REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak inwestować w nieruchomości?

Inwestowanie w rynek nieruchomości
Inwestowanie w rynek nieruchomości

REKLAMA

REKLAMA

Inwestowanie w rynek nieruchomości. Statystyki wskazują, że coraz więcej osób decyduje się ulokować swoje oszczędności w nieruchomościach. Ten trend ma tendencję zwyżkową, co owocuje coraz szerszym gronem osób, które zaczynają traktować inwestowanie w nieruchomości jako główne źródło utrzymania. Jak i w co najlepiej inwestować?

Inwestowanie w rynek nieruchomości

Inwestowanie w rynek nieruchomości to jeden z najbezpieczniejszych sposobów na pomnażanie swojego kapitału. Dla inwestorów najważniejszą zaletą jest szeroki wachlarz możliwości inwestycyjnych a każdy z nich gwarantuje rentowność. Ograniczeniem nie jest też czas zwrotu z inwestycji. Można zarabiać na flipach, które są bardzo szybkim, a zarazem dochodowym sposobem inwestycji albo skupić się na długoterminowych inwestycjach i angażowaniu kapitału, aby osiągnąć nawet kilkukrotnie większą wartość. Sposobów na inwestowanie w nieruchomości jest naprawdę wiele, a zysk zależy od zręczności i wiedzy inwestora.

REKLAMA

Nieruchomości - w co najlepiej inwestować?

Przepis na idealną inwestycję w nieruchomości nie istnieje, ponieważ w grę wchodzi bardzo wiele zmiennych.

REKLAMA

- Tutaj koniecznie trzeba wspomnieć o flipach, czyli krótkoterminowych inwestycjach, które opierają się na kupnie nieruchomości w atrakcyjnej cenie oraz szybkiej i zyskownej sprzedaży. Aby taki zakup był maksymalnie rentowny, trzeba podnieść wartość nieruchomości poprzez wykonanie remontu. Właśnie z tego względu istotną rolę odgrywa kupno mieszkania w atrakcyjnej cenie – koszt musi być na tyle niski, żeby inwestycja była opłacalna - mówi Paweł Kuczera, Prezes Horyzontu Inwestycji.

Podobnie jest w przypadku inwestycji w działki. Chociaż to nieco dłuższy proces niż inwestycje we flipy, to zysk można odnotować stosunkowo szybko. Patrząc na oś czasu, projekty deweloperskie trwają około roku - czasem nieco dłużej, ale takie inwestycje w nieruchomości dają bardzo dużą stopę zwrotu.

Inwestycje w nieruchomości jako sposób na dochód pasywny

REKLAMA

Wszyscy zainteresowani pasywnym dochodem z pewnością znają model inwestowania w mieszkania pod wynajem. Inwestorzy kupują nieruchomości, aby następnie je wynająć i w ten sposób czerpać comiesięczny dochód. W podobny sposób zarabia się na pokojach do wynajęcia, z których korzystają głównie studenci a także zagraniczni pracownicy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- Chociaż sytuacja związana z restrykcjami epidemiologicznymi nieco zepchnęła tę formę inwestycji na dalszy plan, to w perspektywie czasu wynajem powierzchni mieszkaniowych dla studentów czy właśnie pracowników spoza Polski będzie równie popularnym sposobem inwestycji, co przed marcem 2020 r. - mówi Marcin Kuryło, współwłaściciel i mentor w Horyzont Inwestycji. Na bardzo podobnych zasadach działa wynajem mikrokawalerek dla turystów. Oczywiście trzeba zainwestować w nieruchomości, które są ulokowane w popularnych miastach, z dostępem do wielu atrakcji i różnych form rozrywki. W przypadku takich inwestycji trzeba wziąć pod uwagę także sezonowość branży. Większość ludzi wyjeżdża nad morze latem, a miłośnicy stoków stają się aktywni dopiero zimą - dodaje Marcin Kuryło.

Inwestycje długoterminowe w nieruchomości - czy to się opłaca?

Inwestycje długoterminowe są przeznaczone dla osób, które nie będą potrzebować środków w bliższej przyszłości. Jednym z najlepszych przykładów są inwestycje w ziemię rolną. Jeśli takie przedsięwzięcie ma się udać, trzeba skupić się przede wszystkim na wyborze odpowiedniej lokalizacji. Najlepiej sprawdzają się ziemie położone blisko ośrodków miejskich – im większych, tym lepiej. Duże miasta mają tendencję do rozrastania się, przez co ich granice stale się rozszerzają. W kluczowym momencie inwestorzy występują o zmianę kwalifikacji gruntu z rolnego na grunt budowlany. W efekcie ziemia zwiększa swoją wartość dwukrotnie, trzykrotnie a nawet czterokrotnie.

Inwestując w ziemię, trzeba mieć na uwadze, że zwykle są to procesy zajmujące kilka lat – bardzo rentowne, ale rozciągnięte w czasie. Ryzyko jest naprawdę niewielkie, ale wiąże się z zaangażowaniem kapitału na stosunkowo długi okres.

Jeśli nie mieszkania i ziemia, to inwestycje w hale

Część osób decyduje się na inwestycje w duże powierzchnie – w hale składowe, które duże firmy wykorzystują do przechowywania swoich produktów albo w centra logistyczne. Zysk można osiągnąć na dwa sposoby: sprzedając albo wynajmując powierzchnię. Pierwsza metoda pozwala pozyskać wysoką stopę zwrotu, zaś druga zapewnia dochód pasywny.

- Należy zwrócić uwagę, że przestrzeń do inwestowania w nieruchomości jest dość szeroka a każda z wybranych dróg wiąże się z koniecznością posiadania innej eksperckiej wiedzy czy to z zakresu handlu mieszkaniami, flipowania, gotowców inwestycyjnych itd. To co jednak kluczowe, to pamiętajmy, że inwestowanie w nieruchomości od dziesiątek lat jest jedną z najbezpieczniejszy form lokowania kapitału - reasumuje Michał Chimko, współwłaściciel firmy Horyzont Inwestycji.

Horyzont Inwestycji

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ile trzeba zapłacić za kawalerkę od dewelopera?

Ile trzeba zapłacić za kawalerkę od dewelopera? W jakich metrażach sprzedawane są kawalerki? Gdzie można upić najtaniej? 

Podwyższają ceny nieruchomości: „Proszę dopisać w ogłoszeniu, że mój dom jest położony w miejscu, gdzie nie było powodzi”.

Jak powódź wpłynie na rynki nieruchomości? Z pewnością sprzedaż zalanych domów i mieszkań przez najbliższe lata będzie trudna. Jakie są prognozy dla lokalnych rynków nieruchomości na terenach poszkodowanych przez powódź? 

Kiedy zaczyna się sezon grzewczy? Jak zaoszczędzić na ogrzewaniu?

Niektórzy ucieszyli się już z ciepłych kaloryferów, inni na sezon grzewczy muszą jeszcze chwilę zaczekać. Jak się dobrze przygotować? Jak zadbać o temperaturę w domu? 

Jesienne i zimowe obowiązki zarządców nieruchomości

Tam gdzie jedni udają się na odpoczynek po intensywnym sezonie, inni zaczynają wytężoną pracę. W tej drugiej grupie są firmy zajmujące się zarządzaniem nieruchomościami. Zakres wykonywanych prac wykonywanych przez zarządcę zależy w dużej mierze od warunków pogodowych. Warto również z wyprzedzeniem przygotować narzędzia i rozplanować prace tak, żeby niespodziewana zmiana pogody nikogo nie zaskoczyła. 

REKLAMA

Problem deficytu mieszkań w naszym kraju rozwiążą pustostany?

Czy zasiedlanie pustostanów może być rozwiązaniem na deficyt mieszkań w Polsce? Skąd tak duża liczba mieszkań niezamieszkanych?

Własne mieszkanie. Czekać na rządowe dopłaty czy kupić już teraz?

Czy przyszli nabywcy mieszkań wstrzymują się w decyzją o zakupie, czekając na rządowe dopłaty w programie Na start? Czy rośnie liczba osób kupujących za gotówkę. Czy deweloperzy zaobserwowali wzrost liczby rezerwacji?

Warto zainwestować w termomodernizację domu nie tylko ze względu na niższe rachunki

Ocieplone domy i mieszkania w budynku po termomodernizacji szybciej znajdują nabywców i najczęściej osiągają też wyższą cenę – przyznają zapytani w sondzie przeprowadzonej przez portal GetHome.pl pośrednicy w obrocie nieruchomościami.

Rośnie drzewo z tysiącletniego nasiona znalezionego przez archeologów. To wymarły gatunek. Ma związki o właściwościach przeciwzapalnych i przeciwnowotworowych

Międzynarodowy zespół naukowców wyhodował drzewo z tysiącletniego nasiona, znalezionego podczas wykopalisk archeologicznych. Badacze uważają, że to wymarły gatunek rośliny, o której leczniczych właściwościach wspominano w Biblii. Roślina ta zawiera m.in. związki o właściwościach przeciwzapalnych i przeciwnowotworowych

REKLAMA

Czy można było zapobiec powodzi? Jedną z głównych przyczyn rosnących szkód jest zabudowa terenów zagrożonych powodzią

To już trzecia tak duża i tragiczna w skutkach powódź w ciągu niespełna 30 lat. Po poprzednich dwóch podejmowano działania, które miały zapobiec kolejnej. Eksperci portalu GetHome.pl sprawdzili, jak wyglądało to w praktyce na podstawie… statystyk budowlanych.

Sprzedając dom lub mieszkanie, można stracić własność i nie otrzymać od nabywcy ani grosza. Akt notarialny przed tym nie zabezpiecza. Jak więc to zrobić?

Nie każdy jest świadomy, że dokonując sprzedaży mieszkania czy domu u notariusza, można nabawić się nie lada problemów, jeżeli nie zadba się o jeden mały szczegół transakcji – moment zapłaty ceny przez nabywcę nieruchomości. W jaki sposób przeprowadzić transakcję kupna-sprzedaży nieruchomości, aby pod względem uzyskania zapłaty ceny za zbywaną nieruchomość – była ona w pełni bezpieczna dla sprzedającego? 

REKLAMA