REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wynajem tańszy niż kupno - prawda czy fałsz?

Nowodworski Estates
Biuro Nieruchomości
Wynajem tańszy niż kupno - prawda czy fałsz? /Fot. Fotolia
Wynajem tańszy niż kupno - prawda czy fałsz? /Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Lepiej kupić czy wynająć? To pytanie zadaje sobie wielu młodych ludzi, którzy chcą mieć swoje mieszkanie. Co się bardziej opłaca?

Przy wyborze nowego mieszkania stajemy przed dylematem, co się nam bardziej będzie opłacać. Kupić nowe mieszkanie czy wynajmować? To pytanie stawiane jest od dawien dawna. Wychowani i przyzwyczajeni jesteśmy do posiadania własnego mieszkania. Takie wartości wynosimy z domów rodzinnych. Ale czy na pewno to co usłyszeliśmy w domu jest słuszne i prawdziwe? Nasi eksperci odpowiedzą na pytanie czy wynajem faktycznie jest tańszy niż kupno mieszkania.

REKLAMA

Polecamy: RODO w marketingu

Czy Polacy chętnie wynajmują mieszkania?

Najem w Polsce staje się coraz bardziej popularny. Co prawda, nie jesteśmy jeszcze w czołówce europejskich krajów, gdzie ponad 50% społeczeństwa wynajmuje mieszkania. Polacy przyzwyczajeni są do własności, zwłaszcza, jeśli chodzi o mieszkania. Rosnący popyt jest wynikiem naszych uwarunkowań socjologicznych, dużej niezależności młodego pokolenia oraz napływu obcokrajowców do kraju. Okazuje się, że młodzi ludzie, którzy rozpoczynają nowy etap w swoim życiu rozważają wynajem nowego mieszkania. Jest to dla nich wygodniejsza forma niż zakup, z uwagi na to, że nie wiedzą jak długo będą mieszkać w jednym miejscu. Obecnie popularna staje się idea shared economy. Rezygnujemy z własnych samochodów na rzecz wynajmu lub aut na minuty. Firmy rezygnują z własnych biur na rzecz coworkingu. Powraca idea spółdzielczości. Okazuje się, że dziś wynajem mieszkań, to coś więcej niż wybór "co się bardziej opłaca", ale po prostu "co jest bardziej dla mnie". Również coraz częściej ludzie w wieku 35-45 lat kupują mieszkania, jako inwestycję pod wynajem. Średnia stopa zwrotu z tego rodzaju inwestycji wynosi obecnie ok. 4-8% w skali roku. Jak widać jest to ciekawa alternatywa dla innych form inwestowania.

- Rosnąca inflacja oraz niskie stopy procentowe powodują, że inwestycja w nieruchomości oraz ich wynajem jest jedną z bardziej opłacalnych form lokowania pieniędzy. Posiadając mieszkanie do wynajęcia można, w prosty sposób, uzyskać dodatkowy dochód - mówi Michał Pepłowski, Specjalista ds. Sprzedaży i Wynajmu Nieruchomości z biura nieruchomości Nowodworski Estates

Koszty zakupu vs. koszty najmu

Porównanie kosztów zakupu mieszkania oraz miesięcznych kosztów jego eksploatacji do kosztów wynajmu mieszkania najlepiej przedstawić na konkretnym przykładzie. Założenia są następujące: mieszkanie 40 m2, Kraków, 2 pokoje, wysoki standard, rynek wtórny.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zakup mieszkania z rynku wtórnego

Opłaty jednorazowe

Cena zakupu nieruchomości

400.000 PLN

Wkład własny

80.000 PLN

Kwota kredytu

320.000 PLN

Wysokość oprocentowania (WIBOR+marża)

6,50%

Podatek od czynności cywilnoprawnych 2%

8.000 PLN

Koszty notarialne

2.915,10 PLN

Wpis do KW + hipoteka

400 PLN

Prowizja dla biura nieruchomości

ok. 6.000 PLN

SUMA

417.315,10 PLN

*W obliczeniach zostały ujęte kwestie ekonomiczne w ujęciu statycznym.

Opłaty cykliczne

Rata kredytu (LTV= 80%, kredyt na 30 lat, oprocentowanie 6,5% p.a., raty równe)

ok. 2.000 PLN

Czynsz administracyjny

350 PLN

SUMA

2.350 PLN

*W obliczeniach zostały ujęte kwestie ekonomiczne w ujęciu statycznym.

Przyglądając się łącznym kosztom miesięcznym oraz sumarycznym po 30 latach, dla mieszkania kupowanego na własność wynoszą one odpowiednio:

  • 2.350 PLN miesięcznie,
  • ok. 827.000 PLN łącznie po 30 latach spłacania kredytu.

Wynajem mieszkania

Opłaty jednorazowe

Koszty notarialne (w przypadku najmu okazjonalnego)

350 PLN

Prowizja dla biura nieruchomości

ok. 2.000 PLN

Kaucja zwrotna

2000 PLN

SUMA

4.350 PLN

*W obliczeniach zostały ujęte kwestie ekonomiczne w ujęciu statycznym.

Opłaty cykliczne

Czynsz najmu

2.000 PLN

Czynsz administracyjny

350 PLN

SUMA

2.350 PLN

*W obliczeniach zostały ujęte kwestie ekonomiczne w ujęciu statycznym.

Przyglądając się łącznym kosztom miesięcznym oraz sumarycznym po 30 latach, dla mieszkania na wynajem wynoszą one odpowiednio 2.350 PLN i 846.000 PLN.

Jak widać na przykładzie miesięczne koszty w obu przypadkach są takie same. W ujęciu sumarycznym również obie opcje wychodzą bardzo podobnie. Różnicą jest fakt, że w przypadku wynajmu nie staniemy się na koniec okresu najmu właścicielami mieszkania, a w przypadku zakupu mieszkania na kredyt, po jego spłacie posiadamy wartościową nieruchomość. W obliczeniach zostały ujęte kwestie ekonomiczne w ujęciu statycznym. Myśląc o zakupie mieszkania, jako inwestycji, przy powyższych założeniach stopa zwrotu z takiej inwestycji może wynieść nawet 6%. Jest to dobry wynik, jak na obecne warunki rynkowe.

Wynajem vs. sprzedaż

REKLAMA

Każda z prezentowanych opcji ma swoje zalety. W dzisiejszych czasach młodzi ludzie cenią sobie niezależność i swobodę. Coraz więcej firm oferuje swoim pracownikom możliwość pracy zdalnej, dlatego pracownicy nie chcą wiązać się na dłużej z jednym miejscem zamieszkania. Dla mobilnych osób, wynajem mieszkania zdaje się najlepszą opcją. Również ważnym czynnikiem przemawiającym za wynajmowaniem mieszkania są finanse. Młodzi ludzie zdają sobie sprawę z tego, że na początku ich drogi zawodowej nie zawsze stać ich na kredyt hipoteczny, a jeśli nawet posiadają zdolność kredytową to jest to dla ich budżetu domowego bardzo duże obciążenie. Dodatkowym plusem mieszkania na wynajem jest to, że często jest ono umeblowane, gotowe do zamieszkania. Również najemca nie musi się martwić o koszty remontu.

Jest też druga strona medalu - mianowicie zwolennicy posiadania własnego M. W ich opinii obecna sytuacja gospodarcza, szczególnie niskie stopy procentowe zachęcają do zaciągania kredytów. Zwłaszcza, jeśli kredytobiorcy planują pozostać dłużej w zakupionym mieszkaniu. Najczęściej są to młode pary z dziećmi, posiadające już stałą pracę i satysfakcjonujący dochód. Możliwość dokonywania dowolnych zmian w mieszkaniu (oczywiście w granicach dopuszczalnych przepisów), to kolejna zaleta własnego M. Niejednokrotnie wynajmujący nie chcą, aby w mieszkaniu były wiercone dziury, wbijane gwoździe czy wymieniane meble. Tego we własnym mieszkaniu nikt nam nie zabroni. Nasze społeczeństwo przyzwyczajone jest do własności, zwłaszcza mieszkaniowej. Spotykamy się często ze stwierdzeniem, że własne mieszkanie to komfort i bezpieczeństwo oraz stabilność rodzinna.

Każda ze stron ma swoją rację i nie można im odebrać słuszności tych tez. Koszty w obu przypadkach wychodzą podobne. Różnicą jest jednak fakt, że finalnie po 30 latach w przypadku najmu nie stajemy się właścicielami nieruchomości. Przyglądając się prezentowanym wynikom można powiedzieć, że kupując nieruchomość współfinansowaną kredytem, możemy przeznaczyć ją na wynajem, w momencie, kiedy będziemy chcieli zmienić miejsce zamieszkania i czerpać z niej profity. W nowej lokalizacji np. związanej ze zmianą miejsca pracy, wynajmiemy nowe mieszkanie. W ten sposób mamy ciastko i zjadamy ciastko.

Autor: Elżbieta Jachymczak, www.nowodworskiestates.pl

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Szalone ceny na rynku nieruchomości sprawiły, że najwięcej osób poszukuje teraz domów o powierzchni 80-100 metrów kwadratowych

Kupujący domy są realistami. Wiedzą, że by zmieścić się z wydatkiem w milionie złotych – a na taki wydatek stać większość – muszą ograniczyć się do domów małych. Właściwie domków – o powierzchni do 80 metrów, a przy sprzyjających okolicznościach, stumetrowych.

8-15 proc. rocznie zysku z zakupu mieszkania na wynajem studentom [przykłady, obliczenia]

Zakup mieszkania z myślą o wynajmie studentom to stabilny i dochodowy sposób na lokowanie kapitału. Klucz do sukcesu leży w odpowiednim przygotowaniu nieruchomości oraz wyborze lokalizacji, która zapewni wysoki popyt. Mieszkania w miastach akademickich, które dodatkowo mają też potencjał turystyczny, oferują atrakcyjną stopę zwrotu, a także potencjalny wzrost wartości nieruchomości w perspektywie długofalowej. Na uwagę inwestycyjną zasługują tu zwłaszcza większe metraże mieszkań.

Teraz dom na przedmieściach tańszy od średniego mieszkania w centrum miasta. Co wybierają Polacy

Opcja zakupu domu pod miastem – zwłaszcza bliźniaka lub szeregowca – stała się rozwiązaniem dużo tańszym niż kupno nawet niezbyt dużego mieszkania w centrum miasta. Taki dom teraz można kupić okazyjnie także dlatego, że wielu rozczarowanych wadami mieszkania na przedmieściach chce powrotu do centrum.

Mieszkanie dla studenta: koszt wynajęcia pokoju to średnio 2 tys. zł miesięcznie, a co z miejscami w akademikach

Akademik, dom studenta – to marzenie wielu młodych, którzy chcą kontynuować edukację na studiach wyższych. Nauka w publicznych uczelniach jest bezpłatna, ale nie zmienia to faktu, że trzeba mieć wciąż dużo pieniędzy, by studiować. A największa pozycja w budżecie to mieszkanie.

REKLAMA

Ile kosztuje miejsce w akademiku a ile trzeba zapłacić za wynajęcie mieszkania? Rok akademicki 2024/2025

W bieżącym roku na studiującą młodzież czeka ok. 115 tys. miejsc w akademikach. Portal GetHome.pl sprawdził, w których miastach akademickich ich dostępność jest największa oraz z jakim wydatkiem muszą się liczyć studentki i studenci, którym uda się zdobyć takie zakwaterowanie. 

Ile trzeba zapłacić za miejsce w akademiku? A gdzie student najtaniej wynajmie mieszkanie?

W całym kraju są tylko 443 akademiki uczelniane, które mogą przyjąć zaledwie ok. 115 tys. W praktyce jeszcze mniej, bo stan niektórych pokojów pozostawia wiele do życzenia. Reszta żaków musi szukać mieszkania na wynajem. Jakie są ceny w poszczególnych miastach? 

Oszczędności na nowych osiedlach. Jakie rozwiązania pomagają zaoszczędzić na energii czy wodzie?

Nowe osiedla są coraz bardziej innowacyjne, coraz częściej deweloperzy stawiają również na ekologię. A co z rozwiązaniami pozwalającymi mieszkańcom na oszczędności, np. energii albo wody? Jak duże kwoty można zaczadzić? 

Jest stanowisko MF – koniec wakacji kredytowych w 2025 r. Kto może skorzystać ze wsparcia jeszcze w 2024 r.?

Zgodnie z najnowszym stanowiskiem resortu finansów – wakacje kredytowe nie będą kontynuowane w 2025 r. Kto zatem, po raz ostatni, może skorzystać ze wsparcia w postaci zawieszenia spłaty dwóch rat kredytu hipotecznego (tzw. wakacji kredytowych) w okresie od 1 września do 31 grudnia 2024 r. oraz na jakie wsparcie mogą, w przyszłym roku, liczyć kredytobiorcy?

REKLAMA

Kredyt 0 proc. pod dużym znakiem zapytania po przyjęciu projektu budżetu państwa na rok 2025 – czy osoby, które chcą zakupić własne mieszkanie, mogą jeszcze liczyć na kredyt z niskim oprocentowaniem?

Po przyjęciu przez Radę Ministrów w dniu 28 sierpnia 2024 r. projektu budżetu państwa na rok 2025 nastała burza wokół kredytu 0 proc. Czy jednak nie będzie kredytu z niskim oprocentowaniem na zakup pierwszego mieszkania? Jakie są aktualne, główne założenia kredytu 0 proc.?

Relacja zarobków do ceny mieszkania w 2024 r. W którym mieście w Polsce jest najkorzystniejsza?

Im więcej zarabiasz, tym łatwiej kupić mieszkanie? Niekoniecznie. Choć w Warszawie wynagrodzenia należą do tych najwyższych, to w ślad za  nimi idą bardzo drogie mieszkania. Ważny zatem jest stosunek zarobków do cen nieruchomości. W jakich miastach wypada on najkorzystniej? Gdzie znajdziemy najbardziej okazałą ofertę mieszkań? W jakich miastach można kupić na kredyt największe lokum? Eksperci portalu RynekPierwotny.pl postanowili to sprawdzić. 

REKLAMA