REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Lepsza perspektywa dla zadłużonych we franku

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
RynekPierwotny.pl
Portal internetowy poświęcony nowym nieruchomościom
Frank szwajcarski Fot. Fotolia
Frank szwajcarski Fot. Fotolia
Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Tendencja wzrostowa franka została przełamana, osoby spłacające kredyt w tej walucie mogą mieć nadzieję na niższe raty. Perspektywa jest dobra, jednak nie gwarantuje ona poprawy sytuacji zadłużonych we franku, wszystko zależy od tego czy nasza rodzima waluta zdoła się umocnić wobec niego.

Ostatnie zawirowania na rynkach finansowych sprawiły, że kontynuacja długoterminowego trendu wzrostowego franka szwajcarskiego w odniesieniu do polskiego złotego stanęła pod dużym znakiem zapytania. Czy to oznacza pierwsze od bardzo dawna światełko w tunelu dla rodzimych frankowców? – pyta Jarosław Jędrzyński, analityk rynku nieruchomości portalu RynekPierwotny.com.

REKLAMA

Od kilku dni frank szwajcarski (CHF) wyraźnie traci w relacji do złotego, w wyniku czego kurs CHF/PLN znalazł się najniżej od półtora roku. Jednak bardziej od kilkunastomiesięcznego rekordu notowań liczy się wynikający z niego techniczny obraz rynku, który daje nadzieję na trwałe odwrócenie tendencji narastania kłopotów tysięcy polskich gospodarstw domowych spłacających denominowane w helweckiej walucie kredyty hipoteczne.

Zobacz także: Polskie kredyty są jednymi z najdroższych w Unii Europejskiej

Tego typu sytuację zawdzięczamy dość nagłej zmianie nastrojów związanej z nadzieją na istotną poprawę koniunktury gospodarczej w strefie euro, jaką dała rynkom wypowiedź szefa Europejskiego Banku Centralnego podczas ubiegłotygodniowej konferencji prasowej. Według słów prezesa ECB wskaźniki gospodarcze w strefie euro w bieżącym roku ulegną istotnej poprawie, a proces eliminacji napięć na rynkach finansowych już daje odczuwalne efekty. W reakcji na te słowa inwestorzy zaczęli pozbywać się franka i dolara, a kupować euro, w wyniku czego kurs EUR/CHF mocno wzrósł, a CHF/PLN w podobnym zakresie zniżkował – pisze Jarosław Jędrzyński, analityk rynku nieruchomości portalu RynekPierwotny.com.

Zobacz także: Czy będą kolejne obniżki stóp procentowych?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Sytuacja ta nie miała by może większego znaczenia, gdyby nie fakt, że w wyniku tego ruchu kurs CHF/PLN spadł do najniższego od miesięcy poziomu 3,31, naruszając krytyczny poziom wsparcia na wysokości 3,33 CHF, wyznaczony szczytem notowań z lutego 2009 roku. Potwierdzenie tego impulsu spadkowego byłoby wiarygodnym sygnałem od dawna oczekiwanego przez spłacających kredyty denominowane trwałego przesilenia w notowaniach CHF/PLN.

Zobacz także: Jakie są prognozy dla rynku kredytów hipotecznych?

REKLAMA

Z drugiej strony scenariusz odwrotny, zakładający odbicie z tego poziomu notowań CHF/PLN i ruch w kierunku dalszego osłabienia złotego, oznaczałby groźną perspektywę powrotu do obowiązującej tendencji wzrostowej franka względem złotego. Za takim rozwiązaniem przemawia forma niespełna półtorarocznej korekty na rynku CHF/PLN, która przyjęła postać klina zniżkującego, a czasem trwania i wyglądem bardzo przypomina tę z lat 2009/2010, poprzedzającą 60-procentową falę osłabienia złotego do franka – zauważa Jarosław Jędrzyński, analityk rynku nieruchomości portalu RynekPierwotny.com.

Tak czy inaczej najbliższe tygodnie powinny przynieść rozwiązanie tej palącej dla krajowego rynku nieruchomości kwestii. Zakładając pozytywny scenariusz, przed krajową walutą otworzyłaby się perspektywa umocnienia względem franka nawet do poziomu 2,80. Taki kurs CHF/PLN, możliwy w średnioterminowej perspektywie, oznaczałby dla zdecydowanej większości spłacających kredyty we franku „powrót z dalekiej podróży”.

Z drugiej strony jest bardzo prawdopodobne, że w obecnych warunkach makroekonomicznych, istotne umocnienie złotego do franka, miało by zdecydowanie pozytywne przełożenie na perspektywy krajowej mieszkaniówki. Przede wszystkim zdecydowaną ulgę odczułby sektor bankowy poprzez odwrócenie tendencji rosnącego balastu portfela hipotecznych kredytów walutowych, których LTV przekracza, częstokroć już w niepokojącym stopniu, krytyczny 100-procentowy pułap. Ryzyko operacyjne, związane z niepewnością co do jakości oraz perspektyw tych kredytów, to jeden z podstawowych czynników awersji banków do liberalizacji polityki kredytowania rynku nieruchomości, która jak wiadomo jest podstawowym warunkiem poprawy koniunktury w ramach rodzimego rynku mieszkaniowego – podsumowuje Jarosław Jędrzyński, analityk rynku nieruchomości portalu RynekPierwotny.com.

Zobacz także: Rynek kredytów hipotecznych 2013

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rynek wynajmu w Warszawie w 2025 roku – czy zakup na wynajem to dobra forma inwestycji?

Wynajem nieruchomości mieszkalnych to na ten moment ciekawy pomysł na dochodowy biznes. Inwestowanie w mieszkania na terenie Warszawy zawsze wiąże się z ryzykiem. Musisz wiedzieć, jak wybierać nieruchomości, aby kupić je w jak najrozsądniejszej cenie, wyremontować, a następnie wynająć z zyskiem.

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem?

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem? Na rynek najmu coraz częściej trafiają mieszkania z budynków posiadających miejsca postojowe. Wyjaśniamy, czy te miejsca są wynajmowane razem z lokalem.

DSR i magazyny energii w Polsce – wyzwania i szanse transformacji energetyczne [WYWIAD]

Czy polski system energetyczny jest gotowy na rosnące wyzwania? Dlaczego mechanizmy redukcji zapotrzebowania (DSR) nie działają jeszcze tak, jak powinny? Co musimy zmienić, by zwiększyć elastyczność i niezawodność sieci oraz jaką rolę mogą odegrać magazyny energii i OZE?

Obniżka stóp procentowych a kupno mieszkania w 2025 roku

Jak obniżka stóp procentowych w 2025 roku wpływa na kupno nowego mieszkania? Oznacza to przede wszystkim lepszą dostępność kredytów hipotecznych. Co jeszcze powinni wiedzieć kupujący nieruchomość?

REKLAMA

Gdzie przechować rzeczy w trakcie remontu i nie tylko?

Przechowywanie rzeczy w wielu sytuacjach życiowych staje się dużym problemem. Jedną z takich sytuacji jest remont domu lub mieszkania. Gdzie najbezpieczniej przechować sprzęty RTV i AGD, meble i inne wartościowe rzeczy? Podpowiadamy.

Inflacja spada, ale nie koszty utrzymania mieszkania: ile więcej trzeba teraz dopłacać do czynszu

Wzrost kosztów mieszkaniowych był w 2024 r. czynnikiem dość mocno wpływającym na poziom inflacji. Sprawdzamy, czy te koszty nadal mocno rosną. Warto pamiętać, że dla budżetów domowych są one równie ważne jak wydatki na żywność, bo przez rodziny traktowane są jako te z kategorii pierwszej potrzeby do zaspokojenia.

Za jaką maksymalną kwotę nabywcy poszukują teraz mieszkań?

Do jakiej kwoty poszukuje mieszkań większość kupujących? Przy jakim progu kończy się zdolność kredytowa? Jakie mieszkania można nabyć w tej cenie? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Zmiany dla prosumentów: opłaty za recykling paneli fotowoltaicznych

Polska wprowadza opłaty za utylizację paneli fotowoltaicznych. Właściciele starszych instalacji fotowoltaicznych będą pokrywać koszty recyklingu zużytych paneli. Zmiana prawa ma na celu przesunięcie ciężaru odpowiedzialności z producentów na użytkowników w obliczu rosnącej ilości odpadów z OZE.

REKLAMA

Nowy trend na rynku najmu: wynajmujący zlecają obsługę profesjonalnym agencjom. Jakie korzyści, jakie minusy

Rynek najmu w przeobrażeniu. Model wynajmu krótkoterminowego, który jeszcze niedawno kusił prostotą i szybkim zyskiem, dziś coraz częściej okazuje się zbyt obciążający dla właścicieli. Rosnące wymagania formalne, potrzeba dostępności 24/7 i odpowiedzialność za każdy etap obsługi gości sprawiają, że wiele osób zaczyna szukać alternatyw.

Czy spadek stóp procentowych wpłynął na rynek mieszkaniowy?

Czy majowa obniżka stóp procentowych, poprawiająca dostępność kredytów, przełożyła się na wzrost sprzedaży nowych mieszkań i liczbę rezerwacji? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

REKLAMA