Jaka jest zdolność kredytowa przeciętnej polskiej rodziny?

REKLAMA
REKLAMA
Zdolność kredytowa przeciętnej polskiej rodziny, po ostatniej zmianie stóp procentowych, spadła prawie o 10 tys. zł. Jedynie osoby, które już mają decyzję kredytową i te, które zdecydują się szybko na zaciągnięcie kredytu mogą liczyć na stare warunki obliczania zdolności kredytowej. Podniesienie stóp procentowych pociągnęło za sobą zwiększenie WIBOR 3M – wcześniej wynosił on 4,94% dzisiaj jest to 5,05%. Jednak jeśli weźmiemy pod uwagę podwyżkę stóp oficjalnych i notowania kontraktów FRA, należy spodziewać się wzrostu w ciągu miesiąca, dwóch na poziom 5,19%. Większe stopy procentowe oznaczają większy WIBOR, a większy WIBOR oznacza większe raty i mniejszą zdolność kredytową. Należy pamiętać o tym, że zdolność kredytowa spadła już w styczniu 2012 roku za sprawą rekomendacji SII. A teraz kredytobiorcom zostały rzucone pod nogi kolejne kłody.
REKLAMA
Zobacz także: Wzrosną raty kredytów hipotecznych w złotych
Mniejsza zdolność
Jeśli przyjmiemy, że WIBOR ustalany jest raz dziennie, marża kredytu wynosi 1% i trzyosobowa rodzina ma dochód na poziomie 5 tys. netto i nie ma innych zobowiązań finansowych. Przed zmianą stóp procentowych zdolność kredytowa takie przeciętnej polskiej rodziny wynosiła 362 tys. złotych, po podwyżce to już tylko 358 tys. złotych. Natomiast jeśli WIBOR w ciągu dwóch najbliższych miesięcy osiągnie poziom 5,2% to zdolność kredytowa będzie wynosić już tylko 353 tys. złotych. Różnica wynosi prawie 10 tys. złotych. Wartości te mogą różnić się w poszczególnych bankach.
Wzrost WIBOR-u w bankach
Wzrost WIBOR nie jest aktualizowany w bankach na bieżąco, popularne okresy to miesiąc, kwartał i pół roku. Dlatego osoby, które są w trakcie negocjowania umowy z bankiem nie zostaną objęte zmianami. Dodatkowo, jeśli się pospieszymy i złożymy wniosek kredytowy w najbliższych dniach, jest szansa, że nasza zdolność kredytowa będzie wyliczana na wcześniejszych zasadach.
Źródło: Katarzyna Siwek, Jerzy Węglarz Home Broker
Paweł Kołtun, Lion’s House
Zobacz także: Zdolność kredytowa a formy zatrudnienia
REKLAMA
REKLAMA