REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Kredyt hipoteczny na mieszkanie w budowie

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
RynekPierwotny.pl
Portal internetowy poświęcony nowym nieruchomościom
Budowa Fot. Fotolia
Budowa Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Kredyt hipoteczny na mieszkanie w budowie wiąże się z pewnymi niedogodnościami dla kredytobiorcy. Bank nie wypłaci nam w całości kredytu na mieszkanie w budowie, będzie to robił w transzach, po wykonaniu kolejnych etapów inwestycji. Niestety transze wypłacane są po wydaniu dyspozycji przez kredytobiorcę, więc to on musi pamiętać o terminach.

Aktualne dane rynkowe wskazują, że nieukończone mieszkania stanowią dużą część oferty deweloperskiej. Do tej kategorii zalicza się budynki w różnej fazie realizacji (np. wykop pod fundamenty, stan zerowy, stan zamknięty). Bez problemu można też wskazać oferty, które na razie funkcjonują tylko w formie planów i wizualizacji. Okazuje się, że klienci nie unikają takich propozycji. Przyczyna jest prozaiczna – nieukończone lokale kuszą znacznie niższą ceną – pisze Andrzej Prajsnar z portalu RynekPierwotny.com.

REKLAMA

Dotyczy to przede wszystkim mieszkań, które są oferowane w ramach przedsprzedaży. Osoby decydujące się na zakup powstającego lokalu powinny pamiętać, że procedura finansowania takiej nieruchomości bywa skomplikowana. Źródłem potencjalnych problemów jest specyficzny system wypłaty kapitału.

Zobacz także: Jaki kredyt wybrać?

Banki zachowują ostrożność

Ostrożność kredytodawców to konsekwencja ryzyka, które towarzyszy inwestycjom deweloperskim. Przypominają o tym przedstawiciele firmy Conse Doradcy Finansowi. – Banki ostrożnie kredytują powstające mieszkania ze względu na ryzyko upadłości dewelopera. Warto pamiętać, że ustanowienie zabezpieczenia hipotecznego jest możliwe dopiero po ustanowieniu indywidualnej księgi wieczystej dla lokalu. Do tego momentu bank musi sobie rekompensować wzmożone ryzyko za pomocą zwiększonego oprocentowania lub okresowych składek, które uiszcza klient (tzw. ubezpieczenie pomostowe). Dodatkowym sposobem na redukcję ryzyka kredytowego jest wypłata kapitału w ramach transz – tłumaczy Marta Pawlikowska z Conse Doradcy Finansowi.

Zobacz także: Program dopłat na energooszczędne domy

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Marta Pawlikowska zaznacza, że przekazanie kolejnej transzy kredytu następuje dopiero po ukończeniu określonego etapu prac budowlanych. W tym przypadku nie może być mowy o dowolności, ponieważ kredytodawca zapoznaje się z harmonogramem budowy, który został umieszczony w umowie deweloperskiej. Na podstawie tego dokumentu konstruowany jest harmonogram wypłat kredytu.

Zobacz także: Pożyczka z dopłatą dla studenta

Warto dodać, że większość banków zgadza się na wypłatę pierwszej części kapitału jeśli inwestycja osiągnęła przynajmniej stan zerowy (tzn. ukończono fundamenty budynku). Osoby, które nabywają mieszkania od wiodących firm deweloperskich mogą liczyć na pewne preferencje. Niektóre banki tworzą bowiem listy zaufanych deweloperów. – Klienci takich firm otrzymują wsparcie finansowe już na etapie „dziury w ziemi” – mówi Andrzej Brudzyński z Conse Doradcy Finansowi.

Dyspozycja wypłaty transzy

Osoby, które sądzą, że przyznanie kredytu na powstające mieszkanie oznacza koniec formalności niestety są w błędzie. Okazuje się bowiem, że rodzime banki wymagają terminowego składania tak zwanej dyspozycji wypłaty. Służy ona jako zlecenie do przekazania kolejnej transzy. Co więcej część instytucji wyznacza terminy wcześniejszego dostarczenia takiego dokumentu. Poniższa tabela przedstawia informacje na temat zasad, które ustaliły wybrane banki.

Na podstawie powyższego zestawienia można wywnioskować, że wymagania co do terminu dostarczenia dyspozycji są zróżnicowane. – Weryfikacja stanu inwestycji deweloperskiej (przed wypłatą kolejnej transzy) zazwyczaj opiera się na inspekcji stanu zaawansowania budowy przeprowadzonej przez pracownika banku i udokumentowanej zdjęciami. W takiej sytuacji dyspozycja zwykle musi być złożona z co najmniej kilkudniowym wyprzedzeniem – mówi Marta Pawlikowska z Conse Doradcy Finansowi.

Zobacz także: Kredyt a wypowiedzenie umowy o pracę

Osoby zapominające o terminowym złożeniu dyspozycji nie muszą się obawiać sankcji ze strony banku. W takiej sytuacji poważne obiekcje może mieć jednak firma deweloperska. – Warto pamiętać, że terminy płatności kolejnych rat obowiązują na mocy umowy, która została zawarta z wykonawcą inwestycji. Deweloper jest uprawniony do naliczania odsetek, jeżeli klient będzie zalegał z wpłatą kolejnej transzy – ostrzega Andrzej Brudzyński z Conse Doradcy Finansowi.

Zobacz także: Czy można sprzedać mieszkanie z kredytem?

W ramach podsumowania eksperci firmy Conse przypominają o tym, że terminowość wypłaty kolejnych transz jest uzależniona przede wszystkim od dewelopera. Dlatego klient powinien skontaktować się z bankiem jeśli termin ukończenia kolejnego stadium inwestycji staje pod znakiem zapytania. W obliczu problemów na placu budowy kredytodawca może zaproponować zmianę harmonogramu wypłaty kolejnych transz. Takie rozwiązanie wymaga sporządzenia płatnego aneksu do umowy – podsumowuje Andrzej Prajsnar z portalu RynekPierwotny.com.

Zobacz także: Co z kredytem po rozwodzie?

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dwa domy na jednej działce - czy i kiedy to możliwe?

W internecie czasem pojawiają się pytania o możliwość budowy dwóch domów jednorodzinnych na jednej działce. Wyjaśniamy, czy jest to dopuszczalne.

Najtańsze mieszkanie od dewelopera. Ile kosztuje?

Ile trzeba zapłacić za najtańsze mieszkanie od dewelopera? Jakie powierzchnie mają takie nieruchomości? Gdzie są dostępne? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Pusty korytarz w bloku to sprawna ewakuacja

Wózki na klatkach schodowych, rowery, kartony i szafy w podziemnych garażach. Taki widok jest codziennością na ternie wielu osiedlach. Dla mieszkańców to sposób na zaoszczędzenie kilku metrów powierzchni. Niestety, takie zachowanie nie jest zgodne z wytycznymi przeciwpożarowymi. Komentarz Mariusza Łubińskiego, prezesa firmy Admus, zajmującej się zarządzaniem nieruchomościami.

Stare drzewa - dla jednych skarb dla innych przeszkoda

Do napisania niniejszego artykułu zainspirowała mnie ostatnia transakcja na rynku pierwotnym. Dla młodego małżeństwa poszukiwałam nieruchomości w podwarszawskim miasteczku, koniecznie w małej inwestycji, domu z 3 sypialniami, ale przede wszystkim ze starodrzewem. Wybrane przez małżeństwo miasteczko, to prawdziwa zielona oaza pod Warszawą. Po odwiedzeniu kilkunastu inwestycji i przeprowadzonych rozmowach z lokalnymi, małymi deweloperami okazało się, że starodrzew nie zawsze jest „mile widziany przez klientów” i że za wycinką starych dorodnych drzew wcale nie stoją deweloperzy.

REKLAMA

Nadchodzi obowiązkowa termomodernizacja mieszkań i domów. Sprawdź, które mogą być z niej zwolnione i na jakich zasadach z zastosowania się do dyrektywy budynkowej

Już od przyszłego roku zacznie działać tak zwana dyrektywa budynkowa. Wszystkie domy, bloki, kamienice i inne nieruchomości zostaną podzielone według klas energetycznych. Te z najniższa w trybie pilnym będą przechodzić obowiązkową termomodernizację, co mimo wsparcia ze środków publicznych dla ich właścicieli oznacza nie tylko uciążliwości, ale i dodatkowe koszty.

Nielegalni lokatorzy (ocupas) w Hiszpanii – jak się bronić. Szybsza procedura sądowa od 3 kwietnia 2025 r.

Zjawisko nielegalnego zajmowania nieruchomości w Hiszpanii budzi emocje wśród osób planujących zakup domu czy mieszkania na Półwyspie Iberyjskim. Od 3 kwietnia w wchodzą w życie nowe przepisy, zgodnie z którymi cała procedura sądowa dotycząca nielegalnych lokatorów (tzw. ocupas) ma zostać zakończona w maksymalnie 15 dni.

Budownictwo mieszkaniowe 2025: początek roku nie zapowiada wysypu nowych mieszkań, a wysokie kursy akcji spółek deweloperskich kłócą się z danymi GUS

Budownictwo mieszkaniowe 2025. Po optymistycznym styczniu pod względem budów rozpoczętych, w lutym nastąpiła stabilizacja danych statystycznych na dość przeciętnych poziomach wartości. W dalszym ciągu więc w budownictwie czekamy także na nadejście wiosny.

Będzie nowa ustawa propodażowa: czy przyspieszy budowę mieszkań w Polsce i obniży cenę metra kwadratowego

Budownictwo mieszkaniowe czeka na nową ustawę – tak zwaną ustawę podażową, obiecaną przez rząd. W ocenie deweloperów, gdyby nowa ustawa propodażowa została przyjęta w obecnej formie, nastąpiłby ciąg korzystnych zmian ułatwiających inwestycje i skracających proces budowy mieszkań.

REKLAMA

Program Pierwsze Klucze: by dostać dofinansowanie nie trzeba bezwzględnie kupować używanego mieszkania. Jak załatwić pieniądze na własne lokum

Utrzymujące się wysokie stopy procentowe sprawiają, że zdolność kredytowa Polaków pozostaje na niskim poziomie, a ci, którzy decydują się na budowę, szukają oszczędności. Może to zmienić program Pierwsze Klucze. Pieniądze z niego można wydatkować na budowę własnego domu, a nie tylko na kupno mieszkania na rynku wtórnym.

Wiosna to najlepsza pora na wymianę okien. Jak zrobić to, by nie przepłacić a odzyskać wydatek przez oszczędności na ogrzewaniu

Wiosna to idealny moment na prace związane z rewitalizacją budynków, w tym wymianę okien. Jak wynika z badań, czynnikiem, który w największej mierze decyduje o wyborze konkretnych materiałów, produktów czy rozwiązań, jest jakość.

REKLAMA