REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Najem mieszkania - jaka umowa? (WZÓR)

Subskrybuj nas na Youtube
Umowa najmu mieszkania.
Umowa najmu mieszkania.

REKLAMA

REKLAMA

Co powinno znajdować się w umowie o najem mieszkania? Czy kaucja to konieczność? Za co płaci najemca, a za co właściciel? Kiedy właściciel może wypowiedzieć najem mieszkania? Dobrze spisana umowa zabezpiecza i najemcę, i właściciela mieszkania. Skorzystaj z naszych wzorów.

Na podstawie umowy najmu wynajmujący zobowiązuje się oddać najemcy rzecz do używania przez czas oznaczony lub nieoznaczony, a najemca zobowiązuje się płacić wynajmującemu umówiony czynsz (oznaczony w pieniądzach lub świadczeniach innego rodzaju). Dobrze spisania umowa najmu powinna być w miarę szczegółowa. Istotne jet dokładne opisanie mieszkania. Przy podpisywaniu umowy dokładnie określmy, co jest opłatą z tytułu najmu, a co kosztem ponoszonym przez najemcę z tytułu użytkowania (gaz, woda, prąd, czynsz). 

REKLAMA

Zobacz także: Radzimy: Jak bezpiecznie wynająć mieszkanie?

Sprawdź, czy osoba z którą podpisujesz umowę, jest faktycznie właścicielem mieszkania. Dokumenty, które potwierdzą ten stan to księga wieczysta i tytuł prawny nabycia lokalu.

Co powinno znajdować się w umowie o wynajem mieszkania?

  • data i miejsce zawarcia umowy
  • dane osób zobowiązanych umową (nr dowodu, pesel, adres meldunkowy)
  • opis przedmiotu (m.in. adres, wielkość lokalu, wyposażenie)
  • wysokość opłat i i ich terminy
  • czas trwania umowy oraz warunki jej wypowiedzenia
  • prawa i obowiązki stron
  • wysokość i sposób rozliczania kaucji.

Obowiązkiem najemcy jest oddanie mieszkania w stanie niepogorszonym. Przy odbiorze warto zatem spisać raport zdawczo-odbiorczy, w którym znajdzie się opis stanu technicznego mieszkania i znajdujących się w nim sprzętów. Na podstawie protokołu będziemy rozliczać kaucję pod koniec trwania umowy.

Kiedy właściciel może wypowiedzieć najem mieszkania?

Umowa może być zawarta na okres określony lub nieokreślony. Zawsze warto ustalić termin wypowiedzenia i zaznaczyć, że właściciel ma prawo rozwiązać umowę ze skutkiem natychmiastowym, gdy najemca niszczy lokal lub podnajmuje mieszkanie bez zgody właściciela. Właściciel może zerwać umowę ze względu na niepłacony czynsz w momencie, gdy najemca zalega w opłatach za dwa miesiące. Po tym okresie właściciel dodaje miesiąc na oddanie zaległego czynszu i może dokonywać formalności eksmisyjnych. To prawo wynika wprawdzie z Kodeksu Cywilnego, więc nie ma obowiązku wpisywania go do umowy, ale warto to zrobić.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz także: Jakie są obowiązki remontowe lokatora i właściciela mieszkania?

Czy kaucja jest obowiązkowa? Wysokość kaucji

REKLAMA

Kaucja nie jest obowiązkowa. Zadaniem kaucji jest zabezpieczenie właściciela przed ewentualnymi zniszczeniami lokalu lub jego wyposażenia. Kaucja nie jest zaliczką! Nie stanowi ewentualnego pokrycia kosztów naprawy zepsutych urządzeń. Może być wykorzystana przez właściciela lokum w przypadku, gdy lokatorzy zostawią po sobie wynajmowane mieszkanie w gorszym stanie, niż przy odbiorze lub gdy płatności za mieszkanie lub rachunki nie zostały do końca uregulowane. Gdy umowa wygasa, a wszystkie jej warunki są zrealizowane, kaucja jest zwracana w ciągu 30 dni.

Kaucja nie jest opodatkowana. Oznacza to, że w praktyce właściciel nie musi jej nigdzie wykazać ani rozliczać się z urzędem skarbowym. Ważne jest jednak, żeby w umowie najmu znalazła się wzmianka o kaucji. To zabezpieczenie dla lokatorów i podstawa do ubiegania się o jej zwrot.

Wysokość kaucji jest zapisana w obowiązującej ustawie o ochronie praw lokatorów. Maksymalna kaucja, jaką może zarządzić właściciel mieszkania, to dwunastokrotność miesięcznego czynszu najmu. Najczęściej jednak właściciele życzą sobie kaucję w postaci miesięcznego czynszu. Jest ona płatna przy odbiorze kluczy do mieszkania.

Najem mieszkania – jaka umowa?

Umowa przedwstępna najmu (WZÓR)

Umowa najmu lokalu mieszkalnego (WZÓR)

Umowa najmu lokalu mieszkalnego na czas określony (WZÓR)

Umowa podnajmu lokalu mieszkalnego (WZÓR)

Wypowiedzenie umowy najmu zawartej na czas nie oznaczony - wypowiedzenie (WZÓR)

Wypowiedzenie umowy najmu mieszkania przez wynajmującego (WZÓR)

Wypowiedzenie umowy najmu przez najemcę (WZÓR)

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
To już pewne: ceny mieszkań mają być jawne. Jak nowe przepisy wpłyną na rynek nieruchomości

Rynek nieruchomości nie ma nic przeciwko jawności cen mieszkań, ale ustawa musi być dobrze przygotowana, apelują deweloperzy do legislatorów. Czy ta rewolucja cenowa zmieni coś zasadniczo na rynku nieruchomości?

Jak program Pierwsze klucze wpłynie na rynek mieszkaniowy?

Jak program Pierwsze klucze wpłynie na rynek mieszkaniowy? Jaką skalę mogą mieć realizowane inwestycje? Sondę opracował serwis nieruchomości dompress.pl.

Bloki z wielkiej płyty: tak powstawały nowe mieszkania w drugiej połowie dwudziestego wieku w Polsce

Budownictwo wielkopłytowe jest powszechnie kojarzone z gierkowską dekadą. Trzeba jednak pamiętać, że bloki z wielkiej płyty powstawały już wcześniej. Nie Gierek, lecz Gomułka był ojcem wielkiej płyty?

Teraz sprzedają się tylko tanie mieszkania: prawda czy stereotyp

Czy rzeczywiście tańsze mieszkania wyprzedają się “na pniu”? Analiza rynku nieruchomości pokazuje, że tak, choć nie zawsze – we Wrocławiu np. najszybciej znikają lokale ze średniej półki cenowej. Na pewno jednak niższa cena jest okolicznością ułatwiającą sprzedaż.

REKLAMA

Polacy kupują mieszkania w Hiszpanii: dla siebie i w celach inwestycyjnych

Polacy nie rezygnują z hiszpańskiego słońca ani z potencjalnych zysków. Mimo zmiennych warunków gospodarczych, inwestycje w apartamenty na Półwyspie Iberyjskim nadal cieszą się dużą popularnością. Mieszkanie w Hiszpanii to dobre rozwiązanie na drugi dom lub opłacalną inwestycję.

Tańsze mieszkania znikają z rynku szybciej niż droższe. Ale nie zawsze

Czy tańsze mieszkania to te, które schodzą najszybciej? Teoretycznie tak, ale analiza rynku pokazuje, że np. we Wrocławiu w pierwszej kolejności sprzedają się mieszkania ze średniej półki cenowej. Co wpływa na temp sprzedaży i od czego zależą odstępstwa od reguły?

Nowość na rynku nowych mieszkań. Teraz deweloper sam dołoży się do odsetek od kredytu hipotecznego, ile?

Deweloper obniży oprocentowanie kredytu hipotecznego o 2%. Trust Investment ruszył z własnym programem mieszkaniowym. Nowa propozycja na rynku nowych mieszkań. Czy inne firmy deweloperskie pójdą tym śladem?

Rynek używanych mieszkań: ceny ofertowe w końcu niższe niż przed rokiem

W Warszawie średnia cena metra kwadratowego mieszkań na rynku wtórnym jest już o 4% niższa niż przed rokiem, a w Krakowie – o 3%. Nie tylko w stolicy i Krakowie, ale też we Wrocławiu, Trójmieście i Poznaniu kwiecień był kolejnym miesiącem, który upłynął pod znakiem stabilizacji lub spadku średniej ceny metra kwadratowego.

REKLAMA

Teraz drugi dom nie na Mazurach, ale w Hiszpanii. Polacy aktywni na iberyjskich rynkach nieruchomości

Półwysep Iberyjski to drugi, a coraz częściej pierwszy dom dla naszych rodaków. Hiszpański rekord: Polacy kupili niemal 12,5 tys. nieruchomości. Prze dekady marzeniem była dacza a jeszcze lepiej - całoroczny dom na Mazurach. Teraz trend wyznacza kierunek na południe Europy.

Co trzeba zrobić, aby usprawnić budowę mieszkań? [SONDA]

Które obszary prawa warto uprościć, by przyspieszyć budowę mieszkań? Jakie zmiany przepisów mogłyby pobudzić inwestycje w sektorze mieszkaniowym? Odpowiadają deweloperzy. Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

REKLAMA