REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Intercyza, a zakup wspólnego mieszkania

Paulina Karpińska, Redaktor
Z Grupą Infor PL zwązana od grudnia 2021 roku. Pełni w niej funkcję redaktora prowadzącego serwis Nieruchomości oraz współprowadzącego serwisy Prawo i Biznes.
Intercyza, a zakup wspólnego mieszkania
Intercyza, a zakup wspólnego mieszkania
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Zakup mieszkania przez małżeństwo, które posiada umowę o rozdzielności mieszkania może wydawać się skomplikowane. Jednak polskie prawo w bardzo jasny sposób reguluje te kwestie.

Intercyza, a zakup wspólnego mieszkania

REKLAMA

W polskim prawie istnieje możliwość zawarcia intercyzy, czyli umowy o rozdzielności majątkowej pomiędzy małżonkami. Wprowadza ona ustój majątkowy polegający na wyłączeniu wspólności ustawowej. Po jej zawarciu każde z małżonków posiada, zdobywa oraz zarządza swoim prywatnym majątkiem.  Wówczas każde z małżonków dysponuje swoim oddzielnym majątkiem.

Rozdzielność majątkowa,  a nabycie mieszkania

REKLAMA

Intercyza nie wyłącza jednak możliwości wspólnego nabycia mieszkania przez małżonków. Różnica będzie polegała na tym, że zakupione mieszkanie nie będzie należało do ich majątku wspólnego, bo go nie mają, a do każdego z nich z osobna w częściach w jakich go nabędą. Współwłasność ułamkowa polega na tym, że udział każdego współwłaściciela we wspólnym prawie jest określony ułamkiem. Każdy, kto dysponuje takim udziałem może nim rozporządzać bez zgody pozostałych współwłaścicieli. Dotyczy to jednak tylko i wyłącznie posiadanego udziału.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Co to oznacza w praktyce? Jeśli przykładowo małżeństwo kupi mieszkanie płacąc po połowie ceny, każdemu z nich będzie przysługiwało prawo do połowy udziału w przedmiotowej nieruchomości.

Rozdzielność majątkowa a prawo do mieszkania

Małżonkowie, którzy posiadają rozdzielność majakową mogą dowolnie nabywać i zbywać posiadany przez siebie majątek prywatny. Nie potrzebuje do tego zgody małżonka. Wystarczy, że przed notariuszem okaże wypis umowy o rozdzielności małżeńskiej. W przypadku nabycia nieruchomości przez małżonków w częściach mąż i żona mogą dysponować swoim udziałem w wartości mieszkania w dowolny sposób, np. mogą sprzedać go innej osobie lub obciążyć go hipoteką.

Należy pamiętać, że umowna o rozdzielność ustawową nie działa wstecz. Obowiązuje ona od chwili jej zawarcia albo od późniejszego terminu oznaczonego w umowie. Można ją zawrzeć przed zawarciem małżeństwa, bądź w każdym momencie jego trwania. Należy wówczas pamiętać, że nieruchomości nabyte przez małżeństwo przed podpisaniem intercyzy należą co do zasady do majątku wspólnego. Można je wyodrębnić, ale do tego niezbędny jest podział majątku.

Analogiczna sytuacja dotyczy zniesienia rozdzielności majątkowej. Wówczas od tej chwili rozwiązania intercyzy wszystkie prawa będą nabywane przez małżonków do ich majątku wspólnego.

Wyłączenie nieruchomości z majątku wspólnego

REKLAMA

Istnieją również przypadki kiedy jest to możliwy zakup nieruchomości do majątku prywatnego, gdy małżeństwo obowiązuje wspólnota małżeńska. Jakie? Pierwszy z nich to sytuacja w której kapitał który będzie finansował zakup mieszkania pochodzi z majątku prywatnego, tzn. z darowizny na daną osobę, z dziedziczenia, bądź z funduszy pochodzących ze sprzedaży nieruchomości nabytej jeszcze przed zawarciem związku małżeńskiego.Mieszkanie będzie wówczas należało do jednego z małżonków.

Drugą sytuacją, w której tylko jeden z małżonków jest właścicielem nieruchomości, mimo wspólnoty ustawowej, jest nabycie jej jeszcze przed zawarciem małżeństwa. Jeśli para po zawarciu związku małżeńskiego nie rozszerzy wspólności majątkowej, wówczas nieruchomość ta pozostanie własnością tylko jednego małżonka.

Czy w małżeństwie można kupić mieszkanie tylko na siebie

W związku z tym, że umowa o rozdzielność majątkowo powoduje stan prawny w którym każde z małżonków w dowolny sposób dysponuje swoim majątkiem, nie ma żadnych przeszkód, aby jedno z małżonków kupiło mieszkanie do majątku własnego. Może to również zrobić bez wiedzy drugiego małżonka.

Zakup mieszkania od małżeństwa posiadającego intercyzę

Jeśli małżeństwo nie posiada wspólnego majątku i nieruchomość została zakupiona przez jednego z nich w trakcie trwania rozdzielności majątkowej, to nie ma żadnych przeszkód prawnych, aby mógł w dowolnym momencie ją zbyć. Zatem możemy  kupić mieszkanie, którego właścicielem jest tylko jednej z małżonków.

Jeśli właściciel nieruchomości mają rozdzielność majątkową i są właścicielami mieszkania w udziałach, to również możemy je od nich nabyć. Nie ma ku temu żadnych przeszkód. Wówczas sprzedaż polega na zbyciu przez każdego z małżonków posiadanego przez siebie udziału. Cenę za tę nieruchomość dzielimy adekwatnie do posiadanych przez nich części mieszkania.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowe mieszkania – jak się sprzedają?

Po ożywieniu na rynku kredytowym pojawiają się pytania, czy wpłynie ono na wzrost sprzedaży mieszkań. Deweloperzy obserwują większe zainteresowanie zakupem lokali, mimo braku preferencyjnych kredytów i rządowego wsparcia. Czy aktywność klientów rzeczywiście rośnie w ostatnich tygodniach?

Co mają wspólnego pośrednik nieruchomości i consierge?

W dzisiejszym świecie nieruchomości to nie tylko sprzedaż i wynajem – to także kompleksowa obsługa klienta, doradztwo i pomoc na wielu etapach transakcji oraz codziennego życia w nowym miejscu. To właśnie na tym polu przecinają się ścieżki pośrednika nieruchomości i concierge’a. Choć każda z tych profesji pełni odmienną rolę, ich wspólnym celem jest zapewnienie klientom najwyższego komfortu oraz wsparcia, które wykracza poza typowe obowiązki zawodowe.

Planujesz zakup mieszkania? Cena to nie wszystko. Sprawdź, ile kosztuje eksploatacja

W wydatkach mieszkaniowych istotną składową jest opłata, która w spółdzielniach mieszkaniowych nazywana jest eksploatacyjną, a we wspólnotach mieszkaniowych – zaliczką na koszty zarządu nieruchomością wspólną. Portal GetHome.pl sprawdził, gdzie taka opłata może być niższa. 

Jak negocjować cenę mieszkania na rynku wtórnym? [Wskazówki]

Warto negocjować cenę mieszkania z rynku wtórnego. Często cena ofertowa jest elementem strategii marketingowej. To cena transakcyjna odzwierciedla faktyczną wartość nieruchomości. Jak negocjować cenę mieszkania na rynku wtórnym? Oto wskazówki, o ile właściciele obniżają ceny mieszkań.

REKLAMA

Jaka powinna być minimalna temperatura na klatce schodowej bloku oraz w innych częściach wspólnych?

Rosnące koszty ciepła zachęcają do oszczędzania (np. kosztem temperatury na klatce schodowej bloku). Przepisy sugerują, że nie należy jednak przesadzać. 

Świadectwo charakterystyki energetycznej: Kto musi je posiadać, co zawiera, ważność świadectwa, kary. Cykliczne kontrole systemu ogrzewania a kary

Świadectwo charakterystyki energetycznej: Kto musi je posiadać, co zawiera, ważność świadectwa, kary. Cykliczne kontrole systemu ogrzewania a kary. Od 28 kwietnia 2023 r. zmieniły się przepisy dotyczące świadectwa energetycznego. Prawie wszyscy właściciele nieruchomości powinni posiadać ten dokument. Są jednak wyjątki.

Promocje mieszkaniowe pod koniec roku - na co mogą liczyć klienci? [SONDA]

Koniec roku to czas gorących promocji – nie tylko na świąteczne prezenty, ale także na... mieszkania! Deweloperzy kuszą rabatami, bonusami i elastycznymi warunkami, przekonując, że to idealny moment na zakup M. Czy rzeczywiście warto podjąć taką decyzję teraz? Portal RynekPierwotny.pl sprawdził, jakie oferty specjalne przygotowano w tym roku i co mogą zyskać kupujący.

Zimowe obowiązki zarządców nieruchomości. Czy tylko odśnieżanie?

Wraz z pierwszym śniegiem zwiększa się ilość pracy dla wielu branż, również zarządzających nieruchomościami. Co należy do obowiązków zarządcy? Nie tylko odśnieżanie. 

REKLAMA

Ile kosztuje trzypokojowe mieszkanie od dewelopera?

Ile trzeba mieć na trzypokojowe mieszkania od dewelopera? Gdzie kupimy najtaniej, a gdzie nieruchomości są najdroższe? W jakich przypadkach można liczyć na rabat? 

Palenie drewnem kawałkowym się opłaca. Piece, kominki i inne nowoczesne urządzenia zduńskie tanio i efektywnie ogrzewają mieszkania

Drewno kawałkowe należy do odnawialnych źródeł energii (OZE), co czyni je jednym z bardziej ekologicznych i przyjaznych środowisku paliw. Urządzenia zduńskie, w których można palić drewnem (takie jak piece, kominki, kuchnie kaflowe czy piece akumulacyjne) od lat cieszą się uznaniem, a ich zastosowanie we współczesnym budownictwie stale rośnie. Nowoczesne zduństwo to harmonijne połączenie tradycyjnych metod rzemieślniczych z innowacyjnymi technologiami oraz współczesnymi materiałami. Takie podejście oferuje liczne zalety, dzięki którym cieszy się coraz większym uznaniem we współczesnym świecie. Jakie są główne zalety tych urządzeń oraz ich rola w świetle wymagań technicznych WT2021? 

REKLAMA