REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Sprzęt gaśniczy: Dlaczego spray jest lepszy niż gaśnica?

 PLISZKA inżyniering przeciwpożarowy
PLISZKA inżyniering przeciwpożarowy od 1989 roku działa na polu zwiększenia świadomości społecznej w zakresie profilaktyki i bezpieczeństwa przeciwpożarowego w domach, biurach, zakładach przemysłowych itp.
Pożar w domu. PLISZKA inżyniering przeciwpożarowy
Pożar w domu. PLISZKA inżyniering przeciwpożarowy
PLISZKA inżyniering przeciwpożarowy

REKLAMA

REKLAMA

Spraye gaśnicze to dość mało popularny środek gaśniczy. To niewielkie urządzenie gaśnicze jest bardzo intuicyjne w użyciu. Działa jak np. lakier do włosów lub pianka do golenia - wstrząsamy i pryskamy.

REKLAMA

Pożar w domu. PLISZKA inżyniering przeciwpożarowy

REKLAMA

Spalony garnek, przypalony papierosem fotel lub obrus, wypalona przez żelazko dziura w koszuli, dzieci bawiące się zapałkami - takie sytuacje, grożące wybuchem pożaru, nie są tak bardzo nieprawdopodobne i niemożliwe do zaistnienia. Jednak jakikolwiek sprzęt gaśniczy w polskim domu to wciąż przypadek, bo wychodzimy z założenia, że „u mnie się przecież nie zapali”.

Trudno inaczej wytłumaczyć niską popularność gaśnicy w domu, jak niską świadomością zagrożenia pożarowego i obawami przed koniecznością użycia sprzętu w sytuacji zagrożenia. Choć z użyciem ich powinniśmy być zaznajomieni podczas szkoleń BHP w zakładach pracy. Często jednak szkolenie kończy się tylko na teorii. Gdy więc pojawia się niespodziewany ogień, gaśnica nie jest pierwszym pomysłem na ratunek. Wolimy czekać na przyjazd strażaków, niż samemu zlikwidować zagrożenie. A w początkowej fazie jest to jak najbardziej możliwe.

- Odruch posiadania sprzętu gaśniczego w domu powinien być tak naturalny, jak lodówki czy pralki. Tym bardziej w budynkach wielorodzinnych np. blokach, gdzie zagrożone są życie i majątek wielu sąsiadów - mówi Piotr Kozdra, specjalista ds. ochrony przeciwpożarowej w firmie PLISZKA Inżyniering Przeciwpożarowy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

 - Obsługa gaśnicy jest prosta - zasady użycia są zawsze wypisane na etykiecie. Ich przeczytanie zajmuje jedynie kilka sekund. Może być jednak tak, że w panice trudno będzie nam skupić się na tekście. Jeśli nie czujemy się na siłach gasić gaśnicą, rozwiązaniem jest spray gaśniczy. To niewielkie urządzenie gaśnicze jest bardzo intuicyjne w użyciu. Działa jak np. lakier do włosów lub pianka do golenia - wstrząsamy i pryskamy.

Zobacz także: Podręczny sprzęt gaśniczy, który warto mieć w domu

Spray gaśniczy – co to takiego?

Urządzenie wielkości lakieru do włosów, ze środkiem pianotwórczym w środku, radzi sobie skutecznie zarówno z pożarami mebli, odzieży i książek, jak i palnych cieczy czy olejów jadalnych. Skutecznie ugasi również elektroniczny sprzęt domowy, pracujący pod napięciem do 1kV. Przy tym nie zanieczyszcza i nie uszkadza gaszonych powierzchni - pianę po akcji gaśniczej wystarczy zetrzeć. Spray pozwala także zabezpieczyć ludzką skórę przed poparzeniem, podczas ucieczki z płonącego pomieszczenia. Jedna puszka sprayu, o pojemności 500ml, ma wydajność dwóch gaśnic samochodowych.

Zasady postępowania podczas pożaru

REKLAMA

- Gdy już dojdzie do pożaru, trzeba jeszcze pamiętać o kilku podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Ogień gasimy, gdy jest w początkowej fazie - zarzewia lub niewielkiego płomienia, z odległości  min. metra od jego źródła. Dobrze wyposażyć newralgiczne pomieszczenia w czujkę dymu, która natychmiast powiadomi nas o pojawieniu się ognia. Gdy jest już duży lub powstało kilka ognisk - ewakuujemy się i alarmujemy straż pożarną. Ludzkie życie ma największą wartość. Podczas ewakuacji warto też przyłożyć do ust zwilżony kawałek tkaniny, by ograniczyć wdychanie dymu i oparów powstających podczas pożaru - radzi Piotr Kozdra z firmy PLISZKA Inżyniering Przeciwpożarowy.

Statystyki są nieubłagane. Akcji gaśniczych w domach i budynkach mieszkalnych oraz przydomowych garażach strażacy notują rocznie ponad 28 tys. Wielu pożarom można byłoby zapobiec, gdyby domownicy zgasili zarzewie ognia. Po interwencjach strażaków straty są duże - raz z powodu ognia, który - zanim przyjedzie straż - trawi wyposażenie i wnętrza, dwa z powodu zalania pomieszczeń wodą lub innymi środkami gaśniczymi.

Co robić, gdy wybuchnie pożar:

  • należy zaalarmować domowników;
  • jeżeli sytuacja pozwala - przystępujemy do gaszenia (nie należy gasić płonącego gazu - wyłączamy jego dopływ i następnie schładzamy otoczenie wodą; nie używamy wody do gaszenia urządzeń elektrycznych pod napięciem);
  • nie ryzykujemy życia dla ratowania mienia, nie zatrzymujemy się, by zabrać rzeczy osobiste, nie używamy wind, nie biegamy;
  • należy powiadomić straż pożarną (tel. 998 lub 112) co się pali, gdzie się pali, czy są zagrożeni ludzie, podajemy swoje nazwisko i numer telefonu;
  • ewakuujemy siebie i domowników jeżeli płomienie są zbyt duże i sięgają sufitu lub, gdy w zasięgu ognia znajdują się ciecze łatwo zapalne lub materiały niebezpieczne;
  • poruszając się zadymionym korytarzem pamiętajmy, że przy podłodze jest mniej dymu i jest niższa temperatura, dlatego przyjęcie niskiej pozycji umożliwi lepszą widoczność i ułatwi oddychanie;
  • jeśli nie możemy wyjść z mieszkania, bo klatka schodowa jest zbyt zadymiona, należy zamknąć drzwi (nie na klucz!) i uszczelnić je mokrymi ręcznikami lub kocem, a na pomoc strażaków poczekać przy oknie.

Zobacz także: Zasady ewakuacji podczas pożaru – schodami czy windą

Zobacz także:  Co zrobić kiedy zaskoczy nas burza?

Zobacz także: Jak postępować podczas pożaru w budynku mieszkalnym?

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy to początek obniżki cen mieszkań? Zaskakujące dane o średnich cenach transakcyjnych. Gdańsk droższy niż Warszawa

W większości dużych miast Polski w IV kwartale 2024 r. mieszkania były kupowane w niższych cenach niż w poprzednim 3-miesięcznym okresie. Czy to początek trendu spadkowego?

Wiosenne obowiązki zarządców nieruchomości

Zima jeszcze trochę potrwa, ale zarządcy nieruchomości już dziś planują pierwsze wiosenne prace porządkowe. Obowiązków wiosną nie brakuje. Cieplejsze i dłuższe dni to idealny moment na przeglądu stanu budynku i przygotowanie go na kolejny sezon - komentarz Mariusza Łubińskego, prezesa spółki Admus zajmującej się profesjonalnym zarządzaniem nieruchomościami.

Domowa fotowoltaika: dlaczego mój falownik często się wyłącza? To może być wina sąsiada. Nocne wyłączenia to norma

Zakładając w domu instalację fotowoltaiczną, każdy oczywiście ma nadzieję na jej długotrwałą, bezawaryjną pracę i oszczędności w rachunkach za prąd. Centralnym elementem instalacji fotowoltaicznej jest falownik, który przekształca prąd stały w prąd przemienny, czyli taki, który jest wykorzystywany w domowych urządzeniach. Gdy przestaje działać, cała instalacja traci swoją funkcjonalność. A to prowadzi do frustracji. Wbrew pozorom winy za te problemy bardzo często nie ponoszą ani instalatorzy, ani sam sprzęt, a… sąsiedzi.

Zerowy podatek PCC dla młodych: kto nie skorzysta?

Zerowy podatek od czynności cywilnoprawnych to ułatwienie dla osób kupujących pierwsze lokum. Jednak czasem fiskus kwestionuje prawo do zwolnienia.

REKLAMA

Rynek wtórny. W którym dużym mieście w Polsce można kupić mieszkanie za mniej niż 100 tys. zł?

Czy w Warszawie można kupić mieszkanie za niespełna 300 tys. zł, a w Łodzi lub na Śląsku nawet o połowę tańsze? Tak! Eksperci GetHome.pl sprawdzili, ile kosztują najtańsze mieszkania w największych metropoliach.

Brakuje mieszkań i gruntów! Czy nowe przepisy uratują rynek nieruchomości?

Polsce brakuje 1,5 mln mieszkań, ale deweloperzy mają związane ręce – gruntów pod inwestycje jest coraz mniej, a biurokracja wstrzymuje rozwój. Czy planowane zmiany w prawie odblokują potencjał budownictwa w największych miastach?

Wykończenie mieszkania pod klucz. Ile trzeba zapłacić?

Ile kosztuje wykończenie mieszkania pod klucz? Czy klienci często decydują się na taką formę? Którzy deweloperzy mają kompleksowe wykończenie w swojej ofercie?

Najem krótkoterminowy mieszkań. Będą ograniczenia? Co się zmieni?

Najem krótkoterminowy mieszkań. Będą ograniczenia? Co się zmieni? Kto na tym straci? Kto zyska? Co z wynajmem długoterminowym? Czy ograniczenie najmu krótkoterminowego wpłynie na ceny mieszkań w dużych miastach? Wynajem krótkoterminowy mieszkań cieszy się dużym powodzeniem szczególnie w dużych miastach i w miejscowościach turystycznych

REKLAMA

3 rzeczy które powinieneś wiedzieć, zanim podpiszesz umowę na pośrednictwo w sprzedaży swojej nieruchomości

Często decyzja o zakupie lub sprzedaży nieruchomości jest jednym z najważniejszych wydarzeń w życiu. Rynek się zmienia i coraz więcej osób postanawia ten projekt oddać w ręce profesjonalistów, chociaż do Stanów Zjednoczonych i Kanady, gdzie prawie 100% transakcji odbywa się za pośrednictwem agencji nieruchomości, jest nam jeszcze daleko.

Wyższy podatek od nieruchomości w 2025 roku: jak wpłynie na koszt prowadzenia działalności gospodarczej i zmiany czynszu na rynku najmu

Od 1 stycznia 2025 roku w Polsce wzrasta podatek od nieruchomości, co wpłynie na budżety zarówno właścicieli prywatnych, jak i przedsiębiorców posiadających nieruchomości komercyjne. Jakie konsekwencje dla rynku może mieć wprowadzenie nowych stawek podatkowych oraz podpowiada, jak właściciele mogą przygotować się na nadchodzące zmiany.

REKLAMA