REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak uzyskać najlepszy kredyt hipoteczny?

Nieruchomości. Fot. Fotolia
Nieruchomości. Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Decydując się na wzięcie kredytu hipotecznego warto zainteresować się tym, co dzieje się na rynku i zrobić wszystko, aby uzyskać jak najlepsze warunki. Zobacz jak to zrobić.

W euro taniej

Oprocentowanie kredytów hipotecznych w złotówkach już od jakiegoś czasu utrzymuje się na poziomie powyżej 7%. Niestety nic nie wskazuje na to, aby w najbliższym czasie miało się coś zmienić.

REKLAMA

Na niższe oprocentowanie możemy liczyć rozważając wzięcie kredytu w euro. Średnia, rzeczywista roczna stopa oprocentowania takich zobowiązań (RRSO), wynosi na chwilę obecną poniżej 6%. Niższe oprocentowanie to także mniejsze koszty związane ze spłatą kredytu. W przypadku pożyczek w euro, średnie oprocentowanie wynosi ok. 0,15%. Wiąże się to ze spadkiem rynkowych stóp procentowych w strefie euro.

Wszystkie banki najchętniej udzielają kredytów w rodzimej walucie. Kredyt w euro zazwyczaj przyznawany jest osobom, które mają kilkukrotnie wyższe dochody, niż przeciętne lub też zarabiają w tej walucie. 

Zobacz także: Jakie są prognozy dla rynku kredytów hipotecznych?

Kredyty walutowe

REKLAMA

Osoby, które chcą wziąć kredyt pod hipotekę, niestety mają ograniczone możliwości. Na rynku jest coraz mniej kredytów w walutach obcych. Kredytów we franku szwajcarskim praktycznie już nie ma. Kredyt w euro można wziąć już tylko w nielicznych bankach.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Każda z instytucji finansowych na swój sposób przeprowadza własną selekcję klientów, którzy chcą podjąć się wzięcia kredytu w euro. Na taki kredyt mogą liczyć jedynie osoby, które zarabiają miesięcznie ponad 10 tys. zł.

Dla większość potencjalnych klientów banków, którzy są zainteresowani kupnem nieruchomości – mogą „wybierać” tylko spośród kredytów dostępnych w PLN.

Zobacz także: Sprzedaż mieszkania z niespłaconym kredytem – czy to możliwe?

Choć, według niektórych źródeł, ceny nieruchomości nie osiągnęły jeszcze swoich minimalnych poziomów, to ich wysokość znacznie spadła w ciągu ostatnich kilku lat. Dla osób, które poszukują okazji na rynku nieruchomości jest to dobry czas na zakup mieszkania lub domu.

Na przykład chcąc kupić mieszkanie w Warszawie przy Rondzie Wiatraczna, można kupić nowe, wykończone mieszkanie już od 6 000 zł/mkw.

Zobacz także: Stopy procentowe bez zmian

REKLAMA

Na takie ceny możemy liczyć tylko w lokalizacjach bardziej oddalonych od centrum miasta. Z kolei na popularnym Mokotowie ma  jednym z osiedli można kupić mieszkanie nawet za 6200 zł/mkw. To najniższa jak dotąd stawka w tej dzielnicy na rynku pierwotnym.   

Wiele banków próbuje na różne sposoby zachęcić do siebie klientów. Dlatego też szukając odpowiedniego banku, który udzieli nam kredyt, warto dokładnie rozejrzeć się na rynku kredytowym i skorzystać z możliwości wyboru różnych kredytów czy oferowanych promocji, a także spróbować negocjować warunki tego wybranego kredytu.

Banki walcząc o klientów wprowadzają różne oferty np. cross-selling (w ramach tzw. sprzedaży wiązanej). Jeśli zdecydujemy się na takie produkty bankowe jak nowe konto osobiste, karta kredytowa, w niektórych bankach będziemy mogli wynegocjować lepsze oprocentowanie i zbić marżę kredytu hipotecznego nawet do zera. Tak obniżona stawka obowiązuje jednak tylko przez okres 1 roku. W ramach promocji wiele banków oferuje kredyty hipoteczne z 0 proc. marżą, ale tylko w pierwszym roku spłacania kredytu. Mimo to, oferta taka jest dość kusząca.  

Zobacz także: Ustawa o kredycie konsumenckim – co zmieniła?

Uprzywilejowane zawody

Niektóre osoby starające się o kredyt hipoteczny są  traktowane przez banki w różny, uprzywilejowany sposób. Takie osoby dostają specjalne warunki kredytowe. Wiele banków faworyzuje np. niektóre zawody np. lekarzy, prawników, nauczycieli czy architektów. Mogą oni liczyć na uproszczoną procedurę rozpatrywania wniosku, a także korzystniejsze warunki pożyczki.

Zobacz także: Najlepsze kredyty mieszkaniowe na rynku – ranking

Każdy bank ma inną listę faworyzowanych zawodów. Niektóre banki do zawodów uprzywilejowanych zaliczają m.in. farmaceutów, rehabilitantów, naukowców czy urzędników państwowych.

Dla niektórych banków wystarczy, że dana osoba wykonuje zawód z preferowanej listy zawodów i będąc np. lekarzem pracuje w szpitalu. Inne wymagają prowadzenia własnej praktyki, czyli posiadania kancelarii albo gabinetu.  

Dla takich osób przygotowane są specjalne procedury uproszczające wzięcie kredytu. Ułatwienia mogą polegać na przykład na skróceniu okresu, z którego brane są dochody do obliczenia zdolności kredytowej. Dla niektórych banków wystarczą jedynie oświadczenia o zarobkach, co oznacza, że nie muszą przedstawiać dokumentów potwierdzających wysokość osiąganych dochodów takich jak PIT-y czy wciągi z konta.

Zobacz także: Kto może kupić dom za 800 tysięcy złotych?

Jednak na rynku, tylko dwa banki posiadają lepszą ofertę cenową dla osób, które wykonują zawody zaufania publicznego. Są to Raiffeisen obniżający marżę o 0,05 pkt proc. w stosunku do warunków standardowych i ING, który umożliwia wybór pomiędzy obniżką marży o 0,2 pkt proc. a obniżką prowizji o 0,5 pkt proc.

Żródło: Rogowski Development

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Stare drzewa - dla jednych skarb dla innych przeszkoda

Do napisania niniejszego artykułu zainspirowała mnie ostatnia transakcja na rynku pierwotnym. Dla młodego małżeństwa poszukiwałam nieruchomości w podwarszawskim miasteczku, koniecznie w małej inwestycji, domu z 3 sypialniami, ale przede wszystkim ze starodrzewem. Wybrane przez małżeństwo miasteczko, to prawdziwa zielona oaza pod Warszawą. Po odwiedzeniu kilkunastu inwestycji i przeprowadzonych rozmowach z lokalnymi, małymi deweloperami okazało się, że starodrzew nie zawsze jest „mile widziany przez klientów” i że za wycinką starych dorodnych drzew wcale nie stoją deweloperzy.

Nadchodzi obowiązkowa termomodernizacja mieszkań i domów. Sprawdź, które mogą być z niej zwolnione i na jakich zasadach z zastosowania się do dyrektywy budynkowej

Już od przyszłego roku zacznie działać tak zwana dyrektywa budynkowa. Wszystkie domy, bloki, kamienice i inne nieruchomości zostaną podzielone według klas energetycznych. Te z najniższa w trybie pilnym będą przechodzić obowiązkową termomodernizację, co mimo wsparcia ze środków publicznych dla ich właścicieli oznacza nie tylko uciążliwości, ale i dodatkowe koszty.

Nielegalni lokatorzy (ocupas) w Hiszpanii – jak się bronić. Szybsza procedura sądowa od 3 kwietnia 2025 r.

Zjawisko nielegalnego zajmowania nieruchomości w Hiszpanii budzi emocje wśród osób planujących zakup domu czy mieszkania na Półwyspie Iberyjskim. Od 3 kwietnia w wchodzą w życie nowe przepisy, zgodnie z którymi cała procedura sądowa dotycząca nielegalnych lokatorów (tzw. ocupas) ma zostać zakończona w maksymalnie 15 dni.

Budownictwo mieszkaniowe 2025: początek roku nie zapowiada wysypu nowych mieszkań, a wysokie kursy akcji spółek deweloperskich kłócą się z danymi GUS

Budownictwo mieszkaniowe 2025. Po optymistycznym styczniu pod względem budów rozpoczętych, w lutym nastąpiła stabilizacja danych statystycznych na dość przeciętnych poziomach wartości. W dalszym ciągu więc w budownictwie czekamy także na nadejście wiosny.

REKLAMA

Będzie nowa ustawa propodażowa: czy przyspieszy budowę mieszkań w Polsce i obniży cenę metra kwadratowego

Budownictwo mieszkaniowe czeka na nową ustawę – tak zwaną ustawę podażową, obiecaną przez rząd. W ocenie deweloperów, gdyby nowa ustawa propodażowa została przyjęta w obecnej formie, nastąpiłby ciąg korzystnych zmian ułatwiających inwestycje i skracających proces budowy mieszkań.

Program Pierwsze Klucze: by dostać dofinansowanie nie trzeba bezwzględnie kupować używanego mieszkania. Jak załatwić pieniądze na własne lokum

Utrzymujące się wysokie stopy procentowe sprawiają, że zdolność kredytowa Polaków pozostaje na niskim poziomie, a ci, którzy decydują się na budowę, szukają oszczędności. Może to zmienić program Pierwsze Klucze. Pieniądze z niego można wydatkować na budowę własnego domu, a nie tylko na kupno mieszkania na rynku wtórnym.

Wiosna to najlepsza pora na wymianę okien. Jak zrobić to, by nie przepłacić a odzyskać wydatek przez oszczędności na ogrzewaniu

Wiosna to idealny moment na prace związane z rewitalizacją budynków, w tym wymianę okien. Jak wynika z badań, czynnikiem, który w największej mierze decyduje o wyborze konkretnych materiałów, produktów czy rozwiązań, jest jakość.

Spada liczba planujących zakup mieszkania w Polsce, rośnie popyt na nieruchomości w Hiszpanii. Przyczyna: sytuacja w Ukrainie napędza boom na hiszpańskim rynku nieruchomości

Zdaniem ekspertów, coraz więcej Polaków będzie szukać nieruchomości w Hiszpanii. Wpływa na to rosnąca niepewność geopolityczna w Europie. Zamiast kupować mieszkanie w Polsce, inwestorzy planują zakup nieruchomości w Hiszpanii.

REKLAMA

Co deweloperzy sądzą o programie dopłat do kredytów mieszkaniowych

Czy program dopłat do kredytów mieszkaniowych jest potrzebny? Jak oceniają to deweloperzy? Jakie mają pomysły na inne rozwiązania wsparcia rynku mieszkaniowego w Polsce? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Budowa domu 2025: KOSZT. Duża część kosztów to robocizna

Ile kosztuje budowa domu w 2025 roku? Co podrożało, a czego ceny spadły w tym roku? Ile zapłacisz za postawienie murów? Jaki jest koszt dachu i stolarki? Wszystkie wyliczenia znajdziesz w artykule. Duża część kosztów to robocizna.

REKLAMA