REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jaka jest różnica między kredytem a pożyczką?

Redakcja Dom
Pieniądze. Fot. Fotolia
Pieniądze. Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Często wydaje nam się, że pożyczka i kredyt to zamienne określenia. Jednak kredyt i pożyczka to dwa różne produkty finansowe. Regulowane są również odrębnymi przepisami. Przeczytaj czym się różnią.

Pożyczka regulowana jest przepisami zawartymi w Kodeksie cywilnym, natomiast w przypadku kredytu zastosowanie mają przepisy prawa bankowego. Warto wiedzieć, że kredyt może zostać udzielony tylko przez bank, natomiast pożyczki udzielić może nam każdy, kto ma pieniądze, może to być zarówno instytucja, jak i osoba prywatna.

REKLAMA

Pożyczka wiąże się z przekazaniem określonej kwoty osobie pożyczającej, w tym momencie to my decydujemy o tym, co zrobimy z pieniędzmi. Inaczej jest w przypadku kredytu, bank pożycza pieniądze na określony czas i na konkretny cel.

Zobacz także: Czym różni się przychód od dochodu?

REKLAMA

Warto też wiedzieć, że pożyczone mogą być nie tylko pieniądze, lecz także przedmioty materialne. Kredyt zaś to tylko pieniądze, których nie dostajemy fizycznie do ręki, jest to tak zwany bezgotówkowy pieniądz bankowy, przekazywany jest albo na nasze konto, albo na wskazane przez nas konto, np. gdy zaciągamy kredyt hipoteczny na mieszkanie, pieniądze trafiają na konto dewelopera.

Kredytu nie otrzymamy bez zawarcia pisemnej umowy z bankiem. A pożyczkę i owszem, do kwoty 500 zł można sfinalizować ją umową ustną, ponieważ regulują ją przepisy prawa cywilnego. Jednak, w każdym przypadku bezpieczniej jest sporządzić umowę pisemną – gdyby pojawiły się jakieś problemy, mamy dowód dla sądu, że doszło do takiej transakcji. Dodatkowo, przy kwotach powyżej 500 zł, brak umowy pisemnej stawia pożyczkę pod rygorem nieważności.  

Dalszy ciąg materiału pod wideo

We wniosku kredytowym musimy konkretnie przedstawić, na jaki cel mają być przeznaczone pieniądze. A mało tego, bank może sprawdzić czy pieniądze rzeczywiście zostały wykorzystane zgodnie z zapisem przedstawionym w umowie. Prawo kontroli nie przysługuje pożyczkodawcy.

Z zaciągnięciem kredytu wiążą się również koszty okołokredytowe, musimy zapłacić prowizję bankowi za udzielenie kredytu. Takie koszty nie istnieją w przypadku pożyczki.

Pozornie może wydawać się, że pożyczka ma same zalety, a kredyt same minusy. Jednak nic bardziej mylnego, ponieważ zasady udzielania kredytu regulowane są przez prawo bankowe, z tego powodu cała transakcja jest po prostu bezpieczniejsza i łatwiej jest egzekwować jej postanowienia.

Zobacz także: Problemy ze spłatą kredytu – jak je rozwiązać? Poradnik

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Gdzie deweloperzy wciąż są górą, a gdzie powinni już zacząć zabiegać o klientów?

Ceny nowych mieszkań prawdopodobnie pójdą w tym roku w górę z powodu rosnących kosztów budowy. Jednak nie można wykluczyć promocyjnych bonusów od deweloperów, których zmusi do tego zaostrzająca się konkurencja. Eksperci portali RynekPierwotny.pl i GetHome.pl sprawdzili, w których metropoliach zanosi się na walkę o klientów.

Kiedy najlepiej siać trawnik?

Trawnik to podstawa każdego ogrodu. Kiedy siać trawę, aby gęsto i zdrowo rosła? Jak siać trawnik krok po kroku?

Deweloperzy na Giełdzie Papierów Wartościowych

Po co deweloperom mieszkaniowym Giełda Papierów Wartościowych? Jakie korzyści im przynosi? Dlaczego niektórzy po latach obecności na giełdzie rezygnują z niej? 

Kiedy jest zimna Zośka 2024? Kiedy są zimni ogrodnicy?

Kiedy jest zimna Zośka 2024? Kiedy są zimni ogrodnicy i jakie są ich imiona? Co oznacza ta data dla ogrodników i rolników? Jakie znane przysłowia wiążą się z tym zjawiskiem?

REKLAMA

Dzicy lokatorzy w Polsce idą śladem hiszpańskich ocupas. Jest obywatelski projekt ustawy, który ma ich powstrzymać

Osoba, która porusza się bez zgody właściciela jego samochodem traktowana jest przez prawo jako złodziej. Jeśli zajmie cudze mieszkanie, ma więcej praw od właściciela, bo ten musi nawet płacić czynsz wspólnocie mieszkaniowej. To tak jakby prawo zakazywało właścicielowi tego kradzionego auta jeszcze fundować złodziejowi paliwo.

Czy ceny mieszkań nadal będą rosły?

Minister Rozwoju i Technologii, Krzysztof Hetman, ocenił w Radiu Zet, że deweloperzy zwiększyli podaż mieszkań, przewidując wprowadzenie programu "Mieszkanie na start" oraz programu wsparcia rozwoju budownictwa społecznego.

Wiosenne wyzwania finansowe Polaków. Remont domu na czele listy

Według najnowszego badania przeprowadzonego przez Santander Consumer Bank "Polaków Portfel Własny: wiosenne wyzwania 2024", aż 38% respondentów wskazało, że największym wydatkiem, jaki planują ponieść wiosną, jest remont domu. Co więcej, 58% badanych planuje sfinansować swoje projekty z bieżących dochodów.

Kredyty hipoteczne z WIBOR-em. Abuzywne formuły zmiany oprocentowania niezgodne z unijnym rozporządzeniem BMR

Wraz z wejściem rozporządzenia BMR umowy kredytowa zawierające niedozwolone zapisy powinny zostać aneksowane i dostosowane do nowego porządku prawnego. Brak dostosowania umowy może skutkować tym, że umowa zawarta wiele lat temu może okazać się nieważna.

REKLAMA

Nowe mieszkania w starej przestrzeni - rewitalizacja centrów miast

Centra wielkich miast są atrakcyjnymi miejscami nie tylko do pracy, ale też do mieszkania. Swobodny dostęp do miejskiej infrastruktury zapewnia tam wygodne funkcjonowanie na co dzień. Niestety, gęsta zabudowa – typowa dla centrum – ogranicza możliwość budowania nowych lokali, zarówno komercyjnych, jak i mieszkalnych. Zdaniem architektów i urbanistów skutecznym rozwiązaniem tego problemu są rewitalizacje zabytkowych kamienic i nadbudowy. Wciąż jednak można odnieść wrażenie, że potencjał istniejących budynków pozostaje niewykorzystany.

Ustawa w sprawie dzikich lokatorów - powstał obywatelski projekt. Co zrobić, żeby w Polsce nie było jak w Hiszpanii? Coraz więcej mieszkań jest zajmowanych bezprawnie

- Nie możemy pozwolić na to, by uczciwie pracujący obywatele byli terroryzowani przez dzikich lokatorów. Niestety z miesiąca na miesiąc rośnie ilość zgłoszeń, że mieszkanie, które miało być wynajmowane komercyjnie, jest po prostu zagrabiane przez dzikich lokatorów. Jeżeli nie dojdzie do zmian w prawie możemy spodziewać się, że niebawem zaleje nas fala dzikich lokatorów jeszcze większa niż w czasie pandemii – mówi Małgorzata Marczulewska, detektyw i windykator.
Małgorzata Marczulewska wspólnie z prawnikami z kancelarii Wódkiewicz & Sosnowski: mec. Grażyną Wódkiewicz oraz mec. Markiem Jarosiewiczem przygotowali projekt ustawy, który miałby pomagać w odzyskiwaniu mieszkań zajmowanych przez dzikich lokatorów. W Internecie dostępna jest petycja w tej sprawie. 

REKLAMA