REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Drukarka – szeroki wybór, ale którą wybrać?

Iwona Szadkowska
Wartości szybkości wydruku, są najczęściej mierzone na prostych i krótkich dokumentach.Dotyczy to zarówno drukarek atramentowych, jak i laserowych.
Wartości szybkości wydruku, są najczęściej mierzone na prostych i krótkich dokumentach.Dotyczy to zarówno drukarek atramentowych, jak i laserowych.
Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Drukarka powinna być niezawodna, szybka, drukująca w dobrej jakości i tania w utrzymaniu. Zanim podejmiemy decyzję i będziemy szukać drukarki dostosowanej do naszych potrzeb, odpowiedzmy sobie na pytanie – jakie są te potrzeby?

Czy codziennie wydrukujemy 1000 stron? Czy raczej będziemy używać drukarki sporadycznie do wydruku kilku dokumentów? A może drukarka ma posłużyć nam do drukowania zdjęć, które umieścimy w salonie, w ozdobnych ramkach?

REKLAMA

Szybkość

Nikt nie lubi czekać na wydruk dokumentu zbyt długo szczególnie, gdy mamy do wydrukowania setki kartek. Jeżeli na takiej prędkości nam zależy, zwróćmy uwagę na jakość wydruku przy dużych obciążeniach i odporność drukarki na przegrzanie.

Podane wartości szybkości wydruku, są najczęściej mierzone na prostych i krótkich dokumentach. W przypadku grafiki, dłuższego tekstu różnice będą znaczne. Dotyczy to zarówno drukarek atramentowych, jak i laserowych.

Jeżeli nie zależy nam na szybkości, bo nie będziemy drukować często, możemy skupić się na lepszej jakości i przy okazji, zaoszczędzić. Drukarki drukujące szybciej kosztują więcej.

Zobacz także: Odpowiednie miejsce na sprzęt elektroniczny w gabinecie

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jakość

REKLAMA

I tu musimy się zastanowić, co będziemy najczęściej drukować: tekst, grafikę dwuwymiarową (wykresy) czy zdjęcia? W przypadku dwóch pierwszych opcji (tekst i wykresy, schematy) drukarki laserowe sprawdzają się rewelacyjnie. W przypadku zdjęć, tylko bardzo drogie drukarki laserowe (koszt kilka tysięcy złotych), sprawdzają się na tym polu, oferując bardzo dobrą jakość wydruku zdjęć.

Drukarki atramentowe, nawet tańsze modele, oferują bardzo dobrą jakość wydruku zdjęć. W celu uzyskania jeszcze lepszego efektu, nie zapomnijmy, o odpowiednim papierze – specjalnym do wydruku zdjęć oraz o wymianie na tusz fotograficzny.

Koszt

Decydując się na wybór drukarki atramentowej, sprawdźmy ile kosztują wymienne tusze. U różnych producentów koszt tuszu może się znacznie różnić. Niestety zarówno drukarka, jak i tusz muszą pochodzić od tego samego producenta. Pojemniki bywają zintegrowane z głowicą drukującą i mają inną wielkość.

REKLAMA

Choć drukarki atramentowe to najpopularniejszy sprzęt zamieniający druk cyfrowy na papierowy, to ta popularność ma swoją cenę. Kupując tańszą od laserowej, drukarkę atramentową musimy się liczyć z dużym kosztem późniejszej eksploatacji. Oryginalne tusze do drukarki atramentowej mogą kosztować tyle, co sama drukarka. Dodatkowo szybko się kończą, a gdy ich nie używamy – zasychają.

Najkorzystniej jest wybrać opcję, gdzie drukarki mają oddzielne pojemniki z tuszem, o dużej objętości i nie są zintegrowane z głowicą. Drukarka laserowa jest tańsza w eksploatacji, zwłaszcza, jeśli korzystamy z niej sporadycznie, w tym przypadku nie musimy się bać, że tusz zaschnie i kolejny wydruk nie będzie możliwy.

Zobacz także: Jak urządzić gabinet w domu?

Opcje dodatkowe

Drukarka atramentowa może posiadać większy pojemnik na papier, dużą pamięć buforową i interfejs sieciowy (bezprzewodowy).

Drukarka laserowa to znacznie więcej udogodnień. Posiada znacznie większy, aniżeli drukarka atramentowa, podajnik na papier, co najmniej 16MB pamięci, dodatkowe gniazdo na pamięć (ma to duże znaczenie, jeżeli drukujemy bardzo dużo i często, wówczas możemy zwiększyć pamięć do 32MB) oraz bezpośrednie podłączenie do sieci ethernet.

Drukarka atramentowa

Przy wyborze drukarki atramentowej, warto zadać sobie pytanie: ile i jak często będziemy drukować? Jeżeli będziemy drukować bardzo rzadko, tusz wewnątrz drukarki atramentowej może zasychać.

Istnieje kilka sposobów, aby nieco zaoszczędzić na tuszach do drukarki atramentowej. Jeżeli wiemy, że będziemy drukować wiele dokumentów w jednym kolorze, możemy wtedy zainwestować w drukarkę z oddzielnymi pojemnikami na tusz. Nie wiąże się to z wymianą wszystkich kolorów, gdy wyczerpie się tylko jeden. Możemy także, zamiast oryginalnych tuszy, kupować zamienniki, które są mniej więcej o połowę tańsze.

Jeżeli już teraz wiemy, że drukarka będzie nam służyła tylko do wydruku zdjęć, zdecydujmy się na drukarkę, która specjalizuje się w druku fotografii. Niektóre drukarki, w swoich opcjach dodatkowych, posiadają ekran LCD do podglądu wydruku zdjęć, czy czytnik kart pamięci – wówczas komputer nie jest nam potrzebny.

Drukarka laserowa

Duża ilość wydruku każdego dnia to doskonałe rozwiązanie przy drukarce laserowej. Tonery, do drukarki laserowej, różnią się ceną w zależności od producenta, ale ich wydajność jest naprawdę duża. Przy dużej ilości wydruku koszt pojedynczej strony będzie znacznie niższy, aniżeli w przypadku drukarki atramentowej. Można także skorzystać z zamienników. Koszt zamiennika to około połowy ceny oryginału. Ponadto, jeżeli drukarka ma nam służyć do wydruku jedynie w czarnym kolorze, wydajność drukarki laserowej wzrasta a koszty maleją. W przypadku wydruku kolorowego, tusze do drukarki atramentowej są zdecydowanie tańsze.

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Brakuje mieszkań i gruntów! Czy nowe przepisy uratują rynek nieruchomości?

Polsce brakuje 1,5 mln mieszkań, ale deweloperzy mają związane ręce – gruntów pod inwestycje jest coraz mniej, a biurokracja wstrzymuje rozwój. Czy planowane zmiany w prawie odblokują potencjał budownictwa w największych miastach?

Wykończenie mieszkania pod klucz. Ile trzeba zapłacić?

Ile kosztuje wykończenie mieszkania pod klucz? Czy klienci często decydują się na taką formę? Którzy deweloperzy mają kompleksowe wykończenie w swojej ofercie?

Najem krótkoterminowy mieszkań. Będą ograniczenia? Co się zmieni?

Najem krótkoterminowy mieszkań. Będą ograniczenia? Co się zmieni? Kto na tym straci? Kto zyska? Co z wynajmem długoterminowym? Czy ograniczenie najmu krótkoterminowego wpłynie na ceny mieszkań w dużych miastach? Wynajem krótkoterminowy mieszkań cieszy się dużym powodzeniem szczególnie w dużych miastach i w miejscowościach turystycznych

3 rzeczy które powinieneś wiedzieć, zanim podpiszesz umowę na pośrednictwo w sprzedaży swojej nieruchomości

Często decyzja o zakupie lub sprzedaży nieruchomości jest jednym z najważniejszych wydarzeń w życiu. Rynek się zmienia i coraz więcej osób postanawia ten projekt oddać w ręce profesjonalistów, chociaż do Stanów Zjednoczonych i Kanady, gdzie prawie 100% transakcji odbywa się za pośrednictwem agencji nieruchomości, jest nam jeszcze daleko.

REKLAMA

Wyższy podatek od nieruchomości w 2025 roku: jak wpłynie na koszt prowadzenia działalności gospodarczej i zmiany czynszu na rynku najmu

Od 1 stycznia 2025 roku w Polsce wzrasta podatek od nieruchomości, co wpłynie na budżety zarówno właścicieli prywatnych, jak i przedsiębiorców posiadających nieruchomości komercyjne. Jakie konsekwencje dla rynku może mieć wprowadzenie nowych stawek podatkowych oraz podpowiada, jak właściciele mogą przygotować się na nadchodzące zmiany.

Tanieją mieszkania na rynku wtórnym. Sprzedający obniżają ceny bo inaczej nie ma chętnych na kupno

Osoby sprzedające, aby skusić kupującego, coraz częściej dostosowują ceny w ogłoszeniach do słabnącego popytu i rosnącej liczby ofert. Najbardziej widoczne jest to przy mniejszych mieszkaniach. Niektórzy zrozumieli, że jeśli chcą sprzedać mieszkanie, muszą urealnić ceny ofertowe.

Najem 2025: o ile wzrosną czynsze dla najemców, co ze wzrostem opłat mieszkaniowych

Podwyżki czynszów wynikające z umów długoterminowego najmu nie będą wysokie. Gorzej z opłatami za media i innymi mieszkaniowymi. Już w 2024 roku rosły one bardzo dynamicznie – średnio od 7,1 procent za ogrzewanie po 11,2 procent za wodę.

Jak nowelizacja ustawy o planowaniu przestrzennym wpłynie na budowę mieszkań?

Nowelizacja ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym ma istotny wpływ na realizację inwestycji mieszkaniowych. W okresie przejściowym, trwającym do końca 2025 roku, wprowadzone zostaną zmiany w systemie planowania, uchwalaniu miejscowych planów zagospodarowania oraz wydawaniu decyzji o warunkach zabudowy. Jak te zmiany wpłyną na działalność firm deweloperskich i czy ułatwią realizację nowych inwestycji?

REKLAMA

Remont w 2025 r.: Jak segregować odpady budowlane? [PRZYKŁADY]

Remont w 2025 r.: Jak segregować odpady budowlane? Z początkiem 2025 r. weszły w życie zmiany dotyczące segregacji odpadów budowlanych. Na kim ciąży odpowiedzialność za segregację odpadów budowlanych?

Najem 2025:będzie drożej, ale bez dużych wzrostów. Mocno wzrosną opłaty za ogrzewanie, wodę, śmieci i inne opłaty eksploatacyjne

Wysoka inflacja nie pozwala spać spokojnie także wynajmującym mieszkania. Poza wzrostem proponowanych cen najmu w nowych umowach, także najemcy korzystający z lokali mocą obowiązujących już umów mogą spodziewać się akcji ze strony wynajmujących w postaci podwyżki czynszu.

REKLAMA