REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Brakuje miejsc parkingowych

Subskrybuj nas na Youtube
Brak odpowiedniej liczby miejsc parkingowych to przede wszystkim problem większych miast.
Brak odpowiedniej liczby miejsc parkingowych to przede wszystkim problem większych miast.

REKLAMA

REKLAMA

Brakujące miejsca parkingowe to kolejny, obok złego stanu dróg, problem polskich kierowców. Jak rozwiązać problem brakujących miejsc parkingowych?

Deficyt miejsc parkingowych

Deficyt miejsc parkingowych to przede wszystkim problem większych miast. Zauważalne w ostatnich latach inwestycje w infrastrukturę drogową nie są w stanie zapewnić satysfakcjonującej przestrzeni przeznaczonej dla pojazdów. Jednocześnie, nieustanny rozwój metropolii powoduje dalszy napływ zarówno turystów, jak i potencjalnych nowych mieszkańców, często zmotoryzowanych. W tegorocznym raporcie o korkach w największych polskich miejscowościach, firma Deloitte zwraca uwagę, że już w 2009 r. około 60% ludności naszego kraju mieszkało właśnie w miastach. Ten sam dokument wskazuje niewystarczającą liczbę miejsc parkingowych jako jeden z gorzej ocenianych przez mieszkańców elementów organizacji ruchu. Całości obrazu nie poprawiają pojawiające się co jakiś czas w lokalnych gazetach czy serwisach internetowych, alarmujące tytuły typu „Zabierają kolejne miejsca parkingowe w centrum...”. Tendencja do rozszerzania strefy dla pieszych jest na ogół pozytywnie oceniana. Trzeba jednak równolegle prowadzić działania na rzecz zapewnienia komfortu również dla kierowców.

REKLAMA

Jak zwiększyć liczbę parkingów?

W dyskusjach na temat możliwości rozwiązania tego problemu pojawiają się różne koncepcje, często nawiązujące do doświadczeń innych krajów. Wśród propozycji wymienić można znany na Zachodzie system parkingów przesiadkowych „parkuj i jedź dalej”, który umożliwia rozładowanie ruchu samochodowego w centrach. Istotne jest także odpowiednie wykorzystanie dostępnej przestrzeni poprzez tworzenie parkingów w uzasadnionych lokalizacjach (urzędy, obiekty handlowo-usługowe) oraz zagospodarowanie ogrodzonych barierkami stref stanowiących pobocze jezdni. Czynnikiem, który od lat niweluje problem zatłoczonych chodników i pasów zieleni, są parkingi podziemne udostępniane w nowo powstających budynkach mieszkalnych i nie tylko.

Zobacz także: Kupno czy wynajem mieszkania?

REKLAMA

– Realizacja w centrum Wrocławia takich inwestycji jak Aparthotel Invite z luksusowymi mieszkaniami czy biurowiec Hubska Center wymaga od nas zapewnienia miejsc parkingowych zarówno mieszkańcom i pracownikom firm, jak i ich przyszłym gościom – podkreśla Witold Sadowski z firmy Deka Inwestycje – Parking podziemny stanowi więc od jakiegoś czasu standard w ofercie deweloperskiej, który warto jeszcze rozszerzać o pewną liczbę dostępnych miejsc naziemnych.

Powstające w miastach nowe obiekty z takimi parkingami nie rozwiążą oczywiście problemów komunikacyjnych, jednak stanowią niezbędny komfort dla lokatorów oraz osób załatwiających swoje sprawy w danej okolicy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Niezadowolenie widoczne nawet w Internecie

Niezadowolenie kierowców z obecnego stanu jest widoczne także w Internecie. Wystarczy wejść na branżowe fora, żeby usłyszeć krytyczne opinie na temat ilości i jakości parkingów oraz codziennych zachowań ich użytkowników. Jednocześnie w sieci pojawiają się różnorodne inicjatywy mające ułatwić życie kierowcom, takie jak serwisy informujące o parkingach dostępnych w poszczególnych miastach. Ciekawym rozwiązaniem jest też stworzenie portalu będącego kanałem komunikacji pomiędzy właścicielami samochodów oraz posiadaczami wolnych miejsc parkingowych. Inwestycje deweloperskie, kreatywność internautów czy analizy specjalistów od infrastruktury składają się na istotne działania na rzecz ułatwienia poruszania się i parkowania w coraz bardziej zatłoczonych miastach. Nie zastąpią one jednak rozsądnej i przede wszystkim długofalowej polityki władz lokalnych.

Zobacz także: Inwestycje w biurowce

Źródło: materiały prasowe

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak program Pierwsze klucze wpłynie na rynek mieszkaniowy?

Jak program Pierwsze klucze wpłynie na rynek mieszkaniowy? Jaką skalę mogą mieć realizowane inwestycje? Sondę opracował serwis nieruchomości dompress.pl.

Teraz sprzedają się tylko tanie mieszkania: prawda czy stereotyp

Czy rzeczywiście tańsze mieszkania wyprzedają się “na pniu”? Analiza rynku nieruchomości pokazuje, że tak, choć nie zawsze – we Wrocławiu np. najszybciej znikają lokale ze średniej półki cenowej. Na pewno jednak niższa cena jest okolicznością ułatwiającą sprzedaż.

Polacy kupują mieszkania w Hiszpanii: dla siebie i w celach inwestycyjnych

Polacy nie rezygnują z hiszpańskiego słońca ani z potencjalnych zysków. Mimo zmiennych warunków gospodarczych, inwestycje w apartamenty na Półwyspie Iberyjskim nadal cieszą się dużą popularnością. Mieszkanie w Hiszpanii to dobre rozwiązanie na drugi dom lub opłacalną inwestycję.

Tańsze mieszkania znikają z rynku szybciej niż droższe. Ale nie zawsze

Czy tańsze mieszkania to te, które schodzą najszybciej? Teoretycznie tak, ale analiza rynku pokazuje, że np. we Wrocławiu w pierwszej kolejności sprzedają się mieszkania ze średniej półki cenowej. Co wpływa na temp sprzedaży i od czego zależą odstępstwa od reguły?

REKLAMA

Nowość na rynku nowych mieszkań. Teraz deweloper sam dołoży się do odsetek od kredytu hipotecznego, ile?

Deweloper obniży oprocentowanie kredytu hipotecznego o 2%. Trust Investment ruszył z własnym programem mieszkaniowym. Nowa propozycja na rynku nowych mieszkań. Czy inne firmy deweloperskie pójdą tym śladem?

Rynek używanych mieszkań: ceny ofertowe w końcu niższe niż przed rokiem

W Warszawie średnia cena metra kwadratowego mieszkań na rynku wtórnym jest już o 4% niższa niż przed rokiem, a w Krakowie – o 3%. Nie tylko w stolicy i Krakowie, ale też we Wrocławiu, Trójmieście i Poznaniu kwiecień był kolejnym miesiącem, który upłynął pod znakiem stabilizacji lub spadku średniej ceny metra kwadratowego.

Teraz drugi dom nie na Mazurach, ale w Hiszpanii. Polacy aktywni na iberyjskich rynkach nieruchomości

Półwysep Iberyjski to drugi, a coraz częściej pierwszy dom dla naszych rodaków. Hiszpański rekord: Polacy kupili niemal 12,5 tys. nieruchomości. Prze dekady marzeniem była dacza a jeszcze lepiej - całoroczny dom na Mazurach. Teraz trend wyznacza kierunek na południe Europy.

Co trzeba zrobić, aby usprawnić budowę mieszkań? [SONDA]

Które obszary prawa warto uprościć, by przyspieszyć budowę mieszkań? Jakie zmiany przepisów mogłyby pobudzić inwestycje w sektorze mieszkaniowym? Odpowiadają deweloperzy. Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

REKLAMA

Mieszkanie w Hiszpanii na kredyt. Co proponują hiszpańskie banki?

Hiszpańskie banki proponują obcokrajowcom, w tym Polakom, kredyty hipoteczne na konkurencyjnych warunkach. Finansowanie jest możliwe do 70 proc. wartości nieruchomości dla nierezydentów, czyli osób, które nie mieszkają na stałe w Hiszpanii. – Obecnie kredyty są też niższej oprocentowane niż w Polsce, co przekłada się na mniejsze miesięczne raty – mówi Robert Reiski, współwłaściciel agencji nieruchomości By-Bright.

Coraz więcej nowych mieszkań w ofercie rynkowej, ale czy zwiększa się liczba chętnych do ich kupna

Poziom sprzedaży wciąż niski, ale zainteresowanie nabywców rekordowo wysokie. Na rynku pojawia się coraz więcej nowych mieszkań. Czy korzystniejsza oferta ożywi rynek i nabywców znajdzie więcej mieszkań?

REKLAMA