REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Intercyza, a zakup wspólnego mieszkania

Paulina Karpińska, Redaktor
Z Grupą Infor PL zwązana od grudnia 2021 roku. Pełni w niej funkcję redaktora prowadzącego serwis Nieruchomości oraz współprowadzącego serwisy Prawo i Biznes.
Intercyza, a zakup wspólnego mieszkania
Intercyza, a zakup wspólnego mieszkania
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Zakup mieszkania przez małżeństwo, które posiada umowę o rozdzielności mieszkania może wydawać się skomplikowane. Jednak polskie prawo w bardzo jasny sposób reguluje te kwestie.

Intercyza, a zakup wspólnego mieszkania

REKLAMA

W polskim prawie istnieje możliwość zawarcia intercyzy, czyli umowy o rozdzielności majątkowej pomiędzy małżonkami. Wprowadza ona ustój majątkowy polegający na wyłączeniu wspólności ustawowej. Po jej zawarciu każde z małżonków posiada, zdobywa oraz zarządza swoim prywatnym majątkiem.  Wówczas każde z małżonków dysponuje swoim oddzielnym majątkiem.

Rozdzielność majątkowa,  a nabycie mieszkania

REKLAMA

Intercyza nie wyłącza jednak możliwości wspólnego nabycia mieszkania przez małżonków. Różnica będzie polegała na tym, że zakupione mieszkanie nie będzie należało do ich majątku wspólnego, bo go nie mają, a do każdego z nich z osobna w częściach w jakich go nabędą. Współwłasność ułamkowa polega na tym, że udział każdego współwłaściciela we wspólnym prawie jest określony ułamkiem. Każdy, kto dysponuje takim udziałem może nim rozporządzać bez zgody pozostałych współwłaścicieli. Dotyczy to jednak tylko i wyłącznie posiadanego udziału.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Co to oznacza w praktyce? Jeśli przykładowo małżeństwo kupi mieszkanie płacąc po połowie ceny, każdemu z nich będzie przysługiwało prawo do połowy udziału w przedmiotowej nieruchomości.

Rozdzielność majątkowa a prawo do mieszkania

Małżonkowie, którzy posiadają rozdzielność majakową mogą dowolnie nabywać i zbywać posiadany przez siebie majątek prywatny. Nie potrzebuje do tego zgody małżonka. Wystarczy, że przed notariuszem okaże wypis umowy o rozdzielności małżeńskiej. W przypadku nabycia nieruchomości przez małżonków w częściach mąż i żona mogą dysponować swoim udziałem w wartości mieszkania w dowolny sposób, np. mogą sprzedać go innej osobie lub obciążyć go hipoteką.

Należy pamiętać, że umowna o rozdzielność ustawową nie działa wstecz. Obowiązuje ona od chwili jej zawarcia albo od późniejszego terminu oznaczonego w umowie. Można ją zawrzeć przed zawarciem małżeństwa, bądź w każdym momencie jego trwania. Należy wówczas pamiętać, że nieruchomości nabyte przez małżeństwo przed podpisaniem intercyzy należą co do zasady do majątku wspólnego. Można je wyodrębnić, ale do tego niezbędny jest podział majątku.

Analogiczna sytuacja dotyczy zniesienia rozdzielności majątkowej. Wówczas od tej chwili rozwiązania intercyzy wszystkie prawa będą nabywane przez małżonków do ich majątku wspólnego.

Wyłączenie nieruchomości z majątku wspólnego

REKLAMA

Istnieją również przypadki kiedy jest to możliwy zakup nieruchomości do majątku prywatnego, gdy małżeństwo obowiązuje wspólnota małżeńska. Jakie? Pierwszy z nich to sytuacja w której kapitał który będzie finansował zakup mieszkania pochodzi z majątku prywatnego, tzn. z darowizny na daną osobę, z dziedziczenia, bądź z funduszy pochodzących ze sprzedaży nieruchomości nabytej jeszcze przed zawarciem związku małżeńskiego.Mieszkanie będzie wówczas należało do jednego z małżonków.

Drugą sytuacją, w której tylko jeden z małżonków jest właścicielem nieruchomości, mimo wspólnoty ustawowej, jest nabycie jej jeszcze przed zawarciem małżeństwa. Jeśli para po zawarciu związku małżeńskiego nie rozszerzy wspólności majątkowej, wówczas nieruchomość ta pozostanie własnością tylko jednego małżonka.

Czy w małżeństwie można kupić mieszkanie tylko na siebie

W związku z tym, że umowa o rozdzielność majątkowo powoduje stan prawny w którym każde z małżonków w dowolny sposób dysponuje swoim majątkiem, nie ma żadnych przeszkód, aby jedno z małżonków kupiło mieszkanie do majątku własnego. Może to również zrobić bez wiedzy drugiego małżonka.

Zakup mieszkania od małżeństwa posiadającego intercyzę

Jeśli małżeństwo nie posiada wspólnego majątku i nieruchomość została zakupiona przez jednego z nich w trakcie trwania rozdzielności majątkowej, to nie ma żadnych przeszkód prawnych, aby mógł w dowolnym momencie ją zbyć. Zatem możemy  kupić mieszkanie, którego właścicielem jest tylko jednej z małżonków.

Jeśli właściciel nieruchomości mają rozdzielność majątkową i są właścicielami mieszkania w udziałach, to również możemy je od nich nabyć. Nie ma ku temu żadnych przeszkód. Wówczas sprzedaż polega na zbyciu przez każdego z małżonków posiadanego przez siebie udziału. Cenę za tę nieruchomość dzielimy adekwatnie do posiadanych przez nich części mieszkania.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Nieruchomości
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Ceny materiałów budowlanych - prognozy 2024

  Co z cenami materiałów budowlanych w 2024 roku? Ostatnie wyliczenia pokazują, że ceny materiałów budowlanych spadają już kolejny miesiąc z rzędu. Niekoniecznie mamy jednak do czynienia ze stałym trendem. Może być to korekta, spowodowana nadmiernym wywindowaniem cen w ubiegłym roku. Pojawia się również pytanie, jak na to wszystko wpłynie nowy program mieszkaniowy “Mieszkanie na start”, proponowany przez rząd.

  Czy Polacy chętnie kupują nowe mieszkania w tym roku?

  Czy Polacy są zainteresowani kupnem nowych mieszkań? Czy decyzja o zakupie przekładana jest do czasu ruszenia nowego rządowego programu? Czy deweloperzy są zadowoleni z wyników sprzedaży i jakich rezultatów spodziewają się w 2024 roku?

  Nowelizacja dyrektywy budynkowej: jak pilna potrzeba termomodernizacji budynków zmieni rynek usług budowlanych w Polsce

  Termomodernizacja budynków stała się właśnie jednym z kluczowych działań mających na celu poprawę efektywności energetycznej budynków. To skutek nowelizacji dyrektywy budynkowej, przyjętej 12 marca 2024 r. przez Parlament Europejski. Zgodnie z nią między innymi od 2030 r. wszystkie nowe budynki muszą być zeroemisyjne, a te już istniejące – zmodernizowane.

  Jak zaprosić batmana do ogrodu?

  Możesz mieć batmana we własnym ogrodzie. Taki bohater potrafi zjeść od kilkuset do 2000 komarów jednej nocy i uchronić od niechcianych ukąszeń. Jak zwabić nietoperze do ogrodu? Jest na to kilka sposobów.

  REKLAMA

  W Polsce rynek nieruchomości premium zyskuje na wartości, ale w porównaniu do Europy Zachodniej jest wiele do nadrobienia

  W Polsce rośnie rynek nieruchomości premium. Największy potencjał w tym zakresie mają Warszawa, Gdańsk, Wrocław, Kraków i Gdynia.

  Mało gruntów pod budownictwo mieszkaniowe. Jak temu zaradzić? Postulat odblokowania dostępu do gruntów KZN

  Ostatnie lata dla rynku nieruchomości w Polsce to pasmo wyzwań. Zwłaszcza tempo wzrostu cen gruntów przeznaczonych pod zabudowę mieszkaniową, utrzymujące się na poziomie około 20 proc. rocznie, miało istotny wpływ na dynamiczne zwiększanie się cen na rynku. Obecnie sektor stoi przed jeszcze poważniejszym problemem: brakiem dostępnych działek pod nowe inwestycje. Dotyka on przede wszystkim miast, gdzie grunty stają się towarem deficytowym, a konkurencja między inwestorami osiąga zenit.

  Sprawdź, czy twój kompostownik jest legalny

  Kompostownik na odpady kuchenne i skoszoną trawę to bardzo przydatny element ogrodu.  Dzięki niemu uzyskujemy naturalny nawóz, który użyźnia warzywnik i ogród. Warto jednak pamiętać, o tym że umieszczenie na działce kompostownika podlega pewnym prawnym ograniczeniom. Nie jest zatem wcale obojętne, gdzie i jakiej wielkości kompostownik postawimy na swojej działce.

  Rozszerzenie solidarnej odpowiedzialności inwestora w branży budowlanej. Jak zmienia się orzecznictwo sądów?

  Ze swoją złożonością i różnorodnością procesów branża budowlana stanowi obszar, w którym interpretacja przepisów prawnych oraz orzecznictwo sądowe mają kluczowe znaczenie dla funkcjonowania rynku. Jednym z istotnych aspektów tego obszaru jest solidarna odpowiedzialność inwestora, której zakres i interpretacja w ostatnich latach podlegają dynamicznym zmianom - pisze Mateusz Chmura, radca prawny z Kancelarii Chmura i Partnerzy sp. p.

  REKLAMA

  Klimatyzacja w bloku

  Czy to już czas pomyśleć o klimatyzacji? Jak najbardziej. Czy mieszkańcy bloków również mogą skorzystać z dobrodziejstw tego urządzenia? Tak, ale pod pewnymi warunkami. 

  Budowa domu bez pozwolenia 2024: tylko o powierzchni do 70 mkw. czy większych, czy warto skorzystać z tej możliwości

  Umożliwiający budowę domów do 70 mkw. Powierzchni bez zezwolenia program Dom bez formalności działa już ponad dwa lata. Poprzedni rząd liczył, że ożywi on budownictwo jednorodzinne. W ubiegły roku na podobnych zasadach miało być możliwe budowanie domów większych, ale ostatecznie do zmiany prawa nie doszło.

  REKLAMA