REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Trudniejszy dostęp do kredytów w 2012 r.

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
RED Real Estate Development
Trudniejszy dostęp do kredytów w 2012 r. będzie wynikiem zmian na rynku nieruchomości.
Trudniejszy dostęp do kredytów w 2012 r. będzie wynikiem zmian na rynku nieruchomości.

REKLAMA

REKLAMA

Trudniejszy dostęp do kredytów w 2012 r. będzie wynikiem zmian na rynku nieruchomości, do których zalicza się ustawę deweloperską, Rekomendację S i wygasanie „Rodziny na Swoim”.

Nowe przepisy wprowadzane obecnie w bankach znacząco ograniczą dostęp do kredytów hipotecznych w 2012 roku. Na skutek nowelizacji programu „Rodzina na Swoim” kupujący mają również znacznie utrudniony dostęp do rządowych dopłat do kredytów. Na wyhamowanie produkcji mieszkań w najbliższym czasie będzie miała także wpływ tzw. ustawa deweloperska.    

REKLAMA

Zobacz także: W 2012 r. wygrają kredyty w złotych

Niższa zdolność przez Rekomendację

REKLAMA

Regulacje dotyczące przyznawania kredytów hipotecznych, wchodzące w życie od początku 2012 roku, spowodują znaczące obniżenie zdolności kredytowej klientów banków chcących zadłużyć się na zakup mieszkania. Z wyliczeń analityków Expander wynika, że najtrudniej będzie dostać kredyt w walucie obcej. Kwota kredytu walutowego, którą będziemy chcieli zaciągnąć, zarabiając na poziomie średniej krajowej, może obniżyć się nawet o 40 proc. Nieco mniejszy kłopot będą miały te osoby, które zdecydują się na pożyczkę hipoteczną w złotych. Ograniczenie dostępu do finansowania zakupu nieruchomości spowodowane będzie koniecznością dostosowania się przez banki do wymogów narzuconych przez Komisję Nadzoru Finansowego.   

Wszystkiemu winna jest Rekomendacja S. Najpóźniej do stycznia 2012 roku banki muszą zmienić zasady wyliczania zdolności kredytowej. Miesięczna rata pożyczki nie będzie mogła przekroczyć 42 proc. dochodów netto kredytobiorcy, który chce zaciągnąć kredyt w walucie obcej. Poza tym obliczenia nie będą dokonywane dla rzeczywistego okresu kredytowania wpisanego do umowy. Banki będą liczyć kredyt dla maksymalnego okresu 25 lat. Ponieważ rata pożyczki udzielanej na krótszy okres jest wyższa, istotnie spadnie dostępna kwota kredytu. Dotyczyć to będzie wszystkich pożyczek hipotecznych, zarówno w PLN, jak i walutowych. Obejmie ok. 70 proc. kredytobiorców, bo taka liczba osób zaciąga teraz zobowiązania na dłużej niż 25 lat (dane Związku Banków Polskich).   

Zobacz także: Rekomendacja S ograniczy dostęp do kredytów w 2012 r.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ograniczanie „Rodziny na Swoim”

Drugą istotną zmianą, która wywarła w tym roku wpływ na rynek nieruchomości, jest decyzja o wygaszaniu programu „Rodzina na Swoim”. Pożyczki, do których do około połowy odsetek przez osiem pierwszych lat spłaty dopłaca państwo, cieszyły się dotąd rosnącym powodzeniem. W 2010 roku z popularnego programu „Rodzina na Swoim” skorzystało ponad 43 tys. kupujących mieszkania, a do września kolejnego roku aż 41,8 tys. (dane Banku Gospodarstwa Krajowego).

Zobacz także: Kredyty w euro znikają z oferty banków

Niestety nowelizacja programu wprowadzona przez rząd pod koniec sierpnia 2011 roku spowodowała drastyczne ograniczenie dostępności mieszkań, które kwalifikowałyby się do zaciągnięcia takiego kredytu.

REKLAMA

– Przed wprowadzeniem nowych przepisów RnS na wszystkie mieszkania, jakie oferujemy w naszej inwestycji w Poznaniu i w Warszawie, kupujący mogli zaciągnąć pożyczkę z dopłatą. – wyjaśnia Teresa Witkowska, dyrektor sprzedaży w RED Real Estate Development – Obecnie tak na osiedlu RED Park, które budujemy w Poznaniu na Dębcu, jak i w warszawskim osiedlu Alpha tylko niewielka część mieszkań kwalifikuje się do programu. W Poznaniu sprzedajemy mieszkania od 5300 zł/mkw., a limit dla nowych mieszkań wynosi 5322,50 zł, więc w przypadku nielicznych lokali o metrażu 3952 mkw. można skorzystać z dopłat. W Warszawie musimy wprowadzać specjalne promocje, by umożliwić naszym klientom zaciągniecie tego preferencyjnego kredytu. – tłumaczy.    

Analitycy Home Broker szacują, że w największych miastach tylko na 10 procent mieszkań znajdujących się w rynkowej ofercie można zaciągnąć taką pożyczkę. Stało się tak za sprawą obniżenia dopuszczalnego poziomu cen metra kwadratowego, zarówno na nowe, jak i używane mieszkania, które obejmowałby program. Poza tym wprowadzone zostało górne kryterium wieku kredytobiorcy i teraz z dopłat mogą skorzystać tylko osoby do 35. roku życia.

Pod koniec kwietnia 2012 roku wejdzie również w życie tzw. ustawa deweloperska chroniąca nabywców przed utratą pieniędzy wpłaconych na zakup mieszkania. Deweloperzy będą mieli obowiązek zakładać w bankach rachunki powiernicze dla nowych inwestycji, na których będą gromadzone wpłaty klientów. Poza tym będą musieli sporządzać prospekty informacyjne, w których zawarte będą szczegółowe dane na temat firmy i inwestycji. Wszystko to wygeneruje dodatkowe koszty związane z prowadzeniem inwestycji i obniży rentowność projektów, a tym samym wpłynie na zahamowanie rozwoju rynku nieruchomości.

Zobacz także: Stopy procentowe NBP znów na tym samym poziomie

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
To już pewne: ceny mieszkań mają być jawne. Jak nowe przepisy wpłyną na rynek nieruchomości

Rynek nieruchomości nie ma nic przeciwko jawności cen mieszkań, ale ustawa musi być dobrze przygotowana, apelują deweloperzy do legislatorów. Czy ta rewolucja cenowa zmieni coś zasadniczo na rynku nieruchomości?

Jak program Pierwsze klucze wpłynie na rynek mieszkaniowy?

Jak program Pierwsze klucze wpłynie na rynek mieszkaniowy? Jaką skalę mogą mieć realizowane inwestycje? Sondę opracował serwis nieruchomości dompress.pl.

Bloki z wielkiej płyty: tak powstawały nowe mieszkania w drugiej połowie dwudziestego wieku w Polsce

Budownictwo wielkopłytowe jest powszechnie kojarzone z gierkowską dekadą. Trzeba jednak pamiętać, że bloki z wielkiej płyty powstawały już wcześniej. Nie Gierek, lecz Gomułka był ojcem wielkiej płyty?

Teraz sprzedają się tylko tanie mieszkania: prawda czy stereotyp

Czy rzeczywiście tańsze mieszkania wyprzedają się “na pniu”? Analiza rynku nieruchomości pokazuje, że tak, choć nie zawsze – we Wrocławiu np. najszybciej znikają lokale ze średniej półki cenowej. Na pewno jednak niższa cena jest okolicznością ułatwiającą sprzedaż.

REKLAMA

Polacy kupują mieszkania w Hiszpanii: dla siebie i w celach inwestycyjnych

Polacy nie rezygnują z hiszpańskiego słońca ani z potencjalnych zysków. Mimo zmiennych warunków gospodarczych, inwestycje w apartamenty na Półwyspie Iberyjskim nadal cieszą się dużą popularnością. Mieszkanie w Hiszpanii to dobre rozwiązanie na drugi dom lub opłacalną inwestycję.

Tańsze mieszkania znikają z rynku szybciej niż droższe. Ale nie zawsze

Czy tańsze mieszkania to te, które schodzą najszybciej? Teoretycznie tak, ale analiza rynku pokazuje, że np. we Wrocławiu w pierwszej kolejności sprzedają się mieszkania ze średniej półki cenowej. Co wpływa na temp sprzedaży i od czego zależą odstępstwa od reguły?

Nowość na rynku nowych mieszkań. Teraz deweloper sam dołoży się do odsetek od kredytu hipotecznego, ile?

Deweloper obniży oprocentowanie kredytu hipotecznego o 2%. Trust Investment ruszył z własnym programem mieszkaniowym. Nowa propozycja na rynku nowych mieszkań. Czy inne firmy deweloperskie pójdą tym śladem?

Rynek używanych mieszkań: ceny ofertowe w końcu niższe niż przed rokiem

W Warszawie średnia cena metra kwadratowego mieszkań na rynku wtórnym jest już o 4% niższa niż przed rokiem, a w Krakowie – o 3%. Nie tylko w stolicy i Krakowie, ale też we Wrocławiu, Trójmieście i Poznaniu kwiecień był kolejnym miesiącem, który upłynął pod znakiem stabilizacji lub spadku średniej ceny metra kwadratowego.

REKLAMA

Teraz drugi dom nie na Mazurach, ale w Hiszpanii. Polacy aktywni na iberyjskich rynkach nieruchomości

Półwysep Iberyjski to drugi, a coraz częściej pierwszy dom dla naszych rodaków. Hiszpański rekord: Polacy kupili niemal 12,5 tys. nieruchomości. Prze dekady marzeniem była dacza a jeszcze lepiej - całoroczny dom na Mazurach. Teraz trend wyznacza kierunek na południe Europy.

Co trzeba zrobić, aby usprawnić budowę mieszkań? [SONDA]

Które obszary prawa warto uprościć, by przyspieszyć budowę mieszkań? Jakie zmiany przepisów mogłyby pobudzić inwestycje w sektorze mieszkaniowym? Odpowiadają deweloperzy. Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

REKLAMA