REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nie taki filc straszny

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Agnieszka Kowalska
Tropicielka funkcjonalnego designu
Rafał Kowalski, GG-DESIGN

REKLAMA

REKLAMA

Filc większości z nas kojarzy się negatywnie. Na szczęście takie skojarzenia na temat filcu należą do stereotypowych obserwacji – ma on też drugie oblicze. Czy filc to tylko szare wykończenie wkładek do butów?

Filc jako materiał ma już 8,5 tysiąca lat. Najnowsze znaleziska archeologiczne świadczą o tym, że tradycja wytwarzania filcu jest co najmniej dwa razy starszy od najstarszych piramid egipskich! To robi wrażenie. Tylko, że: szary ciężki gruby i ciepły – to określenia, które najszybciej przychodzą do głowy, gdy o nim mowa. Przed oczami stają nam walonki z rosyjskich bajek, ubłocone gumofilce rodem z wiejskich obejść czy placu budowy i podeszwy babcinych kapci. Wszystko to toporne i szarobure...

REKLAMA

Zobacz także: Bieżniki i podkładki z filcu

REKLAMA

Czy jednak wyroby z filcu takie muszą być? Nie. Mamy właśnie do zaproponowania coś zupełnie odmiennego. Coś ładnego, trwałego, praktycznego, modnego i ekologicznego. A wspólnym mianownikiem tych przedmiotów jest to że są z filcu. Chcemy opowiedzieć o wyrobach, które służą ozdobie nie tracąc nic z praktyczności. Wyrobach, które są nie tylko bajecznie kolorowymi ozdobami stołu jak podkładki, serwetki i bieżniki o formach rustykalnych, industrialnych lub tak nieortodoksyjnych, że brak pojedynczego słowa na ich opisanie. Chcemy też pokazać, że z natury płaski, jednowymiarowy nadaje się też znakomicie do form przestrzennych takich jak uchwyty na serwetki czy pojemniki lub misy, w których z powodzeniem można podać owoce, orzechy czy łakocie. Wyróżniają się minimalistycznym, surowym wzornictwem kontrastującym z ciepła fakturą materiału i takimiż kolorami.

Pojemniki i misy z filcu się nie tłuką i nie rysują blatów, mają zaskakującą wytrzymałość. Jednak mimo wszystkich wymienionych przymiotów lepiej ich nie myć w zmywarce (my tego jeszcze nie próbowaliśmy) – jest to materiał klasyczny, więc tradycyjne ręczne pranie będzie tu najodpowiedniejsze.

Zobacz także: Kompozycje i zestawienia kolorystyczne

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Mariażu tradycji i nowoczesności ciągiem dalszym są opakowania na nośniki optyczne – pojedyncze i wielokrotne, czy różnych formatów notesy w filcowej oprawie. Formy tych wyrobów zaprojektowano w taki sposób by mogły być eleganckim praktycznym i przyciągającym oko prezentem.

Jak pokazaliśmy, filc okazuje się być materiałem pełnym przeciwności: tradycyjny i nowoczesny, szary i kolorowy, płaski i przestrzenny, statyczny i mobilny. Czy istnieją więc jakieś granice możliwości jego wykorzystania? Cóż, pewnie jakieś istnieją, ale jeszcze nie zostały osiągnięte.

Zobacz także: Nowoczesny salon w geometrycznych kształtach

Najnowsze znaleziska archeologiczne świadczą o tym, że tradycja wytwarzania filcu jest co najmniej dwa razy starszy od najstarszych piramid egipskich!
e-filce.pl
Kolorowe podkładki z filcu.
e-filce.pl
Pojemniki i misy z filcu się nie tłuką i nie rysują blatów, mają zaskakującą wytrzymałość.
e-filce.pl
Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wymeldowanie małżonka przed rozwodem

W okresie poprzedzającym rozwód, często pojawiają się pytania o status prawny wspólnego mieszkania. Jednym z najczęstszych dylematów jest to, możliwe jest wymeldowanie małżonka przed rozwodem. Klienci często mylą administracyjną czynność wymeldowania z prawem do korzystania z mieszkania czy możliwością eksmisji.

Dzicy lokatorzy w Polsce: nie płacą, niszczą mieszkania, a sprawy w sądach trwają latami. Ekspert: prawo od lat chroni oszustów

Były premier Mateusz Morawiecki kilka dni temu opublikował w social mediach informację o pewnym hiszpańskim hotelu, który zbankrutował, a dzisiaj jest ruiną, bo w okolicy zadomowili się migranci, którzy sprawili, że turyści i goście zniknęli z wyspy. Hotel ma być zamieszkiwany przez „Ocupas” czyli słynnych dzikich lokatorów, którzy zajmują hiszpańskie nieruchomości. – Zirytował mnie ten wpis. Nie trzeba patrzeć na Hiszpanię, by zobaczyć patologiczne sytuacje zajmowania czyjejś własności bez żadnych konsekwencji. Od lat mówię, że w Polsce przestępcy i oszuści, czyli dzicy lokatorzy są lepiej chronieni niż uczciwi obywatele – mówi detektyw i windykator, specjalistka ds. dzikich lokatorów Małgorzata Marczulewska.

Jawność cen mieszkań: przełom czy tylko pozorna zmiana? Rynek nadal kształtują kredyty i koszty budowy

Od maja 2025 roku deweloperzy muszą ujawniać ceny ofertowe mieszkań i ich historię zmian. To ważny krok w stronę większej przejrzystości na rynku pierwotnym, który ma ułatwić kupującym podejmowanie decyzji. Czy jednak sama jawność wystarczy, by realnie wpłynąć na ceny? Eksperci są zgodni – to kredyty, koszty budowy i przepisy grają dziś pierwsze skrzypce.

Rekordowy boom na mieszkania: Polacy rzucili się do zakupów po obniżce stóp procentowych

Po miesiącach wyczekiwania Polacy wrócili na rynek mieszkaniowy z nową siłą. W maju codziennie rezerwowano aż 115 mieszkań na największych rynkach – to najwyższy wynik od roku. Obniżka stóp procentowych, rosnące wynagrodzenia i poprawa dostępności kredytów sprawiły, że kupujący podejmują decyzje szybciej i bardziej zdecydowanie. Czy to początek nowej fali boomu mieszkaniowego?

REKLAMA

Czy rynek nowych mieszkań zwalnia?

Liczba wydawanych pozwoleń na budowę oraz rozpoczętych inwestycji mieszkaniowych maleje. Czy deweloperzy modyfikują swoje strategie i przesuwają terminy realizacji nowych projektów? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Wynajem traci sens? Coraz więcej Polaków wraca do marzenia o własnym M!

Ceny mieszkań się stabilizują, kredyty znów są dostępne, a wynajem coraz droższy. W efekcie Polacy coraz częściej wybierają zakup własnego M zamiast płacenia wysokich czynszów. Czy 2025 to początek wielkiego powrotu do kupowania mieszkań? Sprawdzamy, co się zmieniło i co dziś naprawdę się opłaca.

Obowiązek publikacji cen ofertowych mieszkań - co na to deweloperzy?

Jak wynika z analiz rynku, ceny nie są publikowane aż w 60–80 proc. inwestycji. Jak zatem deweloperzy oceniają zmiany w ustawie, które wprowadzają obowiązek ujawniania cen wszystkich budowanych mieszkań? Jakie mogą być konsekwencje tych przepisów dla rynku nieruchomości? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Gminy budują mało mieszkań czynszowych z co najmniej pięciu powodów. Niektóre mogą szokować!

Szanse na tanie mieszkanie czynszowe od gminy są znikome i nie wystarczy – jak przekonują niektórzy politycy – dosypać więcej pieniędzy z budżetu państwa, a inwestycje z tanimi mieszkaniami na wynajem wyrosną jak grzyby po deszczu. Eksperci portalu GetHome.pl zwracają uwagę, że jest co najmniej pięć przyczyn niskiej aktywności inwestycyjnej gmin.

REKLAMA

Rynek wynajmu w Warszawie w 2025 roku – czy zakup na wynajem to dobra forma inwestycji?

Wynajem nieruchomości mieszkalnych to na ten moment ciekawy pomysł na dochodowy biznes. Inwestowanie w mieszkania na terenie Warszawy zawsze wiąże się z ryzykiem. Musisz wiedzieć, jak wybierać nieruchomości, aby kupić je w jak najrozsądniejszej cenie, wyremontować, a następnie wynająć z zyskiem.

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem?

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem? Na rynek najmu coraz częściej trafiają mieszkania z budynków posiadających miejsca postojowe. Wyjaśniamy, czy te miejsca są wynajmowane razem z lokalem.

REKLAMA