REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Minusy zastosowania firanek

Roleta Fot. Franc Gardiner
Roleta Fot. Franc Gardiner
Franc Gardiner

REKLAMA

REKLAMA

Firanki ciągle cieszą się dużym zainteresowaniem, po mimo tego, że ich używanie ma wiele minusów. Współczesne trendy wnętrzarskie próbują zainteresować roletami zamiast firanek. Jakie są minusy związane z zastosowaniem firanek? I jakie są alternatywy?

Niewygodny montaż

Firanki często wymagają zamontowania podwójnych karniszy. Materiały, z których wykonane są firanki w niewielkim stopniu zatrzymują światło zewnętrzne. Jeśli chcemy zaciemnić okno musimy dodatkowo zakupić zasłonki, które niestety wymagają zastosowania dodatkowych mocowań, szyn i karniszy. Firanki nie zapewniają nam też 100% intymności, również w tym przypadku musimy się dodatkowo zaopatrzyć w zasłony. Alternatywnym rozwiązaniem są rolety, za ich pomocą możemy zasłonić się przed niechcianym wzrokiem sąsiadów, a także możemy regulować dopływ światła – możemy uzyskać też prawie całkowite zaciemnienie (za pomocą rolet zaciemniających). Wiele z nich pozwala także na prosty montaż.

REKLAMA

Zobacz także: Dekoracje okien – biżuteria okienna

Fot. Franc Gardiner

Zobacz także: Jak uchronić się przed upałem?


Sprzątanie

Firanki i zasłonki mają dużą powierzchnię i wykonane są z materiałów zbierających kurz i zapachy. Jeśli firanki są białe to po jakimś czasie szarzeją od kurzu, a w domach palaczy żółkną. Żeby utrzymać je w czystości należy je regularnie prać – a to z kolei wiąże się jeszcze z mozolnym zdejmowaniem, prasowaniem i znowu z wieszaniem.

Efekt wizualny

Firanki: drapowane, długie, koronkowe i tekstylne – rozciągając się na całej długości ściany, zabierają dużo przestrzeni i ograniczają dostęp do okna. Zasłaniając całą jego przestrzeń nie pozwalają na wyeksponowanie dekoracji ustawionych na parapecie. Oprócz tego optycznie zmniejszają przestrzeń.

Zobacz także: Czy zazdrostki w kuchni ciągle są na czasie?

Wszystkie problemy związane z użytkowaniem firan nie pojawiają się w przypadku rolet.

Fot. Franc Gardiner

REKLAMA

Zalety rolet wymienia Kamila Prałat, ekspert firmy Franc Gardiner: – Korzyści wynikające z zamiany firanek na rolety są bardzo duże: możliwość montażu na ramie okiennej pozwala zachować nienaruszone ściany i sufit, uzyskujemy pełny dostęp do okna, a na parapecie możemy ustawić świeczki bez ryzyka pożaru. Rolety – w przypadku zabrudzeń – czyści się mokrą ściereczką. Nie zbierają kurzu i nie szarzeją. Dzięki odpowiedniemu doborowi materiału rolety, możemy płynnie regulować dopływ światła i uzyskiwać ciekawe efekty: prześwitu w przypadku rolet żakardowych, a jeśli zdecydujemy się na rolety jednokolorowe, możemy wnętrze rozświetlić bądź nasycić wybranym kolorem.

Konserwatyści wnętrzarscy uważają, że wnętrze bez firanek będzie mniej przytulne. Nic bardziej mylnego – szeroki wybór kolorów, wzorów i faktur rolet może nadać pomieszczeniu niepowtarzalny klimat. Jasny, energetyczny, elegancki i delikatny – w zależności od indywidualnych upodobań.

Źródło: Franc Gardiner

Zobacz także: Rolety rzymskie – sposób na nowoczesną dekorację okien

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Nieruchomości
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Czy prawo zmusi rynek do większego nacisku na budynki pasywne?

    Potrzeba termomodernizacji budynków jest faktem, a energooszczędność jest jednym z najważniejszych wyzwań na rynku nieruchomości. Regulacje unijne mają w tym swój duży udział. Jaki jest planowany koszt termomodernizacji w Europie, i kto za to zapłaci? 

    Dłużej niż w Belgii, ale krócej niż na Słowacji. Ile pracujemy na zakup mieszkania?

    Ośmiokrotność rocznych zarobków brutto - tyle musi poświęcić przeciętny Kowalski, by kupić własne lokum. Według raportu Deloitte wynik ten plasuje nas pośrodku europejskiej stawki. Ile na mieszkanie pracuje się w innych krajach? Jakie są tam ceny nieruchomości?

    Kończą się negocjacje w sprawie dyrektywy UE dot. charakterystyki energetycznej budynków. Polskie szkoły pionierami w dziedzinie efektywności energetycznej ale nadal wiele jest do zrobienia

    Polscy przedstawiciele zbliżają się do finałowego etapu negocjacji odnośnie Dyrektywy UE dotyczącej charakterystyki energetycznej budynków. Ta dyrektywa ma na celu zainicjowanie rozległych prac renowacyjnych zarówno w przypadku budynków publicznych, jak i prywatnych. W Polsce można wskazać kilka przykładów pionierskich projektów, które mogą stanowić inspirację dla fali renowacji. Szkoły w Budzowie i Rogowie przodują w tworzeniu energooszczędnych rozwiązań, które mogą stać się inspiracją dla fali renowacji w Polsce. Jednocześnie wiele innych polskich szkół jest w złym stanie. Polska traci około 75 000 dni szkolnych rocznie z powodu pleśni i wilgoci w budynkach. Organizacje społeczeństwa obywatelskiego wzywają rząd do postawienia sobie jasnych i ambitnych celów w zakresie renowacji szkół i domów w trosce o zdrowie i dobrobyt polskich dzieci.

    Polacy uważają, że deweloperzy powinni więcej budować z ekomateriałów. Co wtedy z cenami nieruchomości?

    Ponad połowa Polaków jest zdania, że powinny obowiązywać przepisy obligujące deweloperów do budowania nowych mieszkań i domów w dużej części z materiałów ekologicznych, w tym pochodzących z recyklingu. Co na to eksperci? Opinie są podzielone. 

    REKLAMA

    Bezpieczny Kredyt 2% tylko do końca roku, potem zabraknie pieniędzy. Coraz większa nerwowość wśród chętnych i tłok w bankach. Trzeba się spieszyć?

    Dostępność kredytu z gwarantowanymi odsetkami, czym w istocie jest bezpieczny Kredyt 2 procent, poluzowane zasady ustalania zdolności kredytowej, początek obniżania stóp procentowych i osłabiania inflacji – to wszystko sprawiło, że banki zostały zasypane wnioskami o kredyty hipoteczne na kupno pierwszego mieszkania dla rodziny. Rosnące szybko ceny mieszkań i niepewność polityczna związana z formowaniem nowego rządu dodatkowo podnoszą temperaturę i zdenerwowanie chętnych na kredyty hipoteczne na specjalnych warunkach.

    Rekordowy październik w bankach. Najwyższa wartość w historii udzielonych kredytów mieszkaniowych

    Banki w październiku miały co robić. Najwyższa kwota w całej dotychczasowej historii rynku kredytów mieszkaniowych padła w właśnie w tym miesiącu. Wzrost odnotowano również w kredytach ratalnych i limitach na kartach kredytowych.

    Budownictwo mieszkaniowe 2024 – rekomendacje deweloperów i pracodawców dla nowego rządu

    W dniu 27 listopada 2023 r. opublikowano raport zawierający rekomendacje Platformy Mieszkaniowo-Budowlanej Pracodawców RP przygotowane we współpracy z Polskim Związkiem Firm Deweloperskich pod nazwą „Priorytety mieszkaniowe na pierwsze 100 dni rządu”. Tego samego dnia przedstawiono ten dokument na konferencji prasowej i omówiono podczas debaty z udziałem kilku posłów z prawdopodobnej nowej koalicji rządowej.

    Obowiązki zarządców nieruchomości zimą. Nie tylko odśnieżanie

    Jakie czynności należą do obowiązków zarządcy nieruchomości w czasie zimy?

    REKLAMA

    Konserwacja paneli fotowoltaicznych. Jak to robić? Jak unikać awarii i oszczędzać koszty?

    Konserwacja paneli fotowoltaicznych ma ogromne znacznie. Jeśli nie będziemy tego robić prawidłowo, może dojść do niższej produkcji energii, mniejszych oszczędności związanych z rachunkami za prąd, a w niektórych przypadkach – do awarii instalacji fotowoltaicznej. Obiekty komercyjne powinny zwracać szczególną uwagę na kwestie bezpieczeństwa, a te z kolei wiążą się z kontrolowaniem, czy instalacja pracuje w sposób prawidłowy. 

    Jak, zdaniem deweloperów, rząd może wpłynąć na poprawę sytuacji na rynku mieszkaniowym?

    Jakie decyzje nowego rządu byłby najbardziej skuteczne, by możliwe było przyspieszenie tempa budowy mieszkań i zwiększenie bardzo niskiej podaży? Jak dalej będzie rozwijał się rynek mieszkaniowy? Deweloperzy odpowiadają.

    REKLAMA