Orzech włoski – uprawa i pielęgnacja
REKLAMA
REKLAMA
Opis rośliny
Orzech włoski pochodzi z rodziny orzechowatych. W Polsce występują również: orzech szary, orzech sercowaty, orzech japoński oraz orzech czarny. Jest to drzewo osiągające wysokość około 20 metrów. Charakteryzuje się długowiecznością.
REKLAMA
Stanowisko
Orzech włoski dobrze rośnie zarówno na stanowisku słonecznym jak i zacienionym.
Zobacz także: Drzewa na tereny podmokłe – Jesion, Olcha i Topola
Gleba
Orzech włoski wymaga żyznych, wilgotnych i przepuszczalnych gleb o zasadowych odczynie. Sadząc orzech na innych gorszych glebach, powinniśmy zadbać o to, aby nadać glebie właściwy odczyn pH – najlepiej. Ok. 7 pH.
Sadzenie
Orzech włoski najlepiej sadzić wiosną albo jesienią. Na jesieni sadzonka lepiej się przyjmuje. Dołek, w którym umieścimy sadzonkę powinien zostań wykopany na taką głębokość, aby górne korzenie rośliny znalazły się 10 centymetrów pod powierzchnią ziemi.
Kwitnienie
Orzech włoski kwitnie od maja do czerwca razem z rozwojem liści.
Owoc
Orzech włoski wytwarza owoce składające z jądra bogatego w tłuszcz i białko oraz podwójnej łupiny. Potocznie nazywane są orzechami.
Podlewanie
Orzech włoski należy podlewać obficie raz na dwa tygodnie.
Nawożenie
Orzech włoski należy nawozić raz do roku, wczesną wiosną. Do tego celu najlepszy jest wieloskładnikowy nawóz mineralny lub kompost.
Przycinanie
Orzech włoski nie wymaga przycinania. Formować można jedynie drzewa szczepione.
Zobacz więcej: Jak przycinać orzech włoski?
Zabezpieczenie na zimę
Młode orzechy włoskie należy zabezpieczyć na zimę słomą lub kopczykiem ziemi.
Choroby
Orzech włoski można w łatwy sposób uchronić przed chorobami i szkodnikami. Należy jedynie systematycznie grabić i palić opadłe liście, które mogą stać się źródłem infekcji.
REKLAMA
REKLAMA