REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jaki leasing wybrać?

Leasing. Fot. Fotolia
Leasing. Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Jeśli rozważamy wzięcie czegoś w leasing musimy zdecydować się, który wybrać: operacyjny lub finansowy. Czym się różnią od siebie te dwie formy leasingowe? Przeczytaj, która będzie dla Ciebie lepsza?

W leasing najczęściej bierzemy samochód, maszyny lub nieruchomości. Do wyboru mam dwie jego formy: leasing operacyjny i leasing finansowy. Każdy z nich oferuje nam inne warunki, dlatego warto się dobrze zapoznać z nimi, dzięki temu będziemy mogli dostosować go do swoich potrzeb. Podstawową, wspólną cechą obu jest to, że nie musimy mieć własnych środków przy przystąpieniu do inwestycji.

REKLAMA

Trochę teorii

Leasing operacyjny pod względem podatkowym jest lepszym rozwiązaniem dla większości przedsiębiorców. Dzieje się tak dlatego, że to firma leasingowa ujawnia przedmiot w swoich aktywach i to ona dokonuje odpisy amortyzacyjne. Natomiast przedsiębiorca może wliczyć w koszty uzyskania przychodu całej opłaty wstępnej, opłaty związane z bieżącą eksploatacją przedmiotu leasingowanego (zarówno część kapitałową, jak i odsetkową), a także wszystkie raty leasingowe. Żeby jednak było to możliwe umowa leasingowa musi być zawarta na czas określony i musi trwać min. 40% czasu amortyzacji środka trwałego.

Zobacz także: Leasing zamiast kredytu

Jeśli w leasing bierzemy samochód, 40% czasu amortyzacji wynosić będzie w tym przypadku 2 lata.

W leasingu finansowym przedmiot leasingowany wliczany jest do majątku przedsiębiorcy, dzięki temu mogą samodzielnie odpisywać koszty amortyzacyjne. Kosztem uzyskania przychodu dla przedsiębiorstwa w tym przypadku są właśnie odpisy amortyzacyjne, część odsetkowa raty leasingowej oraz codzienne koszty użytkowania.

Zobacz także: Kredyt mieszkaniowy czy pożyczka hipoteczna – co jest korzystniejsze?

Zaletą leasingu finansowego jest brak ograniczeń dotyczących minimalnej wartości końcowej oraz minimalnego okresu trwania umowy. Warunkiem jest, aby umowa została podpisana na czas określony, ustalony między stronami. Po zakończeniu okresu leasingu dany przedmiot przechodzi na własność korzystającego i można go wykorzystywać dalej w firmie lub odsprzedać wyjaśnia Mariusz Włodarczyk, dyrektor zarządzający BZ WBK Leasing.

Leasing a VAT

Leasing operacyjny z punktu widzenia podatku VAT traktowany jest jak usługa. Co oznacza, że podstawę opodatkowania stanowi wartość netto raty leasingowej płaconej przez przedsiębiorcę. Podatek VAT naliczany jest wraz z każdą opłatą leasingową, co powoduje, że zapłata VAT-u – w porównaniu z zakupem przedmiotu – jest także rozłożona dla przedsiębiorcy w czasie. Czynsze leasingowe podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT w wysokości 23%, niezależnie od stawki jaką opodatkowany jest leasingowany przedmiot.

Zobacz także: Czy wcześniejsza spłata kredytu się opłaca?

W leasingu finansowym przedmiot leasingowany traktowany jest jako dostawa towaru, w związku z tym VAT naliczany jest od sumy płatności leasingowych i trzeba go zapłacić razem z pierwszą ratą leasingową. Małe firmy dopiero rozpoczynające swoją działalność nie zawsze na starcie dysponują pieniędzmi na takie opłaty. Jednak są też plusy takiego rozwiązania zwłaszcza dla osób, które nie są płatnikami VAT, ponieważ umożliwia to doliczenie stawki VAT o takiej samej wysokości, jaką opodatkowany jest przedmiot.

Wykup przedmiotu leasingu

W leasingu operacyjnym po upływie terminu umowy leasingobiorca może stać się własnością leasingowanego przedmiotu, ale nie jest to obligatoryjne. Najczęściej przeniesienie własności na leasingobiorcę następuje dopiero w zapłaceniu przez niego wcześniej ustalonej kwoty wykupu – sposób postępowania jest określony w umowie, stąd możliwe są różne warianty rozwiązania tej kwestii. Natomiast w leasingu finansowym własność zostaje przeniesiona automatycznie.

Każda z form leasingu ma niezaprzeczalne zalety, ale zaspokajają inne potrzeby, dlatego warto zastanowić się, który dla nas będzie lepszy.

Źródło: Biuro Prasowe Spółek Leasingowych BZ WB

Zobacz także: W jaki sposób skutecznie zwiększyć zdolność kredytową?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Nieruchomości
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Frankowicze znów triumfują. Co oznacza wyrok TSUE?

  Frankowicze znów mają powody do radości. TUSE w czwartek orzekł, że sądy krajowe mają obowiązek zbadać z urzędu, czy postanowienia umowy mają nieuczciwy charakter i, dokonawszy takiego badania, mają obowiązek wyłączyć stosowanie nieuczciwych warunków umownych tak, aby nie wywierały one skutków wobec konsumenta.

  Bezpieczny Kredyt 2% - czy w 2024 roku nadal będzie można skorzystać z dopłat do kredytu?

  Już od początku lipca 2023 r. osoby zainteresowane zakupem nieruchomości mogą być beneficjentami rządowego programu Bezpieczny Kredyt 2%. Kilka dni temu Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zwiększeniu środków na Bezpieczny Kredyt 2% o blisko 4,8 mld zł. To wstępne ustalenia, które muszą jeszcze przejść ścieżkę legislacyjną. Jeśli projekt zostanie zatwierdzony, w 2024 roku z programu będzie mogło skorzystać kolejne 35 tys. osób.

  Jaki metraż mają największe mieszkania deweloperskie i ile kosztują?

  Jak duże mieszkania można znaleźć u deweloperów? W których inwestycjach? Ile kosztują? Sprawdzamy!

  Frankowicze nie odpuszczają. Przyszły rok będzie podobny? [KOMENTARZ]

  Według najnowszych statystyk, od początku br. do końca trzeciego kwartału do sądów okręgowych w całym kraju wpłynęło o jedną trzecią więcej spraw frankowych niż rok wcześniej. Skala tak dużego wzrostu jest zrozumiała. Wielu kredytobiorców zachęciła do złożenia pozwu korzystna dla nich decyzja TSUE. Przekonujące były też zwycięskie batalie sądowe innych frankowiczów. Ponadto rosnąca świadomość prawna konsumentów i aktywne działania informacyjne różnych organizacji oraz kancelarii prawnych dały zapalniki do walki w sądach. Skutkiem tego niektóre z nich odnotowały nawet blisko 200-procentowe wzrosty liczby spraw frankowych. A to jeszcze nie koniec dodatnich wyników, choć kolejne skoki mogą być już nieco słabsze. Banki już powinny rozważać bardziej korzystne ugodowe rozwiązania konfliktów.

  REKLAMA

  Wody opadowe to nie problem tylko cenny zasób. Jak zagospodarować je w mieście?

  W obliczu zmian klimatycznych, również Europa staje się coraz bardziej narażona na anomalie pogodowe, takie jak długotrwałe okresy bez opadów lub nawalne deszcze. Te zjawiska wpływają na to jak projektowane są nowe budynki i infrastruktura, a także w jaki sposób modernizowane są istniejące obiekty. Jednym z kluczowych aspektów walki ze zmianami jest odpowiednie zagospodarowanie wód opadowych. Zamiast traktować je jako problem, pora spojrzeć na nie jako na cenny zasób, którego mądre wykorzystanie, uchroni nas przed zagrożeniami wynikającymi ze zmian klimatycznych.

  Dofinansowanie wymiany dachów z azbestu. Nabór wniosków od 15 grudnia 2023 r.

  Od 15 grudnia 2023 r. do 12 stycznia 2024 r. będzie można ubiegać się o wsparcie na wymianę w gospodarstwach rolnych pokryć dachowych wykonanych z materiałów zawierających azbest. Jest to drugi nabór wniosków o taką pomoc finansową realizowany w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności.

  Czy prawo zmusi rynek do większego nacisku na budynki pasywne?

  Potrzeba termomodernizacji budynków jest faktem, a energooszczędność jest jednym z najważniejszych wyzwań na rynku nieruchomości. Regulacje unijne mają w tym swój duży udział. Jaki jest planowany koszt termomodernizacji w Europie, i kto za to zapłaci? 

  Dłużej niż w Belgii, ale krócej niż na Słowacji. Ile pracujemy na zakup mieszkania?

  Ośmiokrotność rocznych zarobków brutto - tyle musi poświęcić przeciętny Kowalski, by kupić własne lokum. Według raportu Deloitte wynik ten plasuje nas pośrodku europejskiej stawki. Ile na mieszkanie pracuje się w innych krajach? Jakie są tam ceny nieruchomości?

  REKLAMA

  Kończą się negocjacje w sprawie dyrektywy UE dot. charakterystyki energetycznej budynków. Polskie szkoły pionierami w dziedzinie efektywności energetycznej ale nadal wiele jest do zrobienia

  Polscy przedstawiciele zbliżają się do finałowego etapu negocjacji odnośnie Dyrektywy UE dotyczącej charakterystyki energetycznej budynków. Ta dyrektywa ma na celu zainicjowanie rozległych prac renowacyjnych zarówno w przypadku budynków publicznych, jak i prywatnych. W Polsce można wskazać kilka przykładów pionierskich projektów, które mogą stanowić inspirację dla fali renowacji. Szkoły w Budzowie i Rogowie przodują w tworzeniu energooszczędnych rozwiązań, które mogą stać się inspiracją dla fali renowacji w Polsce. Jednocześnie wiele innych polskich szkół jest w złym stanie. Polska traci około 75 000 dni szkolnych rocznie z powodu pleśni i wilgoci w budynkach. Organizacje społeczeństwa obywatelskiego wzywają rząd do postawienia sobie jasnych i ambitnych celów w zakresie renowacji szkół i domów w trosce o zdrowie i dobrobyt polskich dzieci.

  Polacy uważają, że deweloperzy powinni więcej budować z ekomateriałów. Co wtedy z cenami nieruchomości?

  Ponad połowa Polaków jest zdania, że powinny obowiązywać przepisy obligujące deweloperów do budowania nowych mieszkań i domów w dużej części z materiałów ekologicznych, w tym pochodzących z recyklingu. Co na to eksperci? Opinie są podzielone. 

  REKLAMA