REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Czy można uzyskać kredyt na dom do generalnego remontu?

Subskrybuj nas na Youtube
Dom do remontu. Fot. Fotolia
Dom do remontu. Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Jeśli chcemy uzyskać kredyt na dom do generalnego remontu musimy liczyć się z tym, że bank będzie chciał poznać jego stan techniczny. Bank po analizie dokumentów możne uznać, że dom jest w bardzo kiepskim stanie i nie udzielić kredytu. Dom jest zabezpieczeniem dla banku, niska wartość domu to większe ryzyko.

Dom do generalnego remontu zazwyczaj ma niską cenę, przez to niezwykle atrakcyjną. Jednak okazja może być pozorna, zwłaszcza, jeśli remont chcemy sfinansować kredytem. Takie dylematy nie dotyczą osób, które dysponują gotówką na remont.

REKLAMA

Bank udzielając nam kredyt na remont domu zabezpiecza się hipoteką, czyli uproszczając dom jest rodzajem zastawu dla banku. Jeśli z jakiegoś powodu nie będziemy w stanie spłacić kredytu to bank po prostu przejmie nasz dom, następnie sprzeda go i odzyska pożyczone pieniądze. Ale dla banku jest to kłopotliwa sytuacja, dlatego nie udziela kredytu osobom wobec których istnieje podejrzenie, że nie spłacą kredytu.

Zobacz także: Jak poprawić zdolność kredytową?

REKLAMA

Home Broker i Powszechny Dom Kredytowy sprawdziły, czy banki zgodzą się sfinansować zakup (albo zakup i remont) nieruchomości, którą można kupić w okazyjnej, ale nie w idealnym stanie technicznym, w której konieczne jest przeprowadzenie generalnego remontu. Analizie zostały poddane mieszkanie do remontu o wartości 400 tys. zł położone w przedwojennej, odremontowanej kamienicy w centrum dużego miasta i dom (do generalnego remontu) na obrzeżu miasta, o takiej samej wartości. Banki odpowiedziały, że udzielają kredytów na zakup i na remont takiej nieruchomości, ale muszą dodatkowo zapoznać się ze stanem technicznym budynku. Co ciekawe, żaden z pytanych banków nie powiedział, że nie udzieli takiego kredytu.

Ocena stanu technicznego może być dokonywana na dwa sposoby. Jeśli ubiegamy się o niewielki kredyt oceną stanu technicznego może zająć się pracownik banku, który dokona fotoinspekcji, na jej podstawie bank podejmie decyzję. Natomiast, jeśli chcemy uzyskać duży kredyt na generalny remont, wtedy zostanie dokonany operat szacunkowy, czyli ocena stanu technicznego zostanie dokonana przez rzeczoznawcę. Gdy okaże się, że budynek jest w bardzo złym stanie to niektóre banki i tak udzielą nam kredyt, ale wtedy musimy pożyczyć pieniądze zarówno na kupno, jak i na remont.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz także: Kto może kupić dom za 800 tysięcy złotych?

Nie zawsze też możliwe będzie uzyskanie kredytu na pełną wartość nieruchomości. Tak postępuje np. ING, udzieli kredytu jedynie do 90% wartości, taki sam próg obowiązuje w BNP Paribas, natomiast w BPH górna granicą jest 80% wartości nieruchomości. Są to jednak banki, które nawet w przypadku zakupu  nieruchomości w dobrym stanie nie udzielają kredytów bez wkładu własnego. Natomiast w Alior Banku wartość finansowania nie może przekraczać 100% kwoty inwestycji ani 95% przyszłej rynkowej wartości nieruchomości po zakończeniu inwestycji. Cenniki dużej grupy banków przewidują możliwość skredytowania do 100% wartości nieruchomości, jednak pod warunkiem wykupienia ubezpieczenia niskiego wkładu własnego.

Banki nie mają schematu postępowania w takich sytuacjach, każdy wniosek jest rozpatrywany indywidualnie.

O co dokładnie pytaliśmy banki:

Mieszkanie o wartości 400 tys. zł

- jest położone w kamienicy w centrum dużego miasta

- kamienica została wyremontowana: wymieniono piony wodno-kanalizacyjne oraz instalację elektryczną, wzmocniono balkony, budynek został otynkowany

- remontu wymaga lokal: należy wymienić instalację elektryczną wewnątrz mieszkania, położyć nowe podłogi, wymienić okna i wykonać drobniejsze prace, jak np. położenie glazury

- po wykonaniu tych prac wartość mieszkania wzrośnie do 500 tys. zł

Zobacz także: Kredyt na energooszczędny dom

Dom o wartości 400 tys. zł

- jest położony na obrzeżach dużego miasta (w granicach administracyjnych)

- wymaga poważnego remontu: wymiany instalacji, odgrzybienia i osuszenia ścian, wymiany konstrukcji dachowej wraz z poszyciem, wymiany okien i podłóg oraz drobniejszych prac wykończeniowych

- część prac remontowych wymaga uzyskania pozwolenia na budowę

- po wykonaniu remontu wartość domu wzrośnie do 600 tys. zł

Piotr Ceregra, Powszechny Dom Kredytowy

Magdalena Piórkowska, Home Broker

Zobacz także: Sprzedaż mieszkania z niespłaconym kredytem – czy to możliwe?

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rynek wynajmu w Warszawie w 2025 roku – czy zakup na wynajem to dobra forma inwestycji?

Wynajem nieruchomości mieszkalnych to na ten moment ciekawy pomysł na dochodowy biznes. Inwestowanie w mieszkania na terenie Warszawy zawsze wiąże się z ryzykiem. Musisz wiedzieć, jak wybierać nieruchomości, aby kupić je w jak najrozsądniejszej cenie, wyremontować, a następnie wynająć z zyskiem.

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem?

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem? Na rynek najmu coraz częściej trafiają mieszkania z budynków posiadających miejsca postojowe. Wyjaśniamy, czy te miejsca są wynajmowane razem z lokalem.

DSR i magazyny energii w Polsce – wyzwania i szanse transformacji energetyczne [WYWIAD]

Czy polski system energetyczny jest gotowy na rosnące wyzwania? Dlaczego mechanizmy redukcji zapotrzebowania (DSR) nie działają jeszcze tak, jak powinny? Co musimy zmienić, by zwiększyć elastyczność i niezawodność sieci oraz jaką rolę mogą odegrać magazyny energii i OZE?

Obniżka stóp procentowych a kupno mieszkania w 2025 roku

Jak obniżka stóp procentowych w 2025 roku wpływa na kupno nowego mieszkania? Oznacza to przede wszystkim lepszą dostępność kredytów hipotecznych. Co jeszcze powinni wiedzieć kupujący nieruchomość?

REKLAMA

Gdzie przechować rzeczy w trakcie remontu i nie tylko?

Przechowywanie rzeczy w wielu sytuacjach życiowych staje się dużym problemem. Jedną z takich sytuacji jest remont domu lub mieszkania. Gdzie najbezpieczniej przechować sprzęty RTV i AGD, meble i inne wartościowe rzeczy? Podpowiadamy.

Inflacja spada, ale nie koszty utrzymania mieszkania: ile więcej trzeba teraz dopłacać do czynszu

Wzrost kosztów mieszkaniowych był w 2024 r. czynnikiem dość mocno wpływającym na poziom inflacji. Sprawdzamy, czy te koszty nadal mocno rosną. Warto pamiętać, że dla budżetów domowych są one równie ważne jak wydatki na żywność, bo przez rodziny traktowane są jako te z kategorii pierwszej potrzeby do zaspokojenia.

Za jaką maksymalną kwotę nabywcy poszukują teraz mieszkań?

Do jakiej kwoty poszukuje mieszkań większość kupujących? Przy jakim progu kończy się zdolność kredytowa? Jakie mieszkania można nabyć w tej cenie? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Zmiany dla prosumentów: opłaty za recykling paneli fotowoltaicznych

Polska wprowadza opłaty za utylizację paneli fotowoltaicznych. Właściciele starszych instalacji fotowoltaicznych będą pokrywać koszty recyklingu zużytych paneli. Zmiana prawa ma na celu przesunięcie ciężaru odpowiedzialności z producentów na użytkowników w obliczu rosnącej ilości odpadów z OZE.

REKLAMA

Nowy trend na rynku najmu: wynajmujący zlecają obsługę profesjonalnym agencjom. Jakie korzyści, jakie minusy

Rynek najmu w przeobrażeniu. Model wynajmu krótkoterminowego, który jeszcze niedawno kusił prostotą i szybkim zyskiem, dziś coraz częściej okazuje się zbyt obciążający dla właścicieli. Rosnące wymagania formalne, potrzeba dostępności 24/7 i odpowiedzialność za każdy etap obsługi gości sprawiają, że wiele osób zaczyna szukać alternatyw.

Czy spadek stóp procentowych wpłynął na rynek mieszkaniowy?

Czy majowa obniżka stóp procentowych, poprawiająca dostępność kredytów, przełożyła się na wzrost sprzedaży nowych mieszkań i liczbę rezerwacji? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

REKLAMA