REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Historia decoupage’u

md k
Techniką decoupage'u współcześnie zdobione są przedmioty z różnych materiałów, również szklane i metalowe.
Techniką decoupage'u współcześnie zdobione są przedmioty z różnych materiałów, również szklane i metalowe.

REKLAMA

REKLAMA

Historia decoupage’u rozpoczęła się w XII wieku w Chinach – to jedna z prawdopodobnych wersji. Według niektórych historia decoupage’u została zapoczątkowana we Wschodniej Syberii, stosowana była jako element zdobniczy grobów koczowników. Jednak do Europy decoupage dotarł w XVII wieku z Dalekiego Wschodu.

Historia decoupage’u znanego nam dzisiaj stworzona została przez chińskich wieśniaków, którzy już w XII wieku wycinankami zdobili okna, meble i pudełka. W tym czasie popularnością cieszyły się głównie meble. Modę na decoupage wykorzystali weneccy kupcy, zlecali oni produkcję w Europie. Rozpoczęto niemal masową produkcje, zaangażowali się w nią artyści. Odtwarzali oni prace znanych twórców, które następnie naklejano na przedmiotach użytkowych. Z tego właśnie powodu decoupage w takiej odmianie nazywany był sztuką dla ubogich. Bogatsi zaś zatrudniali ludzi, którzy zdobili techniką decoupage’u meble w ich posiadłości.

REKLAMA

Zobacz także: Decoupage - sposób na zniszczone meble

REKLAMA

Rozkwit decoupage’u datuje się na XVIII i XIX wiek. O rosnącej popularności tej techniki świadczy też to, że decoupage pojawił się również na salonach króla Francji, Ludwika XV. Damy przebywające na dworze króla wycinały obrazki i zdobiły nimi drobne przedmioty użytkowe.

Decoupage zapisał się również w historii Anglii. Tam technika ta była popularna wśród dziewcząt z rodów szlacheckich i znana była w wersji japońskich. W XVIII wieku wydano nawet kilka książek o decoupage’u – zawierały one zarówno ilustracje, jak i wskazówki dotyczące wykonania i sposobu kompozycji. W kolejnym wieku decoupage angielski zwrócił się w stronę sielankowego sentymentalizmu i odwzorowywał kwiaty. Wtedy też niańki wypełniały czas dzieciom zabawami w decoupage.

Zobacz także: Rękodzieło: GALERIA

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Warto wiedzieć, że nazwa „decoupage” pochodzi dopiero z XX wieku i zaczerpnięta została z języka francuskiego, od słowa „decouper”, które oznacza ni mniej, ni więcej tylko „wycinać”.

Wycinanki przyklejane są na pomalowaną powierzchnię (zdarza się, że nawet na pozłoconą powierzchnię), a następnie pokrywana jest kilkudziesięcioma warstwami lakieru (tradycyjnie powinno to być 30–40 warstw lakieru) i polerowana aż do uzyskania połysku. Obecnie najczęściej korzystamy z gotowych wzorów bądź wycinamy je z ozdobnych serwetek – stąd też inna nazwa: technika serwetkowa. Współcześnie zdobione są przedmioty z różnych materiałów, również szklane i metalowe.

Zobacz także: Decoupage w łazience

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Stare drzewa - dla jednych skarb dla innych przeszkoda

Do napisania niniejszego artykułu zainspirowała mnie ostatnia transakcja na rynku pierwotnym. Dla młodego małżeństwa poszukiwałam nieruchomości w podwarszawskim miasteczku, koniecznie w małej inwestycji, domu z 3 sypialniami, ale przede wszystkim ze starodrzewem. Wybrane przez małżeństwo miasteczko, to prawdziwa zielona oaza pod Warszawą. Po odwiedzeniu kilkunastu inwestycji i przeprowadzonych rozmowach z lokalnymi, małymi deweloperami okazało się, że starodrzew nie zawsze jest „mile widziany przez klientów” i że za wycinką starych dorodnych drzew wcale nie stoją deweloperzy.

Nadchodzi obowiązkowa termomodernizacja mieszkań i domów. Sprawdź, które mogą być z niej zwolnione i na jakich zasadach z zastosowania się do dyrektywy budynkowej

Już od przyszłego roku zacznie działać tak zwana dyrektywa budynkowa. Wszystkie domy, bloki, kamienice i inne nieruchomości zostaną podzielone według klas energetycznych. Te z najniższa w trybie pilnym będą przechodzić obowiązkową termomodernizację, co mimo wsparcia ze środków publicznych dla ich właścicieli oznacza nie tylko uciążliwości, ale i dodatkowe koszty.

Nielegalni lokatorzy (ocupas) w Hiszpanii – jak się bronić. Szybsza procedura sądowa od 3 kwietnia 2025 r.

Zjawisko nielegalnego zajmowania nieruchomości w Hiszpanii budzi emocje wśród osób planujących zakup domu czy mieszkania na Półwyspie Iberyjskim. Od 3 kwietnia w wchodzą w życie nowe przepisy, zgodnie z którymi cała procedura sądowa dotycząca nielegalnych lokatorów (tzw. ocupas) ma zostać zakończona w maksymalnie 15 dni.

Budownictwo mieszkaniowe 2025: początek roku nie zapowiada wysypu nowych mieszkań, a wysokie kursy akcji spółek deweloperskich kłócą się z danymi GUS

Budownictwo mieszkaniowe 2025. Po optymistycznym styczniu pod względem budów rozpoczętych, w lutym nastąpiła stabilizacja danych statystycznych na dość przeciętnych poziomach wartości. W dalszym ciągu więc w budownictwie czekamy także na nadejście wiosny.

REKLAMA

Będzie nowa ustawa propodażowa: czy przyspieszy budowę mieszkań w Polsce i obniży cenę metra kwadratowego

Budownictwo mieszkaniowe czeka na nową ustawę – tak zwaną ustawę podażową, obiecaną przez rząd. W ocenie deweloperów, gdyby nowa ustawa propodażowa została przyjęta w obecnej formie, nastąpiłby ciąg korzystnych zmian ułatwiających inwestycje i skracających proces budowy mieszkań.

Program Pierwsze Klucze: by dostać dofinansowanie nie trzeba bezwzględnie kupować używanego mieszkania. Jak załatwić pieniądze na własne lokum

Utrzymujące się wysokie stopy procentowe sprawiają, że zdolność kredytowa Polaków pozostaje na niskim poziomie, a ci, którzy decydują się na budowę, szukają oszczędności. Może to zmienić program Pierwsze Klucze. Pieniądze z niego można wydatkować na budowę własnego domu, a nie tylko na kupno mieszkania na rynku wtórnym.

Wiosna to najlepsza pora na wymianę okien. Jak zrobić to, by nie przepłacić a odzyskać wydatek przez oszczędności na ogrzewaniu

Wiosna to idealny moment na prace związane z rewitalizacją budynków, w tym wymianę okien. Jak wynika z badań, czynnikiem, który w największej mierze decyduje o wyborze konkretnych materiałów, produktów czy rozwiązań, jest jakość.

Spada liczba planujących zakup mieszkania w Polsce, rośnie popyt na nieruchomości w Hiszpanii. Przyczyna: sytuacja w Ukrainie napędza boom na hiszpańskim rynku nieruchomości

Zdaniem ekspertów, coraz więcej Polaków będzie szukać nieruchomości w Hiszpanii. Wpływa na to rosnąca niepewność geopolityczna w Europie. Zamiast kupować mieszkanie w Polsce, inwestorzy planują zakup nieruchomości w Hiszpanii.

REKLAMA

Co deweloperzy sądzą o programie dopłat do kredytów mieszkaniowych

Czy program dopłat do kredytów mieszkaniowych jest potrzebny? Jak oceniają to deweloperzy? Jakie mają pomysły na inne rozwiązania wsparcia rynku mieszkaniowego w Polsce? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Budowa domu 2025: KOSZT. Duża część kosztów to robocizna

Ile kosztuje budowa domu w 2025 roku? Co podrożało, a czego ceny spadły w tym roku? Ile zapłacisz za postawienie murów? Jaki jest koszt dachu i stolarki? Wszystkie wyliczenia znajdziesz w artykule. Duża część kosztów to robocizna.

REKLAMA