REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Związek partnerski a kredyt – jak widzą to banki?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
RynekPierwotny.pl
Portal internetowy poświęcony nowym nieruchomościom
Finanse Fot. Fotolia
Finanse Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Związek partnerski dla większości banków nie ma wpływu na udzielenie kredytu, najważniejszy jest wspólny dochód. Jednak są też nieliczne banki, które stawiają specjalne wymagania osobom pozostającym w związku partnerskim. Kredytobiorcy nie będący małżeństwem odpowiadają przed bankiem solidarnie.

Kwestia związków partnerskich już od dłuższego czasu jest przyczyną kontrowersji i ożywionych debat. Ostateczne rozstrzygnięcie tego światopoglądowego sporu nie będzie miało większego wpływu na sytuację nabywców mieszkań – pisze Andrzej Prajsnar z portalu RynekPierwotny.com.

REKLAMA

Okazuje się bowiem, że prywatne relacje klientów nie mają szczególnego znaczenia dla kredytodawców. Tylko nieliczne banki stosują nieco inne zasady obliczania zdolności kredytowej dla osób, które żyją w niesformalizowanych związkach.

Zobacz także: Najlepsza pożyczka hipoteczna – w którym banku?

Odpowiedzialność solidarna

REKLAMA

Każdy wnioskodawca po złożeniu swojego podpisu na umowie kredytowej staje się współodpowiedzialny za spłatę zaciągniętego zobowiązania. Eksperci firmy Conse Doradcy Finansowi zwracają uwagę, że krajowe banki nie są zainteresowane charakterem relacji, które łączą przyszłych posiadaczy kredytu. Brak formalnego pokrewieństwa pomiędzy wnioskodawcami nie stanowi żadnej przeszkody dla banku.

Marta Pawlikowska z Conse Doradcy Finansowi zaznacza, że współkredytobiorcy odpowiadają solidarnie za spłatę pełnej wartości zaciągniętego zobowiązania. Głównym zabezpieczeniem kredytu jest hipoteka ustanowiona na wspólnym lokum. W przypadku małżonków nabywana nieruchomość zostaje objęta wspólnością majątkową, która wynika z odpowiednich zapisów kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. Pozostali kredytobiorcy dysponują natomiast współwłasnością w części ułamkowej. Taka forma ustroju majątkowego powstaje z chwilą nabycia domu lub mieszkania.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz także: Kredyt hipoteczny na mieszkanie w budowie

O znaczeniu solidarnej odpowiedzialności muszą pamiętać przede wszystkim kredytobiorcy, którzy nie są związani węzłem małżeńskim. Takie osoby za spłatę długu odpowiadają również swoim prywatnym majątkiem. Co więcej bank może od nich wyegzekwować całość należnego świadczenia, a nie tylko połowę. W takiej sytuacji dalsze rozliczenia są pozostawiane współkredytobiorcom. Osoba, która pokryła zobowiązanie pozostałych dłużników na mocy roszczenia regresowego może się domagać częściowej rekompensaty poniesionych wydatków – tłumaczy Michał Traut z Conse Doradcy Finansowi.

Zobacz także: Co z kredytem po rozwodzie?

Obędzie się bez formalności

REKLAMA

Po dokładnym przeanalizowaniu polityki rodzimych banków można stwierdzić, że pewne różnice w traktowaniu małżonków i osób żyjących w związkach partnerskich dotyczą tylko zasad szacowania zdolności kredytowej. Marta Pawlikowska z Conse Doradcy Finansowi informuje, że dwaj kredytodawcy postrzegają partnerów jako osoby prowadzące odrębne gospodarstwa domowe. W konsekwencji kwota szacunkowych kosztów utrzymania, które są uwzględniane przez analityków tych banków znacząco wzrasta. Wyższe koszty utrzymania oznaczają z kolei mniejszą zdolność kredytową wnioskodawców.

Pozostałe banki deklarują, że osoby żyjące w związkach partnerskich mogą być potraktowane tak samo jak małżonkowie (patrz poniższe zestawienie). Wspólne naliczanie kosztów utrzymania jest możliwe, gdy partnerzy złożą oświadczenie o prowadzeniu jednego gospodarstwa domowego. Michał Traut z Conse Doradcy Finansowi zaznacza, że taki dokument musi odzwierciedlać stan faktyczny. W przeciwnym razie bank nabywa prawo do wypowiedzenia umowy kredytu. Osoby, które podają kredytodawcy nieprawdziwe informacje muszą się też liczyć z odpowiedzialnością na mocy artykułu 297 §1 kodeksu karnego.

Zobacz także: Jaki kredyt wybrać?

„Mieszkanie dla Młodych” a związki partnerskie

Niedawno zakończony program „Rodzina na Swoim” (RnS) okazał się problematyczny dla osób, które nie sformalizowały swojego związku. Na wsparcie w ramach RnS mogli liczyć małżonkowie, samotni rodzice i single. Dla par małżeńskich przewidziano znacznie lepsze warunki udzielania pomocy. Dlatego wielu przyszłych uczestników „Rodziny na Swoim”, którzy żyli w związkach partnerskich decydowało się na zawarcie małżeństwa.

– Alternatywne rozwiązanie polegało na zaciągnięciu dotowanego kredytu przez jednego z partnerów i zakupie mniejszego lokum – mówi Marta Pawlikowska z Conse Doradcy Finansowi.

Zobacz także: Program dopłat na energooszczędne domy

Przedstawiciele firmy Conse zwracają uwagę, że zapowiadany program „Mieszkanie dla Młodych” (MdM) nie będzie motywował partnerów do zawarcia małżeństwa. Korzyści z formalizacji swojego związku nie odniosą również pary posiadające dzieci. Taki wniosek można wysnuć po lekturze projektu ustawy, która ma regulować zasady funkcjonowania MdM-u. Wspomniany dokument przewiduje, że single będą otrzymywać takie samo wsparcie, jak bezdzietne małżeństwa. Wyższą dotację uzyskają małżonkowie, którzy posiadają przynajmniej jedno dziecko i osoby samotnie wychowujące potomstwo. Do tej drugiej kategorii będą się kwalifikować także rodzice żyjący w nieformalnym związku.

Szczegółowe aspekty funkcjonowania programu „Mieszkanie dla Młodych” nie zostały jeszcze zatwierdzone. Dlatego zaprezentowane uregulowania mogą się jeszcze zmienić. Wszelkie informacje o zasadach przydzielania rządowych dotacji na razie trzeba traktować z pewną dozą ostrożności – podsumowuje Andrzej Prajsnar z portalu RynekPierwotny.com.

Zobacz także: Łatwy i szybki kredyt – KNF łagodzi ograniczenia

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
W co inwestować w 2025 roku? Mieszkania tracą na atrakcyjności, rośnie popularność lokali usługowych

Mieszkania wciąż dominują w portfelach inwestorów, ale ich rentowność spada. Coraz większym zainteresowaniem cieszą się mikro lokale usługowe – tańsze, łatwiejsze w zarządzaniu i znacznie bardziej dochodowe.

Duże mieszkania na rynku pierwotnym – kto je kupuje i za ile?

Jak wygląda sprzedaż największych, nowych mieszkań i domów? Kto najczęściej decyduje się na ich zakup? Jakie mają metraże? W jakich inwestycjach deweloperskich są dostępne? I w jakich przedziałach cenowych? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Drożej za ochronę, jeszcze drożej bez niej – czy stać Cię na brak polisy mieszkaniowej?

Wzrost liczby pożarów, coraz częstsze gwałtowne zjawiska pogodowe i drożejące usługi remontowe pokazują, że ubezpieczenie nieruchomości staje się dziś koniecznością. Mimo rosnących składek – średnio o 13% rok do roku – eksperci ostrzegają: brak polisy może oznaczać znacznie większe straty finansowe.

Wymeldowanie małżonka przed rozwodem

W okresie poprzedzającym rozwód, często pojawiają się pytania o status prawny wspólnego mieszkania. Jednym z najczęstszych dylematów jest to, możliwe jest wymeldowanie małżonka przed rozwodem. Klienci często mylą administracyjną czynność wymeldowania z prawem do korzystania z mieszkania czy możliwością eksmisji.

REKLAMA

Dzicy lokatorzy w Polsce: nie płacą, niszczą mieszkania, a sprawy w sądach trwają latami. Ekspert: prawo od lat chroni oszustów

Były premier Mateusz Morawiecki kilka dni temu opublikował w social mediach informację o pewnym hiszpańskim hotelu, który zbankrutował, a dzisiaj jest ruiną, bo w okolicy zadomowili się migranci, którzy sprawili, że turyści i goście zniknęli z wyspy. Hotel ma być zamieszkiwany przez „Ocupas” czyli słynnych dzikich lokatorów, którzy zajmują hiszpańskie nieruchomości. – Zirytował mnie ten wpis. Nie trzeba patrzeć na Hiszpanię, by zobaczyć patologiczne sytuacje zajmowania czyjejś własności bez żadnych konsekwencji. Od lat mówię, że w Polsce przestępcy i oszuści, czyli dzicy lokatorzy są lepiej chronieni niż uczciwi obywatele – mówi detektyw i windykator, specjalistka ds. dzikich lokatorów Małgorzata Marczulewska.

Jawność cen mieszkań: przełom czy tylko pozorna zmiana? Rynek nadal kształtują kredyty i koszty budowy

Od maja 2025 roku deweloperzy muszą ujawniać ceny ofertowe mieszkań i ich historię zmian. To ważny krok w stronę większej przejrzystości na rynku pierwotnym, który ma ułatwić kupującym podejmowanie decyzji. Czy jednak sama jawność wystarczy, by realnie wpłynąć na ceny? Eksperci są zgodni – to kredyty, koszty budowy i przepisy grają dziś pierwsze skrzypce.

Rekordowy boom na mieszkania: Polacy rzucili się do zakupów po obniżce stóp procentowych

Po miesiącach wyczekiwania Polacy wrócili na rynek mieszkaniowy z nową siłą. W maju codziennie rezerwowano aż 115 mieszkań na największych rynkach – to najwyższy wynik od roku. Obniżka stóp procentowych, rosnące wynagrodzenia i poprawa dostępności kredytów sprawiły, że kupujący podejmują decyzje szybciej i bardziej zdecydowanie. Czy to początek nowej fali boomu mieszkaniowego?

Czy rynek nowych mieszkań zwalnia?

Liczba wydawanych pozwoleń na budowę oraz rozpoczętych inwestycji mieszkaniowych maleje. Czy deweloperzy modyfikują swoje strategie i przesuwają terminy realizacji nowych projektów? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

REKLAMA

Wynajem traci sens? Coraz więcej Polaków wraca do marzenia o własnym M!

Ceny mieszkań się stabilizują, kredyty znów są dostępne, a wynajem coraz droższy. W efekcie Polacy coraz częściej wybierają zakup własnego M zamiast płacenia wysokich czynszów. Czy 2025 to początek wielkiego powrotu do kupowania mieszkań? Sprawdzamy, co się zmieniło i co dziś naprawdę się opłaca.

Obowiązek publikacji cen ofertowych mieszkań - co na to deweloperzy?

Jak wynika z analiz rynku, ceny nie są publikowane aż w 60–80 proc. inwestycji. Jak zatem deweloperzy oceniają zmiany w ustawie, które wprowadzają obowiązek ujawniania cen wszystkich budowanych mieszkań? Jakie mogą być konsekwencje tych przepisów dla rynku nieruchomości? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

REKLAMA