REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jaka jest różnica między kredytem a pożyczką?

Redakcja Dom
Pieniądze. Fot. Fotolia
Pieniądze. Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Często wydaje nam się, że pożyczka i kredyt to zamienne określenia. Jednak kredyt i pożyczka to dwa różne produkty finansowe. Regulowane są również odrębnymi przepisami. Przeczytaj czym się różnią.

Pożyczka regulowana jest przepisami zawartymi w Kodeksie cywilnym, natomiast w przypadku kredytu zastosowanie mają przepisy prawa bankowego. Warto wiedzieć, że kredyt może zostać udzielony tylko przez bank, natomiast pożyczki udzielić może nam każdy, kto ma pieniądze, może to być zarówno instytucja, jak i osoba prywatna.

REKLAMA

Pożyczka wiąże się z przekazaniem określonej kwoty osobie pożyczającej, w tym momencie to my decydujemy o tym, co zrobimy z pieniędzmi. Inaczej jest w przypadku kredytu, bank pożycza pieniądze na określony czas i na konkretny cel.

Zobacz także: Czym różni się przychód od dochodu?

REKLAMA

Warto też wiedzieć, że pożyczone mogą być nie tylko pieniądze, lecz także przedmioty materialne. Kredyt zaś to tylko pieniądze, których nie dostajemy fizycznie do ręki, jest to tak zwany bezgotówkowy pieniądz bankowy, przekazywany jest albo na nasze konto, albo na wskazane przez nas konto, np. gdy zaciągamy kredyt hipoteczny na mieszkanie, pieniądze trafiają na konto dewelopera.

Kredytu nie otrzymamy bez zawarcia pisemnej umowy z bankiem. A pożyczkę i owszem, do kwoty 500 zł można sfinalizować ją umową ustną, ponieważ regulują ją przepisy prawa cywilnego. Jednak, w każdym przypadku bezpieczniej jest sporządzić umowę pisemną – gdyby pojawiły się jakieś problemy, mamy dowód dla sądu, że doszło do takiej transakcji. Dodatkowo, przy kwotach powyżej 500 zł, brak umowy pisemnej stawia pożyczkę pod rygorem nieważności.  

Dalszy ciąg materiału pod wideo

We wniosku kredytowym musimy konkretnie przedstawić, na jaki cel mają być przeznaczone pieniądze. A mało tego, bank może sprawdzić czy pieniądze rzeczywiście zostały wykorzystane zgodnie z zapisem przedstawionym w umowie. Prawo kontroli nie przysługuje pożyczkodawcy.

Z zaciągnięciem kredytu wiążą się również koszty okołokredytowe, musimy zapłacić prowizję bankowi za udzielenie kredytu. Takie koszty nie istnieją w przypadku pożyczki.

Pozornie może wydawać się, że pożyczka ma same zalety, a kredyt same minusy. Jednak nic bardziej mylnego, ponieważ zasady udzielania kredytu regulowane są przez prawo bankowe, z tego powodu cała transakcja jest po prostu bezpieczniejsza i łatwiej jest egzekwować jej postanowienia.

Zobacz także: Problemy ze spłatą kredytu – jak je rozwiązać? Poradnik

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowy zakres zbiorczego raportu rocznego dotyczącego ograniczenia emisji gazów cieplarnianych w cyklu życia paliw i energii elektrycznej

Rządowe Centrum Legislacji opublikowało projekt rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska w sprawie szczegółowego zakresu zbiorczego raportu rocznego dotyczącego ograniczenia emisji gazów cieplarnianych w cyklu życia paliw i energii elektrycznej, które zastąpi obecnie obowiązujące rozporządzenie Ministra Energii w sprawie szczegółowego zakresu zbiorczego raportu rocznego dotyczącego ograniczenia emisji gazów cieplarnianych w cyklu życia paliw i energii elektrycznej.

W czerwcu 2024 r. nastroje w branży budowlanej uległy poprawie

Polski Instytut Ekonomiczny opublikował wyniki Miesięcznego Indeksu Koniunktury PIE, które wskazują, że nastroje branży budowlanej w czerwcu 2024 r. uległy znacznej poprawie.

Ministerstwo Finansów wydało oświadczenie, że nie pracuje nad podwyższeniem ryczałtu od najmu mieszkań

Ministerstwo Finansów wydało na swojej stronie oświadczenie, że nie prowadzi prac nad podwyżką podatku ryczałtowego dla osób rozliczających najem mieszkań.

Polski rynek nieruchomości doszedł do szczytowego punktu cyklu i wpadł w zawirowania

Naczelnik Wydziału Analiz Rynku Nieruchomości w Departamencie Stabilności Finansowej NBP Jacek Łaszek ocenia, że w Polsce mamy w tej chwili górkę, czyli dojechaliśmy na szczytowy punkt cyklu. Jedną z ofiar tego cyklu jest system finansowy – system finansowania nieruchomości.

REKLAMA

Zmieniły się cele inwestujących w mieszkania

Czy Polacy wciąż inwestują w mieszkania? Jaki procent nabywców mieszkań od deweloperów to inwestorzy, a jaki prywatni kupujący? Jakie mają motywacje i preferencje? 

Kto czeka na program Na start? Czy wzrosło zainteresowanie ofertą deweloperów?

Czy deweloperzy zauważyli wzrost zainteresowania mieszkaniami w związku z rządowym programem na Start? Kto najczęściej kupuje mieszkania? Czy wzrosła liczba rezerwacji mieszkań?

Pompy ciepła z nieprawidłowościami. Wykazały to kontrole KAS, UOKiK i Inspekcji Handlowej

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK), Inspekcja Handlowa (IH) oraz Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) przeprowadziły od 20 lutego do 26 marca 2024 r. wspólną kontrolę pomp ciepła. Sprawdzono dokumentację 36 modeli pomp ciepła. Wskutek stwierdzonych nieprawidłowości nie dopuszczono do sprzedaży 463 pomp ciepła.

Kredyt "#naStart" zagrożony. Koalicja rządząca podzielona

Koalicja rządząca jest podzielona w kwestii projektu ustawy o kredycie mieszkaniowym “#naStart”. Kluby Lewicy i Polski 2050 zapowiedziały, że nie poprą tego rządowego projektu. Mechanizm zawarty w ustawie spowoduje wzrost cen mieszkań - tak ocenił przewodniczący klubu Polski 2050, Mirosław Suchoń. Z kolei Borys Budka z KO poinformował, że rozmowy z koalicjantami wciąż trwają.

REKLAMA

Tamaryszek – kiedy kwitnie, cięcie, uprawa

Kiedy kwitnie tamaryszek? Czy szybko rośnie? Jak prawidłowo go ciąć? Czy można kupić tamaryszek na pniu? Jak wygląda uprawa tamaryszka czteropręcikowego? Wszystko, co musisz wiedzieć o wymaganiach tamaryszka.

Są nowe dane GUS. Ile mieszkań uda się wybudować?

W 2023 roku Główny Urząd Statystyczny wydał pozwolenia na budowę, które pozwolą wybudować 69 tysięcy mieszkań.

REKLAMA