REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jakie są prognozy dla rynku kredytów hipotecznych?

Redakcja Dom
Kredyt hipoteczny. Fot. Fotolia
Kredyt hipoteczny. Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Prognozy dotyczące sytuacji na rynku kredytów hipotecznych nie są optymistyczne. W stosunku do poprzedniego roku nastąpiło wyraźne pogorszenie na rynku kredytów hipotecznych. Co na to wpłynęło? Czy możemy spodziewać się poprawy?

Kredyt hipoteczny dużo łatwiej można było otrzymać w 2011 roku. Dwa pierwsze kwartały ubiegłego roku były dla banków udane – przyczyną tego było ożywienie, które rozpoczęło się jeszcze w 2010 roku. Pierwsze, ale jeszcze nieznaczne, pogorszenie sytuacji obserwujemy w trzecim kwartale. Na większą skalę obniżenie sprzedaży nastąpiło w czwartym kwartale – i był to spadek aż o 18,14 proc., tak źle nie było od trzeciego kwartału 2009 roku, czyli od ponad dwóch lat. Wtedy, w konsekwencji globalnego kryzysu, kwartalne spadki przekraczały 30 proc.

REKLAMA

Zobacz także: Jak wygląda sytuacja na rynku kredytów hipotecznych?

REKLAMA

Po wejściu w życie nowelizacji rekomendacji banki powoli zaczęły wycofywać się z udzielania kredytów hipotecznych w obcej walucie. Niestety prognoza na najbliższe kwartały również nie jest pomyślna, przewidywane są kolejne spadki sprzedaży kredytów hipotecznych.

Duży wpływ na pogorszenie sytuacji na rynku kredytów hipotecznych miały też zmiany wprowadzone w rządowym programie „Rodzina na Swoim” wprowadzone pod koniec sierpnia. Dodatkowo kolejne niższe limity cenowe sprawiają, że kredytów hipotecznych udzielanych w ramach tego programu jest coraz mniej.

Prognozuje się, że znaczne zmniejszenie sprzedaży kredytów walutowych i preferencyjnych kredytów, a dodatkowo ograniczenia wprowadzone przez Rekomendację SII wpłyną na dalsze pogarszanie się sytuacji na rynku kredytów hipotecznych. Nie bez znaczenia jest także sytuacja w strefie euro, gdzie wiele banków (także spółek matek instytucji działających w Polsce) ma spore problemy z finansowaniem. W związku z tym wiele banków na naszym rynku mocno ogranicza akcję kredytową. Niestety na razie nic nie wskazuje na to, żeby sytuacja na rynku kredytów hipotecznych mogła ulec poprawie. W najbliższych miesiącach należy spodziewać się utrzymania tendencji spadkowych w kredytach walutowych i w kredytach preferencyjnych w ramach rządowego programu „Rodzina na Swoim”. A to może oznaczać, że w 2012 roku banki udzielą mniej niż 200 tysięcy kredytów hipotecznych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Marcin Krasoń, Open Finance

Zobacz także: Stopy procentowe bez zmian

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy warto teraz inwestować w nieruchomości? [WYWIAD]

Czy to dobry czas na inwestycję w nieruchomości? Jakie są największe wady i zalety tego rodzaju inwestycji? Jakich błędów się ustrzegać? Odpowiada dr Paweł Kobierski, prezes zarządu Sun & Snow Real Estate. 

Decyzja Europejskiego Banku Centralnego o obniżce stóp wpłynie prawdopodobnie na wzrost cen nieruchomości

Szef działu rynków kapitałowych i nieruchomości biurowych w JLL Marcin Sulewski ocenia, że decyzja Europejskiego Banku Centralnego o obniżeniu stóp procentowych wpłynie pozytywnie na rynek inwestycyjny. Spowoduje obniżenie kosztów finansowania, a płynność na rynku finansowym powinna wzrosnąć, co implikuje ożywienie na rynku inwestycyjnym, wzrost zainteresowania inwestorów i prawdopodobnie też wzrost cen nieruchomości.

Najtańsze nowe mieszkania [czerwiec 2024 r.]. Ile kosztują u deweloperów?

Za jaką cenę kupimy najtańsze, nowe mieszkania? Jaki mają metraż? W których osiedlach je kupimy? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Termomodernizacja. Polacy są sceptyczni co do unijnej dyrektywy dotyczącej modernizacji budynków

Przyjęta na początku 2024 r. dyrektywa EPBD ma sprawić, że w ciągu kolejnych 26 lat budynki w Unii Europejskiej nie będą emitować gazów cieplarnianych. Mamy istotną grupę, około 1/3 Polaków, którzy dosyć sceptycznie oceniają nowe wymogi.

REKLAMA

Szkody wywołane burzą a ubezpieczenie. Zabezpiecz mienie, fotografuj zniszczenia. Jeśli to konieczne szybko napraw - ubezpieczyciel zwróci koszty niezbędnych prac

Polska Izba Ubezpieczeń udzieliła rad jak podchodzić do problemów z mieniem w czasie burz i nawałnic. Radzi, jak zgłosić szkodę spowodowaną przez różne zjawiska pogodowe, oraz jak zabrać się za usuwanie skutków nawałnic.

MKiŚ: Strefy czystego transportu w miastach będą obowiązkowe

Miasta będą miały obowiązek tworzenia stref czystego transportu. Jednak samorządy będą też mogły podjąć uchwałę o likwidacji takiej strefy.

Przygotowania do wojny? Powstaną podziemne obiekty medyczne

Szpitale zostaną wyposażone w podziemną infrastrukturę. Podczas wojny ma ona zapewniać możliwość wykonywania operacji chirurgicznych, prowadzenia intensywnej terapii. Na oddziale łóżkowym pacjenci i personel mieliby zapewnione bezpieczeństwo w sytuacji skażenia.

Falstart kredytu na Start. Czy doczekamy się pomocy dla kredytobiorców? Czy rynek mieszkaniowy poradzi sobie bez kredytu na Start?

Zapowiedź kolejnego rządowego programu wsparcia dla młodych przy zakupie pierwszego mieszkania (tzw. kredyt #naStart) zelektryzowała rynek. Choć nie ma pewności czy program wejdzie w życie i w jakim kształcie, wielu klientów warunkuje zakup nieruchomości od jego uruchomienia. Równocześnie wzrastają obawy odnośnie kolejnych podwyżek cen nieruchomości. Sprawdźmy, jakie są możliwe scenariusze rozwoju sytuacji na rynku kredytów i nieruchomości.

REKLAMA

Nowe obowiązki właścicieli miejsc garażowych 2024 i 2025 r. Znamy szczegóły projektu ustawy o podatkach lokalnych

Na stronie Rządowego Centrum Legislacji opublikowano projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku rolnym, ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, ustawy o podatku leśnym oraz ustawy o opłacie skarbowej. 

Mieszkalnictwo wspomagane wymaga regulacji prawnych obecnie jest finansowane w ramach programów, a każdy program można zamknąć

Rada do spraw Społecznych przy Prezydencie RP dyskutowała 17 czerwca 2024 r. z konwentem dyrektorów Regionalnych Ośrodków Polityki Społecznej o Centrach Usług Społecznych i mieszkalnictwie wspomaganym dla osób z niepełnosprawnościami.

REKLAMA