REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Kredyt mieszkaniowy niekoniecznie z małżonkiem

Halina Kochalska
Analityk Gold Finance
Pieniądze Fot. Fotolia
Pieniądze Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Wśród Polaków pokutuje przekonanie, że banki patrzą przychylnym okiem na małżeństwa i im przyznają kredyt na korzystnych warunkach. Okazuje się jednak, że bankom jest wszystko jedno czy zaciągamy kredyt z małżonkiem, bratem, siostrą lub z przyjacielem. Jak podchodzą do tego poszczególne banki?

Nie wychodź za niego tylko dlatego, że ma zdolność kredytową. Kredyt hipoteczny równie dobrze możesz wziąć z mamą, tatą a nawet z panem organistą! – próbuje powstrzymać pannę młodą przed pochopnym ślubem Piotr Adamczyk w reklamie eurobanku. I ma rację. Mógłby również dodać, że panna młoda równie dobrze mogłaby zadłużyć wspólnie z panią organistką. To także zwiększyłoby jej zdolność kredytową.

REKLAMA

Tymczasem wiele osób nie jest świadomych, że istnieje możliwość wzięcia kredytu z kimś z rodziny poza żoną czy mężem, a co dopiero z osobą zupełnie niespokrewnioną – uzasadnia pomysł na reklamowy spot Delfina Kaczałko, zastępca dyrektora departamentu marketingu eurobanku.

Zobacz także: Kto dostanie milion złotych kredytu?

Konkubinat i związki partnerskie

Banki bez problemu skredytują osoby bez aktu małżeństwa. Nie wszystkie podejdą jednak w taki sam sposób do zdolności kredytowej pary po ślubie i bez. Gdy większość instytucji uwzględni deklarację o wspólnym życiu i policzy koszty utrzymania związku partnerskiego jako jednego gospodarstwa domowego, to znajdą się też takie, które kredytu udzielą, ale uwzględnią koszty utrzymania dwóch gospodarstw domowych. Dla osób na pograniczu zdolności kredytowej może to już być problem. Przykładowo, gdy dla jednego dwuosobowego gospodarstwa koszty utrzymania wyniosą ok. 1300 zł, to kiedy bank potraktuje każdą osobę oddzielnie koszty te wzrosną do ok. 2000 zł.  Zazwyczaj jednak bankom wystarczy oświadczenie o wspólnym prowadzeniu gospodarstwa domowego, żeby potraktować nieformalną parę jak małżonków. Lista banków podchodzących w ten sposób jest całkiem spora, znajdują się na niej m.in.: Alior, BGŻ, BNP Paribas, BPS, BZ WBK, Citi Handlowy, Credit Agricole, DB PBC, Getin Noble Bank, ING BSK, Kredyt Bank (marka należąca do BZ WBK), mBank, Millennium, MultiBank, Pocztowy i Raiffeisen-Polbank. Ale już idąc po kredyt do banków najszerszym gestem finansujących zakup nieruchomości, Pekao i PKO BP, lepiej być po ślubie. W eurobanku bardziej przychylne podejście zamiast aktu ślubu, zagwarantuje zameldowanie lub zamieszkiwanie pod jednym adresem w momencie składania wniosku. Wystarczające jest również oświadczenie, że para dopiero zamieszka razem w nowo kupowanej nieruchomości, by eurobank potraktował klientów jako jedno gospodarstwo domowe.

Zobacz także: Pozabankowe pożyczki będą rejestrowane w BIK-u

Podejście banków ma coraz większe znaczenie, bo par, które zmieniają kolejność i najpierw kupują mieszkanie na kredyt, a ślub przekładają na później przybywa z roku na rok. Zdarza się, że zaplanowanie ślubu uzależniane jest właśnie od tego czy uda się wcześniej kupić mieszkaniezwraca uwagę Tomasz Wiszowaty, doradca Open Finance.

A co z parą tej samej płci?

Pary tej samej płci w Polsce na razie o ślubie nie mogą jeszcze marzyć, ale bez najmniejszych kłopotów otrzymają wspólny kredyt mieszkaniowy. Podobnie jak w przypadku par dwupłciowych wiele banków po złożeniu stosownej deklaracji o prowadzeniu wspólnego domu obliczy zdolność kredytową partnerów uznając je za jedno gospodarstwo. Choć lista banków będzie nieco krótsza niż dla standardowej pary żyjącej bez formalności. Indywidualne podejście ma w takich sytuacjach np. Getin Noble Bank, a w Raiffeisenie-Polbanku z takim kredytem będzie problem.

Zobacz także: Kredyt hipoteczny na działkę budowlaną

Ile osób może wnioskować o kredyt?

Do kredytu można dołączyć też inne osoby, niezależnie od relacji rodzinnych. Zazwyczaj banki pozwalają, żeby jeden kredyt mieszkaniowy wzięły nawet cztery osoby, choć są też instytucje gotowe uwzględnić dochody nawet sześciu osób. Kredyt w szóstkę można wziąć np. w Aliorze czy w PKO BP i Pekao. Z kolei: ING BSK, DB PBC czy Getin Noble Bank nie stawiają ograniczeń co do liczby kredytobiorców. Banki oczekują jednak, by kredytobiorcy reprezentowali najwyżej dwa, trzy gospodarstwa domowe.

Zobacz także: Kredyt na budowę domu – banki chętnie pożyczają

Skąd ta otwartość? Większa liczba kredytobiorców zwiększa szanse na odzyskanie pożyczonych pieniędzy. Nie może jednak być ich zbyt dużo, bo tłum konieczny do zaciągnięcia jednego kredytu oznaczałby, że każda z osób ma znikomą zdolność kredytową, a co za tym idzie również niewielkie możliwości samodzielnej spłaty.

Zobacz także: Jaki kredyt dostanie singiel, a jaki para?

Dobierając kredytobiorców należy jednak uwzględniać wiek osób, które dołączają do kredytu. Pomysł na kredyt z babcią z tysiącem złotych emerytury niekoniecznie musi się sprawdzić. Dlatego, że czas spłaty, przeważnie dostosowany jest do najstarszej z osób wnioskujących o pieniądze, poza tym niski dochód przystępującej do kredytu babci może wcale zdolności kredytowej nie podnieść. Może natomiast przełożyć się na skrócenie okresu trwania kredytu, co z kolei spowoduje wzrost raty i paradoksalnie jego niedostępność. W niektórych bankach decydujący może być udział dochodów najstarszego kredytobiorcy w obliczeniu zdolności kredytowej. Jeśli jest to mniej niż połowa to np. w PKO BP, jej wiek nie będzie już przekładał się na skrócenie okresu spłaty.

Zobacz także: Kredyt mieszkaniowy o stałej stopie procentowej

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Nieruchomości
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Jaki metraż mają największe mieszkania deweloperskie i ile kosztują?

    Jak duże mieszkania można znaleźć u deweloperów? W których inwestycjach? Ile kosztują? Sprawdzamy!

    Frankowicze nie odpuszczają. Przyszły rok będzie podobny? [KOMENTARZ]

    Według najnowszych statystyk, od początku br. do końca trzeciego kwartału do sądów okręgowych w całym kraju wpłynęło o jedną trzecią więcej spraw frankowych niż rok wcześniej. Skala tak dużego wzrostu jest zrozumiała. Wielu kredytobiorców zachęciła do złożenia pozwu korzystna dla nich decyzja TSUE. Przekonujące były też zwycięskie batalie sądowe innych frankowiczów. Ponadto rosnąca świadomość prawna konsumentów i aktywne działania informacyjne różnych organizacji oraz kancelarii prawnych dały zapalniki do walki w sądach. Skutkiem tego niektóre z nich odnotowały nawet blisko 200-procentowe wzrosty liczby spraw frankowych. A to jeszcze nie koniec dodatnich wyników, choć kolejne skoki mogą być już nieco słabsze. Banki już powinny rozważać bardziej korzystne ugodowe rozwiązania konfliktów.

    Wody opadowe to nie problem tylko cenny zasób. Jak zagospodarować je w mieście?

    W obliczu zmian klimatycznych, również Europa staje się coraz bardziej narażona na anomalie pogodowe, takie jak długotrwałe okresy bez opadów lub nawalne deszcze. Te zjawiska wpływają na to jak projektowane są nowe budynki i infrastruktura, a także w jaki sposób modernizowane są istniejące obiekty. Jednym z kluczowych aspektów walki ze zmianami jest odpowiednie zagospodarowanie wód opadowych. Zamiast traktować je jako problem, pora spojrzeć na nie jako na cenny zasób, którego mądre wykorzystanie, uchroni nas przed zagrożeniami wynikającymi ze zmian klimatycznych.

    Dofinansowanie wymiany dachów z azbestu. Nabór wniosków od 15 grudnia 2023 r.

    Od 15 grudnia 2023 r. do 12 stycznia 2024 r. będzie można ubiegać się o wsparcie na wymianę w gospodarstwach rolnych pokryć dachowych wykonanych z materiałów zawierających azbest. Jest to drugi nabór wniosków o taką pomoc finansową realizowany w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności.

    REKLAMA

    Czy prawo zmusi rynek do większego nacisku na budynki pasywne?

    Potrzeba termomodernizacji budynków jest faktem, a energooszczędność jest jednym z najważniejszych wyzwań na rynku nieruchomości. Regulacje unijne mają w tym swój duży udział. Jaki jest planowany koszt termomodernizacji w Europie, i kto za to zapłaci? 

    Dłużej niż w Belgii, ale krócej niż na Słowacji. Ile pracujemy na zakup mieszkania?

    Ośmiokrotność rocznych zarobków brutto - tyle musi poświęcić przeciętny Kowalski, by kupić własne lokum. Według raportu Deloitte wynik ten plasuje nas pośrodku europejskiej stawki. Ile na mieszkanie pracuje się w innych krajach? Jakie są tam ceny nieruchomości?

    Kończą się negocjacje w sprawie dyrektywy UE dot. charakterystyki energetycznej budynków. Polskie szkoły pionierami w dziedzinie efektywności energetycznej ale nadal wiele jest do zrobienia

    Polscy przedstawiciele zbliżają się do finałowego etapu negocjacji odnośnie Dyrektywy UE dotyczącej charakterystyki energetycznej budynków. Ta dyrektywa ma na celu zainicjowanie rozległych prac renowacyjnych zarówno w przypadku budynków publicznych, jak i prywatnych. W Polsce można wskazać kilka przykładów pionierskich projektów, które mogą stanowić inspirację dla fali renowacji. Szkoły w Budzowie i Rogowie przodują w tworzeniu energooszczędnych rozwiązań, które mogą stać się inspiracją dla fali renowacji w Polsce. Jednocześnie wiele innych polskich szkół jest w złym stanie. Polska traci około 75 000 dni szkolnych rocznie z powodu pleśni i wilgoci w budynkach. Organizacje społeczeństwa obywatelskiego wzywają rząd do postawienia sobie jasnych i ambitnych celów w zakresie renowacji szkół i domów w trosce o zdrowie i dobrobyt polskich dzieci.

    Polacy uważają, że deweloperzy powinni więcej budować z ekomateriałów. Co wtedy z cenami nieruchomości?

    Ponad połowa Polaków jest zdania, że powinny obowiązywać przepisy obligujące deweloperów do budowania nowych mieszkań i domów w dużej części z materiałów ekologicznych, w tym pochodzących z recyklingu. Co na to eksperci? Opinie są podzielone. 

    REKLAMA

    Bezpieczny Kredyt 2% tylko do końca roku, potem zabraknie pieniędzy. Coraz większa nerwowość wśród chętnych i tłok w bankach. Trzeba się spieszyć?

    Dostępność kredytu z gwarantowanymi odsetkami, czym w istocie jest bezpieczny Kredyt 2 procent, poluzowane zasady ustalania zdolności kredytowej, początek obniżania stóp procentowych i osłabiania inflacji – to wszystko sprawiło, że banki zostały zasypane wnioskami o kredyty hipoteczne na kupno pierwszego mieszkania dla rodziny. Rosnące szybko ceny mieszkań i niepewność polityczna związana z formowaniem nowego rządu dodatkowo podnoszą temperaturę i zdenerwowanie chętnych na kredyty hipoteczne na specjalnych warunkach.

    Rekordowy październik w bankach. Najwyższa wartość w historii udzielonych kredytów mieszkaniowych

    Banki w październiku miały co robić. Najwyższa kwota w całej dotychczasowej historii rynku kredytów mieszkaniowych padła w właśnie w tym miesiącu. Wzrost odnotowano również w kredytach ratalnych i limitach na kartach kredytowych.

    REKLAMA