Czy wiesz jak sadzić i przycinać żywopłot?
REKLAMA
Jeżeli marzy ci się wysoki żywopłot wybierz krzewy zimozielone jak ostrokrzew albo grab lub buk. Na niski żywopłot nadają się berberysy, irga, bukszpan, ligustr.
REKLAMA
Żywopłot sadzimy jesienią lub wczesną wiosną. Najlepiej wybrać krzaki nie wyższe niż 60 cm.
Przekop ziemię na 2 tygodnie przed planowanym sadzeniem i zasil ją nawozem.
Wbij w ziemię 2 kołki w takiej odległości od siebie jak długi chcesz mieć żywopłot. Zawiąż między nimi sznurek. W odstępach 35-40 cm wbij tyczki wskazujące miejsca sadzenia kwiatów. Jeśli chcesz mieć gęstszy żywopłot możesz posadzić krzaki w dwóch rzędach naprzemiennie (1 krzak z przodu, 2 z tyłu itd.)
Wykop dołki od każdy krzak lub jeśli krzaki są drobniejsze – podłużny dołek. Dołki powinny być wystarczająco głębokie, tak by miejsce połączenia łodygi z korzeniem znalazło po się po posadzeniu na poziomie gleby i wystarczająco obszerne, aby zmieściły się w nich korzenie.
Ziemię wykopaną z dołka zmieszaj z kompostem w proporcjach 1 część kompostu na 2 części gleby. Włóż teraz krzew do dołka trzymając go za podstawę łodygi.
Zasyp dołek z krzakiem i dobrze udepcz. Podlej obficie wodą każdy krzak.
Ponieważ krzewy nie mają jeszcze mocnego ukorzenienia, warto przywiązać je do tyczek. Wbij tyczki (np. proste, grube kije) tuż przy krzaku. i przywiąż sznurkiem w górę i na dół rośliny. Możesz je wyjąć po upływie 5 tygodni.
Przycinanie: zaraz po posadzeniu należy przyciąć krzaki, lecz nie jeśli są to iglaki lub wolno rosnące zimozielone (ostrokrzew). Przytnij pędy główne do 2/3 wysokości, a boczne nawet do połowy. Powtarzaj zabieg każdej zimy. Krzewy iglaste i wolno rosnące należy przycinać tylko po bogach. Gdy żywopłot podrośnie przycinaj go tak, aby dół był szerszy niż góra.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.