Czy EURO 2012 wpływa na ceny nieruchomości?
REKLAMA
REKLAMA
Poznań: bez większych zmian
REKLAMA
Rozbudowa stadionu w Poznaniu nie wpłynęła w żaden sposób na wzrost lub spadek wartości mieszkań. Inaczej byłoby, gdyby nowy stadion powstał w niezagospodarowanej okolicy. Co prawda w dłuższym terminie może nastąpić wzrost atrakcyjności okolicy w związku z przebudową dróg i linii tramwajowej, ale wpływ ten powinien pozostać niewielki. Bez wątpienia dojdzie do skokowej podwyżki czynszów najmu tuż przed EURO. Ale na krótko.
Zobacz także: Inwestycje na EURO 2012 - raport NIK
Gdańsk: dzielnice południowe mogą zdrożeć
REKLAMA
Co do Gdańska – oprócz budowy PGE Areny Gdańsk – to obecnie trwa…
– Budowa obwodnicy, trasy W-Z, modernizacja torowisk, rozbudowa portu lotniczego i trasy łączącej stadion z lotniskiem, to tylko część „piłkarskich” inwestycji – wymienia Piotr Jagodziński, doradca Home Broker z Gdańska. - Po zakończeniu tych projektów znacząco poprawi się komunikacja dzielnic południowych Gdańska z centrum. Bez wątpienia wpłynie to na wzrost atrakcyjności zlokalizowanych tam nieruchomości za czym powinien podążać wzrost cen.
Jeśli chodzi o samo otoczenie stadionu, to położony on jest w Letnicy – czyli części miasta o przeważającej funkcji przemysłowej. Znajdujące się tam kamienice w wielu przypadkach poddawane są rewitalizacji. Nie pozostaje to bez wpływu na ich ceny.
Warszawa: stadion na EURO 2012 nie, ale autostrada A2 już tak
REKLAMA
– Nie odnotowaliśmy większego zainteresowania najbliższym sąsiedztwem Stadionu Narodowego – zauważa Wojciech Bogusławski, doradca warszawskiego oddziału Home Broker. – Rozwój okolicy stadionu powinien przełożyć się jednak na niewielki wzrost cen nieruchomości w jego otoczeniu. Można go oszacować na 5-7%.
Prace nad odcinkiem autostrady A2 (Stryków – Konotopa) zwiększyły zainteresowanie terenami w pobliżu węzłów dróg szybkiego ruchu. W ich okolicy o kilkadziesiąt procent wzrosła wartość terenów przeznaczonych pod działalność usługową. Trasa Puławska BIS (ułatwi dojazd na lotnisko) wpłynęła na wzrost cen domów na Dawidach Bankowych. Nie wszyscy deweloperzy zyskali na budowie dróg - nieruchomości mieszkaniowe w bezpośredniej bliskości tras szybkiego ruchu (z wyłączeniem węzłów), na przykład w okolicy trasy S8 przez Bemowo, straciły na wartości od kilku do nawet kilkunastu procent.
Zobacz także: Czy w ogóle powstanie Miasteczko Ursus?
We Wrocławiu EURO 2012 ma znaczenie
- Na terenie Maślic i Stabłowic powstaje stadion, drogi i przyspieszona linia tramwajowa „Tramwaj Plus, która łączy południe Wrocławia ze stadionem – wylicza Tomasz Gutowski, doradca Home Broker z Wrocławia. – W związku z rozwojem infrastruktury w okolicy powstaje wiele inwestycji mieszkaniowych takich firm jak: Salwirak, Elasbud, Murapol, Gant i Profit Development. Dynamiczny rozwój okolicy powoduje, że ceny oferowanych tam mieszkań są przystępne - od 5 tys. zł za metr.
Czy na piłce zyskają okolice miast-gospodarzy?
Rozwój infrastruktury drogowej na pewno nie pozostanie bez wpływu na rynki nieruchomości poza Poznaniem, Warszawa, Gdańskiem czy Wrocławiem. Łatwiejszy dojazd do miejscowości posiadających walory turystyczne bez wątpienia przełoży się także w nich na wzrost popytu. Wzrostu cen można spodziewać się w miastach niedaleko budowanej autostrady z Warszawy do Gdańska. Poprawa infrastruktury wzmaga też popyt na nieruchomości na Roztoczu – dzięki lepszej jakości dróg z Lublina na Ukrainę.
REKLAMA
REKLAMA