REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ile można zarobić na mieszkaniu do wynajęcia?

Nowodworski Estates
Biuro Nieruchomości
Ile można zarobić na mieszkaniu do wynajęcia? /Fot. Fotolia
Ile można zarobić na mieszkaniu do wynajęcia? /Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Duże pieniądze, przy niewielkim nakładzie czasu? Brzmi ciekawie? Dowiedz się, ile można zarobić na mieszkaniu do wynajęcia.

Mieszkanie jako forma inwestycji

Inwestować można na wiele sposobów, począwszy od giełdy, poprzez inwestycje w kruszce, kończąc na inwestowaniu w nieruchomości. Ta ostatnia forma niezmiennie cieszy się dużą popularnością. Posiadając mieszkanie do wynajęcia można, w prosty sposób, uzyskać dodatkowy dochód. Od razu nasuwa się pytanie - ile to kosztuje? Wszystko zależy od ceny zakupu nieruchomości oraz formy jej finansowania. W przypadku starszych mieszkań, będących już naszą własnością, można powiedzieć, że jedynymi kosztami będą koszty remontu oraz home stagingu w celu poprawienia jakości mieszkania. Angażując zgromadzoną gotówkę lub posiłkując się kredytem warto zwrócić uwagę na całkowity koszt zakupu, w tym w szczególności na koszty kredytu. Jeżeli inwestujesz w nieruchomości i chcesz z tego uczynić główne zajęcie zawodowe, możesz dodatkowo skorzystać z pomocy profesjonalisty na rynku nieruchomości, który nie tylko pomoże przy formalnościach, ale również na bieżąco będzie szukał dla Ciebie najlepszych okazji. Jeśli inwestycja w nieruchomości ma być nie angażująca, dobrym rozwiązaniem będzie skorzystanie z usługi zarządzania najmem.

REKLAMA

Polecamy: RODO w marketingu

Dochód pasywny

Wynajem mieszkań stał się bardzo popularną formą inwestycji oraz pasywnego dochodu. Jak sama nazwa wskazuje, ten dochód ma być pasywny. Oznacza to, że inwestor ma docelowo nie wykonywać żadnej akcji, żeby ten dochód uzyskać. Przenosząc to na grunt rynku nieruchomości, właściciel nieruchomości inwestuje kapitał w lokal mieszkalny i przekazuje go w zarządzanie w celu wynajmu, po czym czerpie z niego korzyści finansowe. Jedyną aktywnością jest pierwotny zakup mieszkania.

Koszty wynajmu vs dochody, czyli jak ustalić wysokość czynszu, żeby się opłacało?

Zanim zaczniemy zarabiać na wynajmie, należy wziąć pod uwagę inne koszty, takie jak:

  • podatek od czynności cywilnoprawnych, który zapłacimy przy zakupie mieszkania na rynku wtórnym i wynosi on 2% wartości nieruchomości; np. 2% z
    500 000 PLN to 10 000 PLN;
  • opłata notarialna za akt notarialny kupna - sprzedaży nieruchomości uzależniona jest od wartości nieruchomości, ale przy nieruchomości o wartości od 60 000 zł do
    1 000 000 PLN wynosi ona maksymalnie 1010 PLN + 0,4% nadwyżki ponad 60 000 PLN + 23% VAT, czyli np. przy 500 000 zł to łącznie 3 407,10 PLN;
  • wpis prawa własności do księgi wieczystej – 200 PLN;
  • wpis hipoteki na rzecz banku do księgi wieczystej (w przypadku finansowania zakupu nieruchomości kredytem) – 200 PLN;
  • prowizja agenta nieruchomości (w przypadku korzystania z usług biura nieruchomości);
  • podatek od nieruchomości i ew. opłaty przekształceniowe (dawniej za użytkowanie wieczyste)

Wiedząc już jakie ponieśliśmy koszty oraz jakie prognozowane będą nasze przychody, wydawałoby się, że ustalenie wysokości czynszu będzie bardzo łatwe. Nie do końca tak jest. Do ustalenia wysokości czynszu najmu należy wziąć pod uwagę również aktualne ceny rynkowe. Aktualne średnie ceny wynajmu mieszkań w 3 największych miastach w Polsce kształtują się następująco:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kolejną kwestią są sprawy podatkowe: czynsz z wynajmowanego mieszkania podlega opodatkowaniu PIT. Należy pamiętać, aby ten element również wkalkulować do czynszu najmu. Ostatnia sprawa, to ewentualne koszty napraw i remontów w mieszkaniu oraz okresy bezczynszowe. Każdy z tych czynników wpływa na ostateczną wysokość czynszu najmu.

Przykładowo:

Mieszkanie do wynajęcia, Kraków

42 m2, 2 pokoje z kuchnią, wysoki standard

Stopa zwrotu na poziomie 5% jest w bieżącym roku bardzo dobrym wynikiem. Najwyższymi wartościami mogą pochwalić się takie miasta jak Gdańsk, Wrocław, Kraków i oczywiście Warszawa. Tam rentowność inwestycji sięga prawie 7%. Najmniej zarobimy w Poznaniu, Szczecinie i Białymstoku - nie więcej niż 4,5%.

Ile kosztuje “święty spokój”, czyli usługa zarządzania najmem

Zarządzanie nieruchomością przeznaczoną na wynajem wymaga dużej inwestycji finansowej. Każdorazowy dojazd do mieszkania w celu jego prezentacji lub wtedy, kiedy mamy jakąś usterkę w lokalu zabiera prywatny czas właściciela, który mógłby spędzić np. z rodziną. Również odbieranie telefonów od najemców w ciągu dnia, bo coś nie działa, coś się wydarzyło może dezorganizować życie zawodowe właściciela nieruchomości. Oddając mieszkania specjaliście ds. zarządzania najmem właściciel nie musi martwić się opłatami czynszowymi, opłatami na rzecz dostawców mediów oraz bieżącymi sprawami najemców lokalu. Dedykowany zarządca dokonuje rutynowych kontroli lokalu, by sprawdzić jego stan. To zarządca będzie pierwszym kontaktem dla lokatorów, a właściciel dostaje tzw. “święty spokój”. Koszt takiej usługi wliczony jest w cenę najmu, więc właściciel nie narusza swojego budżetu.

Autor: Elżbieta Jachymczak www.nowodworskiestates.pl

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Deweloperzy na Giełdzie Papierów Wartościowych

Po co deweloperom mieszkaniowym Giełda Papierów Wartościowych? Jakie korzyści im przynosi? Dlaczego niektórzy po latach obecności na giełdzie rezygnują z niej? 

Kiedy jest zimna Zośka 2024? Kiedy są zimni ogrodnicy?

Kiedy jest zimna Zośka 2024? Kiedy są zimni ogrodnicy i jakie są ich imiona? Co oznacza ta data dla ogrodników i rolników? Jakie znane przysłowia wiążą się z tym zjawiskiem?

Dzicy lokatorzy w Polsce idą śladem hiszpańskich ocupas. Jest obywatelski projekt ustawy, który ma ich powstrzymać

Osoba, która porusza się bez zgody właściciela jego samochodem traktowana jest przez prawo jako złodziej. Jeśli zajmie cudze mieszkanie, ma więcej praw od właściciela, bo ten musi nawet płacić czynsz wspólnocie mieszkaniowej. To tak jakby prawo zakazywało właścicielowi tego kradzionego auta jeszcze fundować złodziejowi paliwo.

Czy ceny mieszkań nadal będą rosły?

Minister Rozwoju i Technologii, Krzysztof Hetman, ocenił w Radiu Zet, że deweloperzy zwiększyli podaż mieszkań, przewidując wprowadzenie programu "Mieszkanie na start" oraz programu wsparcia rozwoju budownictwa społecznego.

REKLAMA

Wiosenne wyzwania finansowe Polaków. Remont domu na czele listy

Według najnowszego badania przeprowadzonego przez Santander Consumer Bank "Polaków Portfel Własny: wiosenne wyzwania 2024", aż 38% respondentów wskazało, że największym wydatkiem, jaki planują ponieść wiosną, jest remont domu. Co więcej, 58% badanych planuje sfinansować swoje projekty z bieżących dochodów.

Kredyty hipoteczne z WIBOR-em. Abuzywne formuły zmiany oprocentowania niezgodne z unijnym rozporządzeniem BMR

Wraz z wejściem rozporządzenia BMR umowy kredytowa zawierające niedozwolone zapisy powinny zostać aneksowane i dostosowane do nowego porządku prawnego. Brak dostosowania umowy może skutkować tym, że umowa zawarta wiele lat temu może okazać się nieważna.

Nowe mieszkania w starej przestrzeni - rewitalizacja centrów miast

Centra wielkich miast są atrakcyjnymi miejscami nie tylko do pracy, ale też do mieszkania. Swobodny dostęp do miejskiej infrastruktury zapewnia tam wygodne funkcjonowanie na co dzień. Niestety, gęsta zabudowa – typowa dla centrum – ogranicza możliwość budowania nowych lokali, zarówno komercyjnych, jak i mieszkalnych. Zdaniem architektów i urbanistów skutecznym rozwiązaniem tego problemu są rewitalizacje zabytkowych kamienic i nadbudowy. Wciąż jednak można odnieść wrażenie, że potencjał istniejących budynków pozostaje niewykorzystany.

Ustawa w sprawie dzikich lokatorów - powstał obywatelski projekt. Co zrobić, żeby w Polsce nie było jak w Hiszpanii? Coraz więcej mieszkań jest zajmowanych bezprawnie

- Nie możemy pozwolić na to, by uczciwie pracujący obywatele byli terroryzowani przez dzikich lokatorów. Niestety z miesiąca na miesiąc rośnie ilość zgłoszeń, że mieszkanie, które miało być wynajmowane komercyjnie, jest po prostu zagrabiane przez dzikich lokatorów. Jeżeli nie dojdzie do zmian w prawie możemy spodziewać się, że niebawem zaleje nas fala dzikich lokatorów jeszcze większa niż w czasie pandemii – mówi Małgorzata Marczulewska, detektyw i windykator.
Małgorzata Marczulewska wspólnie z prawnikami z kancelarii Wódkiewicz & Sosnowski: mec. Grażyną Wódkiewicz oraz mec. Markiem Jarosiewiczem przygotowali projekt ustawy, który miałby pomagać w odzyskiwaniu mieszkań zajmowanych przez dzikich lokatorów. W Internecie dostępna jest petycja w tej sprawie. 

REKLAMA

Dom za 1 euro. Jakie są warunki?

Władze miasteczka Saint-Amand-Montrond, położonego w centralnej Francji, podjęły niecodzienną inicjatywę. Wystawiły na sprzedaż dom za symboliczną kwotę 1 euro. Jest jednak pewien warunek - nabywca musi zobowiązać się do zamieszkania w nim na co najmniej 10 lat.

Nowe wsparcie dla kredytobiorców. Wiadomo, kiedy kredyt #naStart wejdzie w życie

Ministerstwo Rozwoju i Technologii ogłosiło, że nowe przepisy dotyczące wsparcia przy zakupie pierwszego mieszkania wejdą w życie w drugiej połowie 2024 roku. Projekt ustawy wprowadzającej kredyt "#naStart" jest obecnie konsultowany.

REKLAMA