla kogo niższe marże?

REKLAMA

Z raportu KPMG wynika, że niższe marże zanotowano przy finansowaniu projektów generujących dochód. Najniższa średnia marża oferowana przez banki w przypadku finansowania inwestycji w nieruchomości wyniosła 4,32 proc. (obiekty handlowe i biurowe), a najwyższa 4,41 proc. (hotelarstwo).

Przytaczane w analizie KPMG wyniki badań opracowanych przez firmę CB Richard Ellis (CBRE) mówią, że kraje regionu (zwłaszcza Polska i Czechy) należą do najatrakcyjniejszych w Europie (po Niemczech) lokalizacji dla inwestorów w 2011 roku. Mniej rozwinięte rynki oferują bowiem znaczne korzyści cenowe w porównaniu z krajami Europy Zachodniej.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Raty kredytu hipotecznego można obniżyć zmieniając polisę ubezpieczenia na życie, jak to zrobić i ile można zaoszczędzić

Umowy o kredyt bankowy są tak skonstruowane, że skorzystanie z zabezpieczenia w postaci polisy za życie za pośrednictwem banku udzielającego kredytu oznacza niższą marżę. Standardowo dotyczy to pierwszego kilkuletniego okresu kredytu. Potem jednak zmiana umowy ubezpieczenia może dać nawet kilka tysięcy oszczędności w kosztach jego obsługi.

Jak kupić mieszkanie za 50% ceny? Jest jeden sposób

Okazuje się, że ceny wywoławcze mieszkań dostępnych na licytacjach komorniczych są od 20% do nawet 55% niższe. Jak zatem wziąć udział w licytacji komorniczej i kupić dużo taniej mieszkanie? Jest kilka rzeczy, o którym trzeba wiedzieć przed przystąpieniem do takiej licytacji.

Najchętniej w bloku lub kamienicy i blisko centrum. Takich mieszkań szuka Pokolenie Z

W dorosłość a więc także na rynek nieruchomości jako konsumenci zaczynają wkraczać przedstawiciele pokolenia Z. To jakich mieszkań w jakich lokalizacjach szukają, już teraz zaczyna kształtować trendy w całym sektorze mieszkaniowym. Jakie są ich preferencje mieszkaniowe?

Dlaczego mieszkania w Polsce wciąż drożeją? Jest kilka głównych przyczyn

Ceny nieruchomości w Polsce rosną w zawrotnym tempie, stawiając nas pod tym względem w czołówce Unii Europejskiej. Szczególnie dotyka to małych mieszkań w dużych miastach. Główne przyczyny? Rosnący popyt, inflacja i wzrost płac, jednak według ekspertów czynników stymulujących jest więcej. W tym np. regulacje prawne, formalności z nimi związane i koszty ich realizacji.

REKLAMA

Ulga termomodernizacyjna coraz mniej popularna. Ile można zaoszczędzić?

Podatkowa ulga termomodernizacyjna wzbudza coraz mniejsze zainteresowanie. Znacznie większym powodzeniem cieszy się dopłata w programie "Czyste Powietrze". Dane podaje portal GetHome.pl.

Bezpieczny Kredyt 2%: banki rozpatrzyły już wszystkie wnioski kredytowe. Na co poszło najwięcej kredytów hipotecznych, odpowiedź zaskakująca

Kto zdążył złożyć wniosek o Bezpieczny Kredyt 2% na ostatnią chwilę, ten musiał czekać nawet do końca marca na kredyt hipoteczny pozwalający sfinalizować planowaną inwestycję mieszkaniową. Na co zostały przeznaczone kredyty? O dziwo, najwięcej nie trafiło do deweloperów, bo to nie nowe mieszkania były preferowane.

Ceny mieszkań w 2024 r. w 6 największych miastach Polski - wykres, prognozy

Jakie są ceny mieszkań w 2024 roku? Oto wykresy i prognozy Polskiego Instytutu Ekonomicznego uwzględniające cenę za 1 m2 mieszkania w 6 największych miastach Polski. Ceny za 1 m2 mieszkania wyhamowały. Gdzie ceny rosły najszybciej, a gdzie spadały?

Pierwsze półrocze na rynku nieruchomości. Sprzedaż mieszkań w liczbach

Pierwsza połowa roku za nami, deweloperzy mogą podsumować sprzedaż mieszkać w tych sześciu miesiącach. Czy jest lepiej w porównaniu do poprzednich kwartałów? 

REKLAMA

Czy wrócą kredyty hipoteczne z wkładem własnym poniżej 10%?

Nie tak dawno wkład własny poniżej 10% do kredytu hipotecznego był rzadkością. Co zmienił w tej kwestii program Bezpieczny Kredyt 2%? 

Hipoteka odwrócona – fakty i mity o usłudze finansowej

Hipoteka odwrócona to usługa finansowa, która skierowana jest głównie do osób starszych. Usługa, chociaż dostępna już od lat, nadal wywołuje wiele pytań. Czy po zawarciu umowy o dożywocie spadkobiercy będą mogli odziedziczyć nieruchomość? Czy od zawartej umowy można odstąpić? W którym momencie emeryt przestaje być właścicielem mieszkania? Kto, po podpisaniu takiej umowy, płaci czynsz, ubezpieczenie i podatki za mieszkanie lub dom?

REKLAMA