REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Kredyt we frankach – co trzeba o nim wiedzieć?

Martyna Żebrowska
Frank znalazł się na rekordowo wysokim poziomie w stosunku do euro.
Frank znalazł się na rekordowo wysokim poziomie w stosunku do euro.

REKLAMA

REKLAMA

Ponad 700 tysięcy Polaków ma kredyt walutowy we frankach. Wzrost ceny szwajcarskiej waluty martwi kredytobiorców, którzy zmuszeni są płacić coraz wyższe raty. Jak radzić sobie z rosnącymi kosztami kredytu we frankach? Czy warto przewalutować kredyt na złotówki? A może poczekać, aż rząd wprowadzi zmiany w Prawie bankowym? Czy przy obecnym, wysokim kursie franka opłaca brać się kredyt w tej walucie?

Frank szwajcarski uważany jest przez inwestorów za bezpieczną lokatę kapitału, szczególnie w okresie kryzysu, dlatego jego cena na rynkach walutowych systematycznie rośnie. Wraz ze wzrostem jego ceny, rosną raty kredytów. Każdy posiadający kredyt we franku z niepokojem patrzy na jego notowania. Niestety w przypadku franka nie sprawdza się jedna z głównych zasad ekonomii: co szybko wzrasta, musi w końcu spaść. Specjaliści nie przewidują obniżenia się kursu franka w najbliższym czasie. Co pozostaje płacącym kredyt w tej walucie? Ekonomiści zalecają spokój i niepodejmowanie pochopnych decyzji.

REKLAMA

Przeczytaj:

Czy raty kredytów we frankach jeszcze zdrożeją?

Stało się - rata kredytu we franku jest wyższa od raty kredytu złotowego

Kredyty: frank na rekordowo wysokim poziomie

Sytuacja niektórych kredytobiorców jest na tyle zła, że pozostały do spłaty dług przewyższa wartość nieruchomości. Dotyczy to około 110 tys. umów kredytowych – szacują eksperci. Do III kwartału 2008r. aż 78% nowych kredytów było zaciąganych w szwajcarskiej walucie. Niski koszt takiego kredytu zachęcał potencjalnych kredytobiorców. Jednak osoby, które zaciągnęły swój kredyt w momencie, kiedy frank był stosunkowo tani i jego cena wahała się w granicach 2 zł, obecnie przy kursie wynoszącym ok. 3,40 zł zmagają się z niemalże dwukrotnie wyższymi ratami. Co więc zrobić, jeśli nasza rata wzrosła dwukrotnie? Cierpliwie czekać? A może warto zdecydować się na przewalutowanie? Jak pozbyć się kredytu, który stale przynosi nam straty? Odpowiedzi możemy znaleźć w poniższych artykułach:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Czy warto przewalutować kredyt hipoteczny?

Czy przewalutowanie kredytu z franka na złotówkę to dobry pomysł?

Co zrobić, by pozbyć się hipoteki we franku?

REKLAMA

Warto też zastanowić się, dlaczego frank szwajcarski ciągle idzie w górę. Winny jest temu przede wszystkim kryzys, który destabilizuje sytuację na rynkach finansowych. Szczególnie zła sytuacja jest na rynku amerykańskim. Dług federalny w Stanach Zjednoczonych wynosi już 14,3 biliona dolarów. 2 sierpnia w USA skończą się pieniądze na wypłaty bieżących zobowiązań takich jak emerytury i Stany mogą ogłosić bankructwo. Niepewna sytuacja jest również w Europie, gdzie kryzys dotknął m.in. Grecję i Włochy. Dlatego zarówno dolar, jak euro słabną. Inwestorzy szukając bezpiecznej lokaty kapitału, wykupują szwajcarską walutę.

Trzeba też pamiętać, że koszty samego kredytu we frankach są dość wysokie. Ostatnio bardzo popularnym tematem jest spread, czyli różnica między kursem kupna a kursem sprzedaży waluty, na którym zarabiają banki. Co prawda, na sytuację na rynkach finansowych nie mamy wpływu, ale np. ze spreadem możemy sobie poradzić.

Szczególnie w okresie przedwyborczym partie polityczne prześcigają się w pomysłach, jak pomóc kredytobiorcom, którzy zaciągnęli kredyt we franku. O propozycji zniesienia spreadu słyszał chyba każdy. Jednak walka ze spreadem nie jest jedyną możliwością ulżenia kredytobiorcom. Ile partii, tyle pomysłów. Warto zapoznać się z poniższymi artykułami, aby przekonać się, jakie propozycje szykują dla nas parlamentarzyści.

Przeczytaj:

Jak walczyć ze spreadem? Nowe pomysły posłów na ratunek polskim kredytobiorcom

Spreadowo-frankowa przedwyborcza ofensywa

Spread – dodatkowy koszt dla kredytobiorcy

Kredyt w obcej walucie – propozycje partii politycznych

Wzrastające ceny franka szwajcarskiego nie odstraszają przyszłych kredytobiorców. Ekonomiści podkreślają, że jest to najlepszy czas na zaciągnięcie kredytu we franku. Obecnie tylko 8 banków oferuje kredyt we frankach. Jednak nie łatwo go uzyskać. Banki często stawiają dodatkowe warunki jak np. wykup drogiego ubezpieczenia lub związanie się z bankiem dodatkowymi produktami np. kartą kredytową. O kredyt we frankach jest coraz trudniej. Poza tym banki podnoszą swoje marże. Dlatego koszt nowych kredytów wzrasta.

Przeczytaj:

Więcej chętnych na franka

Kredyty: dlaczego frank jest wciąż popularny?

Dlaczego wciąż chętnie zaciągamy kredyt we franku?

Kredyt we franku szwajcarskim - czy będzie łatwiej dostępny?

Kredyt we frankach jest nadal tańszy od tego w złotówkach. Co prawda, kredyt złotówkach jest „bezpieczniejszy”, ponieważ nie wiąże się z takim ryzykiem jak kredyt w obcej walucie, jednak ciągłe podnoszenie stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej systematycznie podwyższa koszty kredytu w rodzimej walucie.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowe mieszkanie lub dom. Czy dla kupujących najważniejsza w ofercie jest cena, odpowiedzi są wielkim zaskoczeniem

Wcale nie cena odgrywa kluczową rolę dla kupujących mieszkanie lub dom od dewelopera. Wyniki badania opinii są zaskakujące. Na dodatek inną najważniejszą przy decyzji zakupowej cechą jest ta przy zakupie mieszkania o tej przy nabywaniu na własność domu.

Czy deweloperzy zmieniają swoje plany inwestycyjne ze względu na mniejsze zainteresowanie klientów?

Czy deweloperzy zmieniają swoje plany inwestycyjne ze względu na mniejsze zainteresowanie klientów? Jakie mają plany na kolejny rok? Gdzie będzie można kupić mieszkania?

Większy ruch na rynku nieruchomości. Polacy nie chcą już czekać na rządowe dopłaty?

Jak wyglądał trzeci kwartał na rynku mieszkaniowym? Czy Polacy wstrzymywali decyzję o zakupie mieszkania ze wglądu na oczekiwanie na program rządowy, stopy procentowe albo wakacje? 

Ile trzeba zapłacić za kawalerkę od dewelopera?

Ile trzeba zapłacić za kawalerkę od dewelopera? W jakich metrażach sprzedawane są kawalerki? Gdzie można upić najtaniej? 

REKLAMA

Podwyższają ceny nieruchomości: „Proszę dopisać w ogłoszeniu, że mój dom jest położony w miejscu, gdzie nie było powodzi”.

Jak powódź wpłynie na rynki nieruchomości? Z pewnością sprzedaż zalanych domów i mieszkań przez najbliższe lata będzie trudna. Jakie są prognozy dla lokalnych rynków nieruchomości na terenach poszkodowanych przez powódź? 

Kiedy zaczyna się sezon grzewczy? Jak zaoszczędzić na ogrzewaniu?

Niektórzy ucieszyli się już z ciepłych kaloryferów, inni na sezon grzewczy muszą jeszcze chwilę zaczekać. Jak się dobrze przygotować? Jak zadbać o temperaturę w domu? 

Jesienne i zimowe obowiązki zarządców nieruchomości

Tam gdzie jedni udają się na odpoczynek po intensywnym sezonie, inni zaczynają wytężoną pracę. W tej drugiej grupie są firmy zajmujące się zarządzaniem nieruchomościami. Zakres wykonywanych prac wykonywanych przez zarządcę zależy w dużej mierze od warunków pogodowych. Warto również z wyprzedzeniem przygotować narzędzia i rozplanować prace tak, żeby niespodziewana zmiana pogody nikogo nie zaskoczyła. 

Problem deficytu mieszkań w naszym kraju rozwiążą pustostany?

Czy zasiedlanie pustostanów może być rozwiązaniem na deficyt mieszkań w Polsce? Skąd tak duża liczba mieszkań niezamieszkanych?

REKLAMA

Własne mieszkanie. Czekać na rządowe dopłaty czy kupić już teraz?

Czy przyszli nabywcy mieszkań wstrzymują się w decyzją o zakupie, czekając na rządowe dopłaty w programie Na start? Czy rośnie liczba osób kupujących za gotówkę. Czy deweloperzy zaobserwowali wzrost liczby rezerwacji?

Warto zainwestować w termomodernizację domu nie tylko ze względu na niższe rachunki

Ocieplone domy i mieszkania w budynku po termomodernizacji szybciej znajdują nabywców i najczęściej osiągają też wyższą cenę – przyznają zapytani w sondzie przeprowadzonej przez portal GetHome.pl pośrednicy w obrocie nieruchomościami.

REKLAMA