REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak przycinać winogrona?

Winogrono. Fot. Fotolia
Winogrono. Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Przycinanie winogron nie jest łatwe. Jednak należy co roku je przeprowadzać, żeby zapewnić roślinie zdrowy wzrost. Dodatkowo, odpowiednie przeprowadzone przycinanie zwiększy nasze plony. Przeczytaj, jak przycinać winogrona.

Odpowiednie i systematyczne przycinanie winogron zapobiegnie tworzeniu przez roślinę długich łóz, które mogą oplatać pozostawione w pobliżu przedmioty (np. rynny, ogrodzenia itp.). Ponadto, uchroni roślinę przed przemarzaniem i chorobami grzybowymi. Cięcie zapewni roślinie równomierne rozmieszczenie pędów, odpowiednie nasłonecznienie, stałe owocowanie oraz zwiększy wydajność winogron. Przycinanie można wykonać na wiosnę, żeby usunąć pędy uszkodzone podczas zimy oraz jesienią, aby przygotować roślinę na mróz. Jednak wtedy należy przyciąć roślinę przy samej ziemi.

REKLAMA

Zobacz także: Śliwy w ogrodzie – poradnik

Krótkie i długie przycinanie winogron

Przycinanie winogron zależne jest od ich odmiany. U odmian owocujących na wszystkich pędach powinniśmy zastosować cięcie krótkie, na około trzy oczka. Jeżeli u rośliny owocują wszystkie pędy zalecane jest dłuższe cięcie. Dodatkowo, trzeba pamiętać o zależności przycinania pędów od stanowiska, na którym rośnie winogron. Im bardziej nasłonecznione stanowisko tym cięcie powinno być dłuższe. Ponadto, na przycinanie ma również wpływ zasobność gleby w składniki mineralne. Rośliny rosnące na żyznych ziemiach powinny być przycinane dłużej, natomiast te rosnące na glebach piaszczystych powinniśmy ciąć krótko. Dzięki tym zabiegom, winogron wytworzy silne pędy, na których wyrosną duże i słodkie winogrona.

Wyróżniamy dwie formy przycinania winogron: cięcie na długą łozę oraz cięcie na krótką łozę.

Cięcie winogron na długą łozę

Przycinanie winogron na długą łozę dobrze wykonywać jest jesienią. Ta metoda polega na wyborze najmocniejszej łozy i przycięcie jej na dwa oczka. Pozostałe łozy należy całkowicie usunąć. Tak przycięta roślina wyda na wiosnę dwa silne pędy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz także: Drzewa i krzewy o barwnych owocach

Cięcie winogron na krótką łozę

Przycinanie winogron na krótką łozę stosuje się w przypadku roślin starszych i zaniedbanych o bardzo długich pędach. Należy wszystkie je równo przyciąć na wysokość około 50 centymetrów. Natomiast najsilniejszy, młody pęd przygina się i przywiązuje do podpórki. Dzięki takiemu działaniu możemy w dowolny sposób uformować winorośl.

Odpowiednie przycinanie winogron zapewni zdrowy i szybki wzrost rośliny. Dodatkowo, otrzymamy słodkie owoce a winorośl będzie systematycznie na nowo wzrastać i upiększać nasz ogród.

Zobacz także: Sadzenie malin – krok po kroku

Zobacz najnowsze GALERIE na serwisie Infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rynek nieruchomości w Polsce – jakie zmiany czekają nas w IV kwartale 2024 roku? [ANALIZA]

Rynek nieruchomości w Polsce. Trwa ostatni kwartał 2024 r. Czy możemy się jeszcze spodziewać zmian dotyczących cen transakcyjnych mieszkań? A co z rynkiem najmu? Jakie czynniki wpływają na wzrost, a jakie na zahamowanie cen? 

To może być idealny moment na zakup mieszkania z rynku wtórnego

Jakie są prognozy dla mieszkań z rynku wtórnego do końca 2024 r.? Czy jest jeszcze szansa na zakup atrakcyjnej cenowo i lokalizacyjnie nieruchomości? Badanie przeprowadził portal Nieruchomosci-online.pl. 

Jak wygląda rzeczywistość mieszkaniowa w największych miastach w Polsce?

Światowy Dzień Miast to dobra okazja, żeby sprawdzić, czy poprawa standardu mieszkań w Polsce jest widoczna we wszystkich, czy tylko w niektórych największych miastach w Polsce.

Prawo do dzierżawy działki po śmierci działkowicza

Osoby bliskie po śmierci działkowca mogą przejąć jego prawo do dzierżawy gruntu w ROD. Wyjaśniamy, jak wygląda taka procedura, bo działkowe dzierżawy są cenne.

REKLAMA

Korzystne opodatkowanie garaży po zmianach w podatku od nieruchomości. Jak skorzystać w 2025 roku?

Zmiany w podatku od nieruchomości, które mają wejść w życie z dniem 1 stycznia 2025 r., co do zasady nie należą do korzystnych. Niemniej są wśród nich i takie, które można ocenić pozytywnie, jak np. opodatkowanie garaży w budynku mieszkalnym. Należy jednak pamiętać, że na dzień niniejszej publikacji (25 października 2024 r.), ustawa nowelizująca nie została jeszcze uchwalona.

Niektóre miasta wybudowały mniej mieszkań czynszowych niż przeznaczyły do rozbiórki!

Zasoby mieszkaniowe wielu gmin się kurczą. A to oznacza, że maleją szanse na tanie mieszkanie czynszowe, po które czekają w kolejce tysiące gospodarstw domowych. Eksperci portalu GetHome.pl zbadali, w których miastach wojewódzkich te szanse są największe.

Bez Kredytu na start, ale za to z rabatem? Jak wygląda sytuacja na rynku nowych mieszkań?

Czy wstrzymanie programu Kredyt na start mocno wpłynęło na rynek mieszkaniowy? Czy klienci mogą liczyć na rabaty? Jaka jest obecnie sytuacja na rynku nowych mieszkań?

Pompa ciepła plus piec na pellet lub kominek na drewno: 25%-45% oszczędności na ogrzewaniu przy takim połączeniu

Jednym z urządzeń grzewczych wybieranych, w ramach dotychczasowych edycji Programu Czyste Powietrze, jest powietrzna pompa ciepła. Mimo wielu zalet, jak każde urządzenie, ona także ma swoje minusy, które jednak łatwo wyeliminować. Wystarczy połączyć pompę ciepła, np. z kominkiem opalanym drewnem lub piecem na pellet. Wsparcie powietrznej pompy ciepła kominkiem na drewno lub piecem na pellet daje sezonową oszczędność rzędu 25-45% - ocenia Krzysztof Woźniak, specjalista ds. energii w Grupie Zdrowego Oddychania.

REKLAMA

Czy dziecko odpowie za czynszowe długi rodziców?

Młodzi lokatorzy zadłużonych mieszkań czynszowych z czasem osiągają pełnoletność. Wyjaśniamy, czy ta zmiana oznacza odpowiedzialność za dług. 

Dlaczego wynajmujemy mieszkania? Nie zawsze chodzi o pieniądze

Brak środków na zakup własnego M niekoniecznie jest jedynym ważnym powodem do wynajmu mieszkania. Eksperci z portalu GetHome.pl przyglądają się ciekawej ankiecie przeprowadzanej przez NBP. Wnioski są interesujące. 

REKLAMA