Jak zaaranżować wnętrze antykami?
REKLAMA
REKLAMA
Aranżowanie wnętrza antykami jest prostsze, jeśli w chwili zakupu jesteśmy już właścicielami małego zameczku na Dolnym Śląsku lub pięknej XIX–to wiecznej kamienicy.
REKLAMA
Co robić jeśli jednak, co bardziej prawdopodobne jesteśmy po prostu miłośnikami antyków i chcemy posiadać w naszym mieszkaniu secesyjną komodę czy biurko w stylu Art Deco i zastanawiamy się czy takie meble będą pasowały do mieszkania o nowoczesnej architekturze. Co robić? Zrezygnować z marzeń o posiadaniu antyków we wnętrzu?
Zobacz także: Jak połączyć nowoczesne przedmioty z antykami?
Jedno jest pewne – zawsze warto posłuchać dobrej rady, która w tym wypadku brzmi tak… Na pewno nie polecamy robienia muzeum w mieszkaniu i kupowania kilkunastu mebli,każdego w innym stylu i umieszczanie ich wszystkich w jednym pomieszczeniu.
REKLAMA
Nowoczesne wnętrze może wiele zyskać dzięki wprowadzeniu jakiegoś antycznego przedmiotu, który stanie się głównym punktem w aranżacji naszego wnętrza. Jest tylko jeden warunek, jeśli się na to decydujemy, to powinien być przedmiot dobrej klasy.
Jeśli już staliśmy się posiadaczami naszego wymarzonego antyku to musimy zmierzyć się z problemem odpowiedniej aranżacji i wyeksponowania go. Załóżmy, że udało nam się w końcu znaleźć wymarzoną barokową komodę i co dalej? Podstawą będzie znalezienie dla niej odpowiedniego „towarzystwa”. Możemy założyć, że nie będzie nim odziedziczony komplet mebli z lat 70–tych. O ile nie jesteśmy w stanie zapewnić jej neutralnego tła i odpowiedniego oświetlenia możemy pójść na mały kompromis… nasz mebel będzie czuł się tym lepiej, im mniejszą konkurencję stworzymy tuż obok, a taką mogą być proste, podstawowe formy nowoczesnych mebli wykonane ze stali ,szkła lub z gładkiego MDF–u itp. Przy okazji drobna, choć niezwykle istotna porada – antyczne meble bardzo nie lubią naszych przegrzanych i przesuszonych mieszkań – o ile nie jesteśmy w stanie w ogóle zrezygnować dla nich z ogrzewania to starajmy się , aby stały jak najdalej od kaloryfera. Będą nas za to lubiły.
Zobacz także: Jak urządzić wnętrze w stylu eklektycznym?
Reasumując, stwórzmy komodzie odpowiednią „scenę” i oświetlenie, a ona sama odegra główną rolę we wnętrzu.
Oczywiście nie wykluczamy posiadania większej ilości antyków ani też nie odradzamy stwarzania kolekcji , to bardzo godne polecenia zajęcie, mogące poza niewątpliwą przyjemnością przebywania wśród pięknych przedmiotów przynieść z czasem konkretne zyski. Zawsze jednak w takim przypadku powinniśmy pamiętać o tzw. kluczu, czyli o jasnym określeniu profilu naszego zbioru. Z doświadczenia wiemy, że nie jest to proste, szczególnie na początku kolekcjonerskiego szlaku, ale może zaoszczędzić rozterek związanych z reorganizacją kolekcji. Warte polecenia jest też zwrócenie się po poradę przed ewentualnym zakupem do osoby mającej rozeznanie w rynku antycznym. W tym przypadku przeznaczając procentowo niewielką kwotę w stosunku do ceny przedmiotu zyskujemy pewność, że nasz wymarzony przedmiot został kupiony za dobrą cenę, że pochodzi z bezpiecznego źródła i w końcu, że w ogóle jest oryginalny… ale to temat na osobny artykuł .
Zobacz także: Kredens – mebel z duszą. Jak zastosować go w kuchni?
REKLAMA
REKLAMA