REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak zaaranżować wnętrze antykami?

Gosia Goś
Absolwentka Wydziału Form Przemysłowych na Akademii Sztuk Plastycznych w Łodzi.
Robert Wolny, GG-DESIGN

REKLAMA

REKLAMA

Antyki we wnętrzu to nie lada wyzwanie. Powiedzmy sobie szczerze, nasze M4 nie zmieni się w barokowy czy renesansowy pałac pełen antyków. Zatem jeśli nawet wydamy duże pieniądze na zakup oryginalnych mebli, obrazów czy rzeźb efekt będzie mizerny.

Aranżowanie wnętrza antykami jest prostsze, jeśli w chwili zakupu jesteśmy już właścicielami małego zameczku na Dolnym Śląsku lub pięknej XIX–to wiecznej kamienicy.

REKLAMA

Co robić jeśli jednak, co bardziej prawdopodobne jesteśmy po prostu miłośnikami antyków i chcemy posiadać w naszym mieszkaniu secesyjną komodę czy biurko w stylu Art Deco i zastanawiamy się czy takie meble będą pasowały do mieszkania o nowoczesnej architekturze. Co robić? Zrezygnować z marzeń o posiadaniu antyków we wnętrzu?

Zobacz także: Jak połączyć nowoczesne przedmioty z antykami?

Jedno jest pewne – zawsze warto posłuchać dobrej rady, która w tym wypadku brzmi tak… Na pewno nie polecamy robienia muzeum w mieszkaniu i kupowania kilkunastu mebli,każdego w innym stylu i umieszczanie ich wszystkich w jednym pomieszczeniu.

REKLAMA

Nowoczesne wnętrze może wiele zyskać dzięki wprowadzeniu jakiegoś antycznego przedmiotu, który stanie się głównym punktem w aranżacji naszego wnętrza. Jest tylko jeden warunek, jeśli się na to decydujemy, to powinien być przedmiot dobrej klasy.

Jeśli już staliśmy się posiadaczami naszego wymarzonego antyku to musimy zmierzyć się z problemem odpowiedniej aranżacji i wyeksponowania go. Załóżmy, że udało nam się w końcu znaleźć wymarzoną barokową komodę i co dalej? Podstawą będzie znalezienie dla niej odpowiedniego „towarzystwa”. Możemy założyć, że nie będzie nim odziedziczony komplet mebli z lat 70–tych. O ile nie jesteśmy w stanie zapewnić jej neutralnego tła i odpowiedniego oświetlenia możemy pójść na mały kompromis… nasz mebel będzie czuł się tym lepiej, im mniejszą konkurencję stworzymy tuż obok, a taką mogą być proste, podstawowe formy nowoczesnych mebli wykonane ze stali ,szkła lub z gładkiego MDF–u itp. Przy okazji drobna, choć niezwykle istotna porada – antyczne meble bardzo nie lubią naszych przegrzanych i przesuszonych mieszkań – o ile nie jesteśmy w stanie w ogóle zrezygnować dla nich z ogrzewania to starajmy się , aby stały jak najdalej od kaloryfera. Będą nas za to lubiły.

Zobacz także: Jak urządzić wnętrze w stylu eklektycznym?

Reasumując, stwórzmy komodzie odpowiednią „scenę” i oświetlenie, a ona sama odegra główną rolę we wnętrzu.

Oczywiście nie wykluczamy posiadania większej ilości antyków ani też nie odradzamy stwarzania kolekcji , to bardzo godne polecenia zajęcie, mogące poza niewątpliwą przyjemnością przebywania wśród pięknych przedmiotów przynieść z czasem konkretne zyski. Zawsze jednak w takim przypadku powinniśmy pamiętać o tzw. kluczu, czyli o jasnym określeniu profilu naszego zbioru. Z doświadczenia wiemy, że nie jest to proste, szczególnie na początku kolekcjonerskiego szlaku, ale może zaoszczędzić rozterek związanych z reorganizacją kolekcji. Warte polecenia jest też zwrócenie się po poradę przed ewentualnym zakupem do osoby mającej rozeznanie w rynku antycznym. W tym przypadku przeznaczając procentowo niewielką kwotę w stosunku do ceny przedmiotu zyskujemy pewność, że nasz wymarzony przedmiot został kupiony za dobrą cenę, że pochodzi z bezpiecznego źródła i w końcu, że w ogóle jest oryginalny… ale to temat na osobny artykuł .

Zobacz także: Kredens – mebel z duszą. Jak zastosować go w kuchni?

Złocona ramka barokowa z XVIII wieku, z herbem biskupim.
Robert Wolny
www.gg-design.eu
Rzeźba barokowa z drewna.
Robert Wolny
www.gg-design.eu
Naczynie fajansowe z dekoracją pełnoplastyczną na pokrywie i dekoracją malarską z warsztatu Moustier - francuski antyk z XIX wieku.
Robert Wolny
www.gg-design.eu
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Nieruchomości
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Frankowicze znów triumfują. Co oznacza wyrok TSUE?

    Frankowicze znów mają powody do radości. TUSE w czwartek orzekł, że sądy krajowe mają obowiązek zbadać z urzędu, czy postanowienia umowy mają nieuczciwy charakter i, dokonawszy takiego badania, mają obowiązek wyłączyć stosowanie nieuczciwych warunków umownych tak, aby nie wywierały one skutków wobec konsumenta.

    Bezpieczny Kredyt 2% - czy w 2024 roku nadal będzie można skorzystać z dopłat do kredytu?

    Już od początku lipca 2023 r. osoby zainteresowane zakupem nieruchomości mogą być beneficjentami rządowego programu Bezpieczny Kredyt 2%. Kilka dni temu Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zwiększeniu środków na Bezpieczny Kredyt 2% o blisko 4,8 mld zł. To wstępne ustalenia, które muszą jeszcze przejść ścieżkę legislacyjną. Jeśli projekt zostanie zatwierdzony, w 2024 roku z programu będzie mogło skorzystać kolejne 35 tys. osób.

    Jaki metraż mają największe mieszkania deweloperskie i ile kosztują?

    Jak duże mieszkania można znaleźć u deweloperów? W których inwestycjach? Ile kosztują? Sprawdzamy!

    Frankowicze nie odpuszczają. Przyszły rok będzie podobny? [KOMENTARZ]

    Według najnowszych statystyk, od początku br. do końca trzeciego kwartału do sądów okręgowych w całym kraju wpłynęło o jedną trzecią więcej spraw frankowych niż rok wcześniej. Skala tak dużego wzrostu jest zrozumiała. Wielu kredytobiorców zachęciła do złożenia pozwu korzystna dla nich decyzja TSUE. Przekonujące były też zwycięskie batalie sądowe innych frankowiczów. Ponadto rosnąca świadomość prawna konsumentów i aktywne działania informacyjne różnych organizacji oraz kancelarii prawnych dały zapalniki do walki w sądach. Skutkiem tego niektóre z nich odnotowały nawet blisko 200-procentowe wzrosty liczby spraw frankowych. A to jeszcze nie koniec dodatnich wyników, choć kolejne skoki mogą być już nieco słabsze. Banki już powinny rozważać bardziej korzystne ugodowe rozwiązania konfliktów.

    REKLAMA

    Wody opadowe to nie problem tylko cenny zasób. Jak zagospodarować je w mieście?

    W obliczu zmian klimatycznych, również Europa staje się coraz bardziej narażona na anomalie pogodowe, takie jak długotrwałe okresy bez opadów lub nawalne deszcze. Te zjawiska wpływają na to jak projektowane są nowe budynki i infrastruktura, a także w jaki sposób modernizowane są istniejące obiekty. Jednym z kluczowych aspektów walki ze zmianami jest odpowiednie zagospodarowanie wód opadowych. Zamiast traktować je jako problem, pora spojrzeć na nie jako na cenny zasób, którego mądre wykorzystanie, uchroni nas przed zagrożeniami wynikającymi ze zmian klimatycznych.

    Dofinansowanie wymiany dachów z azbestu. Nabór wniosków od 15 grudnia 2023 r.

    Od 15 grudnia 2023 r. do 12 stycznia 2024 r. będzie można ubiegać się o wsparcie na wymianę w gospodarstwach rolnych pokryć dachowych wykonanych z materiałów zawierających azbest. Jest to drugi nabór wniosków o taką pomoc finansową realizowany w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności.

    Czy prawo zmusi rynek do większego nacisku na budynki pasywne?

    Potrzeba termomodernizacji budynków jest faktem, a energooszczędność jest jednym z najważniejszych wyzwań na rynku nieruchomości. Regulacje unijne mają w tym swój duży udział. Jaki jest planowany koszt termomodernizacji w Europie, i kto za to zapłaci? 

    Dłużej niż w Belgii, ale krócej niż na Słowacji. Ile pracujemy na zakup mieszkania?

    Ośmiokrotność rocznych zarobków brutto - tyle musi poświęcić przeciętny Kowalski, by kupić własne lokum. Według raportu Deloitte wynik ten plasuje nas pośrodku europejskiej stawki. Ile na mieszkanie pracuje się w innych krajach? Jakie są tam ceny nieruchomości?

    REKLAMA

    Kończą się negocjacje w sprawie dyrektywy UE dot. charakterystyki energetycznej budynków. Polskie szkoły pionierami w dziedzinie efektywności energetycznej ale nadal wiele jest do zrobienia

    Polscy przedstawiciele zbliżają się do finałowego etapu negocjacji odnośnie Dyrektywy UE dotyczącej charakterystyki energetycznej budynków. Ta dyrektywa ma na celu zainicjowanie rozległych prac renowacyjnych zarówno w przypadku budynków publicznych, jak i prywatnych. W Polsce można wskazać kilka przykładów pionierskich projektów, które mogą stanowić inspirację dla fali renowacji. Szkoły w Budzowie i Rogowie przodują w tworzeniu energooszczędnych rozwiązań, które mogą stać się inspiracją dla fali renowacji w Polsce. Jednocześnie wiele innych polskich szkół jest w złym stanie. Polska traci około 75 000 dni szkolnych rocznie z powodu pleśni i wilgoci w budynkach. Organizacje społeczeństwa obywatelskiego wzywają rząd do postawienia sobie jasnych i ambitnych celów w zakresie renowacji szkół i domów w trosce o zdrowie i dobrobyt polskich dzieci.

    Polacy uważają, że deweloperzy powinni więcej budować z ekomateriałów. Co wtedy z cenami nieruchomości?

    Ponad połowa Polaków jest zdania, że powinny obowiązywać przepisy obligujące deweloperów do budowania nowych mieszkań i domów w dużej części z materiałów ekologicznych, w tym pochodzących z recyklingu. Co na to eksperci? Opinie są podzielone. 

    REKLAMA