REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Kredyt we frankach – co trzeba o nim wiedzieć?

Martyna Żebrowska
Frank znalazł się na rekordowo wysokim poziomie w stosunku do euro.
Frank znalazł się na rekordowo wysokim poziomie w stosunku do euro.

REKLAMA

REKLAMA

Ponad 700 tysięcy Polaków ma kredyt walutowy we frankach. Wzrost ceny szwajcarskiej waluty martwi kredytobiorców, którzy zmuszeni są płacić coraz wyższe raty. Jak radzić sobie z rosnącymi kosztami kredytu we frankach? Czy warto przewalutować kredyt na złotówki? A może poczekać, aż rząd wprowadzi zmiany w Prawie bankowym? Czy przy obecnym, wysokim kursie franka opłaca brać się kredyt w tej walucie?

Frank szwajcarski uważany jest przez inwestorów za bezpieczną lokatę kapitału, szczególnie w okresie kryzysu, dlatego jego cena na rynkach walutowych systematycznie rośnie. Wraz ze wzrostem jego ceny, rosną raty kredytów. Każdy posiadający kredyt we franku z niepokojem patrzy na jego notowania. Niestety w przypadku franka nie sprawdza się jedna z głównych zasad ekonomii: co szybko wzrasta, musi w końcu spaść. Specjaliści nie przewidują obniżenia się kursu franka w najbliższym czasie. Co pozostaje płacącym kredyt w tej walucie? Ekonomiści zalecają spokój i niepodejmowanie pochopnych decyzji.

REKLAMA

Przeczytaj:

Czy raty kredytów we frankach jeszcze zdrożeją?

Stało się - rata kredytu we franku jest wyższa od raty kredytu złotowego

Kredyty: frank na rekordowo wysokim poziomie

Sytuacja niektórych kredytobiorców jest na tyle zła, że pozostały do spłaty dług przewyższa wartość nieruchomości. Dotyczy to około 110 tys. umów kredytowych – szacują eksperci. Do III kwartału 2008r. aż 78% nowych kredytów było zaciąganych w szwajcarskiej walucie. Niski koszt takiego kredytu zachęcał potencjalnych kredytobiorców. Jednak osoby, które zaciągnęły swój kredyt w momencie, kiedy frank był stosunkowo tani i jego cena wahała się w granicach 2 zł, obecnie przy kursie wynoszącym ok. 3,40 zł zmagają się z niemalże dwukrotnie wyższymi ratami. Co więc zrobić, jeśli nasza rata wzrosła dwukrotnie? Cierpliwie czekać? A może warto zdecydować się na przewalutowanie? Jak pozbyć się kredytu, który stale przynosi nam straty? Odpowiedzi możemy znaleźć w poniższych artykułach:

Czy warto przewalutować kredyt hipoteczny?

Czy przewalutowanie kredytu z franka na złotówkę to dobry pomysł?

Co zrobić, by pozbyć się hipoteki we franku?

REKLAMA

Warto też zastanowić się, dlaczego frank szwajcarski ciągle idzie w górę. Winny jest temu przede wszystkim kryzys, który destabilizuje sytuację na rynkach finansowych. Szczególnie zła sytuacja jest na rynku amerykańskim. Dług federalny w Stanach Zjednoczonych wynosi już 14,3 biliona dolarów. 2 sierpnia w USA skończą się pieniądze na wypłaty bieżących zobowiązań takich jak emerytury i Stany mogą ogłosić bankructwo. Niepewna sytuacja jest również w Europie, gdzie kryzys dotknął m.in. Grecję i Włochy. Dlatego zarówno dolar, jak euro słabną. Inwestorzy szukając bezpiecznej lokaty kapitału, wykupują szwajcarską walutę.

Trzeba też pamiętać, że koszty samego kredytu we frankach są dość wysokie. Ostatnio bardzo popularnym tematem jest spread, czyli różnica między kursem kupna a kursem sprzedaży waluty, na którym zarabiają banki. Co prawda, na sytuację na rynkach finansowych nie mamy wpływu, ale np. ze spreadem możemy sobie poradzić.

Szczególnie w okresie przedwyborczym partie polityczne prześcigają się w pomysłach, jak pomóc kredytobiorcom, którzy zaciągnęli kredyt we franku. O propozycji zniesienia spreadu słyszał chyba każdy. Jednak walka ze spreadem nie jest jedyną możliwością ulżenia kredytobiorcom. Ile partii, tyle pomysłów. Warto zapoznać się z poniższymi artykułami, aby przekonać się, jakie propozycje szykują dla nas parlamentarzyści.

Przeczytaj:

Jak walczyć ze spreadem? Nowe pomysły posłów na ratunek polskim kredytobiorcom

Spreadowo-frankowa przedwyborcza ofensywa

Spread – dodatkowy koszt dla kredytobiorcy

Kredyt w obcej walucie – propozycje partii politycznych

Wzrastające ceny franka szwajcarskiego nie odstraszają przyszłych kredytobiorców. Ekonomiści podkreślają, że jest to najlepszy czas na zaciągnięcie kredytu we franku. Obecnie tylko 8 banków oferuje kredyt we frankach. Jednak nie łatwo go uzyskać. Banki często stawiają dodatkowe warunki jak np. wykup drogiego ubezpieczenia lub związanie się z bankiem dodatkowymi produktami np. kartą kredytową. O kredyt we frankach jest coraz trudniej. Poza tym banki podnoszą swoje marże. Dlatego koszt nowych kredytów wzrasta.

Przeczytaj:

Więcej chętnych na franka

Kredyty: dlaczego frank jest wciąż popularny?

Dlaczego wciąż chętnie zaciągamy kredyt we franku?

Kredyt we franku szwajcarskim - czy będzie łatwiej dostępny?

Kredyt we frankach jest nadal tańszy od tego w złotówkach. Co prawda, kredyt złotówkach jest „bezpieczniejszy”, ponieważ nie wiąże się z takim ryzykiem jak kredyt w obcej walucie, jednak ciągłe podnoszenie stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej systematycznie podwyższa koszty kredytu w rodzimej walucie.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Nieruchomości
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Czy prawo zmusi rynek do większego nacisku na budynki pasywne?

    Potrzeba termomodernizacji budynków jest faktem, a energooszczędność jest jednym z najważniejszych wyzwań na rynku nieruchomości. Regulacje unijne mają w tym swój duży udział. Jaki jest planowany koszt termomodernizacji w Europie, i kto za to zapłaci? 

    Dłużej niż w Belgii, ale krócej niż na Słowacji. Ile pracujemy na zakup mieszkania?

    Ośmiokrotność rocznych zarobków brutto - tyle musi poświęcić przeciętny Kowalski, by kupić własne lokum. Według raportu Deloitte wynik ten plasuje nas pośrodku europejskiej stawki. Ile na mieszkanie pracuje się w innych krajach? Jakie są tam ceny nieruchomości?

    Kończą się negocjacje w sprawie dyrektywy UE dot. charakterystyki energetycznej budynków. Polskie szkoły pionierami w dziedzinie efektywności energetycznej ale nadal wiele jest do zrobienia

    Polscy przedstawiciele zbliżają się do finałowego etapu negocjacji odnośnie Dyrektywy UE dotyczącej charakterystyki energetycznej budynków. Ta dyrektywa ma na celu zainicjowanie rozległych prac renowacyjnych zarówno w przypadku budynków publicznych, jak i prywatnych. W Polsce można wskazać kilka przykładów pionierskich projektów, które mogą stanowić inspirację dla fali renowacji. Szkoły w Budzowie i Rogowie przodują w tworzeniu energooszczędnych rozwiązań, które mogą stać się inspiracją dla fali renowacji w Polsce. Jednocześnie wiele innych polskich szkół jest w złym stanie. Polska traci około 75 000 dni szkolnych rocznie z powodu pleśni i wilgoci w budynkach. Organizacje społeczeństwa obywatelskiego wzywają rząd do postawienia sobie jasnych i ambitnych celów w zakresie renowacji szkół i domów w trosce o zdrowie i dobrobyt polskich dzieci.

    Polacy uważają, że deweloperzy powinni więcej budować z ekomateriałów. Co wtedy z cenami nieruchomości?

    Ponad połowa Polaków jest zdania, że powinny obowiązywać przepisy obligujące deweloperów do budowania nowych mieszkań i domów w dużej części z materiałów ekologicznych, w tym pochodzących z recyklingu. Co na to eksperci? Opinie są podzielone. 

    REKLAMA

    Bezpieczny Kredyt 2% tylko do końca roku, potem zabraknie pieniędzy. Coraz większa nerwowość wśród chętnych i tłok w bankach. Trzeba się spieszyć?

    Dostępność kredytu z gwarantowanymi odsetkami, czym w istocie jest bezpieczny Kredyt 2 procent, poluzowane zasady ustalania zdolności kredytowej, początek obniżania stóp procentowych i osłabiania inflacji – to wszystko sprawiło, że banki zostały zasypane wnioskami o kredyty hipoteczne na kupno pierwszego mieszkania dla rodziny. Rosnące szybko ceny mieszkań i niepewność polityczna związana z formowaniem nowego rządu dodatkowo podnoszą temperaturę i zdenerwowanie chętnych na kredyty hipoteczne na specjalnych warunkach.

    Rekordowy październik w bankach. Najwyższa wartość w historii udzielonych kredytów mieszkaniowych

    Banki w październiku miały co robić. Najwyższa kwota w całej dotychczasowej historii rynku kredytów mieszkaniowych padła w właśnie w tym miesiącu. Wzrost odnotowano również w kredytach ratalnych i limitach na kartach kredytowych.

    Budownictwo mieszkaniowe 2024 – rekomendacje deweloperów i pracodawców dla nowego rządu

    W dniu 27 listopada 2023 r. opublikowano raport zawierający rekomendacje Platformy Mieszkaniowo-Budowlanej Pracodawców RP przygotowane we współpracy z Polskim Związkiem Firm Deweloperskich pod nazwą „Priorytety mieszkaniowe na pierwsze 100 dni rządu”. Tego samego dnia przedstawiono ten dokument na konferencji prasowej i omówiono podczas debaty z udziałem kilku posłów z prawdopodobnej nowej koalicji rządowej.

    Obowiązki zarządców nieruchomości zimą. Nie tylko odśnieżanie

    Jakie czynności należą do obowiązków zarządcy nieruchomości w czasie zimy?

    REKLAMA

    Konserwacja paneli fotowoltaicznych. Jak to robić? Jak unikać awarii i oszczędzać koszty?

    Konserwacja paneli fotowoltaicznych ma ogromne znacznie. Jeśli nie będziemy tego robić prawidłowo, może dojść do niższej produkcji energii, mniejszych oszczędności związanych z rachunkami za prąd, a w niektórych przypadkach – do awarii instalacji fotowoltaicznej. Obiekty komercyjne powinny zwracać szczególną uwagę na kwestie bezpieczeństwa, a te z kolei wiążą się z kontrolowaniem, czy instalacja pracuje w sposób prawidłowy. 

    Jak, zdaniem deweloperów, rząd może wpłynąć na poprawę sytuacji na rynku mieszkaniowym?

    Jakie decyzje nowego rządu byłby najbardziej skuteczne, by możliwe było przyspieszenie tempa budowy mieszkań i zwiększenie bardzo niskiej podaży? Jak dalej będzie rozwijał się rynek mieszkaniowy? Deweloperzy odpowiadają.

    REKLAMA