REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Trawnik jesienią – kiedy ostatnie koszenie przed zimą, nawożenie, pielęgnacja

Trawnik jesienią – kiedy ostatnie koszenie przed zimą, nawożenie, pielęgnacja
Trawnik jesienią – kiedy ostatnie koszenie przed zimą, nawożenie, pielęgnacja
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Kończy się lato, dni stają się krótsze, a noce coraz chłodniejsze i mimo, że jeszcze nawet nie nadeszła kalendarzowa jesień, to perspektywa zimy staje się coraz wyraźniejsza. Jak zatem pielęgnować trawnik jesienią, czym nawozić, kiedy skosić ostatni raz i jak zabezpieczyć go przed zimą?

Koszenie trawnika jesienią. Kiedy ostatnie koszenie przed zimą

O ile nie mamy łąki kwietnej i zależy nam na jednorodnym trawniku, także jesienią powinniśmy zadbać o regularne koszenie trawnika. Chodzi o to by nie dopuścić, by źdźbła trawy rosły wyżej niż 8-10 cm. Systematycznie przycinana trawa nie tworzy kłosów, dobrze odrasta (jeżeli też jest odpowiednio nawadniana i nawożona) i konsekwentnie rozwija system korzeniowy.

REKLAMA

Oczywiście nie można też kosić trawnika zbyt nisko (poniżej 3 cm). Preferowana wysokość skoszonego trawnika rekreacyjnego (tj. do celów spacerów, gier i zabaw), to ok. 4-5 cm. Jeżeli mamy suchy i ciepłą jesień, to lepiej zostawić nieco wyższą trawę (ok. 6 cm).

Warto też wiedzieć, że gdy zapomnieliśmy o koszeniu trawnika, to niewskazane jest koszenie go od razu bardzo mocno.

Ostatnie koszenie trawnika przed zimą powinno się – co do zasady -  przeprowadzić przed pierwszymi jesiennymi przymrozkami – o ile oczywiście wysokość trawy jest odpowiednia dla koszenia. Jak od każdej zasady, także i w tym przypadku są wyjątki. Bowiem może się przecież tak zdarzyć, że po pierwszych przymrozkach mogą przyjść znacznie cieplejsze dni, w których trawa nadal będzie rosnąć.  Jeżeli widzimy, że trawa już znacznie wolniej rośnie (oprócz temperatur ma tu znaczenie coraz krótszy dzień – czyli mniejsze nasłonecznienie), to znaczy, że zbliża się jej okres zimowego spoczynku. Zatem i koszenie w takiej sytuacji nie jest wskazane.

trawnik, jesień, koszenie

 

 

Shutterstock

Nawożenie trawnika jesienią

Na przełomie września i października powinno się zasilić trawnik specjalnym nawozem jesiennym, który zawiera tylko niewielką ilość azotu, a ma w składzie fosfor, potas i pakiet mikroelementów (np. siarką, żelazem, magnezem). Te składniki nawozów wzmacniają korzenie trawy i jej gospodarkę wodną, czyli zwiększają odporność trawnika na zimowe przesuszenie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo
trawnik, jesień, nawóz

 

 

Shutterstock

Fosfor w szczególności wspomaga rozwój systemu korzeniowego traw, co sprawia, ze trawnik jest bardziej odporny na deptanie. Trawnik zasilony fosforem dobrze wchłania też potas. Co istotne, fosfor jest wolno wchłaniany przez glebę a jest bardzo istotny dla rozwoju trawy wiosną – dlatego najlepszy okres dla nawożenia fosforem to jesień. 

Ważne

Uwaga! Eksperci wskazują, że nie należy w tym samym czasie nawozić fosforem i wapnować trawnik. Bo fosfor i wapń łączą się w związki chemiczne, których rośliny nie przyswajają.

Potas natomiast jest ważny dla trawy dlatego, że pomaga jej lepiej przyswajać wodę z gleby. Jest to istotne zwłaszcza, gdy tej wody jest niewiele.

REKLAMA

W przypadku gleb kwaśnych (co np. można zauważyć po dużej ilości mchu, czy skrzypów) warto też zwapnować trawnik jesienią (np. dolomitem). Ale – jak to już wyżej wspomniano – nie można tego robić jednocześnie z nawożeniem fosforem. Trzeba odczekać przynajmniej 2-3 tygodnie.

W listopadzie, gdy już są przymrozki, warto też rozrzucić po trawniku obornik granulowany – będzie idealnym wsparciem dla trawy, gdy ruszy jej wegetacja wiosną. Zamiast obornika może być dobrze rozłożony i przesiany kompost.

Podlewanie

Jesienią zwykle jest więcej opadów więc podlewanie trawnika jest rzadsze. Ale gdy zdarzy się ciepły, bezdeszczowy okres, obowiązkowo powinniśmy podlewać nasz trawnik.

podlewanie roślin w ogrodzie wężem ogrodowym

 

 

Shutterstock

Inne zabiegi pielęgnacyjne trawnika na jesieni

Jesienią opadają liście z drzew – warto je regularnie zbierać (np. podczas koszenia) aby nie blokowały trawie światła słonecznego. Duże ilości liści na trawniku mogą skutkować zamieraniem trawy i rozwojem chorób grzybowych.

trawnik, jesień

 

 

Shutterstock

trawnik, jesień, liście

 

 

Shutterstock

Jeśli trawnik ma problem z ubitym i zbitym podłożem, warto wykonać jesienią aerację i wertykulację.

Aeracja, to „napowietrzanie” trawnika – polegające na nakłuwaniu murawy (specjalnym walcem z kolcami lub kolczastymi nakładkami na buty), co pomaga w przenikaniu tlenu do gleby.

aeracja trawnika

aeracja trawnika

aeracja trawnika

Shutterstock

Natomiast wertykulacja, to wygrabianie z trawnika tzw. filcu (czyli suchych źdźbeł trawy, liści i innych obumarłych roślin, które znajdują się między trawą a glebą i blokują dostęp do gleby nawozów i wody) i mchu - z jednoczesnym pionowym nacinaniem darni. Wertykulację przeprowadza się specjalnymi narzędziami (wertykulatorami) – mechanicznymi albo ręcznymi. Ręczne wertykulatory przypominają nieco duże grabie ale mają specjalne ostre „zęby”. 

aerator, trawnik

 

 

Shutterstock

Jesień (zwłaszcza jeżeli jest ciepła i deszczowa) jest również dobrym czasem na naprawę przerzedzonych części trawnika i dosiewanie nowej trawy (ale z reguły lepiej to zrobić wiosną). Można też np. uzupełnić trawnik trawą z domieszką koniczyny, która ma naturalną zdolność akumulacji azotu z powietrza, a nie jednocześnie nie dominuje trawy. Pozwoli to zaoszczędzić na nawozach azotowych wiosną i latem.

Zobacz także: Zima

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Gdzie deweloperzy wciąż są górą, a gdzie powinni już zacząć zabiegać o klientów?

Ceny nowych mieszkań prawdopodobnie pójdą w tym roku w górę z powodu rosnących kosztów budowy. Jednak nie można wykluczyć promocyjnych bonusów od deweloperów, których zmusi do tego zaostrzająca się konkurencja. Eksperci portali RynekPierwotny.pl i GetHome.pl sprawdzili, w których metropoliach zanosi się na walkę o klientów.

Kiedy najlepiej siać trawnik?

Trawnik to podstawa każdego ogrodu. Kiedy siać trawę, aby gęsto i zdrowo rosła? Jak siać trawnik krok po kroku?

Deweloperzy na Giełdzie Papierów Wartościowych

Po co deweloperom mieszkaniowym Giełda Papierów Wartościowych? Jakie korzyści im przynosi? Dlaczego niektórzy po latach obecności na giełdzie rezygnują z niej? 

Kiedy jest zimna Zośka 2024? Kiedy są zimni ogrodnicy?

Kiedy jest zimna Zośka 2024? Kiedy są zimni ogrodnicy i jakie są ich imiona? Co oznacza ta data dla ogrodników i rolników? Jakie znane przysłowia wiążą się z tym zjawiskiem?

REKLAMA

Dzicy lokatorzy w Polsce idą śladem hiszpańskich ocupas. Jest obywatelski projekt ustawy, który ma ich powstrzymać

Osoba, która porusza się bez zgody właściciela jego samochodem traktowana jest przez prawo jako złodziej. Jeśli zajmie cudze mieszkanie, ma więcej praw od właściciela, bo ten musi nawet płacić czynsz wspólnocie mieszkaniowej. To tak jakby prawo zakazywało właścicielowi tego kradzionego auta jeszcze fundować złodziejowi paliwo.

Czy ceny mieszkań nadal będą rosły?

Minister Rozwoju i Technologii, Krzysztof Hetman, ocenił w Radiu Zet, że deweloperzy zwiększyli podaż mieszkań, przewidując wprowadzenie programu "Mieszkanie na start" oraz programu wsparcia rozwoju budownictwa społecznego.

Wiosenne wyzwania finansowe Polaków. Remont domu na czele listy

Według najnowszego badania przeprowadzonego przez Santander Consumer Bank "Polaków Portfel Własny: wiosenne wyzwania 2024", aż 38% respondentów wskazało, że największym wydatkiem, jaki planują ponieść wiosną, jest remont domu. Co więcej, 58% badanych planuje sfinansować swoje projekty z bieżących dochodów.

Kredyty hipoteczne z WIBOR-em. Abuzywne formuły zmiany oprocentowania niezgodne z unijnym rozporządzeniem BMR

Wraz z wejściem rozporządzenia BMR umowy kredytowa zawierające niedozwolone zapisy powinny zostać aneksowane i dostosowane do nowego porządku prawnego. Brak dostosowania umowy może skutkować tym, że umowa zawarta wiele lat temu może okazać się nieważna.

REKLAMA

Nowe mieszkania w starej przestrzeni - rewitalizacja centrów miast

Centra wielkich miast są atrakcyjnymi miejscami nie tylko do pracy, ale też do mieszkania. Swobodny dostęp do miejskiej infrastruktury zapewnia tam wygodne funkcjonowanie na co dzień. Niestety, gęsta zabudowa – typowa dla centrum – ogranicza możliwość budowania nowych lokali, zarówno komercyjnych, jak i mieszkalnych. Zdaniem architektów i urbanistów skutecznym rozwiązaniem tego problemu są rewitalizacje zabytkowych kamienic i nadbudowy. Wciąż jednak można odnieść wrażenie, że potencjał istniejących budynków pozostaje niewykorzystany.

Ustawa w sprawie dzikich lokatorów - powstał obywatelski projekt. Co zrobić, żeby w Polsce nie było jak w Hiszpanii? Coraz więcej mieszkań jest zajmowanych bezprawnie

- Nie możemy pozwolić na to, by uczciwie pracujący obywatele byli terroryzowani przez dzikich lokatorów. Niestety z miesiąca na miesiąc rośnie ilość zgłoszeń, że mieszkanie, które miało być wynajmowane komercyjnie, jest po prostu zagrabiane przez dzikich lokatorów. Jeżeli nie dojdzie do zmian w prawie możemy spodziewać się, że niebawem zaleje nas fala dzikich lokatorów jeszcze większa niż w czasie pandemii – mówi Małgorzata Marczulewska, detektyw i windykator.
Małgorzata Marczulewska wspólnie z prawnikami z kancelarii Wódkiewicz & Sosnowski: mec. Grażyną Wódkiewicz oraz mec. Markiem Jarosiewiczem przygotowali projekt ustawy, który miałby pomagać w odzyskiwaniu mieszkań zajmowanych przez dzikich lokatorów. W Internecie dostępna jest petycja w tej sprawie. 

REKLAMA