REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Sprzęt gaśniczy: Dlaczego spray jest lepszy niż gaśnica?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
 PLISZKA inżyniering przeciwpożarowy
PLISZKA inżyniering przeciwpożarowy od 1989 roku działa na polu zwiększenia świadomości społecznej w zakresie profilaktyki i bezpieczeństwa przeciwpożarowego w domach, biurach, zakładach przemysłowych itp.
Pożar w domu. PLISZKA inżyniering przeciwpożarowy
Pożar w domu. PLISZKA inżyniering przeciwpożarowy
PLISZKA inżyniering przeciwpożarowy

REKLAMA

REKLAMA

Spraye gaśnicze to dość mało popularny środek gaśniczy. To niewielkie urządzenie gaśnicze jest bardzo intuicyjne w użyciu. Działa jak np. lakier do włosów lub pianka do golenia - wstrząsamy i pryskamy.

REKLAMA

Pożar w domu. PLISZKA inżyniering przeciwpożarowy

REKLAMA

Spalony garnek, przypalony papierosem fotel lub obrus, wypalona przez żelazko dziura w koszuli, dzieci bawiące się zapałkami - takie sytuacje, grożące wybuchem pożaru, nie są tak bardzo nieprawdopodobne i niemożliwe do zaistnienia. Jednak jakikolwiek sprzęt gaśniczy w polskim domu to wciąż przypadek, bo wychodzimy z założenia, że „u mnie się przecież nie zapali”.

Trudno inaczej wytłumaczyć niską popularność gaśnicy w domu, jak niską świadomością zagrożenia pożarowego i obawami przed koniecznością użycia sprzętu w sytuacji zagrożenia. Choć z użyciem ich powinniśmy być zaznajomieni podczas szkoleń BHP w zakładach pracy. Często jednak szkolenie kończy się tylko na teorii. Gdy więc pojawia się niespodziewany ogień, gaśnica nie jest pierwszym pomysłem na ratunek. Wolimy czekać na przyjazd strażaków, niż samemu zlikwidować zagrożenie. A w początkowej fazie jest to jak najbardziej możliwe.

- Odruch posiadania sprzętu gaśniczego w domu powinien być tak naturalny, jak lodówki czy pralki. Tym bardziej w budynkach wielorodzinnych np. blokach, gdzie zagrożone są życie i majątek wielu sąsiadów - mówi Piotr Kozdra, specjalista ds. ochrony przeciwpożarowej w firmie PLISZKA Inżyniering Przeciwpożarowy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

 - Obsługa gaśnicy jest prosta - zasady użycia są zawsze wypisane na etykiecie. Ich przeczytanie zajmuje jedynie kilka sekund. Może być jednak tak, że w panice trudno będzie nam skupić się na tekście. Jeśli nie czujemy się na siłach gasić gaśnicą, rozwiązaniem jest spray gaśniczy. To niewielkie urządzenie gaśnicze jest bardzo intuicyjne w użyciu. Działa jak np. lakier do włosów lub pianka do golenia - wstrząsamy i pryskamy.

Zobacz także: Podręczny sprzęt gaśniczy, który warto mieć w domu

Spray gaśniczy – co to takiego?

Urządzenie wielkości lakieru do włosów, ze środkiem pianotwórczym w środku, radzi sobie skutecznie zarówno z pożarami mebli, odzieży i książek, jak i palnych cieczy czy olejów jadalnych. Skutecznie ugasi również elektroniczny sprzęt domowy, pracujący pod napięciem do 1kV. Przy tym nie zanieczyszcza i nie uszkadza gaszonych powierzchni - pianę po akcji gaśniczej wystarczy zetrzeć. Spray pozwala także zabezpieczyć ludzką skórę przed poparzeniem, podczas ucieczki z płonącego pomieszczenia. Jedna puszka sprayu, o pojemności 500ml, ma wydajność dwóch gaśnic samochodowych.

Zasady postępowania podczas pożaru

REKLAMA

- Gdy już dojdzie do pożaru, trzeba jeszcze pamiętać o kilku podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Ogień gasimy, gdy jest w początkowej fazie - zarzewia lub niewielkiego płomienia, z odległości  min. metra od jego źródła. Dobrze wyposażyć newralgiczne pomieszczenia w czujkę dymu, która natychmiast powiadomi nas o pojawieniu się ognia. Gdy jest już duży lub powstało kilka ognisk - ewakuujemy się i alarmujemy straż pożarną. Ludzkie życie ma największą wartość. Podczas ewakuacji warto też przyłożyć do ust zwilżony kawałek tkaniny, by ograniczyć wdychanie dymu i oparów powstających podczas pożaru - radzi Piotr Kozdra z firmy PLISZKA Inżyniering Przeciwpożarowy.

Statystyki są nieubłagane. Akcji gaśniczych w domach i budynkach mieszkalnych oraz przydomowych garażach strażacy notują rocznie ponad 28 tys. Wielu pożarom można byłoby zapobiec, gdyby domownicy zgasili zarzewie ognia. Po interwencjach strażaków straty są duże - raz z powodu ognia, który - zanim przyjedzie straż - trawi wyposażenie i wnętrza, dwa z powodu zalania pomieszczeń wodą lub innymi środkami gaśniczymi.

Co robić, gdy wybuchnie pożar:

  • należy zaalarmować domowników;
  • jeżeli sytuacja pozwala - przystępujemy do gaszenia (nie należy gasić płonącego gazu - wyłączamy jego dopływ i następnie schładzamy otoczenie wodą; nie używamy wody do gaszenia urządzeń elektrycznych pod napięciem);
  • nie ryzykujemy życia dla ratowania mienia, nie zatrzymujemy się, by zabrać rzeczy osobiste, nie używamy wind, nie biegamy;
  • należy powiadomić straż pożarną (tel. 998 lub 112) co się pali, gdzie się pali, czy są zagrożeni ludzie, podajemy swoje nazwisko i numer telefonu;
  • ewakuujemy siebie i domowników jeżeli płomienie są zbyt duże i sięgają sufitu lub, gdy w zasięgu ognia znajdują się ciecze łatwo zapalne lub materiały niebezpieczne;
  • poruszając się zadymionym korytarzem pamiętajmy, że przy podłodze jest mniej dymu i jest niższa temperatura, dlatego przyjęcie niskiej pozycji umożliwi lepszą widoczność i ułatwi oddychanie;
  • jeśli nie możemy wyjść z mieszkania, bo klatka schodowa jest zbyt zadymiona, należy zamknąć drzwi (nie na klucz!) i uszczelnić je mokrymi ręcznikami lub kocem, a na pomoc strażaków poczekać przy oknie.

Zobacz także: Zasady ewakuacji podczas pożaru – schodami czy windą

Zobacz także:  Co zrobić kiedy zaskoczy nas burza?

Zobacz także: Jak postępować podczas pożaru w budynku mieszkalnym?

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kolorowanki wielkanocne do druku pdf: jajka, zajączek, koszyczek

Pobierz kolorowanki wielkanocne do druku w formacie pdf. Dostępne wzory to jajka, zajączek, uszy zajączka i koszyczek wielkanocny.

Pierwsze klucze: będą jednak dopłaty z budżetu państwa dla kupujących nowe mieszkania, ale tylko z budownictwa społecznego

Dopłata do kredytu? Jeśli na mieszkanie, które jest nowe, to tylko w spółdzielni, SIM lub TBS. Nie przewiduje się dopłat do kupna nowych mieszkań budowanych przez komercyjnych deweloperów. Ale mieszkania z budownictwa społecznego mogą być z docelową opcją własności.

Rewolucja w najmie krótkoterminowym w Europie. Nowe przepisy zmieniają krajobraz turystyki

Od tętniących życiem ulic Barcelony po historyczne centrum Budapesztu, europejskie miasta mierzą się z nową rzeczywistością. Najem krótkoterminowy, który zrewolucjonizował sposób podróżowania, stał się jednym z kluczowych wyzwań dla lokalnych społeczności. Jak pogodzić korzyści płynące z turystyki z potrzebami mieszkańców? To pytanie staje się coraz bardziej palące, a odpowiedź na nie kształtują nowe regulacje, które zmieniają krajobraz europejskiego rynku najmu.

Ceny działek 2025. Można kupić nawet pod dużym miastem i zbudować dom taniej niż mieszkanie w centrum

Nie tylko w Warszawie, ale i w Krakowie czy we Wrocławiu ceny działek są na rekordowych poziomach. Ale wciąż można znaleźć plac po okazyjnej cenie pod metropolią i zbudować na nim dom w kosztach zamykając się w cenie niższej niż trzypokojowe mieszkanie w centrum miasta.

REKLAMA

Decyzja lokalizacyjna dla CPK. Co dalej z odszkodowaniem?

Właściciele i użytkownicy wieczyści nieruchomości objętych wnioskiem o wydanie na podstawie decyzji lokalizacyjnej dla CPK z dniem doręczenia zawiadomienia nabywają prawo do odszkodowania z tytułu wywłaszczenia nieruchomości. W zawiadomieniu znajdą również termin wydania nieruchomości i informację o uprawnieniu do powiększenia wysokości odszkodowania.

Truskawki w ogrodzie – czym i jak nawozić na wiosnę?

Truskawki w ogrodzie - za ich smak odpowiada nie tylko odmiana, ale i odpowiednie nawożenie. Kiedy, czym i jak nawozić truskawki? Czy kwiecień to dobry moment na sadzenie truskawek?

Klej na mszyce i mrówki – niezawodny i szybki sposób zwalczania. Kiedy stosować?

Klej entomologiczny na mszyce i mrówki czyli niezawodny i szybki sposób zwalczania szkodników w ogrodzie. Już w kwietniu widać pierwsze mszyce i mrówki na porzeczkach i agreście. Jak zastosować klej na mszyce i mrówki na drzewach i krzewach? Oto wskazówki.

REIT-y a przyszłość rynku mieszkaniowego. Jakie zmiany nas czekają?

Wprowadzenie REIT-ów rodzi pytania wpływ na sektor PRS (Private Rented Sector) w Polsce. Czy inwestycje w wynajem mieszkań przez REIT-y rzeczywiście przyspieszą rozwój tego segmentu? Jak szybko możemy spodziewać się wzrostu liczby mieszkań na wynajem? I jakie plany mają deweloperzy w kontekście rozwoju sektora PRS? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

REKLAMA

Coraz łatwiej kupić mieszkanie w okazyjnej cenie, ale będzie jeszcze taniej: prawda czy fałsz

Transakcje po okazyjnej cenie słabo wpływają na statystyki. Na szczęście okazja ma też to do siebie, że jest jednostkowa i wyjątkowa. Są też okresy, dłuższe lub krótsze, które okazjom sprzyjają lub nie. Jak jest teraz?

Wywłaszczenie gruntu pod drogę w trybie specustawy – kwestie związane z odszkodowaniem

Czym jest wywłaszczenie gruntu na cele drogowe? Jaka jest podstawa do wywłaszczenia i jak przebiega cała procedura? Co z odszkodowaniem za wywłaszczenie?

REKLAMA