Śliwy w ogrodzie – poradnik
REKLAMA
REKLAMA
Śliwy pochodzą z takich krajów jak Węgry i Bułgaria. W Polsce najczęściej można je spotkać na Podkarpaciu. Najlepiej rosną na ciepłych stanowiskach osłonionych od wiatru i zimna.
REKLAMA
Gleba
Śliwy nie potrzebują do zdrowego wzrostu gleb bogatych w składniki mineralne. Doskonale radzą sobie nawet na stanowiskach jałowych i ubogich w te substancje. Dodatkowo, dobrze znoszą wysoki poziom wody gruntowej.
Zobacz także: Drzewa owocowe łatwe w uprawie
Nawożenie
Śliwy należy nawozić tak jak inne drzewa owocowe jakie jak jabłonie albo grusze. Wystarczy regularne podsypywanie nawozem organicznym.
Przycinanie
Śliwy przycinamy w pierwszych latach ich wzrostu. Obcinamy jedynie silne i duże przyrosty. Śliwy nie wymagają szczególnego przycinania, ponieważ nie mają tendencji do zagęszczania się. Należy jedynie usuwać uszkodzone, uschnięte oraz przemarznięte gałęzie.
Owocowanie
Śliwy owocują od połowy lipca do końca września.
Choroby i szkodniki śliwy
REKLAMA
Śliwy mogą zostać zaatakowane przez wiele szkodników. Są nimi: mszyce, miseczniki śliwowe, owocnice żółtorogie (osy śliwowe) oraz przędziorki owocowce. Walka z nimi polega na opryskiwaniu rośliny substancjami chemicznymi dostępnymi w specjalistycznych sklepach ogrodniczych. Zapobiegnie to niszczeniu śliwy i zwiększy owocowanie. Popularną chorobą śliwy jest również szara zgnilizna. Jej objawami jest zamieranie kwiatów i gnicie owoców. Można ją zwalczać jedynie dzięki regularnemu usuwaniu zaschniętych owoców oraz użycie odpowiednich środków chemicznych.
Śliwy z powodzeniem można posadzić na każdej działce. Ich pielęgnacja nie wymaga od nas dużego wkładu. Wystarczy regularne nawożenie, przycinanie oraz zwalczanie pojawiających się szkodników i chorób. Takie działanie zapewni regularne i obfite owocowanie śliwy w naszych sadach.
Zobacz także: Orzech włoski – uprawa i pielęgnacja
REKLAMA
REKLAMA