Nie taki filc straszny
REKLAMA
REKLAMA
Filc jako materiał ma już 8,5 tysiąca lat. Najnowsze znaleziska archeologiczne świadczą o tym, że tradycja wytwarzania filcu jest co najmniej dwa razy starszy od najstarszych piramid egipskich! To robi wrażenie. Tylko, że: szary ciężki gruby i ciepły – to określenia, które najszybciej przychodzą do głowy, gdy o nim mowa. Przed oczami stają nam walonki z rosyjskich bajek, ubłocone gumofilce rodem z wiejskich obejść czy placu budowy i podeszwy babcinych kapci. Wszystko to toporne i szarobure...
REKLAMA
Zobacz także: Bieżniki i podkładki z filcu
REKLAMA
Czy jednak wyroby z filcu takie muszą być? Nie. Mamy właśnie do zaproponowania coś zupełnie odmiennego. Coś ładnego, trwałego, praktycznego, modnego i ekologicznego. A wspólnym mianownikiem tych przedmiotów jest to że są z filcu. Chcemy opowiedzieć o wyrobach, które służą ozdobie nie tracąc nic z praktyczności. Wyrobach, które są nie tylko bajecznie kolorowymi ozdobami stołu jak podkładki, serwetki i bieżniki o formach rustykalnych, industrialnych lub tak nieortodoksyjnych, że brak pojedynczego słowa na ich opisanie. Chcemy też pokazać, że z natury płaski, jednowymiarowy nadaje się też znakomicie do form przestrzennych takich jak uchwyty na serwetki czy pojemniki lub misy, w których z powodzeniem można podać owoce, orzechy czy łakocie. Wyróżniają się minimalistycznym, surowym wzornictwem kontrastującym z ciepła fakturą materiału i takimiż kolorami.
Pojemniki i misy z filcu się nie tłuką i nie rysują blatów, mają zaskakującą wytrzymałość. Jednak mimo wszystkich wymienionych przymiotów lepiej ich nie myć w zmywarce (my tego jeszcze nie próbowaliśmy) – jest to materiał klasyczny, więc tradycyjne ręczne pranie będzie tu najodpowiedniejsze.
Zobacz także: Kompozycje i zestawienia kolorystyczne
Mariażu tradycji i nowoczesności ciągiem dalszym są opakowania na nośniki optyczne – pojedyncze i wielokrotne, czy różnych formatów notesy w filcowej oprawie. Formy tych wyrobów zaprojektowano w taki sposób by mogły być eleganckim praktycznym i przyciągającym oko prezentem.
Jak pokazaliśmy, filc okazuje się być materiałem pełnym przeciwności: tradycyjny i nowoczesny, szary i kolorowy, płaski i przestrzenny, statyczny i mobilny. Czy istnieją więc jakieś granice możliwości jego wykorzystania? Cóż, pewnie jakieś istnieją, ale jeszcze nie zostały osiągnięte.
Zobacz także: Nowoczesny salon w geometrycznych kształtach
REKLAMA
REKLAMA