Co warto sprawdzić przed zawarciem umowy o budowę lokalu?
REKLAMA
REKLAMA
W jakiej formie sporządza się umowę o budowę lokalu?
REKLAMA
Umowę o budowę lokalu należy sporządzić w formie pisemnej zwykłej lub szczególnej. Tego typu umowa może być zawarta wyłącznie pomiędzy spółdzielnią mieszkaniową a członkiem spółdzielni. Osobą żądającą ustanowienia prawa na lokalu musi być spółdzielca, co oznacza, że nie można zawrzeć umowy o budowę lokalu z osobą niebędącą członkiem spółdzielni.
Co należy sprawdzić przed zawarciem umowy o budowę lokalu?
Zaleca się aby podmiot zainteresowany zawarciem umowy o budowę lokalu, tym samym nabyciem prawa do lokalu spółdzielczego – przejrzał następujące dokumenty:
- jaka jest treść księgi wieczystej lokalu lub budynku oraz gruntu w sądzie wieczystoksięgowym,
Zobacz również: Kogo chroni rękojmia wiary publicznej ksiąg wieczystych
- jaki jest statut spółdzielni,
- jaki jest regulamin spółdzielni,
- należy udać się do gminy w celu sprawdzenia rejestru budynków oraz gruntów,
- należy udać się do gminy w celu sprawdzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego,
- inne dokumenty znajdujące się w zasobie gminy, a które dotyczą przedmiotowego lokalu.
Zobacz również serwis: Dom i prawo
Reasumując powyższe rozważania na temat istotnych czynności poprzedzających zawarcie umowy o budowę lokalu należy stwierdzić, iż nawet dokumenty, tj. jak treść księgi wieczystej, czy też statut spółdzielni, rejestr gruntów lub budynków - dostarczone przez kontrahenta mogą okazać się nieprawidłowe lub nieaktualne. W zawiązku z tym, zaleca się aby osoba zainteresowana udała się do gminy, czy też sądu wieczystoksięgowego w celu przejrzenia istotnych dokumentów.
Podstawa prawna:
- ustawa z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych (Dz. U. z dnia 2003 r. Nr 119, poz. 1116 z późn. zm.)
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.