REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Lepsza perspektywa dla zadłużonych we franku

RynekPierwotny.pl
Portal internetowy poświęcony nowym nieruchomościom
Frank szwajcarski Fot. Fotolia
Frank szwajcarski Fot. Fotolia
Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Tendencja wzrostowa franka została przełamana, osoby spłacające kredyt w tej walucie mogą mieć nadzieję na niższe raty. Perspektywa jest dobra, jednak nie gwarantuje ona poprawy sytuacji zadłużonych we franku, wszystko zależy od tego czy nasza rodzima waluta zdoła się umocnić wobec niego.

Ostatnie zawirowania na rynkach finansowych sprawiły, że kontynuacja długoterminowego trendu wzrostowego franka szwajcarskiego w odniesieniu do polskiego złotego stanęła pod dużym znakiem zapytania. Czy to oznacza pierwsze od bardzo dawna światełko w tunelu dla rodzimych frankowców? – pyta Jarosław Jędrzyński, analityk rynku nieruchomości portalu RynekPierwotny.com.

REKLAMA

Od kilku dni frank szwajcarski (CHF) wyraźnie traci w relacji do złotego, w wyniku czego kurs CHF/PLN znalazł się najniżej od półtora roku. Jednak bardziej od kilkunastomiesięcznego rekordu notowań liczy się wynikający z niego techniczny obraz rynku, który daje nadzieję na trwałe odwrócenie tendencji narastania kłopotów tysięcy polskich gospodarstw domowych spłacających denominowane w helweckiej walucie kredyty hipoteczne.

Zobacz także: Polskie kredyty są jednymi z najdroższych w Unii Europejskiej

Tego typu sytuację zawdzięczamy dość nagłej zmianie nastrojów związanej z nadzieją na istotną poprawę koniunktury gospodarczej w strefie euro, jaką dała rynkom wypowiedź szefa Europejskiego Banku Centralnego podczas ubiegłotygodniowej konferencji prasowej. Według słów prezesa ECB wskaźniki gospodarcze w strefie euro w bieżącym roku ulegną istotnej poprawie, a proces eliminacji napięć na rynkach finansowych już daje odczuwalne efekty. W reakcji na te słowa inwestorzy zaczęli pozbywać się franka i dolara, a kupować euro, w wyniku czego kurs EUR/CHF mocno wzrósł, a CHF/PLN w podobnym zakresie zniżkował – pisze Jarosław Jędrzyński, analityk rynku nieruchomości portalu RynekPierwotny.com.

Zobacz także: Czy będą kolejne obniżki stóp procentowych?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Sytuacja ta nie miała by może większego znaczenia, gdyby nie fakt, że w wyniku tego ruchu kurs CHF/PLN spadł do najniższego od miesięcy poziomu 3,31, naruszając krytyczny poziom wsparcia na wysokości 3,33 CHF, wyznaczony szczytem notowań z lutego 2009 roku. Potwierdzenie tego impulsu spadkowego byłoby wiarygodnym sygnałem od dawna oczekiwanego przez spłacających kredyty denominowane trwałego przesilenia w notowaniach CHF/PLN.

Zobacz także: Jakie są prognozy dla rynku kredytów hipotecznych?

REKLAMA

Z drugiej strony scenariusz odwrotny, zakładający odbicie z tego poziomu notowań CHF/PLN i ruch w kierunku dalszego osłabienia złotego, oznaczałby groźną perspektywę powrotu do obowiązującej tendencji wzrostowej franka względem złotego. Za takim rozwiązaniem przemawia forma niespełna półtorarocznej korekty na rynku CHF/PLN, która przyjęła postać klina zniżkującego, a czasem trwania i wyglądem bardzo przypomina tę z lat 2009/2010, poprzedzającą 60-procentową falę osłabienia złotego do franka – zauważa Jarosław Jędrzyński, analityk rynku nieruchomości portalu RynekPierwotny.com.

Tak czy inaczej najbliższe tygodnie powinny przynieść rozwiązanie tej palącej dla krajowego rynku nieruchomości kwestii. Zakładając pozytywny scenariusz, przed krajową walutą otworzyłaby się perspektywa umocnienia względem franka nawet do poziomu 2,80. Taki kurs CHF/PLN, możliwy w średnioterminowej perspektywie, oznaczałby dla zdecydowanej większości spłacających kredyty we franku „powrót z dalekiej podróży”.

Z drugiej strony jest bardzo prawdopodobne, że w obecnych warunkach makroekonomicznych, istotne umocnienie złotego do franka, miało by zdecydowanie pozytywne przełożenie na perspektywy krajowej mieszkaniówki. Przede wszystkim zdecydowaną ulgę odczułby sektor bankowy poprzez odwrócenie tendencji rosnącego balastu portfela hipotecznych kredytów walutowych, których LTV przekracza, częstokroć już w niepokojącym stopniu, krytyczny 100-procentowy pułap. Ryzyko operacyjne, związane z niepewnością co do jakości oraz perspektyw tych kredytów, to jeden z podstawowych czynników awersji banków do liberalizacji polityki kredytowania rynku nieruchomości, która jak wiadomo jest podstawowym warunkiem poprawy koniunktury w ramach rodzimego rynku mieszkaniowego – podsumowuje Jarosław Jędrzyński, analityk rynku nieruchomości portalu RynekPierwotny.com.

Zobacz także: Rynek kredytów hipotecznych 2013

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ile kosztuje trzypokojowe mieszkanie od dewelopera?

Ile trzeba mieć na trzypokojowe mieszkania od dewelopera? Gdzie kupimy najtaniej, a gdzie nieruchomości są najdroższe? W jakich przypadkach można liczyć na rabat? 

Palenie drewnem kawałkowym się opłaca. Piece, kominki i inne nowoczesne urządzenia zduńskie tanio i efektywnie ogrzewają mieszkania

Drewno kawałkowe należy do odnawialnych źródeł energii (OZE), co czyni je jednym z bardziej ekologicznych i przyjaznych środowisku paliw. Urządzenia zduńskie, w których można palić drewnem (takie jak piece, kominki, kuchnie kaflowe czy piece akumulacyjne) od lat cieszą się uznaniem, a ich zastosowanie we współczesnym budownictwie stale rośnie. Nowoczesne zduństwo to harmonijne połączenie tradycyjnych metod rzemieślniczych z innowacyjnymi technologiami oraz współczesnymi materiałami. Takie podejście oferuje liczne zalety, dzięki którym cieszy się coraz większym uznaniem we współczesnym świecie. Jakie są główne zalety tych urządzeń oraz ich rola w świetle wymagań technicznych WT2021? 

Wynajem krótkoterminowy w Polsce - jakie zmiany czekają najemców i wynajmujących. Jakie ograniczenia stosuje się w Europie?

Najem krótkoterminowy stał się w ostatnich latach jedną z najdynamiczniej rozwijających się gałęzi rynku nieruchomości. Branża mierzy się jednak z różnymi wyzwaniami, a pomysły ich rozwiązania wywołują falę komentarzy – choćby ostatnio wokół wypowiedzi Pani Minister Katarzyny Pełczyńskiej-Nałęcz związanej z potrzebami wprowadzenia zmian w tym obszarze.

Czy ziemię rolną może kupić tylko rolnik?

Czy ziemię rolną może kupić tylko rolnik? Kto może kupić ziemię rolną? Jakich formalności należy dopełnić? Czy na ziemi rolnej można wybudować dom? 

REKLAMA

Umowa kredytowa w dolarach lub euro. Czy można ją unieważnić?

Jeśli mówimy o kredytach w obcej walucie, to najczęściej myślimy o kredytach frankowych. Ale jest wielu kredytobiorców, którzy zaciągnęli kredyty indeksowane lub denominowane do innych walut, takich jak dolar amerykański czy euro. Oni również mogą dochodzić swoich praw na drodze sądowej i m.in. domagać się ustalenia nieważności swoich umów kredytowych.

Jeżeli nie dopełnisz tych obowiązków, w przypadku pożaru, ubezpieczyciel nie wypłaci Ci odszkodowania. Obowiązek cyklicznych przeglądów kominiarskich i czyszczenia przewodów kominowych

Na każdym właścicielu i zarządcy nieruchomości ciąży obowiązek cyklicznych przeglądów kominiarskich oraz czyszczenia przewodów kominowych dymowych, spalinowych i wentylacyjnych. Niedopełnienie powyższych obowiązków to nie tylko ryzyko mandatu, ale również zagrożenie dla życia mieszkańców budynku oraz ryzyko utraty całego dobytku, w przypadku dojścia do pożaru spowodowanego niewłaściwym stanem technicznym przewodów kominowych. 

Wojna nerwów między sprzedającymi a kupującymi mieszkania przybiera na sile. A co z cenami, czy wskutek tego mocno ruszą w dół

Sprzedaż mieszkań na rynku wtórnym spada wolniej niż na rynku deweloperskim. Klienci wolą mieszkanie gotowe do zamieszkania, najlepiej z garażem. Ale i tu trwa wojna nerwów – między chcącymi sprzedać nieruhomoć szybko a stawiającymi na kupno po jak najniższej cenie.

Studenci z zagranicy ratują rynek najmu mieszkań w wielu miastach, zwłaszcza w tych, które niekoniecznie są metropoliami

Wzrost liczby studentów z innych krajów sprawił, że łączna liczba osób studiujących w Polsce przestała spadać. Dane GUS potwierdzają, że wzrost udziału zagranicznych studentów jest bardzo widoczny. W niektórych województwach stanowią oni ponad 10% wszystkich studiujących. 

REKLAMA

Budownictwo: rok 2024 jednym z najtrudniejszych od 20 lat

Budownictwo wyhamowało. Rok 2024 jest jednym z najtrudniejszych dla branży od 20 lat. Co jest powodem kryzysu i z jakich rozwiązań można skorzystać? Jak przyczynił się do tego problem z kredytem na start?

Nadchodzi dobry czas na kupno mieszkania w atrakcyjnej cenie, jeszcze przed końcem 2024 roku

Teraz to kupujący będą częściej rozdawać karty i mocniej negocjować cenę, wynika z prognoz ekspertów rynku nieruchomości dotyczących czwartego kwartału 2024 roku. Do końca roku liczba ogłoszeń powinna jeszcze wzrosnąć, co daje więcej szans na zakup atrakcyjnego cenowo i lokalizacyjnie mieszkania.

REKLAMA