REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jaki leasing wybrać?

Leasing. Fot. Fotolia
Leasing. Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Jeśli rozważamy wzięcie czegoś w leasing musimy zdecydować się, który wybrać: operacyjny lub finansowy. Czym się różnią od siebie te dwie formy leasingowe? Przeczytaj, która będzie dla Ciebie lepsza?

W leasing najczęściej bierzemy samochód, maszyny lub nieruchomości. Do wyboru mam dwie jego formy: leasing operacyjny i leasing finansowy. Każdy z nich oferuje nam inne warunki, dlatego warto się dobrze zapoznać z nimi, dzięki temu będziemy mogli dostosować go do swoich potrzeb. Podstawową, wspólną cechą obu jest to, że nie musimy mieć własnych środków przy przystąpieniu do inwestycji.

REKLAMA

Trochę teorii

Leasing operacyjny pod względem podatkowym jest lepszym rozwiązaniem dla większości przedsiębiorców. Dzieje się tak dlatego, że to firma leasingowa ujawnia przedmiot w swoich aktywach i to ona dokonuje odpisy amortyzacyjne. Natomiast przedsiębiorca może wliczyć w koszty uzyskania przychodu całej opłaty wstępnej, opłaty związane z bieżącą eksploatacją przedmiotu leasingowanego (zarówno część kapitałową, jak i odsetkową), a także wszystkie raty leasingowe. Żeby jednak było to możliwe umowa leasingowa musi być zawarta na czas określony i musi trwać min. 40% czasu amortyzacji środka trwałego.

Zobacz także: Leasing zamiast kredytu

Jeśli w leasing bierzemy samochód, 40% czasu amortyzacji wynosić będzie w tym przypadku 2 lata.

W leasingu finansowym przedmiot leasingowany wliczany jest do majątku przedsiębiorcy, dzięki temu mogą samodzielnie odpisywać koszty amortyzacyjne. Kosztem uzyskania przychodu dla przedsiębiorstwa w tym przypadku są właśnie odpisy amortyzacyjne, część odsetkowa raty leasingowej oraz codzienne koszty użytkowania.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz także: Kredyt mieszkaniowy czy pożyczka hipoteczna – co jest korzystniejsze?

Zaletą leasingu finansowego jest brak ograniczeń dotyczących minimalnej wartości końcowej oraz minimalnego okresu trwania umowy. Warunkiem jest, aby umowa została podpisana na czas określony, ustalony między stronami. Po zakończeniu okresu leasingu dany przedmiot przechodzi na własność korzystającego i można go wykorzystywać dalej w firmie lub odsprzedać wyjaśnia Mariusz Włodarczyk, dyrektor zarządzający BZ WBK Leasing.

Leasing a VAT

Leasing operacyjny z punktu widzenia podatku VAT traktowany jest jak usługa. Co oznacza, że podstawę opodatkowania stanowi wartość netto raty leasingowej płaconej przez przedsiębiorcę. Podatek VAT naliczany jest wraz z każdą opłatą leasingową, co powoduje, że zapłata VAT-u – w porównaniu z zakupem przedmiotu – jest także rozłożona dla przedsiębiorcy w czasie. Czynsze leasingowe podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT w wysokości 23%, niezależnie od stawki jaką opodatkowany jest leasingowany przedmiot.

Zobacz także: Czy wcześniejsza spłata kredytu się opłaca?

W leasingu finansowym przedmiot leasingowany traktowany jest jako dostawa towaru, w związku z tym VAT naliczany jest od sumy płatności leasingowych i trzeba go zapłacić razem z pierwszą ratą leasingową. Małe firmy dopiero rozpoczynające swoją działalność nie zawsze na starcie dysponują pieniędzmi na takie opłaty. Jednak są też plusy takiego rozwiązania zwłaszcza dla osób, które nie są płatnikami VAT, ponieważ umożliwia to doliczenie stawki VAT o takiej samej wysokości, jaką opodatkowany jest przedmiot.

Wykup przedmiotu leasingu

W leasingu operacyjnym po upływie terminu umowy leasingobiorca może stać się własnością leasingowanego przedmiotu, ale nie jest to obligatoryjne. Najczęściej przeniesienie własności na leasingobiorcę następuje dopiero w zapłaceniu przez niego wcześniej ustalonej kwoty wykupu – sposób postępowania jest określony w umowie, stąd możliwe są różne warianty rozwiązania tej kwestii. Natomiast w leasingu finansowym własność zostaje przeniesiona automatycznie.

Każda z form leasingu ma niezaprzeczalne zalety, ale zaspokajają inne potrzeby, dlatego warto zastanowić się, który dla nas będzie lepszy.

Źródło: Biuro Prasowe Spółek Leasingowych BZ WB

Zobacz także: W jaki sposób skutecznie zwiększyć zdolność kredytową?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kredyty hipoteczne z WIBOR-em. Abuzywne formuły zmiany oprocentowania niezgodne z unijnym rozporządzeniem BMR

Wraz z wejściem rozporządzenia BMR umowy kredytowa zawierające niedozwolone zapisy powinny zostać aneksowane i dostosowane do nowego porządku prawnego. Brak dostosowania umowy może skutkować tym, że umowa zawarta wiele lat temu może okazać się nieważna.

Nowe mieszkania w starej przestrzeni - rewitalizacja centrów miast

Centra wielkich miast są atrakcyjnymi miejscami nie tylko do pracy, ale też do mieszkania. Swobodny dostęp do miejskiej infrastruktury zapewnia tam wygodne funkcjonowanie na co dzień. Niestety, gęsta zabudowa – typowa dla centrum – ogranicza możliwość budowania nowych lokali, zarówno komercyjnych, jak i mieszkalnych. Zdaniem architektów i urbanistów skutecznym rozwiązaniem tego problemu są rewitalizacje zabytkowych kamienic i nadbudowy. Wciąż jednak można odnieść wrażenie, że potencjał istniejących budynków pozostaje niewykorzystany.

Ustawa w sprawie dzikich lokatorów - powstał obywatelski projekt. Co zrobić, żeby w Polsce nie było jak w Hiszpanii? Coraz więcej mieszkań jest zajmowanych bezprawnie

- Nie możemy pozwolić na to, by uczciwie pracujący obywatele byli terroryzowani przez dzikich lokatorów. Niestety z miesiąca na miesiąc rośnie ilość zgłoszeń, że mieszkanie, które miało być wynajmowane komercyjnie, jest po prostu zagrabiane przez dzikich lokatorów. Jeżeli nie dojdzie do zmian w prawie możemy spodziewać się, że niebawem zaleje nas fala dzikich lokatorów jeszcze większa niż w czasie pandemii – mówi Małgorzata Marczulewska, detektyw i windykator.
Małgorzata Marczulewska wspólnie z prawnikami z kancelarii Wódkiewicz & Sosnowski: mec. Grażyną Wódkiewicz oraz mec. Markiem Jarosiewiczem przygotowali projekt ustawy, który miałby pomagać w odzyskiwaniu mieszkań zajmowanych przez dzikich lokatorów. W Internecie dostępna jest petycja w tej sprawie. 

Dom za 1 euro. Jakie są warunki?

Władze miasteczka Saint-Amand-Montrond, położonego w centralnej Francji, podjęły niecodzienną inicjatywę. Wystawiły na sprzedaż dom za symboliczną kwotę 1 euro. Jest jednak pewien warunek - nabywca musi zobowiązać się do zamieszkania w nim na co najmniej 10 lat.

REKLAMA

Nowe wsparcie dla kredytobiorców. Wiadomo, kiedy kredyt #naStart wejdzie w życie

Ministerstwo Rozwoju i Technologii ogłosiło, że nowe przepisy dotyczące wsparcia przy zakupie pierwszego mieszkania wejdą w życie w drugiej połowie 2024 roku. Projekt ustawy wprowadzającej kredyt "#naStart" jest obecnie konsultowany.

Frankowicze czekają na uchwałę Sądu Najwyższego. Czy 25 kwietnia 2024 r. Izba Cywilna SN wyjaśni wreszcie 6 kluczowych zagadnień prawnych?

W dniu 25 kwietnia 2024 roku poznamy kolejny rozdział wieloletniej już sagi związanej z wydaniem tzw. uchwały frankowej przez Sąd Najwyższy w pełnym składzie Izby Cywilnej. Na ten dzień zostało wyznaczone posiedzenie Sądu Najwyższego, który ponownie ma zająć się zagadnieniami prawnymi dot. spraw frankowych, które zostały przedstawione przez Pierwszą Prezes. Czy jednak ta uchwała ma szanse zostać wydana i czy rzeczywiście – po wielu wyrokach TSUE w polskich sprawach frankowych – jest jeszcze potrzebna? Czy jeżeli zostanie wydana, to ułatwi rozstrzyganie pozwów Frankowiczów czy tylko skomplikuje te procesy? 

W jaki sposób deweloperzy mieszkaniowi korzystają z sztucznej inteligencji

Sztuczna inteligencja jako wsparcie dla deweloperów? Jak najbardziej. W jaki sposób już ją wykorzystują i jak planują wykorzystywać AI w przyszłości? 

W Polsce trzeba wyburzyć ponad 6,5 tys. mieszkań lub domów. Kto nie może się czuć bezpiecznie?

Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że ponad 2,2 mln Polek i Polaków mieszka w domach jednorodzinnych i kamienicach, które mają już ponad 100 lat. Nikt nie wie, czy te osoby mogą się czuć bezpiecznie. Eksperci portalu GetHome.pl dotarli do informacji z GUNB, z których wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

REKLAMA

Senat zdecydował w sprawie wakacji kredytowych

Senat przyjął bez poprawek ustawę o wakacjach kredytowych. Nowe przepisy teraz trafią do podpisu prezydenta. Jak szacuje resort finansów z z wakacji kredytowych w tym roku będzie mogło maksymalnie skorzystać 562 tys. kredytobiorców.

Wiśnia ozdobna i jej najpiękniejsze odmiany do ogrodu – którą wybrać?

Wiśnia ozdobna uznawana jest za najpiękniej kwitnące drzewo. Jakie odmiany wiśni ozdobnej są najładniejsze? My polecamy Kanzan, Amanogawa, Royal Burgundy i Shirotae. Którą wybrać? Podpowiadamy.

REKLAMA