REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dom jak inteligentna fabryka – jak zmienia się rynek smart home?

Jan Kręt
Product Manager w firmie Eaton
Dom jak inteligentna fabryka – jak zmienia się rynek smart home?
Dom jak inteligentna fabryka – jak zmienia się rynek smart home?
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Jak wygląda obecnie rynek smart home w Polsce? Jak radzi sobie ten rynek podczas kryzysu wywołanego pandemią? Czy czeka nas boom na inteligentne domy?

Rynek smart home w Polsce w ciągu ostatniego roku wzrósł o prawie 20%[1]. W inteligentne rozwiązania inwestuje już co trzecia osoba budująca dom[2]. Zainteresowanie nimi rośnie szczególnie w ostatnich miesiącach, gdy więcej czasu spędzamy w domach. Analitycy przewidują, że w ciągu kolejnych sześciu lat wzrost rynku smart home będzie szybszy, niż zakładano przed pandemią. Czy zatem czeka nas boom na inteligentne domy?

REKLAMA

Dom jak inteligentna fabryka

Oferta smart home obejmuje nie tylko lodówki, telewizory czy pralki, ale coraz częściej także inteligentne czujniki. W nowoczesnych miastach czy fabrykach monitorują one temperaturę i stan techniczny urządzeń. Na tej podstawie algorytmy przewidują ryzyko wystąpienia usterek i konieczność wymiany części, dopasowują parametry pracy maszyn do liczby zamówień lub pory dnia. Podobnie zaczyna działać infrastruktura instalowana w domach. Według ekspertów w ciągu najbliższych kilku lat standardem staną się zintegrowane, automatyczne systemy, które będą monitorowały i zarządzały całym budynkiem.

Czujniki w oświetleniu, klimatyzacji czy grzejnikach umożliwiają zbieranie i analizowanie danych o temperaturze, jakości powietrza czy poziomie zużycia energii elektrycznej przez poszczególne urządzenia. Na tej podstawie system dopasowuje ich działanie do nawyków i trybu życia lokatorów: włącza lub przyciemnia światła w zależności od okazji, uruchamia ogrzewanie odpowiednio wcześniej przed powrotem domowników z pracy i szkoły, planuje uruchamianie wybranych urządzeń w trakcie naliczania opłat zgodnie z tańszą taryfą. Zapewnia to oszczędność zarówno pieniędzy, czasu, jak i środowiska. Dostrzegają to konsumenci: 43% kupuje inteligentne urządzenia, aby oszczędzać energię[3].

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Najbardziej atrakcyjnym dla użytkowników obszarem smart home w najbliższych latach, a przez to najszybciej rozwijającym się, będzie automatyzacja oraz wszelkiego rodzaju systemy sterowania. Gwałtownie rośnie liczba podłączonych do sieci urządzeń. Dlatego w każdym domu coraz bardziej potrzebne będą rozwiązania, które oszczędzą czas i energię potrzebne na programowanie sprzętu i sterowanie budynkiem. Koncepcja smart home już teraz zaczyna być traktowana bardziej jako element ułatwiający codzienne życie, niż jako innowacja – mówi Jan Kręt, product manager w firmie Eaton.

SMS ostrzeże o włamaniu

Ponad połowie osób wychodzących z domu zdarza się nieumyślnie zostawić włączone światło, a co trzecia nie pamięta, czy zamknęła drzwi i okna[4]. Problem ten mogą rozwiązać inteligentne systemy, które umożliwiają z dowolnego miejsca na świecie sterowanie bramą, roletami, oświetleniem, a nawet wentylacją czy ogrzewaniem – za pomocą jednej aplikacji. Ostrzegają też SMS-em lub mailem o wszelkich zdarzeniach, takich jak zalanie, pojawienie się dymu czy ruchu.

Po kryzysie rynek urośnie?

Rynek smart home rozwija się w kierunku prostoty obsługi. Instalowanie rozbudowanych i skomplikowanych systemów, które trzeba montować w trakcie budowy czy remontu budynku, wymaga pomocy specjalistów. Na znaczeniu zyskują więc nieinwazyjne, proste i szybkie w montażu rozwiązania, które użytkownik wyjmuje z pudełka, łączy ze smartfonem i może od razu z nich korzystać. Do rozpowszechnienia rozwiązań smart home może w dłuższej perspektywie przyczynić się także obecna sytuacja. Według analiz, do 2026 roku rynek będzie warty 317 mld dolarów, czyli o 5% więcej niż prognozowano przed wybuchem pandemii[5].

Jan Kręt, Product Manager w firmie Eaton

_________________________

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Raty kredytu hipotecznego można obniżyć zmieniając polisę ubezpieczenia na życie, jak to zrobić i ile można zaoszczędzić

Umowy o kredyt bankowy są tak skonstruowane, że skorzystanie z zabezpieczenia w postaci polisy za życie za pośrednictwem banku udzielającego kredytu oznacza niższą marżę. Standardowo dotyczy to pierwszego kilkuletniego okresu kredytu. Potem jednak zmiana umowy ubezpieczenia może dać nawet kilka tysięcy oszczędności w kosztach jego obsługi.

Jak kupić mieszkanie za 50% ceny? Jest jeden sposób

Okazuje się, że ceny wywoławcze mieszkań dostępnych na licytacjach komorniczych są od 20% do nawet 55% niższe. Jak zatem wziąć udział w licytacji komorniczej i kupić dużo taniej mieszkanie? Jest kilka rzeczy, o którym trzeba wiedzieć przed przystąpieniem do takiej licytacji.

Najchętniej w bloku lub kamienicy i blisko centrum. Takich mieszkań szuka Pokolenie Z

W dorosłość a więc także na rynek nieruchomości jako konsumenci zaczynają wkraczać przedstawiciele pokolenia Z. To jakich mieszkań w jakich lokalizacjach szukają, już teraz zaczyna kształtować trendy w całym sektorze mieszkaniowym. Jakie są ich preferencje mieszkaniowe?

Dlaczego mieszkania w Polsce wciąż drożeją? Jest kilka głównych przyczyn

Ceny nieruchomości w Polsce rosną w zawrotnym tempie, stawiając nas pod tym względem w czołówce Unii Europejskiej. Szczególnie dotyka to małych mieszkań w dużych miastach. Główne przyczyny? Rosnący popyt, inflacja i wzrost płac, jednak według ekspertów czynników stymulujących jest więcej. W tym np. regulacje prawne, formalności z nimi związane i koszty ich realizacji.

REKLAMA

Ulga termomodernizacyjna coraz mniej popularna. Ile można zaoszczędzić?

Podatkowa ulga termomodernizacyjna wzbudza coraz mniejsze zainteresowanie. Znacznie większym powodzeniem cieszy się dopłata w programie "Czyste Powietrze". Dane podaje portal GetHome.pl.

Bezpieczny Kredyt 2%: banki rozpatrzyły już wszystkie wnioski kredytowe. Na co poszło najwięcej kredytów hipotecznych, odpowiedź zaskakująca

Kto zdążył złożyć wniosek o Bezpieczny Kredyt 2% na ostatnią chwilę, ten musiał czekać nawet do końca marca na kredyt hipoteczny pozwalający sfinalizować planowaną inwestycję mieszkaniową. Na co zostały przeznaczone kredyty? O dziwo, najwięcej nie trafiło do deweloperów, bo to nie nowe mieszkania były preferowane.

Ceny mieszkań w 2024 r. w 6 największych miastach Polski - wykres, prognozy

Jakie są ceny mieszkań w 2024 roku? Oto wykresy i prognozy Polskiego Instytutu Ekonomicznego uwzględniające cenę za 1 m2 mieszkania w 6 największych miastach Polski. Ceny za 1 m2 mieszkania wyhamowały. Gdzie ceny rosły najszybciej, a gdzie spadały?

Pierwsze półrocze na rynku nieruchomości. Sprzedaż mieszkań w liczbach

Pierwsza połowa roku za nami, deweloperzy mogą podsumować sprzedaż mieszkać w tych sześciu miesiącach. Czy jest lepiej w porównaniu do poprzednich kwartałów? 

REKLAMA

Czy wrócą kredyty hipoteczne z wkładem własnym poniżej 10%?

Nie tak dawno wkład własny poniżej 10% do kredytu hipotecznego był rzadkością. Co zmienił w tej kwestii program Bezpieczny Kredyt 2%? 

Hipoteka odwrócona – fakty i mity o usłudze finansowej

Hipoteka odwrócona to usługa finansowa, która skierowana jest głównie do osób starszych. Usługa, chociaż dostępna już od lat, nadal wywołuje wiele pytań. Czy po zawarciu umowy o dożywocie spadkobiercy będą mogli odziedziczyć nieruchomość? Czy od zawartej umowy można odstąpić? W którym momencie emeryt przestaje być właścicielem mieszkania? Kto, po podpisaniu takiej umowy, płaci czynsz, ubezpieczenie i podatki za mieszkanie lub dom?

REKLAMA