REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Czy EURO 2012 wpływa na ceny nieruchomości?

Magdalena Piórkowska
Bartosz Turek
Bartosz Turek
analityk
Krzysztof Bałdyga
Czy EURO 2012 wpływa na ceny nieruchomości?  Prace nad odcinkiem autostrady A2 Stryków – Konotopa (na zdjęciu) zwiększyły wartość terenów w pobliżu węzłów dróg szybkiego ruchu.  / Fot. Ministerstwo Infrastruktury
Czy EURO 2012 wpływa na ceny nieruchomości? Prace nad odcinkiem autostrady A2 Stryków – Konotopa (na zdjęciu) zwiększyły wartość terenów w pobliżu węzłów dróg szybkiego ruchu. / Fot. Ministerstwo Infrastruktury

REKLAMA

REKLAMA

Czy inwestycje na EURO 2012 – zwłaszcza nowa infrastruktura - bezpośrednio przekładają się na ceny nieruchomości? Jak to wygląda w poszczególnych miastach? Które dzielnice miast-gospodarzy będą droższe? Czy więcej zapłacimy za wynajem? Kto zyska, a kto straci na rynku nieruchomości?

Poznań: bez większych zmian

REKLAMA

Rozbudowa stadionu w Poznaniu nie wpłynęła w żaden sposób na wzrost lub spadek wartości mieszkań. Inaczej byłoby, gdyby nowy stadion powstał w niezagospodarowanej okolicy. Co prawda w dłuższym terminie może nastąpić wzrost atrakcyjności okolicy w związku z przebudową dróg i linii tramwajowej, ale wpływ ten powinien pozostać niewielki. Bez wątpienia dojdzie do skokowej podwyżki czynszów najmu tuż przed EURO. Ale na krótko.

Zobacz także: Inwestycje na EURO 2012 - raport NIK

Gdańsk: dzielnice południowe mogą zdrożeć

REKLAMA

Co do Gdańska – oprócz budowy PGE Areny Gdańsk – to obecnie trwa…
Budowa obwodnicy, trasy W-Z, modernizacja torowisk, rozbudowa portu lotniczego i trasy łączącej stadion z lotniskiem, to tylko część „piłkarskich” inwestycji – wymienia Piotr Jagodziński, doradca Home Broker z Gdańska. - Po zakończeniu tych projektów znacząco poprawi się komunikacja dzielnic południowych Gdańska z centrum. Bez wątpienia wpłynie to na wzrost atrakcyjności zlokalizowanych tam nieruchomości za czym powinien podążać wzrost cen.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jeśli chodzi o samo otoczenie stadionu, to położony on jest w Letnicy – czyli części miasta o przeważającej funkcji przemysłowej. Znajdujące się tam kamienice w wielu przypadkach poddawane są rewitalizacji. Nie pozostaje to bez wpływu na ich ceny. 

Warszawa: stadion na EURO 2012 nie, ale autostrada A2 już tak

REKLAMA

– Nie odnotowaliśmy większego zainteresowania najbliższym sąsiedztwem Stadionu Narodowego – zauważa Wojciech Bogusławski, doradca warszawskiego oddziału Home Broker. – Rozwój okolicy stadionu powinien przełożyć się jednak na niewielki wzrost cen nieruchomości w jego otoczeniu. Można go oszacować na 5-7%. 

Prace nad odcinkiem autostrady A2 (Stryków – Konotopa) zwiększyły zainteresowanie terenami w pobliżu węzłów dróg szybkiego ruchu. W ich okolicy o kilkadziesiąt procent wzrosła wartość terenów przeznaczonych pod działalność usługową. Trasa Puławska BIS (ułatwi dojazd na lotnisko) wpłynęła na wzrost cen domów na Dawidach Bankowych. Nie  wszyscy deweloperzy zyskali na budowie dróg - nieruchomości mieszkaniowe w bezpośredniej bliskości tras szybkiego ruchu (z wyłączeniem węzłów), na przykład w okolicy trasy S8 przez Bemowo, straciły na wartości od kilku do nawet kilkunastu procent.

Zobacz także: Czy w ogóle powstanie Miasteczko Ursus?

We Wrocławiu EURO 2012 ma znaczenie

- Na terenie Maślic i Stabłowic powstaje stadion, drogi i przyspieszona linia tramwajowa „Tramwaj Plus, która łączy południe Wrocławia ze stadionem – wylicza Tomasz Gutowski, doradca Home Broker z Wrocławia. – W związku z rozwojem infrastruktury w okolicy powstaje wiele inwestycji mieszkaniowych takich firm jak: Salwirak, Elasbud, Murapol, Gant i Profit Development. Dynamiczny rozwój okolicy powoduje, że ceny oferowanych tam mieszkań są przystępne - od 5 tys. zł za metr.

Czy na piłce zyskają okolice miast-gospodarzy?

Rozwój infrastruktury drogowej na pewno nie pozostanie bez wpływu na rynki nieruchomości poza Poznaniem, Warszawa, Gdańskiem czy Wrocławiem. Łatwiejszy dojazd do miejscowości posiadających walory turystyczne bez wątpienia przełoży się także w nich na wzrost popytu. Wzrostu cen można spodziewać się w miastach niedaleko budowanej autostrady z Warszawy do Gdańska. Poprawa infrastruktury wzmaga też popyt na nieruchomości na Roztoczu – dzięki lepszej jakości dróg z Lublina na Ukrainę.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowe mieszkania – jak się sprzedają?

Po ożywieniu na rynku kredytowym pojawiają się pytania, czy wpłynie ono na wzrost sprzedaży mieszkań. Deweloperzy obserwują większe zainteresowanie zakupem lokali, mimo braku preferencyjnych kredytów i rządowego wsparcia. Czy aktywność klientów rzeczywiście rośnie w ostatnich tygodniach?

Co mają wspólnego pośrednik nieruchomości i consierge?

W dzisiejszym świecie nieruchomości to nie tylko sprzedaż i wynajem – to także kompleksowa obsługa klienta, doradztwo i pomoc na wielu etapach transakcji oraz codziennego życia w nowym miejscu. To właśnie na tym polu przecinają się ścieżki pośrednika nieruchomości i concierge’a. Choć każda z tych profesji pełni odmienną rolę, ich wspólnym celem jest zapewnienie klientom najwyższego komfortu oraz wsparcia, które wykracza poza typowe obowiązki zawodowe.

Planujesz zakup mieszkania? Cena to nie wszystko. Sprawdź, ile kosztuje eksploatacja

W wydatkach mieszkaniowych istotną składową jest opłata, która w spółdzielniach mieszkaniowych nazywana jest eksploatacyjną, a we wspólnotach mieszkaniowych – zaliczką na koszty zarządu nieruchomością wspólną. Portal GetHome.pl sprawdził, gdzie taka opłata może być niższa. 

Jak negocjować cenę mieszkania na rynku wtórnym? [Wskazówki]

Warto negocjować cenę mieszkania z rynku wtórnego. Często cena ofertowa jest elementem strategii marketingowej. To cena transakcyjna odzwierciedla faktyczną wartość nieruchomości. Jak negocjować cenę mieszkania na rynku wtórnym? Oto wskazówki, o ile właściciele obniżają ceny mieszkań.

REKLAMA

Jaka powinna być minimalna temperatura na klatce schodowej bloku oraz w innych częściach wspólnych?

Rosnące koszty ciepła zachęcają do oszczędzania (np. kosztem temperatury na klatce schodowej bloku). Przepisy sugerują, że nie należy jednak przesadzać. 

Świadectwo charakterystyki energetycznej: Kto musi je posiadać, co zawiera, ważność świadectwa, kary. Cykliczne kontrole systemu ogrzewania a kary

Świadectwo charakterystyki energetycznej: Kto musi je posiadać, co zawiera, ważność świadectwa, kary. Cykliczne kontrole systemu ogrzewania a kary. Od 28 kwietnia 2023 r. zmieniły się przepisy dotyczące świadectwa energetycznego. Prawie wszyscy właściciele nieruchomości powinni posiadać ten dokument. Są jednak wyjątki.

Promocje mieszkaniowe pod koniec roku - na co mogą liczyć klienci? [SONDA]

Koniec roku to czas gorących promocji – nie tylko na świąteczne prezenty, ale także na... mieszkania! Deweloperzy kuszą rabatami, bonusami i elastycznymi warunkami, przekonując, że to idealny moment na zakup M. Czy rzeczywiście warto podjąć taką decyzję teraz? Portal RynekPierwotny.pl sprawdził, jakie oferty specjalne przygotowano w tym roku i co mogą zyskać kupujący.

Zimowe obowiązki zarządców nieruchomości. Czy tylko odśnieżanie?

Wraz z pierwszym śniegiem zwiększa się ilość pracy dla wielu branż, również zarządzających nieruchomościami. Co należy do obowiązków zarządcy? Nie tylko odśnieżanie. 

REKLAMA

Ile kosztuje trzypokojowe mieszkanie od dewelopera?

Ile trzeba mieć na trzypokojowe mieszkania od dewelopera? Gdzie kupimy najtaniej, a gdzie nieruchomości są najdroższe? W jakich przypadkach można liczyć na rabat? 

Palenie drewnem kawałkowym się opłaca. Piece, kominki i inne nowoczesne urządzenia zduńskie tanio i efektywnie ogrzewają mieszkania

Drewno kawałkowe należy do odnawialnych źródeł energii (OZE), co czyni je jednym z bardziej ekologicznych i przyjaznych środowisku paliw. Urządzenia zduńskie, w których można palić drewnem (takie jak piece, kominki, kuchnie kaflowe czy piece akumulacyjne) od lat cieszą się uznaniem, a ich zastosowanie we współczesnym budownictwie stale rośnie. Nowoczesne zduństwo to harmonijne połączenie tradycyjnych metod rzemieślniczych z innowacyjnymi technologiami oraz współczesnymi materiałami. Takie podejście oferuje liczne zalety, dzięki którym cieszy się coraz większym uznaniem we współczesnym świecie. Jakie są główne zalety tych urządzeń oraz ich rola w świetle wymagań technicznych WT2021? 

REKLAMA