REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Kredyt po nowelizacji rekomendacji S - będzie trudniej?

REKLAMA

Coraz trudniej o kredyt. Co z tego, że w niektórych bankach marże spadły poniżej 1 procenta, jeśli może się okazać, że w ogóle nie będziemy mogli uzyskać potrzebnego finansowania. Zdolność kredytowa wyliczana według nowych zasad może nam całkowicie uniemożliwić sfinansowanie inwestycji.

Kredyt walutowy po nowelizacji 

REKLAMA

Nowe przepisy dotyczące przyznawania kredytów, które przynosi nowelizacja rekomendacji S wejdą w życie w lipcu 2011 r. i utrudnią Polakom możliwość zaciągania pożyczek hipotecznych w walutach obcych. Banki będą brały pod uwagę maksymalnie 25-letni okres kredytowania. W rezultacie podczas analizy wniosków pożyczkobiorców pod uwagę brana będzie przyszła wyższa kwota raty kredytu.

Zobacz także: Ranking hipotek: kredyty walutowe - czerwiec 2011

REKLAMA

Jak obliczają analitycy z firmy Aspiro, w przypadku kredytu na kwotę 300 tys. zł przy oprocentowaniu 5,5% przyjmując 25-letni, a nie 40-letni okres spłaty w czasie obliczania zdolności kredytowej może zostać wzięta pod uwagę rata spłaty o prawie 300 zł wyższa niż obecnie. Taka zmiana wpłynie na obniżenie wielkości maksymalnej kwoty, którą będziemy mogli pożyczyć. W przypadku trzyosobowej rodziny nie mającej dodatkowych zobowiązań kredytowych, przy pożyczce w złotówkach kwota dostępnego kredytu może zmniejszyć się nawet o 80 tys. zł. 

Raport AMRON za I kw. tego roku wskazuje, że w największej liczbie przypadków (31,2%) pożyczamy na mieszkanie kwotę od 100 tys. do 200 tys. zł. Kredyty do wysokości 100 tys. zł zaciąga 23% osób. Podobna liczba (21%) dostaje od banku na mieszkanie od 200 do 300 tys. zł. Wyższe kwoty (w przedziale od 300 do 400 tys. zł) pożycza już tylko 12,11% kredytobiorców. Od 400 tys. do pół miliona pożyczki zostało przyznane ok. 6% pożyczkobiorców i podobna liczba osób uzyskała od banku kwotę od 500 tys. do 1 mln zł (5,82%). Szczęśliwców, którzy mogli liczyć na kredyt wyższy niż 1 mln zł był tylko 1%. 

Kredyt to nie wszytko

Na ostateczny koszt zakupu wpływ mają zarówno ceny mieszkań, jak i koszt kredytów hipotecznych. A te będą drożeć, choćby ze względu na wzrost stóp WIBOR (obecnie 4,42%) czy EURIBOR. 

Zobacz także: Koszty transakcyjne kupna/sprzedaży mieszkania

Poza obciążeniami związanymi z obsługą kredytu o ogólnej wartości zakupu decyduje też sama cena lokalu. Według podsumowania I kwartału 2011 r. opracowanego przez firmę Emmerson S.A. w większości miast nastąpiły tylko niewielkie zmiany cen na rynku pierwotnym. Spośród siedmiu największych miast (Warszawa, Kraków, Wrocław, Poznań, Gdańsk, Łódź, Katowice) w trzech odnotowano spadki średnich cen mieszkań deweloperskich, a w trzech stawki były wyższe niż w poprzednim kwartale. Największy wzrost, 1,5% nastąpił w Poznaniu, a przeciętny poziom cen najbardziej obniżył się w Gdańsku (o 3,6%).
Najwyższe stawki tradycyjnie zanotowano w Warszawie, tj. średnio 8,9 tys. zł za m2 nowego mieszkania oraz w Krakowie (7,3 tys. zł/m2). We Wrocławiu i Poznaniu mieszkanie od dewelopera w I kw. br. kosztowało średnio 6,9 tys. zł/m2. W Gdańsku 6,5 tys. zł/m2, a w Łodzi 5,6 tys. zł/m2. Najtańsze Katowice zachowały cenę z poprzedniego kwartału (5,4 tys. zł/m2). Analitycy Emmerson zaobserwowali jednocześnie pierwsze sygnały świadczące o wyhamowaniu trendu spadkowego przeciętnych cen mieszkań, który dało się zauważyć w ubiegłym roku.

Źródło: PRESTIGE PR

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Nieruchomości
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Frankowicze znów triumfują. Co oznacza wyrok TSUE?

  Frankowicze znów mają powody do radości. TUSE w czwartek orzekł, że sądy krajowe mają obowiązek zbadać z urzędu, czy postanowienia umowy mają nieuczciwy charakter i, dokonawszy takiego badania, mają obowiązek wyłączyć stosowanie nieuczciwych warunków umownych tak, aby nie wywierały one skutków wobec konsumenta.

  Bezpieczny Kredyt 2% - czy w 2024 roku nadal będzie można skorzystać z dopłat do kredytu?

  Już od początku lipca 2023 r. osoby zainteresowane zakupem nieruchomości mogą być beneficjentami rządowego programu Bezpieczny Kredyt 2%. Kilka dni temu Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zwiększeniu środków na Bezpieczny Kredyt 2% o blisko 4,8 mld zł. To wstępne ustalenia, które muszą jeszcze przejść ścieżkę legislacyjną. Jeśli projekt zostanie zatwierdzony, w 2024 roku z programu będzie mogło skorzystać kolejne 35 tys. osób.

  Jaki metraż mają największe mieszkania deweloperskie i ile kosztują?

  Jak duże mieszkania można znaleźć u deweloperów? W których inwestycjach? Ile kosztują? Sprawdzamy!

  Frankowicze nie odpuszczają. Przyszły rok będzie podobny? [KOMENTARZ]

  Według najnowszych statystyk, od początku br. do końca trzeciego kwartału do sądów okręgowych w całym kraju wpłynęło o jedną trzecią więcej spraw frankowych niż rok wcześniej. Skala tak dużego wzrostu jest zrozumiała. Wielu kredytobiorców zachęciła do złożenia pozwu korzystna dla nich decyzja TSUE. Przekonujące były też zwycięskie batalie sądowe innych frankowiczów. Ponadto rosnąca świadomość prawna konsumentów i aktywne działania informacyjne różnych organizacji oraz kancelarii prawnych dały zapalniki do walki w sądach. Skutkiem tego niektóre z nich odnotowały nawet blisko 200-procentowe wzrosty liczby spraw frankowych. A to jeszcze nie koniec dodatnich wyników, choć kolejne skoki mogą być już nieco słabsze. Banki już powinny rozważać bardziej korzystne ugodowe rozwiązania konfliktów.

  REKLAMA

  Wody opadowe to nie problem tylko cenny zasób. Jak zagospodarować je w mieście?

  W obliczu zmian klimatycznych, również Europa staje się coraz bardziej narażona na anomalie pogodowe, takie jak długotrwałe okresy bez opadów lub nawalne deszcze. Te zjawiska wpływają na to jak projektowane są nowe budynki i infrastruktura, a także w jaki sposób modernizowane są istniejące obiekty. Jednym z kluczowych aspektów walki ze zmianami jest odpowiednie zagospodarowanie wód opadowych. Zamiast traktować je jako problem, pora spojrzeć na nie jako na cenny zasób, którego mądre wykorzystanie, uchroni nas przed zagrożeniami wynikającymi ze zmian klimatycznych.

  Dofinansowanie wymiany dachów z azbestu. Nabór wniosków od 15 grudnia 2023 r.

  Od 15 grudnia 2023 r. do 12 stycznia 2024 r. będzie można ubiegać się o wsparcie na wymianę w gospodarstwach rolnych pokryć dachowych wykonanych z materiałów zawierających azbest. Jest to drugi nabór wniosków o taką pomoc finansową realizowany w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności.

  Czy prawo zmusi rynek do większego nacisku na budynki pasywne?

  Potrzeba termomodernizacji budynków jest faktem, a energooszczędność jest jednym z najważniejszych wyzwań na rynku nieruchomości. Regulacje unijne mają w tym swój duży udział. Jaki jest planowany koszt termomodernizacji w Europie, i kto za to zapłaci? 

  Dłużej niż w Belgii, ale krócej niż na Słowacji. Ile pracujemy na zakup mieszkania?

  Ośmiokrotność rocznych zarobków brutto - tyle musi poświęcić przeciętny Kowalski, by kupić własne lokum. Według raportu Deloitte wynik ten plasuje nas pośrodku europejskiej stawki. Ile na mieszkanie pracuje się w innych krajach? Jakie są tam ceny nieruchomości?

  REKLAMA

  Kończą się negocjacje w sprawie dyrektywy UE dot. charakterystyki energetycznej budynków. Polskie szkoły pionierami w dziedzinie efektywności energetycznej ale nadal wiele jest do zrobienia

  Polscy przedstawiciele zbliżają się do finałowego etapu negocjacji odnośnie Dyrektywy UE dotyczącej charakterystyki energetycznej budynków. Ta dyrektywa ma na celu zainicjowanie rozległych prac renowacyjnych zarówno w przypadku budynków publicznych, jak i prywatnych. W Polsce można wskazać kilka przykładów pionierskich projektów, które mogą stanowić inspirację dla fali renowacji. Szkoły w Budzowie i Rogowie przodują w tworzeniu energooszczędnych rozwiązań, które mogą stać się inspiracją dla fali renowacji w Polsce. Jednocześnie wiele innych polskich szkół jest w złym stanie. Polska traci około 75 000 dni szkolnych rocznie z powodu pleśni i wilgoci w budynkach. Organizacje społeczeństwa obywatelskiego wzywają rząd do postawienia sobie jasnych i ambitnych celów w zakresie renowacji szkół i domów w trosce o zdrowie i dobrobyt polskich dzieci.

  Polacy uważają, że deweloperzy powinni więcej budować z ekomateriałów. Co wtedy z cenami nieruchomości?

  Ponad połowa Polaków jest zdania, że powinny obowiązywać przepisy obligujące deweloperów do budowania nowych mieszkań i domów w dużej części z materiałów ekologicznych, w tym pochodzących z recyklingu. Co na to eksperci? Opinie są podzielone. 

  REKLAMA