Notebook czy komputer stacjonarny?
REKLAMA
REKLAMA
Zalety notebooka
Zaletą laptopów jest ich niewielki rozmiar, możliwość zabrania w dowolne miejsce, wbudowaną baterię i różnorodność w wyborze modeli. Kupując notebook kierujmy się własnymi preferencjami, do czego ma nam służyć i otrzymujemy jedno, proste urządzenie. Nie musimy się zastanawiać jaką kartę graficzną kupić, jaki dysk twardy, jaki procesor, z którego urządzenia chłodzącego skorzystać, jaką wybrać mysz, jaką klawiaturę, jaką obudowę, jaką pamięć. Decydując się na laptop otrzymujemy wszystko w jednym, eleganckim, opływowym, często kolorowym opakowaniu.
REKLAMA
Wady notebooka
REKLAMA
To co dla jednych jest zaletą, dla innych może być wadą. Otóż laptopy mają ograniczoną możliwość modernizacji. Jeżeli już zdecydujemy się na jakiś model, z określonymi podzespołami, można wykonać niewielkie przeróbki. A jeżeli już chcemy coś wymieniać to bywa to bardzo kłopotliwe.
Ponadto, ekran monitora. Nie wymienimy go po jakimś czasie na większy, bo jest wbudowany i stanowi całość z resztą urządzenia. Co najwyżej możemy do niego podłączyć większy monitor, czy telewizor, ale traci on wówczas funkcję przenośną.
I dochodzi jeszcze funkcja chłodzenia. Małe urządzenie, które przeważnie kładziemy na kolanach szybko się przegrzewa. Zamontowanie większej ilości wiatraczków nie jest możliwe, bo nie ma na nie miejsca.
Zobacz także: Podstawki pod laptopy
Komputer stacjonarny – zalety
Do głównych zalet komputera stacjonarnego można zaliczyć jego łatwość modyfikacji. Jeżeli nie stać nas, od razu na supersprzęt, możemy na początek złożyć komputer, który posłuży przez jakiś czas. I nie ma tu żadnych ograniczeń, co do ilości konfiguracji. Możemy je zmieniać do woli, wraz z pojawianiem się na rynku nowych możliwości. Przy czym, poszczególne elementy wymienia się bardzo szybko i łatwo.
Każdy komputer stacjonarny może zostać dopasowany wizualnie do wnętrza. Na rynku jest cała gama kolorów i kształtów w wyborze obudów, monitorów, klawiatur i myszek. Nie musimy zdawać się na czyjś gust, ale stworzyć coś niepowtarzalnego i własnego.
Komputer stacjonarny – wady
Komputer stacjonarny, jak sama nazwa wskazuje nie nadaje się do podróży. Stawiamy go w wybranym przez siebie miejscu i jest stałym elementem wystroju wnętrza. Do tego dochodzi jego wielkość. Większy monitor, większa obudowa pełna komponentów, to więcej miejsca, którego potrzebuje komputer. Ponadto, warto zdawać sobie sprawę, że komputer stacjonarny to plątanina kabli, przedłużaczy, bo wszystko musi być podłączone do zasilania. Oczywiście, możemy próbować wszystko ładnie ukryć za biurkiem, a kable uporządkować za pomocą specjalnych spinaczy. Jednak, kiedy przychodzi coś przełączyć, coś odłączyć cała zabawa z kabelkami, zaczyna się od początku.
Zobacz także: Odpowiednie miejsce na sprzęt elektroniczny w gabinecie
REKLAMA
REKLAMA