REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dlaczego warto kupić mieszkanie z księgą wieczystą?

Paulina Karpińska, Redaktor
Z Grupą Infor PL zwązana od grudnia 2021 roku. Pełni w niej funkcję redaktora prowadzącego serwis Nieruchomości oraz współprowadzącego serwisy Prawo i Biznes.
Dlaczego warto kupić mieszkanie z księgą wieczystą?
Dlaczego warto kupić mieszkanie z księgą wieczystą?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Mieszkanie z księgą wieczystą. Posiadanie, zakup czy sprzedaż nieruchomości nieodłącznie wiąże się z pojęciem księgi wieczystej. Czym ona właściwie jest, co możemy w niej odnaleźć i co daje posiadanie księgi wieczystej dla danej nieruchomości?

Co to jest księga wieczysta i czemu służy

Zgodnie z Art. 1 Ustawy z dnia 6 lipca 1982 r. o księgach wieczystych i hipotece Księgi wieczyste prowadzone są w celu ustalenia stanu prawnego nieruchomości. Ujmując prościej, jest to zbiór wszystkich czynności prawnych, które miały miejsce w związku z daną nieruchomością, a także jej obecny status. Mogą je posiadać nieruchomości gruntowe, lokale, bądź całe budynki. Dla każdej nieruchomości prowadzona jest odrębna księga wieczysta, przy czym należy to rozumieć w ten sposób, że w przypadku bloku mieszkalnego, każdy lokal powinien posiadać odrębną księgę wieczystą. Warto pamiętać, że grunt na którym jest wzniesiony często posiada swoją księgę wieczystą. Księgi wieczyste dla spółdzielczych własnościowych praw do lokalu objęte są tymi samymi przepisami.

REKLAMA

Dla każdej księgi wieczystej prowadzone są akta, które przechowuje sąd rejonowy właściwy ze względu na położenie nieruchomości. To w nich znajdują się wszelkie dokumenty i pisma jej dotyczące. Aby dokonać nowego wpisu w księdze wieczystej dokument musi zostać wcześniej poświadczony notarialnie, co ogranicza dowolność w dokonywaniu wpisów.

Co daje księga wieczysta mieszkania

Księga publiczna po pierwsze daje możliwość odtworzenia historii danej nieruchomości. Po drugie pokazuje aktualny stan, co jest istotne zwłaszcza przy chęci zakupu danej nieruchomości, ale przede wszystkim jest objęta rękojmią wiary publicznej. Czym jest rękojmia wiary publicznej?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zgodnie z Art. 5 Ustawy o księgach wieczystych :

„W razie niezgodności między stanem prawnym nieruchomości ujawnionym w księdze wieczystej a rzeczywistym stanem prawnym treść księgi rozstrzyga na korzyść tego, kto przez czynność prawną z osobą uprawnioną według treści księgi nabył własność lub inne prawo rzeczowe”.

REKLAMA

Rękojmia znajduje zastosowanie w sytuacji, gdy rzeczywisty stan prawny nieruchomości różni się od stanu ujawnionego w księdze wieczystej. Oznacza to, że w przypadku w którym nabędziemy nieruchomość, działając w dobrej wierze, a okaże się, że przykładowo prawo własności do niej należy do innej osoby niż wynikało z księgi wieczystej, prawo będzie po stronie kupującego. Dokonanie zakupu danej nieruchomości będzie skuteczne.

Rękojmia wiary publicznej ksiąg wieczystych nie chroni rozporządzeń nieodpłatnych albo dokonanych na rzecz nabywcy działającego w złej wierze. W złej wierze jest ten, kto wie, że treść księgi wieczystej jest niezgodna z rzeczywistym stanem prawnym, albo ten, kto z łatwością mógł się o tym dowiedzieć.
 

Co zawiera księga wieczysta mieszkania

Księga wieczysta zawiera cztery działy, z których:

  1. pierwszy obejmuje oznaczenie nieruchomości oraz wpisy praw związanych z jej własnością;
  2. drugi obejmuje wpisy dotyczące własności i użytkowania wieczystego;
  3. trzeci przeznaczony jest na wpisy dotyczące ograniczonych praw rzeczowych;
  4. czwarty przeznaczony jest na wpisy dotyczące hipotek

Gdzie sprawdzić księgę wieczystą mieszkania

Księgi wieczyste są zakładane i prowadzone w systemie teleinformatycznym EKW. Każdy, kto zna numer księgi wieczystej, może bezpłatnie przeglądać księgę wieczystą za pośrednictwem systemu teleinformatycznego. System prowadzi Ministerstwo Sprawiedliwości, dlatego też przeglądanie ksiąg wieczystych możliwe jest przez stronę internetową przez nie prowadzone. Adres do internetowego przeglądania ksiąg wieczystych:

https://ekw.ms.gov.pl/eukw_ogol/menu.do

Osoba która nie ma dostępu do Internetu, może uzyskać możliwość przeglądania treści księgi wieczystej w każdej ekspozyturze Centralnej Informacji Ksiąg Wieczystych. Znajdują się one przy wydziałach sądów rejonowych, które prowadzą daną księgę wieczystą.

Uzyskany w ten sposób wydruk księgi wieczystej nie ma jednak mocy dokumentu. Aby mu ją nadać, należy złożyć wniosek o odpis z ksiąg wieczystych, wyciąg z ksiąg wieczystych, czy zaświadczenie o zamknięciu księgi wieczystej. Jest to czynność odpłatna i również można dokonać ją przez stronę internetową, prowadzoną przez Ministerstwo Sprawiedliwości. Dokument, w zależności od zadeklarowanej formy, dostaniemy elektronicznie na wskazany adres e_mailowy, bądź pocztą tradycyjną.

Jak złożyć wniosek o odpis księgi wieczystej

Jak złożyć wniosek o odpis z księgi wieczystej

Jednak w ten sposób nie uzyskamy dostępu do akt księgi wieczystej w celu np. przejrzenia zawartej w niej dokumentacji. Aby przeglądnąć akta księgi wieczystej należy udać się do sądu rejonowego i złożyć wniosek o wgląd do akt księgi wieczystej. Może tego dokonać osoba mająca interes prawny, np. właściciel, czy też instytucje państwowe upoważnione z mocy ustawy oraz notariusz.

Kto ma dostęp do księgi wieczystej mieszkania

Każdy, kto zna numer księgi wieczystej prowadzonej w systemie informatycznym, może bezpłatnie przeglądać księgę wieczystą za pośrednictwem systemu teleinformatycznego. Jedynym warunkiem przeglądania księgi wieczystej wymaganym przez przepisy jest znajomość pełnego numeru księgi wieczystej.

Jak ustalić status prawny mieszkania bez księgi wieczystej?

Zgodnie z Art. 123 wyżej wymienionej ustawy, dla nieruchomości, które nie mają założonych ksiąg wieczystych albo których księgi zaginęły lub uległy zniszczeniu, prowadzi się we właściwych sądach rejonowych, do czasu założenia ksiąg, zbiory dokumentów przeznaczone do składania wniosków i dokumentów dotyczących ograniczonych praw rzeczowych i ograniczeń w rozporządzaniu tymi nieruchomościami. Jednakże złożenie dokumentu dotyczącego hipoteki dopuszczalne jest, gdy przepis szczególny na to zezwala.

Warto wiedzieć, że w przypadku braku księgi wieczystej dla danej nieruchomości, zgodnie z polskim orzecznictwem, nie działa prawo rękojmi ksiąg wieczystych.

Jak założyć księgę wieczystą dla mieszkania?

Aby założyć księgę wieczystą dla danej nieruchomości należy złożyć wniosek o jej założenie wraz z niezbędnymi załącznikami w sądzie rejonowym, wydziale ksiąg wieczystych, właściwym dla miejsca położenia nieruchomości.

Wniosek należy sporządzić na formularzu KW-ZAL – “Wniosek o założenie księgi wieczystej”. Formularz wniosku można otrzymać bezpośrednio w sądzie, bądź pobrać go ze strony internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości, pod adresem:

https://arch-bip.ms.gov.pl/Data/Files/_public/bip/kw/formularze/nowe2016/zalacznik--wniosek-o-zalozenie-ksiegi-wieczystej-kw-zal.pdf

Jeśli nabywamy nieruchomość, dla której nie ma prowadzonej księgi wieczystej, w akcie notarialnym sprzedaży mieszkania notariusz może zawrzeć wniosek o jej założenie. Będzie to czynność dodatkowo odpłatna.

Co powinien zawierać wniosek o założenie księgi wieczystej dla mieszkania?

Założenie księgi wieczystej dla nieruchomości dokonywane jest na podstawie wniosku, który zawiera następujące informacje:

1) oznaczenie nieruchomości, miejsca jej położenia, obszaru oraz sposobu korzystania z nieruchomości,
2) wymienienie wszystkich uprawnionych, na których rzecz własność ma być wpisana oraz wskazanie ich adresów,
3) powołanie tytułu własności nieruchomości,
4) wyszczególnienie obciążających nieruchomość ograniczonych praw rzeczowych lub ograniczeń w jej rozporządzaniu albo oświadczenie wnioskodawcy, że nie wie o istnieniu takich praw lub ograniczeń.

Do wniosku należy dołączyć dokumenty stwierdzające nabycie własności nieruchomości określonej we wniosku (np. orzeczenie sądowe – postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku, postanowienie o zasiedzeniu lub decyzja administracyjna) oraz dokumenty stanowiące podstawę oznaczenia nieruchomości (wyrys z mapy ewidencyjnej i wypis z rejestrów gruntów).

Podstawa prawna:

  1. Ustawa z dnia 6 lipca 1982 r. o księgach wieczystych i hipotece (Dz. U. z 2013 r. poz. 707 i 830) w brzmieniu nadanym Ustawą z dnia 24 maja 2013 r. o zmianie ustawy o księgach wieczystych i hipotece (Dz.U.2013.941 zm. Dz.U.2013.1641),
  2. Rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 27 listopada 2013 r. w sprawie Centralnej Informacji Ksiąg Wieczystych (Dz.U.2013.1407).
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dzicy lokatorzy w Polsce idą śladem hiszpańskich ocupas. Jest obywatelski projekt ustawy, który ma ich powstrzymać

Osoba, która porusza się bez zgody właściciela jego samochodem traktowana jest przez prawo jako złodziej. Jeśli zajmie cudze mieszkanie, ma więcej praw od właściciela, bo ten musi nawet płacić czynsz wspólnocie mieszkaniowej. To tak jakby prawo zakazywało właścicielowi tego kradzionego auta jeszcze fundować złodziejowi paliwo.

Czy ceny mieszkań nadal będą rosły?

Minister Rozwoju i Technologii, Krzysztof Hetman, ocenił w Radiu Zet, że deweloperzy zwiększyli podaż mieszkań, przewidując wprowadzenie programu "Mieszkanie na start" oraz programu wsparcia rozwoju budownictwa społecznego.

Wiosenne wyzwania finansowe Polaków. Remont domu na czele listy

Według najnowszego badania przeprowadzonego przez Santander Consumer Bank "Polaków Portfel Własny: wiosenne wyzwania 2024", aż 38% respondentów wskazało, że największym wydatkiem, jaki planują ponieść wiosną, jest remont domu. Co więcej, 58% badanych planuje sfinansować swoje projekty z bieżących dochodów.

Kredyty hipoteczne z WIBOR-em. Abuzywne formuły zmiany oprocentowania niezgodne z unijnym rozporządzeniem BMR

Wraz z wejściem rozporządzenia BMR umowy kredytowa zawierające niedozwolone zapisy powinny zostać aneksowane i dostosowane do nowego porządku prawnego. Brak dostosowania umowy może skutkować tym, że umowa zawarta wiele lat temu może okazać się nieważna.

REKLAMA

Nowe mieszkania w starej przestrzeni - rewitalizacja centrów miast

Centra wielkich miast są atrakcyjnymi miejscami nie tylko do pracy, ale też do mieszkania. Swobodny dostęp do miejskiej infrastruktury zapewnia tam wygodne funkcjonowanie na co dzień. Niestety, gęsta zabudowa – typowa dla centrum – ogranicza możliwość budowania nowych lokali, zarówno komercyjnych, jak i mieszkalnych. Zdaniem architektów i urbanistów skutecznym rozwiązaniem tego problemu są rewitalizacje zabytkowych kamienic i nadbudowy. Wciąż jednak można odnieść wrażenie, że potencjał istniejących budynków pozostaje niewykorzystany.

Ustawa w sprawie dzikich lokatorów - powstał obywatelski projekt. Co zrobić, żeby w Polsce nie było jak w Hiszpanii? Coraz więcej mieszkań jest zajmowanych bezprawnie

- Nie możemy pozwolić na to, by uczciwie pracujący obywatele byli terroryzowani przez dzikich lokatorów. Niestety z miesiąca na miesiąc rośnie ilość zgłoszeń, że mieszkanie, które miało być wynajmowane komercyjnie, jest po prostu zagrabiane przez dzikich lokatorów. Jeżeli nie dojdzie do zmian w prawie możemy spodziewać się, że niebawem zaleje nas fala dzikich lokatorów jeszcze większa niż w czasie pandemii – mówi Małgorzata Marczulewska, detektyw i windykator.
Małgorzata Marczulewska wspólnie z prawnikami z kancelarii Wódkiewicz & Sosnowski: mec. Grażyną Wódkiewicz oraz mec. Markiem Jarosiewiczem przygotowali projekt ustawy, który miałby pomagać w odzyskiwaniu mieszkań zajmowanych przez dzikich lokatorów. W Internecie dostępna jest petycja w tej sprawie. 

Dom za 1 euro. Jakie są warunki?

Władze miasteczka Saint-Amand-Montrond, położonego w centralnej Francji, podjęły niecodzienną inicjatywę. Wystawiły na sprzedaż dom za symboliczną kwotę 1 euro. Jest jednak pewien warunek - nabywca musi zobowiązać się do zamieszkania w nim na co najmniej 10 lat.

Nowe wsparcie dla kredytobiorców. Wiadomo, kiedy kredyt #naStart wejdzie w życie

Ministerstwo Rozwoju i Technologii ogłosiło, że nowe przepisy dotyczące wsparcia przy zakupie pierwszego mieszkania wejdą w życie w drugiej połowie 2024 roku. Projekt ustawy wprowadzającej kredyt "#naStart" jest obecnie konsultowany.

REKLAMA

Frankowicze czekają na uchwałę Sądu Najwyższego. Czy 25 kwietnia 2024 r. Izba Cywilna SN wyjaśni wreszcie 6 kluczowych zagadnień prawnych?

W dniu 25 kwietnia 2024 roku poznamy kolejny rozdział wieloletniej już sagi związanej z wydaniem tzw. uchwały frankowej przez Sąd Najwyższy w pełnym składzie Izby Cywilnej. Na ten dzień zostało wyznaczone posiedzenie Sądu Najwyższego, który ponownie ma zająć się zagadnieniami prawnymi dot. spraw frankowych, które zostały przedstawione przez Pierwszą Prezes. Czy jednak ta uchwała ma szanse zostać wydana i czy rzeczywiście – po wielu wyrokach TSUE w polskich sprawach frankowych – jest jeszcze potrzebna? Czy jeżeli zostanie wydana, to ułatwi rozstrzyganie pozwów Frankowiczów czy tylko skomplikuje te procesy? 

W jaki sposób deweloperzy mieszkaniowi korzystają z sztucznej inteligencji

Sztuczna inteligencja jako wsparcie dla deweloperów? Jak najbardziej. W jaki sposób już ją wykorzystują i jak planują wykorzystywać AI w przyszłości? 

REKLAMA