Banki udzieliły mniej kredytów hipotecznych
REKLAMA
REKLAMA
Mniejsza liczba i niższa wartość udzielonych kredytów w minionym kwartale niewątpliwie jest rezultatem międzynarodowych zawirowań gospodarczych. Część osób, które zastanawiały się nad przeprowadzką do innego domu czy mieszkania, zdecydowała się przełożyć ostateczną decyzję na spokojniejszy okres. Głównym powodem jest zmniejszająca się zdolność kredytową Polaków, która zamyka niektórym drogę do zakupu nieruchomości na kredyt.
REKLAMA
Zobacz także: Innowacyjne rozwiązania w ofertach banków
W nadchodzącym 2012 roku należy się spodziewać kontynuacji obniżania wartości i liczby kredytów hipotecznych. Będzie to wynikało w głównej mierze z niepewnej sytuacji gospodarczej. Poza tym duże znaczenie mają ograniczenia, które zostaną wprowadzone przez Komisję Nadzoru Finansowego (ustalenie czasu obliczania zdolności kredytowej na maksymalnie 25 lat bez względu na okres kredytowania oraz określenia limitu wysokości raty do 42% dochodu netto gospodarstwa domowego dla zobowiązań w walutach obcych). Jednak z drugiej strony takie zmiany mogązachęcić większą liczbę Polaków do zaciągnięcia kredytu jeszcze pod koniec bieżącego roku.
Zobacz także: Banki unikają świątecznych promocji na kredyty
Na przestrzeni III kwartału 2011 r. nie zmienił się udział zobowiązań denominowanych w złotówce w całej puli nowo udzielonych kredytów hipotecznych. Utrzymujący się stosunkowo wysoki odsetek kredytów złotówkowych można tłumaczyć bardziej przemyślanym podejściem większości Polaków, którzy w obecnych warunkach wolą raczej nie podejmować ryzyka walutowego. W taki scenariusz wpisują się również zmiany w przypadku kredytów w walutach obcych. Od lipca do września zmniejszył się odsetek zobowiązań w euro na korzyść franka szwajcarskiego. Warto zaznaczyć, że udział waluty europejskiej był najniższy na przestrzeni ostatnich siedmiu kwartałów.
Zobacz także: Niższe raty kredytów dopiero na wiosnę?
Zobacz także: Nowa ustawa o kredycie konsumenckim
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.