REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak ustawa o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego reguluje stosunki między bankiem i kredytobiorcą?

Subskrybuj nas na Youtube
Budowa Fot. TÜV SÜD Polska
Budowa Fot. TÜV SÜD Polska
TÜV SÜD Polska

REKLAMA

REKLAMA

Ustawa o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub do mu jednorodzinnego określa obowiązki banku zarówno wobec kredytobiorcy, jak i dewelopera. Kwoty pożyczane od banku zazwyczaj są wysokie dlatego na bezpiecznej i skutecznej transakcji zależy każdej ze stron (bankowi, kredytobiorcy i deweloperowi). Jak to dokładnie wygląda?

Wysokość zaciągniętego kredytu przez nabywcę nieruchomości, który nie posiada wystarczających środków finansowych na jej zakup, wiąże go zazwyczaj na kilka dziesięcioleci z instytucją finansową. Wciąż zauważalny rozwój sektora mieszkaniowego w Polsce sprawia, że pojawia się wiele podmiotów gospodarczych, które w warunkach stosunkowo silnej konkurencji próbują maksymalizować swoje zyski kosztem obniżania jakości oddawanych do użytku lokali. Z uwagi na liczne przypadki ściągające na właścicieli nieruchomości nie tylko dodatkowe koszta, lecz także realne zagrożenie zdrowia i życia, 16 września 2011 r. została uchwalona ustawa regulująca m.in. zasady ochrony wpłat dokonywanych przez kupującego. Odpowiedzialność za finalny stan przekazanej do użytkowania nieruchomości spoczywa zgodnie z jej ustaleniami na deweloperze oraz instytucji finansowej udzielającej kredytu na daną inwestycję. W założeniu klient końcowy ma otrzymać gotowy produkt o wysokiej jakości, który nie będzie powodował żadnych obciążeń dla jego budżetu. Ma to także pozytywnie wpływać na ogólną kondycję całego sektora finansowego, który – dbając o swoich klientów – zapewnia sobie prawidłowy poziom płynności finansowej.

REKLAMA

Zobacz także: Restrukturyzacja kredytu, czyli co?

Obowiązki dewelopera wobec banku

Specyfika realizacji inwestycji mieszkaniowych – na poziomie finansowym – opiera się na wpłatach przekazywanych w transzach deweloperowi, które po zakończeniu danej części robót uruchamia bank. Bardzo ważną kwestią, bez której nie może i nie powinno pod żadnym pozorem dochodzić do wypłat, jest kontrola zakończenia każdego z etapów przedsięwzięcia deweloperskiego: – Instytucja finansowa, która udzieliła kredytu swojemu klientowi jest obecnie zobowiązana do kontroli dewelopera zawierającego umowę z kredytobiorcą. Weryfikacja tego, na co wydawane są uruchamiane w poszczególnych etapach środki, ma bezpośredni wpływ na jakość lokalu, który w ostatecznym rozrachunku zostanie przekazany na własność nabywcy. Banki muszą zatem korzystać z niezależnych opinii audytorów, którzy dokładnie weryfikują stan i jakość poszczególnych etapów prac. Koszty takich ekspertyz zgodnie z ustawą pokrywa deweloper, ale jak nietrudno się domyślić, pośrednio są one na pewno przerzucane na klienta, podwykonawców i inne podmioty związane z nim finansowo. Z naszych obliczeń wynika, że wzrost kosztów związany z audytem w zależności od stopnia skomplikowania inwestycji waha się w granicach od 1 do 3% ceny za m kw., a koszta ewentualnych poprawek powykonawczych to zdecydowanie kilkanaście do kilkudziesięciu procent. A zatem otrzymanie gwarancji wysokiej jakości nieruchomości jest o wiele mniej uciążliwe dla ostatecznego odbiorcy niż konieczność ponoszenia wydatków już po odbiorze lokalu, kiedy pojawia się duża liczba nie stwierdzonych wcześniej lub pominiętych usterek – mówi Marcin Wątor, kierownik projektu w dziale budowlanym firmy TÜV SÜD Polska.

Zobacz także: Jak obniżyć koszt kredytu walutowego?

Co klient musi wobec banku?

Sposób, w jaki ustawa o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego reguluje stosunki między bankiem i kredytobiorcą, ma dwa bardzo ważne cele. Po pierwsze ma ona zapewnić klientowi jak najwyższą jakość nabywanej nieruchomości, szczególnie w sytuacji, kiedy miesięczne zobowiązania dotyczące spłaty rat, są stosunkowo dużym obciążeniem dla domowego budżetu. Kredytobiorca nie może być narażony na dodatkowe finansowanie z własnej kieszeni ewentualnych poprawek i remontów, gdyż może to zaważyć na opóźnieniach w spłatach zaciągniętego kredytu. Z drugiej strony chodzi o względy bezpieczeństwa oraz wdrażanie dobrych praktyk w realizacjach deweloperskich, szczególnie w sytuacjach, kiedy niektóre z inwestycji są dodatkowo dofinansowywane z budżetu państwa (np. program dopłat do kredytów na domy energooszczędne prowadzony przez NFOŚiGW). Banki jako instytucje zaufania publicznego w świetle wspomnianej ustawy stają się współodpowiedzialne za kondycję finansową nabywcy nieruchomości, na którą udzieliły kredytu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz także: Czy kobieta w ciąży dostanie kredyt hipoteczny?

Kontrola przyznanych środków

REKLAMA

Korzystając z niezależnego audytu, bank na samym początku otrzymuje raport wstępny Niezależnego Inspektora Bankowego. Kontrola zaczyna się już na etapie wymogów formalno-prawnych planowanej inwestycji. Kompletna weryfikacja wstępna obejmuje także analizę techniczną i ekonomiczną. W trakcie realizacji dostarczane są raporty bieżące, które sprawdzają protokoły wykonania-odbioru robót budowlano-montażowych. Każdorazowa kontrola na placu budowy dostarcza kolejny raport, który jest nadpisywany nad poprzednim. Dzięki temu wszelkie usterki zauważone wcześniej są przenoszone do aktualnej wersji dokumentacji kontrolnej, co wyklucza niebezpieczeństwo ich pominięcia bez wprowadzenia należytych poprawek. Niezależny audytor ocenia skalę ewentualnych odstępstw i zmian w trakcie realizacji inwestycji i opiniuje ich skutki pod względem technicznym oraz finansowym. Skrupulatna kontrola umożliwia wydanie ekspertyzy, na podstawie której bank może podjąć decyzję o uruchomieniu na rzecz dewelopera kolejnej transzy z przyznanego klientowi kredytu. Jeżeli usterki zgłoszone przez audytora w raporcie nie są usuwane na czas, bank posiada wystarczający argument, żeby wstrzymać środki finansowe.

Z uwagi na zakres realizowanych zadań i odpowiedzialności za bezpieczeństwo zdrowia i życia ludzi, sektor budowlany, a tym samym deweloperzy oraz wykonawcy dostarczający na rynek mieszkaniowy gotowe nieruchomości zostali zobligowani ustawą do przeprowadzania skrupulatnych kontroli. Powinny one być wykonywane przez specjalistów posiadających nie tylko teoretyczną wiedzę ekspercką, ale również bogate doświadczenie zdobyte w trakcie wieloletniej pracy przy dużej liczbie inwestycji.

Zobacz także: Czy można wziąć kredyt na już wykonany remont?

Źródło: TÜV SÜD Polska

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dwa domy na jednej działce - czy i kiedy to możliwe?

W internecie czasem pojawiają się pytania o możliwość budowy dwóch domów jednorodzinnych na jednej działce. Wyjaśniamy, czy jest to dopuszczalne.

Najtańsze mieszkanie od dewelopera. Ile kosztuje?

Ile trzeba zapłacić za najtańsze mieszkanie od dewelopera? Jakie powierzchnie mają takie nieruchomości? Gdzie są dostępne? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Pusty korytarz w bloku to sprawna ewakuacja

Wózki na klatkach schodowych, rowery, kartony i szafy w podziemnych garażach. Taki widok jest codziennością na ternie wielu osiedlach. Dla mieszkańców to sposób na zaoszczędzenie kilku metrów powierzchni. Niestety, takie zachowanie nie jest zgodne z wytycznymi przeciwpożarowymi. Komentarz Mariusza Łubińskiego, prezesa firmy Admus, zajmującej się zarządzaniem nieruchomościami.

Stare drzewa - dla jednych skarb dla innych przeszkoda

Do napisania niniejszego artykułu zainspirowała mnie ostatnia transakcja na rynku pierwotnym. Dla młodego małżeństwa poszukiwałam nieruchomości w podwarszawskim miasteczku, koniecznie w małej inwestycji, domu z 3 sypialniami, ale przede wszystkim ze starodrzewem. Wybrane przez małżeństwo miasteczko, to prawdziwa zielona oaza pod Warszawą. Po odwiedzeniu kilkunastu inwestycji i przeprowadzonych rozmowach z lokalnymi, małymi deweloperami okazało się, że starodrzew nie zawsze jest „mile widziany przez klientów” i że za wycinką starych dorodnych drzew wcale nie stoją deweloperzy.

REKLAMA

Nadchodzi obowiązkowa termomodernizacja mieszkań i domów. Sprawdź, które mogą być z niej zwolnione i na jakich zasadach z zastosowania się do dyrektywy budynkowej

Już od przyszłego roku zacznie działać tak zwana dyrektywa budynkowa. Wszystkie domy, bloki, kamienice i inne nieruchomości zostaną podzielone według klas energetycznych. Te z najniższa w trybie pilnym będą przechodzić obowiązkową termomodernizację, co mimo wsparcia ze środków publicznych dla ich właścicieli oznacza nie tylko uciążliwości, ale i dodatkowe koszty.

Nielegalni lokatorzy (ocupas) w Hiszpanii – jak się bronić. Szybsza procedura sądowa od 3 kwietnia 2025 r.

Zjawisko nielegalnego zajmowania nieruchomości w Hiszpanii budzi emocje wśród osób planujących zakup domu czy mieszkania na Półwyspie Iberyjskim. Od 3 kwietnia w wchodzą w życie nowe przepisy, zgodnie z którymi cała procedura sądowa dotycząca nielegalnych lokatorów (tzw. ocupas) ma zostać zakończona w maksymalnie 15 dni.

Budownictwo mieszkaniowe 2025: początek roku nie zapowiada wysypu nowych mieszkań, a wysokie kursy akcji spółek deweloperskich kłócą się z danymi GUS

Budownictwo mieszkaniowe 2025. Po optymistycznym styczniu pod względem budów rozpoczętych, w lutym nastąpiła stabilizacja danych statystycznych na dość przeciętnych poziomach wartości. W dalszym ciągu więc w budownictwie czekamy także na nadejście wiosny.

Będzie nowa ustawa propodażowa: czy przyspieszy budowę mieszkań w Polsce i obniży cenę metra kwadratowego

Budownictwo mieszkaniowe czeka na nową ustawę – tak zwaną ustawę podażową, obiecaną przez rząd. W ocenie deweloperów, gdyby nowa ustawa propodażowa została przyjęta w obecnej formie, nastąpiłby ciąg korzystnych zmian ułatwiających inwestycje i skracających proces budowy mieszkań.

REKLAMA

Program Pierwsze Klucze: by dostać dofinansowanie nie trzeba bezwzględnie kupować używanego mieszkania. Jak załatwić pieniądze na własne lokum

Utrzymujące się wysokie stopy procentowe sprawiają, że zdolność kredytowa Polaków pozostaje na niskim poziomie, a ci, którzy decydują się na budowę, szukają oszczędności. Może to zmienić program Pierwsze Klucze. Pieniądze z niego można wydatkować na budowę własnego domu, a nie tylko na kupno mieszkania na rynku wtórnym.

Wiosna to najlepsza pora na wymianę okien. Jak zrobić to, by nie przepłacić a odzyskać wydatek przez oszczędności na ogrzewaniu

Wiosna to idealny moment na prace związane z rewitalizacją budynków, w tym wymianę okien. Jak wynika z badań, czynnikiem, który w największej mierze decyduje o wyborze konkretnych materiałów, produktów czy rozwiązań, jest jakość.

REKLAMA