REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak uzyskać najlepszy kredyt hipoteczny?

Nieruchomości. Fot. Fotolia
Nieruchomości. Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Decydując się na wzięcie kredytu hipotecznego warto zainteresować się tym, co dzieje się na rynku i zrobić wszystko, aby uzyskać jak najlepsze warunki. Zobacz jak to zrobić.

W euro taniej

Oprocentowanie kredytów hipotecznych w złotówkach już od jakiegoś czasu utrzymuje się na poziomie powyżej 7%. Niestety nic nie wskazuje na to, aby w najbliższym czasie miało się coś zmienić.

REKLAMA

Na niższe oprocentowanie możemy liczyć rozważając wzięcie kredytu w euro. Średnia, rzeczywista roczna stopa oprocentowania takich zobowiązań (RRSO), wynosi na chwilę obecną poniżej 6%. Niższe oprocentowanie to także mniejsze koszty związane ze spłatą kredytu. W przypadku pożyczek w euro, średnie oprocentowanie wynosi ok. 0,15%. Wiąże się to ze spadkiem rynkowych stóp procentowych w strefie euro.

Wszystkie banki najchętniej udzielają kredytów w rodzimej walucie. Kredyt w euro zazwyczaj przyznawany jest osobom, które mają kilkukrotnie wyższe dochody, niż przeciętne lub też zarabiają w tej walucie. 

Zobacz także: Jakie są prognozy dla rynku kredytów hipotecznych?

Kredyty walutowe

REKLAMA

Osoby, które chcą wziąć kredyt pod hipotekę, niestety mają ograniczone możliwości. Na rynku jest coraz mniej kredytów w walutach obcych. Kredytów we franku szwajcarskim praktycznie już nie ma. Kredyt w euro można wziąć już tylko w nielicznych bankach.

Każda z instytucji finansowych na swój sposób przeprowadza własną selekcję klientów, którzy chcą podjąć się wzięcia kredytu w euro. Na taki kredyt mogą liczyć jedynie osoby, które zarabiają miesięcznie ponad 10 tys. zł.

Dla większość potencjalnych klientów banków, którzy są zainteresowani kupnem nieruchomości – mogą „wybierać” tylko spośród kredytów dostępnych w PLN.

Zobacz także: Sprzedaż mieszkania z niespłaconym kredytem – czy to możliwe?

Choć, według niektórych źródeł, ceny nieruchomości nie osiągnęły jeszcze swoich minimalnych poziomów, to ich wysokość znacznie spadła w ciągu ostatnich kilku lat. Dla osób, które poszukują okazji na rynku nieruchomości jest to dobry czas na zakup mieszkania lub domu.

Na przykład chcąc kupić mieszkanie w Warszawie przy Rondzie Wiatraczna, można kupić nowe, wykończone mieszkanie już od 6 000 zł/mkw.

Zobacz także: Stopy procentowe bez zmian

REKLAMA

Na takie ceny możemy liczyć tylko w lokalizacjach bardziej oddalonych od centrum miasta. Z kolei na popularnym Mokotowie ma  jednym z osiedli można kupić mieszkanie nawet za 6200 zł/mkw. To najniższa jak dotąd stawka w tej dzielnicy na rynku pierwotnym.   

Wiele banków próbuje na różne sposoby zachęcić do siebie klientów. Dlatego też szukając odpowiedniego banku, który udzieli nam kredyt, warto dokładnie rozejrzeć się na rynku kredytowym i skorzystać z możliwości wyboru różnych kredytów czy oferowanych promocji, a także spróbować negocjować warunki tego wybranego kredytu.

Banki walcząc o klientów wprowadzają różne oferty np. cross-selling (w ramach tzw. sprzedaży wiązanej). Jeśli zdecydujemy się na takie produkty bankowe jak nowe konto osobiste, karta kredytowa, w niektórych bankach będziemy mogli wynegocjować lepsze oprocentowanie i zbić marżę kredytu hipotecznego nawet do zera. Tak obniżona stawka obowiązuje jednak tylko przez okres 1 roku. W ramach promocji wiele banków oferuje kredyty hipoteczne z 0 proc. marżą, ale tylko w pierwszym roku spłacania kredytu. Mimo to, oferta taka jest dość kusząca.  

Zobacz także: Ustawa o kredycie konsumenckim – co zmieniła?

Uprzywilejowane zawody

Niektóre osoby starające się o kredyt hipoteczny są  traktowane przez banki w różny, uprzywilejowany sposób. Takie osoby dostają specjalne warunki kredytowe. Wiele banków faworyzuje np. niektóre zawody np. lekarzy, prawników, nauczycieli czy architektów. Mogą oni liczyć na uproszczoną procedurę rozpatrywania wniosku, a także korzystniejsze warunki pożyczki.

Zobacz także: Najlepsze kredyty mieszkaniowe na rynku – ranking

Każdy bank ma inną listę faworyzowanych zawodów. Niektóre banki do zawodów uprzywilejowanych zaliczają m.in. farmaceutów, rehabilitantów, naukowców czy urzędników państwowych.

Dla niektórych banków wystarczy, że dana osoba wykonuje zawód z preferowanej listy zawodów i będąc np. lekarzem pracuje w szpitalu. Inne wymagają prowadzenia własnej praktyki, czyli posiadania kancelarii albo gabinetu.  

Dla takich osób przygotowane są specjalne procedury uproszczające wzięcie kredytu. Ułatwienia mogą polegać na przykład na skróceniu okresu, z którego brane są dochody do obliczenia zdolności kredytowej. Dla niektórych banków wystarczą jedynie oświadczenia o zarobkach, co oznacza, że nie muszą przedstawiać dokumentów potwierdzających wysokość osiąganych dochodów takich jak PIT-y czy wciągi z konta.

Zobacz także: Kto może kupić dom za 800 tysięcy złotych?

Jednak na rynku, tylko dwa banki posiadają lepszą ofertę cenową dla osób, które wykonują zawody zaufania publicznego. Są to Raiffeisen obniżający marżę o 0,05 pkt proc. w stosunku do warunków standardowych i ING, który umożliwia wybór pomiędzy obniżką marży o 0,2 pkt proc. a obniżką prowizji o 0,5 pkt proc.

Żródło: Rogowski Development

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Nieruchomości
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Bezpieczny Kredyt 2% - czy w 2024 roku nadal będzie można skorzystać z dopłat do kredytu?

    Już od początku lipca 2023 r. osoby zainteresowane zakupem nieruchomości mogą być beneficjentami rządowego programu Bezpieczny Kredyt 2%. Kilka dni temu Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zwiększeniu środków na Bezpieczny Kredyt 2% o blisko 4,8 mld zł. To wstępne ustalenia, które muszą jeszcze przejść ścieżkę legislacyjną. Jeśli projekt zostanie zatwierdzony, w 2024 roku z programu będzie mogło skorzystać kolejne 35 tys. osób.

    Jaki metraż mają największe mieszkania deweloperskie i ile kosztują?

    Jak duże mieszkania można znaleźć u deweloperów? W których inwestycjach? Ile kosztują? Sprawdzamy!

    Frankowicze nie odpuszczają. Przyszły rok będzie podobny? [KOMENTARZ]

    Według najnowszych statystyk, od początku br. do końca trzeciego kwartału do sądów okręgowych w całym kraju wpłynęło o jedną trzecią więcej spraw frankowych niż rok wcześniej. Skala tak dużego wzrostu jest zrozumiała. Wielu kredytobiorców zachęciła do złożenia pozwu korzystna dla nich decyzja TSUE. Przekonujące były też zwycięskie batalie sądowe innych frankowiczów. Ponadto rosnąca świadomość prawna konsumentów i aktywne działania informacyjne różnych organizacji oraz kancelarii prawnych dały zapalniki do walki w sądach. Skutkiem tego niektóre z nich odnotowały nawet blisko 200-procentowe wzrosty liczby spraw frankowych. A to jeszcze nie koniec dodatnich wyników, choć kolejne skoki mogą być już nieco słabsze. Banki już powinny rozważać bardziej korzystne ugodowe rozwiązania konfliktów.

    Wody opadowe to nie problem tylko cenny zasób. Jak zagospodarować je w mieście?

    W obliczu zmian klimatycznych, również Europa staje się coraz bardziej narażona na anomalie pogodowe, takie jak długotrwałe okresy bez opadów lub nawalne deszcze. Te zjawiska wpływają na to jak projektowane są nowe budynki i infrastruktura, a także w jaki sposób modernizowane są istniejące obiekty. Jednym z kluczowych aspektów walki ze zmianami jest odpowiednie zagospodarowanie wód opadowych. Zamiast traktować je jako problem, pora spojrzeć na nie jako na cenny zasób, którego mądre wykorzystanie, uchroni nas przed zagrożeniami wynikającymi ze zmian klimatycznych.

    REKLAMA

    Dofinansowanie wymiany dachów z azbestu. Nabór wniosków od 15 grudnia 2023 r.

    Od 15 grudnia 2023 r. do 12 stycznia 2024 r. będzie można ubiegać się o wsparcie na wymianę w gospodarstwach rolnych pokryć dachowych wykonanych z materiałów zawierających azbest. Jest to drugi nabór wniosków o taką pomoc finansową realizowany w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności.

    Czy prawo zmusi rynek do większego nacisku na budynki pasywne?

    Potrzeba termomodernizacji budynków jest faktem, a energooszczędność jest jednym z najważniejszych wyzwań na rynku nieruchomości. Regulacje unijne mają w tym swój duży udział. Jaki jest planowany koszt termomodernizacji w Europie, i kto za to zapłaci? 

    Dłużej niż w Belgii, ale krócej niż na Słowacji. Ile pracujemy na zakup mieszkania?

    Ośmiokrotność rocznych zarobków brutto - tyle musi poświęcić przeciętny Kowalski, by kupić własne lokum. Według raportu Deloitte wynik ten plasuje nas pośrodku europejskiej stawki. Ile na mieszkanie pracuje się w innych krajach? Jakie są tam ceny nieruchomości?

    Kończą się negocjacje w sprawie dyrektywy UE dot. charakterystyki energetycznej budynków. Polskie szkoły pionierami w dziedzinie efektywności energetycznej ale nadal wiele jest do zrobienia

    Polscy przedstawiciele zbliżają się do finałowego etapu negocjacji odnośnie Dyrektywy UE dotyczącej charakterystyki energetycznej budynków. Ta dyrektywa ma na celu zainicjowanie rozległych prac renowacyjnych zarówno w przypadku budynków publicznych, jak i prywatnych. W Polsce można wskazać kilka przykładów pionierskich projektów, które mogą stanowić inspirację dla fali renowacji. Szkoły w Budzowie i Rogowie przodują w tworzeniu energooszczędnych rozwiązań, które mogą stać się inspiracją dla fali renowacji w Polsce. Jednocześnie wiele innych polskich szkół jest w złym stanie. Polska traci około 75 000 dni szkolnych rocznie z powodu pleśni i wilgoci w budynkach. Organizacje społeczeństwa obywatelskiego wzywają rząd do postawienia sobie jasnych i ambitnych celów w zakresie renowacji szkół i domów w trosce o zdrowie i dobrobyt polskich dzieci.

    REKLAMA

    Polacy uważają, że deweloperzy powinni więcej budować z ekomateriałów. Co wtedy z cenami nieruchomości?

    Ponad połowa Polaków jest zdania, że powinny obowiązywać przepisy obligujące deweloperów do budowania nowych mieszkań i domów w dużej części z materiałów ekologicznych, w tym pochodzących z recyklingu. Co na to eksperci? Opinie są podzielone. 

    Bezpieczny Kredyt 2% tylko do końca roku, potem zabraknie pieniędzy. Coraz większa nerwowość wśród chętnych i tłok w bankach. Trzeba się spieszyć?

    Dostępność kredytu z gwarantowanymi odsetkami, czym w istocie jest bezpieczny Kredyt 2 procent, poluzowane zasady ustalania zdolności kredytowej, początek obniżania stóp procentowych i osłabiania inflacji – to wszystko sprawiło, że banki zostały zasypane wnioskami o kredyty hipoteczne na kupno pierwszego mieszkania dla rodziny. Rosnące szybko ceny mieszkań i niepewność polityczna związana z formowaniem nowego rządu dodatkowo podnoszą temperaturę i zdenerwowanie chętnych na kredyty hipoteczne na specjalnych warunkach.

    REKLAMA