Przedwstępna umowa zbycia nieruchomości
REKLAMA
REKLAMA
Umowa przedwstępna a przeniesienie własności nieruchomości
REKLAMA
Umowa przedwstępna nie ma charakteru umowy zobowiązującej, czyli przeniesienia własności nieruchomości. Głównym celem umowy przedwstępnej jest doprowadzenie do zawarcia w przyszłości umowy przyrzeczonej. Umowa przedwstępna powinna określać istotne postanowienia umowy przyrzeczonej. Jednym z postanowień tej umowy jest określenie terminu zawarcia umowy przyrzeczonej.
Czemu ma służyć przedwstępna umowa zbycia nieruchomości?
Wówczas, gdy mieszkanie ma zostać kupione na kredyt jedna wizyta u notariusza nie wystarczy. Przed podpisaniem ostatecznej umowy, na mocy której dojdzie do przeniesienie własności nieruchomości – należy najpierw podpisać u notariusza umowę przedwstępną, w której kupujący zobowiąże się do kupienia mieszkania nie później niż w określonym terminie w przyszłości, a właściciel mieszkania zobowiąże się do sprzedania przedmiotowej nieruchomości. Dopiero w terminie ustalonym w umowie przedwstępnej nastąpi podpisanie ostatecznej umowy sprzedaży – przez kupującego, sprzedającego, a następnie przez notariusza.
Zobacz serwis: Spółdzielnia mieszkaniowa
Umowa przedwstępna zawarta u notariusza, podobnie jak umowa sprzedaży, jest aktem notarialnym.
Umowa przedwstępna w przypadku zakupu mieszania na kredyt – to swego rodzaju rezerwacja. Dzięki posiadaniu umowy przedwstępnej kupujący może starać się o kredyt w banku. Jest to pewnego rodzaju udogodnienie, gdyż załatwienie kredytu w banku trwa około miesiąca lub dłużej.
Zobacz także serwis: Dom i działka
Jakie dokumenty są potrzebne do zawarcia przedwstępnej umowy zbycia nieruchomości?
Aby doszło do zawarcia przedwstępnej umowy zbycia nieruchomości w formie aktu notarialnego u notariusza – sprzedający zobowiązany jest przedłożyć tylko wypis z księgi wieczystej przedmiotowego mieszkania oraz akt notarialny sprzedaży mieszkania, z którego wynika jednoznacznie wynika kiedy i od kogo kupił nieruchomość właściciel obecny. Natomiast kupujący nie musi przedstawiać żadnych dokumentów – za wyjątkiem okazania dowodu osobistego – podobnie zresztą, jak sprzedający.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.