REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Więcej kredytów na zakup nowych mieszkań

PRESTIGE PR
Polacy zaciągają coraz więcej kredytów na zakup nowych mieszkań. Fot. Rogowski Development
Polacy zaciągają coraz więcej kredytów na zakup nowych mieszkań. Fot. Rogowski Development
Rogowski Development
Rogowski Development

REKLAMA

REKLAMA

Polacy zaciągają coraz więcej kredytów na zakup nowych mieszkań. Jednak wybór na rynku nieruchomości może być ograniczony, ponieważ deweloperzy rozpoczynają mniej nowych inwestycji.

REKLAMA

W ostatnich miesiącach rosła w bankach akcja kredytowa. Kupujących starali się skorzystać z ostatniej szansy, żeby zaciągnąć pożyczki z dopłatą do odsetek przed nowelizacją programu „Rodzina na Swoim”. Do wzrostu liczby kredytów przyczyniły się też banki, które regularnie obniżały marże i wysokość opłat związanych z udzielaniem pożyczek. Raport AMRON-SARFiN i Związku Banków Polskich wskazuje, że w II kwartale 2011 roku nastąpił wzrost, zarówno liczby zaciąganych pożyczek mieszkaniowych (62 197), jak i ich wartości (13,395 mld zł) w porównaniu do wyników z poprzedniego kwartału. Zwiększenie wartości przyznanych kredytów hipotecznych o 9,33 proc. i ich liczby o ponad 8 proc. oznacza powrót do poziomu sprzed roku.

REKLAMA

W połowie roku zadłużonych w związku z zakupem mieszkania było w naszym kraju ponad 1, 55 miliona pożyczkobiorców. Średnia wartość kredytu udzielanego w II kw. br. nieco wzrosła i sięgnęła 208,9 tys. zł. W pierwszym półroczu wysokość wolumenu nowo udzielonych kredytów (prawie 26 mld zł) pozwala wyrokować, że wynik za cały 2011 rok przekroczy wartość ubiegłoroczną (48,7 mld zł).

Zobacz także: Mieszkanie własnościowe dla studenta

Więcej kredytów w złotych?

W ostatnich dwóch latach banki udzielały głównie pożyczek w rodzimej walucie. W tym czasie otrzymało je aż 75–80 proc. kredytobiorców. W całym portfelu kredytowym banków pożyczki w złotówkach stanowią jednak ciągle mniejszość. Przeważają kredyty walutowe masowo zaciągane na mieszkania w latach wcześniejszych. To właśnie one stanowią ponad 62 proc. spłacanych dziś wszystkich pożyczek. Co ciekawe w całej puli aktywnych kredytów mieszkaniowych pożyczki denominowane we franku szwajcarskim to aż 53 proc.

REKLAMA

Analitycy przewidują, że w kolejnych miesiącach będziemy dalej pożyczać w krajowej walucie, a udział kredytów w PLN będzie rósł. Popularność złotówki ma ścisły związek z wprowadzeniem w bankach przepisów rekomendacji S Komisji Nadzoru Finansowego, a także ostatnimi skokami kursów walut.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W II kw. 2011 r. nowe kredyty udzielane w złotych stanowiły 78,4 proc. wartości wszystkich pożyczek. Udział kredytów zarówno w euro, jak i we franku szwajcarskim był niewielki. W tym czasie zaciągnęliśmy ponad 14 proc. kredytów w europejskiej walucie i 7,5 proc. w szwajcarskiej.


Mniej nowych inwestycji

Największy od lat wybór mieszkań na rynku deweloperskim sprzyja sprzedaży i generuje wzmożony ruch w bankach. To jednak może się zmienić. Statystyki mówią o spadku liczby oddawanych i wprowadzanych na rynek lokali.

W okresie siedmiu miesięcy tego roku deweloperzy oddali do użytkowania tylko 22,7 tys. mieszkań, a to prawie o jedną czwartą mniej niż w analogicznym czasie ubiegłego roku. Od stycznia do lipca br. inwestorzy rozpoczęli też budowę znacznie mniejszej ilości lokali mieszkalnych. Liczba mieszkań wprowadzanych na rynek spadła o 9,5 proc. w porównaniu do 2010 roku.

Stabilne ceny mieszkań

Mimo wysokiej podaży, ceny mieszkań deweloperskich, po spadkach notowanych od końca 2008 roku, ustabilizowały się. Raport Reas pokazuje, że w drugim kwartale tego roku średnia stawka 1 metra kwadratowego nowego mieszkania w Warszawie nawet nieznacznie wzrosła. Wynika to głównie z wprowadzenia do sprzedaży nie tylko mieszkań z segmentu popularnego, ale także większej ilości lokali w projektach o wyższym standardzie w bardziej centralnych lokalizacjach. Deweloperzy widząc zapotrzebowanie na rynku, decydują się na ich budowę.  

Zobacz także: Deweloperzy inwestują w mniejsze mieszkania

Przykładem może być działalność firmy Rogowski Development znanej w stolicy z projektów o wyższym standardzie. Deweloper wprowadzi w tym roku na warszawski rynek dwie inwestycje mieszkaniowe, w których oferta skierowana jest do klientów poszukujących wysokiej klasy mieszkań i apartamentów. W drugiej fazie budowy osiedla Apartamenty Wilanowska do sprzedaży trafiło już kolejne 219 apartamentów. Także na Mokotowie pod koniec roku w projekcie Ogrody Potoki rozpocznie się budowa ekskluzywnych willi miejskich.           

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zimowe obowiązki zarządców nieruchomości. Czy tylko odśnieżanie?

Wraz z pierwszym śniegiem zwiększa się ilość pracy dla wielu branż, również zarządzających nieruchomościami. Co należy do obowiązków zarządcy? Nie tylko odśnieżanie. 

Ile kosztuje trzypokojowe mieszkanie od dewelopera?

Ile trzeba mieć na trzypokojowe mieszkania od dewelopera? Gdzie kupimy najtaniej, a gdzie nieruchomości są najdroższe? W jakich przypadkach można liczyć na rabat? 

Palenie drewnem kawałkowym się opłaca. Piece, kominki i inne nowoczesne urządzenia zduńskie tanio i efektywnie ogrzewają mieszkania

Drewno kawałkowe należy do odnawialnych źródeł energii (OZE), co czyni je jednym z bardziej ekologicznych i przyjaznych środowisku paliw. Urządzenia zduńskie, w których można palić drewnem (takie jak piece, kominki, kuchnie kaflowe czy piece akumulacyjne) od lat cieszą się uznaniem, a ich zastosowanie we współczesnym budownictwie stale rośnie. Nowoczesne zduństwo to harmonijne połączenie tradycyjnych metod rzemieślniczych z innowacyjnymi technologiami oraz współczesnymi materiałami. Takie podejście oferuje liczne zalety, dzięki którym cieszy się coraz większym uznaniem we współczesnym świecie. Jakie są główne zalety tych urządzeń oraz ich rola w świetle wymagań technicznych WT2021? 

Wynajem krótkoterminowy w Polsce - jakie zmiany czekają najemców i wynajmujących. Jakie ograniczenia stosuje się w Europie?

Najem krótkoterminowy stał się w ostatnich latach jedną z najdynamiczniej rozwijających się gałęzi rynku nieruchomości. Branża mierzy się jednak z różnymi wyzwaniami, a pomysły ich rozwiązania wywołują falę komentarzy – choćby ostatnio wokół wypowiedzi Pani Minister Katarzyny Pełczyńskiej-Nałęcz związanej z potrzebami wprowadzenia zmian w tym obszarze.

REKLAMA

Czy ziemię rolną może kupić tylko rolnik?

Czy ziemię rolną może kupić tylko rolnik? Kto może kupić ziemię rolną? Jakich formalności należy dopełnić? Czy na ziemi rolnej można wybudować dom? 

Umowa kredytowa w dolarach lub euro. Czy można ją unieważnić?

Jeśli mówimy o kredytach w obcej walucie, to najczęściej myślimy o kredytach frankowych. Ale jest wielu kredytobiorców, którzy zaciągnęli kredyty indeksowane lub denominowane do innych walut, takich jak dolar amerykański czy euro. Oni również mogą dochodzić swoich praw na drodze sądowej i m.in. domagać się ustalenia nieważności swoich umów kredytowych.

Jeżeli nie dopełnisz tych obowiązków, w przypadku pożaru, ubezpieczyciel nie wypłaci Ci odszkodowania. Obowiązek cyklicznych przeglądów kominiarskich i czyszczenia przewodów kominowych

Na każdym właścicielu i zarządcy nieruchomości ciąży obowiązek cyklicznych przeglądów kominiarskich oraz czyszczenia przewodów kominowych dymowych, spalinowych i wentylacyjnych. Niedopełnienie powyższych obowiązków to nie tylko ryzyko mandatu, ale również zagrożenie dla życia mieszkańców budynku oraz ryzyko utraty całego dobytku, w przypadku dojścia do pożaru spowodowanego niewłaściwym stanem technicznym przewodów kominowych. 

Wojna nerwów między sprzedającymi a kupującymi mieszkania przybiera na sile. A co z cenami, czy wskutek tego mocno ruszą w dół

Sprzedaż mieszkań na rynku wtórnym spada wolniej niż na rynku deweloperskim. Klienci wolą mieszkanie gotowe do zamieszkania, najlepiej z garażem. Ale i tu trwa wojna nerwów – między chcącymi sprzedać nieruhomoć szybko a stawiającymi na kupno po jak najniższej cenie.

REKLAMA

Studenci z zagranicy ratują rynek najmu mieszkań w wielu miastach, zwłaszcza w tych, które niekoniecznie są metropoliami

Wzrost liczby studentów z innych krajów sprawił, że łączna liczba osób studiujących w Polsce przestała spadać. Dane GUS potwierdzają, że wzrost udziału zagranicznych studentów jest bardzo widoczny. W niektórych województwach stanowią oni ponad 10% wszystkich studiujących. 

Budownictwo: rok 2024 jednym z najtrudniejszych od 20 lat

Budownictwo wyhamowało. Rok 2024 jest jednym z najtrudniejszych dla branży od 20 lat. Co jest powodem kryzysu i z jakich rozwiązań można skorzystać? Jak przyczynił się do tego problem z kredytem na start?

REKLAMA