Jaka jest różnica między kredytem a pożyczką?
REKLAMA
REKLAMA
Pożyczka regulowana jest przepisami zawartymi w Kodeksie cywilnym, natomiast w przypadku kredytu zastosowanie mają przepisy prawa bankowego. Warto wiedzieć, że kredyt może zostać udzielony tylko przez bank, natomiast pożyczki udzielić może nam każdy, kto ma pieniądze, może to być zarówno instytucja, jak i osoba prywatna.
REKLAMA
Pożyczka wiąże się z przekazaniem określonej kwoty osobie pożyczającej, w tym momencie to my decydujemy o tym, co zrobimy z pieniędzmi. Inaczej jest w przypadku kredytu, bank pożycza pieniądze na określony czas i na konkretny cel.
Zobacz także: Czym różni się przychód od dochodu?
REKLAMA
Warto też wiedzieć, że pożyczone mogą być nie tylko pieniądze, lecz także przedmioty materialne. Kredyt zaś to tylko pieniądze, których nie dostajemy fizycznie do ręki, jest to tak zwany bezgotówkowy pieniądz bankowy, przekazywany jest albo na nasze konto, albo na wskazane przez nas konto, np. gdy zaciągamy kredyt hipoteczny na mieszkanie, pieniądze trafiają na konto dewelopera.
Kredytu nie otrzymamy bez zawarcia pisemnej umowy z bankiem. A pożyczkę i owszem, do kwoty 500 zł można sfinalizować ją umową ustną, ponieważ regulują ją przepisy prawa cywilnego. Jednak, w każdym przypadku bezpieczniej jest sporządzić umowę pisemną – gdyby pojawiły się jakieś problemy, mamy dowód dla sądu, że doszło do takiej transakcji. Dodatkowo, przy kwotach powyżej 500 zł, brak umowy pisemnej stawia pożyczkę pod rygorem nieważności.
We wniosku kredytowym musimy konkretnie przedstawić, na jaki cel mają być przeznaczone pieniądze. A mało tego, bank może sprawdzić czy pieniądze rzeczywiście zostały wykorzystane zgodnie z zapisem przedstawionym w umowie. Prawo kontroli nie przysługuje pożyczkodawcy.
Z zaciągnięciem kredytu wiążą się również koszty okołokredytowe, musimy zapłacić prowizję bankowi za udzielenie kredytu. Takie koszty nie istnieją w przypadku pożyczki.
Pozornie może wydawać się, że pożyczka ma same zalety, a kredyt same minusy. Jednak nic bardziej mylnego, ponieważ zasady udzielania kredytu regulowane są przez prawo bankowe, z tego powodu cała transakcja jest po prostu bezpieczniejsza i łatwiej jest egzekwować jej postanowienia.
Zobacz także: Problemy ze spłatą kredytu – jak je rozwiązać? Poradnik
REKLAMA
REKLAMA