REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Czy można uzyskać kredyt na dom do generalnego remontu?

Subskrybuj nas na Youtube
Dom do remontu. Fot. Fotolia
Dom do remontu. Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Jeśli chcemy uzyskać kredyt na dom do generalnego remontu musimy liczyć się z tym, że bank będzie chciał poznać jego stan techniczny. Bank po analizie dokumentów możne uznać, że dom jest w bardzo kiepskim stanie i nie udzielić kredytu. Dom jest zabezpieczeniem dla banku, niska wartość domu to większe ryzyko.

Dom do generalnego remontu zazwyczaj ma niską cenę, przez to niezwykle atrakcyjną. Jednak okazja może być pozorna, zwłaszcza, jeśli remont chcemy sfinansować kredytem. Takie dylematy nie dotyczą osób, które dysponują gotówką na remont.

REKLAMA

Bank udzielając nam kredyt na remont domu zabezpiecza się hipoteką, czyli uproszczając dom jest rodzajem zastawu dla banku. Jeśli z jakiegoś powodu nie będziemy w stanie spłacić kredytu to bank po prostu przejmie nasz dom, następnie sprzeda go i odzyska pożyczone pieniądze. Ale dla banku jest to kłopotliwa sytuacja, dlatego nie udziela kredytu osobom wobec których istnieje podejrzenie, że nie spłacą kredytu.

Zobacz także: Jak poprawić zdolność kredytową?

REKLAMA

Home Broker i Powszechny Dom Kredytowy sprawdziły, czy banki zgodzą się sfinansować zakup (albo zakup i remont) nieruchomości, którą można kupić w okazyjnej, ale nie w idealnym stanie technicznym, w której konieczne jest przeprowadzenie generalnego remontu. Analizie zostały poddane mieszkanie do remontu o wartości 400 tys. zł położone w przedwojennej, odremontowanej kamienicy w centrum dużego miasta i dom (do generalnego remontu) na obrzeżu miasta, o takiej samej wartości. Banki odpowiedziały, że udzielają kredytów na zakup i na remont takiej nieruchomości, ale muszą dodatkowo zapoznać się ze stanem technicznym budynku. Co ciekawe, żaden z pytanych banków nie powiedział, że nie udzieli takiego kredytu.

Ocena stanu technicznego może być dokonywana na dwa sposoby. Jeśli ubiegamy się o niewielki kredyt oceną stanu technicznego może zająć się pracownik banku, który dokona fotoinspekcji, na jej podstawie bank podejmie decyzję. Natomiast, jeśli chcemy uzyskać duży kredyt na generalny remont, wtedy zostanie dokonany operat szacunkowy, czyli ocena stanu technicznego zostanie dokonana przez rzeczoznawcę. Gdy okaże się, że budynek jest w bardzo złym stanie to niektóre banki i tak udzielą nam kredyt, ale wtedy musimy pożyczyć pieniądze zarówno na kupno, jak i na remont.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz także: Kto może kupić dom za 800 tysięcy złotych?

Nie zawsze też możliwe będzie uzyskanie kredytu na pełną wartość nieruchomości. Tak postępuje np. ING, udzieli kredytu jedynie do 90% wartości, taki sam próg obowiązuje w BNP Paribas, natomiast w BPH górna granicą jest 80% wartości nieruchomości. Są to jednak banki, które nawet w przypadku zakupu  nieruchomości w dobrym stanie nie udzielają kredytów bez wkładu własnego. Natomiast w Alior Banku wartość finansowania nie może przekraczać 100% kwoty inwestycji ani 95% przyszłej rynkowej wartości nieruchomości po zakończeniu inwestycji. Cenniki dużej grupy banków przewidują możliwość skredytowania do 100% wartości nieruchomości, jednak pod warunkiem wykupienia ubezpieczenia niskiego wkładu własnego.

Banki nie mają schematu postępowania w takich sytuacjach, każdy wniosek jest rozpatrywany indywidualnie.

O co dokładnie pytaliśmy banki:

Mieszkanie o wartości 400 tys. zł

- jest położone w kamienicy w centrum dużego miasta

- kamienica została wyremontowana: wymieniono piony wodno-kanalizacyjne oraz instalację elektryczną, wzmocniono balkony, budynek został otynkowany

- remontu wymaga lokal: należy wymienić instalację elektryczną wewnątrz mieszkania, położyć nowe podłogi, wymienić okna i wykonać drobniejsze prace, jak np. położenie glazury

- po wykonaniu tych prac wartość mieszkania wzrośnie do 500 tys. zł

Zobacz także: Kredyt na energooszczędny dom

Dom o wartości 400 tys. zł

- jest położony na obrzeżach dużego miasta (w granicach administracyjnych)

- wymaga poważnego remontu: wymiany instalacji, odgrzybienia i osuszenia ścian, wymiany konstrukcji dachowej wraz z poszyciem, wymiany okien i podłóg oraz drobniejszych prac wykończeniowych

- część prac remontowych wymaga uzyskania pozwolenia na budowę

- po wykonaniu remontu wartość domu wzrośnie do 600 tys. zł

Piotr Ceregra, Powszechny Dom Kredytowy

Magdalena Piórkowska, Home Broker

Zobacz także: Sprzedaż mieszkania z niespłaconym kredytem – czy to możliwe?

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
To już pewne: ceny mieszkań mają być jawne. Jak nowe przepisy wpłyną na rynek nieruchomości

Rynek nieruchomości nie ma nic przeciwko jawności cen mieszkań, ale ustawa musi być dobrze przygotowana, apelują deweloperzy do legislatorów. Czy ta rewolucja cenowa zmieni coś zasadniczo na rynku nieruchomości?

Jak program Pierwsze klucze wpłynie na rynek mieszkaniowy?

Jak program Pierwsze klucze wpłynie na rynek mieszkaniowy? Jaką skalę mogą mieć realizowane inwestycje? Sondę opracował serwis nieruchomości dompress.pl.

Bloki z wielkiej płyty: tak powstawały nowe mieszkania w drugiej połowie dwudziestego wieku w Polsce

Budownictwo wielkopłytowe jest powszechnie kojarzone z gierkowską dekadą. Trzeba jednak pamiętać, że bloki z wielkiej płyty powstawały już wcześniej. Nie Gierek, lecz Gomułka był ojcem wielkiej płyty?

Teraz sprzedają się tylko tanie mieszkania: prawda czy stereotyp

Czy rzeczywiście tańsze mieszkania wyprzedają się “na pniu”? Analiza rynku nieruchomości pokazuje, że tak, choć nie zawsze – we Wrocławiu np. najszybciej znikają lokale ze średniej półki cenowej. Na pewno jednak niższa cena jest okolicznością ułatwiającą sprzedaż.

REKLAMA

Polacy kupują mieszkania w Hiszpanii: dla siebie i w celach inwestycyjnych

Polacy nie rezygnują z hiszpańskiego słońca ani z potencjalnych zysków. Mimo zmiennych warunków gospodarczych, inwestycje w apartamenty na Półwyspie Iberyjskim nadal cieszą się dużą popularnością. Mieszkanie w Hiszpanii to dobre rozwiązanie na drugi dom lub opłacalną inwestycję.

Tańsze mieszkania znikają z rynku szybciej niż droższe. Ale nie zawsze

Czy tańsze mieszkania to te, które schodzą najszybciej? Teoretycznie tak, ale analiza rynku pokazuje, że np. we Wrocławiu w pierwszej kolejności sprzedają się mieszkania ze średniej półki cenowej. Co wpływa na temp sprzedaży i od czego zależą odstępstwa od reguły?

Nowość na rynku nowych mieszkań. Teraz deweloper sam dołoży się do odsetek od kredytu hipotecznego, ile?

Deweloper obniży oprocentowanie kredytu hipotecznego o 2%. Trust Investment ruszył z własnym programem mieszkaniowym. Nowa propozycja na rynku nowych mieszkań. Czy inne firmy deweloperskie pójdą tym śladem?

Rynek używanych mieszkań: ceny ofertowe w końcu niższe niż przed rokiem

W Warszawie średnia cena metra kwadratowego mieszkań na rynku wtórnym jest już o 4% niższa niż przed rokiem, a w Krakowie – o 3%. Nie tylko w stolicy i Krakowie, ale też we Wrocławiu, Trójmieście i Poznaniu kwiecień był kolejnym miesiącem, który upłynął pod znakiem stabilizacji lub spadku średniej ceny metra kwadratowego.

REKLAMA

Teraz drugi dom nie na Mazurach, ale w Hiszpanii. Polacy aktywni na iberyjskich rynkach nieruchomości

Półwysep Iberyjski to drugi, a coraz częściej pierwszy dom dla naszych rodaków. Hiszpański rekord: Polacy kupili niemal 12,5 tys. nieruchomości. Prze dekady marzeniem była dacza a jeszcze lepiej - całoroczny dom na Mazurach. Teraz trend wyznacza kierunek na południe Europy.

Co trzeba zrobić, aby usprawnić budowę mieszkań? [SONDA]

Które obszary prawa warto uprościć, by przyspieszyć budowę mieszkań? Jakie zmiany przepisów mogłyby pobudzić inwestycje w sektorze mieszkaniowym? Odpowiadają deweloperzy. Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

REKLAMA