REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Kredyt dla Polaków pracujących za granicą

Marcin Krasoń, Open Finance
Pieniądze Fot. Fotolia
Pieniądze Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Polacy pracujący za granicą mogą zaciągnąć kredyt w większości rodzimych banków. Jednak najczęściej wiąże się to ze spełnieniem dodatkowych warunków. Banki preferują udzielanie kredytów Polakom pracującym na terenie Unii Europejskiej i zatrudnionym na umowę o pracę. Czego jeszcze wymagają banki?

REKLAMA

Zdecydowana większość przepytanych przez Open Finance banków deklaruje, że udziela kredytów hipotecznych osobom pracującym poza granicami kraju (inne podejście mają m.in. Bank Zachodni WBK, Bank Pocztowy). Każda z instytucji zapewnia, że warunki cenowe dla osób zarabiających w Polsce i poza nią są zawsze takie same. Ale już jeśli chodzi o wymagany wkład własny to występują różnice.

REKLAMA

O ile osoba pracująca w Polsce znajdzie jeszcze kredyt hipoteczny bez wymaganego wkładu własnego, to ktoś uzyskujący dochody poza krajem ma na to niewielką szansę. W zasadzie jedynym bankiem, który deklaruje udzielanie takich kredytów jest PKO BP, aczkolwiek możliwe jest to tylko przy ubezpieczeniu brakujących 20 proc. wkładu. W Deutsche Banku PBC, Euro Banku, ING Banku i w placówkach Kredyt Banku (który należy teraz do BZ WBK) minimalny wkład własny nie przekracza 30 proc. W BPH np. zależy od miejsca uzyskiwania dochodów. Osoby pracujące w UE, Norwegii oraz w Szwajcarii muszą przygotować 20 proc. wartości mieszkania, ale już poza tymi krajami wymagana kwota to 50 proc. Osoby chcące zaciagnąć kredyt w Crédit Agricole muszą mieć 40 proc. wartości mieszkania, a w Nordei aż 60 procent.

Zobacz także: Zdolność kredytowa przekłada się na wielkość kupowanego mieszkania

Spory rozstrzał pomiędzy bankami jest też jeśli chodzi o podejście do tego, gdzie i w jakiej formie ma być klient zatrudniony. Najczęściej pojawiającą się odpowiedzią jest praca na terenie Unii Europejskiej (często poszerzonej o Norwegię i Szwajcarię) i zatrudnienie na umowę o pracę (najlepiej oczywiście na czas nieokreślony). Klientów uzyskujących dochody poza UE akceptują m.in. Nordea i PKO BP. Euro Bank z kolei jest otwarty na osoby zarabiające poza UE, ale tylko jeśli są marynarzami, pilotami lotniczymi bądź członkami załogi pokładowej samolotu. Deutsche Bank PBC enigmatycznie informuje, że kredyt mogą otrzymać osoby uzyskujące dochody na terenie Polski, Niemiec lub na terenie innego kraju o zbliżonych regulacjach prawnych dotyczących prawa pracy, prawa kredytowego, a Getin Bank deklaruje z kolei podejście indywidualne.

Zobacz także: Jaka jest różnica między kredytem a pożyczką?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Osoby zatrudnione inaczej niż na umowę o pracę nie mają szans na kredyt m.in. w: Banku BPS, BPH, Credit Agricole, ING Banku i Kredyt Banku. Zróżnicowane formy zatrudnienia przyjmuje PKO BP, ale już osoba prowadząca poza Polską działalność gospodarczą kredytu mieszkaniowego nie dostanie. Podobnie zresztą jak w BNP Paribas Banku, Euro Banku i Getinie. Prowadzący działalność gospodarczą mogą za to ubiegać się o kredyt hipoteczny w Deutsche Banku PBC, ale tylko jeśli miejscem prowadzenia tej działalności są Niemcy.

Zobacz także: Czy można sprzedać mieszkanie z kredytem?

REKLAMA

Istotnym aspektem zaciągania kredytu hipotecznego jest przygotowanie dokumentów. Niektóre banki (m.in. BNP Paribas, BPH, Euro Bank i Getin) przyjmują dokumenty w języku angielskim, w Kredyt Banku jest to możliwe tylko dla wyciągu z rachunku osobistego i kart kredytowych. Pozostałe dokumenty muszą być przetłumaczone na język polski przez tłumacza przysięgłego. Bez wizyty u niego nie obędzie się przy zaciąganiu kredytu w BPS, Citi Handlowym, Credit Agricole, ING Banku, Nordei i PKO BP. Najbardziej elastyczną instytucją pod tym kątem jest Deutsche Bank PBC, który przyjmuje dokumenty po angielsku i niemiecku.

Sporo zachodu kosztować może udowodnienie swojej wiarygodności kredytowej. Większość banków wymaga dokumentu potwierdzającego, wystawionego przez odpowiednik naszego Biura Informacji Kredytowej. Klientów nie sprawdzają w takich instytucjach jedynie BPH, Getin i Kredyt Bank. Euro Bank z kolei dokonuje weryfikacji tylko w niektórych przypadkach.

Praktycznie każdy bank deklaruje elastyczność jeśli chodzi o kontakty z klientem. Wiadomo, że dla osoby pracującej za granicą wizyty w placówce bankowej mogą nie być takie proste, więc najwygodniej jest wystawić komuś zaufanemu pełnomocnictwo w formie aktu notarialnego. Dzięki temu uda się ograniczyć wizyty w kraju do minimum. W Kredyt Banku zamiast u notariusza dokument taki można wystawić na specjalnym formularzu banku w obecności pracownika KB.

Ze względu na źródła dokumentów, tłumaczenia oraz różnice pomiędzy systemami prawnymi proces zaciągania kredytu hipotecznego przez osobę pracującą poza granicami Polski trwa zwykle dłużej niż w przypadku klienta zatrudnionego w Polsce. Warto dodać, że osoby pracujące za granicą mają wciąż szansę na pozyskanie kredytu walutowego. Zarabiając w euro, frankach szwajcarskich lub w funtach można dostać w Polsce kredyt w tejże walucie.

Zobacz także: Co to jest subprime?

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Podsumowanie rynku nieruchomości: Ile mieszkań sprzedali deweloperzy w 2024 roku?

Czy deweloperzy są zadowoleni z wyników sprzedaży w 2024 r.? Czy sytuacja na rynku miała odzwierciedlenie w popycie na mieszkania?

Mieszkanie pod inwestycję w 2025. Jak wybrać najlepiej?

Wygląda na to, że rynek nieruchomości powoli wkracza w fazę stabilizacji. Czy to oznacza, że inwestycje poczynione w tym roku będą bardziej opłacalne? Jakie mieszkanie wybrać, by skorzystać najbardziej?

Kto teraz może liczyć na pomoc w spłacie rat kredytu hipotecznego. Wakacje kredytowe w 2025 roku

Wakacje kredytowe, które w minionych latach pozwalały na zawieszenie spłaty rat kreddytu hipotecznego w 2025 roku już nie są dostępne. Przynajmniej w takiej powszechnej formie. Nie oznacza to jednak, że osoby mające kłopot z terminową spłatą kredytów mieszkaniowych są całkowicie bez wsparcia

Czy to początek obniżki cen mieszkań? Zaskakujące dane o średnich cenach transakcyjnych. Gdańsk droższy niż Warszawa

W większości dużych miast Polski w IV kwartale 2024 r. mieszkania były kupowane w niższych cenach niż w poprzednim 3-miesięcznym okresie. Czy to początek trendu spadkowego?

REKLAMA

Wiosenne obowiązki zarządców nieruchomości

Zima jeszcze trochę potrwa, ale zarządcy nieruchomości już dziś planują pierwsze wiosenne prace porządkowe. Obowiązków wiosną nie brakuje. Cieplejsze i dłuższe dni to idealny moment na przeglądu stanu budynku i przygotowanie go na kolejny sezon - komentarz Mariusza Łubińskego, prezesa spółki Admus zajmującej się profesjonalnym zarządzaniem nieruchomościami.

Domowa fotowoltaika: dlaczego mój falownik często się wyłącza? To może być wina sąsiada. Nocne wyłączenia to norma

Zakładając w domu instalację fotowoltaiczną, każdy oczywiście ma nadzieję na jej długotrwałą, bezawaryjną pracę i oszczędności w rachunkach za prąd. Centralnym elementem instalacji fotowoltaicznej jest falownik, który przekształca prąd stały w prąd przemienny, czyli taki, który jest wykorzystywany w domowych urządzeniach. Gdy przestaje działać, cała instalacja traci swoją funkcjonalność. A to prowadzi do frustracji. Wbrew pozorom winy za te problemy bardzo często nie ponoszą ani instalatorzy, ani sam sprzęt, a… sąsiedzi.

Zerowy podatek PCC dla młodych: kto nie skorzysta?

Zerowy podatek od czynności cywilnoprawnych to ułatwienie dla osób kupujących pierwsze lokum. Jednak czasem fiskus kwestionuje prawo do zwolnienia.

Rynek wtórny. W którym dużym mieście w Polsce można kupić mieszkanie za mniej niż 100 tys. zł?

Czy w Warszawie można kupić mieszkanie za niespełna 300 tys. zł, a w Łodzi lub na Śląsku nawet o połowę tańsze? Tak! Eksperci GetHome.pl sprawdzili, ile kosztują najtańsze mieszkania w największych metropoliach.

REKLAMA

Brakuje mieszkań i gruntów! Czy nowe przepisy uratują rynek nieruchomości?

Polsce brakuje 1,5 mln mieszkań, ale deweloperzy mają związane ręce – gruntów pod inwestycje jest coraz mniej, a biurokracja wstrzymuje rozwój. Czy planowane zmiany w prawie odblokują potencjał budownictwa w największych miastach?

Wykończenie mieszkania pod klucz. Ile trzeba zapłacić?

Ile kosztuje wykończenie mieszkania pod klucz? Czy klienci często decydują się na taką formę? Którzy deweloperzy mają kompleksowe wykończenie w swojej ofercie?

REKLAMA