Jak wyczyścić komputer?
REKLAMA
REKLAMA
Wyczyścić komputer można samemu. Należy jednak wcześniej sprawdzić czy nasz komputer nie jest już na gwarancji, jeśli tak, trzeba się upewnić czy dotyczy ona całego zestawu czy tylko jego elementów, bo w pierwszym wypadku własna interwencja może być podstawą utraty gwarancji.
REKLAMA
Zobacz także: Czy stary sekretarzyk pasuje do gabinetu?
Co będzie potrzebne?
Na początek potrzebne będą: ściereczka, śrubokręt, odkurzacz. Pierwszy etap wyłączenie zasilania. Za pomocą śrubokręta odkręć śrubki z pokrywy obudowy i otwórz obudowę.
Odkurzanie
REKLAMA
Delikatnie odkurz znajdujący się na spodzie obudowy kurz. Przyłóż rurę odkurzacza do zasilacza z każdej strony i przez kilka sekund okurzaj wszystkie dostępne elementy. Podobnie przyłóż odkurzacz do wentylatorów na procesorze i karcie graficznej, uważając, aby ich nie uszkodzić. Ostrożnie oczyść radiator znajdujący się pod wentylatorem procesora ponieważ często jest to główna przyczyna niestabilności komputera i odczuwalna obniżka wydajności. Jednak używanie odkurzacza niesie pewne ryzyko i lepiej jest posłużyć się pędzelkiem.
Pamiętaj, że czyszczenia komputera można podjąć się tylko jeśli znasz elementy składowe komputera i wiesz, które z nich można bezpiecznie czyścić. Brak podstawowej wiedzy z dziedziny ich budowy może doprowadzić do uszkodzenia zestawu i narazi Cię na wysokie koszty.
Czyszczenie elementów
Dla lepszej skuteczności czyszczenia możesz pokusić się o wyjęcie dysków twardych, stacji dyskietek, napędów optycznych poprzez ich odkręcenie i odłączenie.
Należy je przetrzeć delikatnie ściereczką pamiętając o tym, by ich nie wstrząsać. Następnie zamontuj je ponownie.
Kolejnym etapem jest deinstalacja kości RAM możesz je przeczyścić ściereczką i odłożyć do wyschnięcia. Następnie zamontuj je we właściwe miejsce. Podobnie możesz postąpić z kartami graficznymi.
W ostateczności możesz zaopatrzyć się w taśmę lub żel termoprzewodzący. Musisz zdemontować radiator procesora i odłączyć kabel w płycie głównej od wentylatora.
Następnie wytrzyj poprzednią pastę termoprzewodzącą na procesorze. Musisz wyczyścić radiator pędzelkiem. Następnym, krokiem jest nałożenie pasty termoprzewodzącej na środek procesora nie więcej niż 5mm grubości i szerokości. Załóż radiator i podłącz wentylator.
Zobacz także: W której części mieszkania można urządzić mały gabinet?
Jeśli przyczyna obniżenia wydajności spowodowana była zanieczyszczeniem szybko zauważysz różnice.
REKLAMA
REKLAMA