REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak zadbać o dobre oświetlenie?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Eksperci Budujesz - Kupujesz

REKLAMA

REKLAMA

Odpowiednie oświetlenie we wnętrzach jest bardzo istotne nie tylko ze względu na funkcjonalność i estetykę mieszkania, ale też zdrowie oczu oraz ogólne dobre samopoczucie. Światło jest bowiem jednym z tych bodźców, które ludzie odbierają najmocniej, co szczególnie odczuć można jesienią i zimą, gdy brak jest światła naturalnego.

Kiedy planować?

REKLAMA

Instalację elektryczną warto mieć przemyślaną i zaplanowaną już na etapie projektu. Znacznie ułatwia to modyfikację całego układu, można np. podłączyć kilka wybranych lamp, do odrębnych obwodów elektrycznych.
Podczas planowania rozmieszczenia oświetlenia trzeba ograniczyć liczbę akcentów i ilości światła, a przede wszystkim precyzyjne ustalić jego kierunek padania.

Wykorzystanie oświetlenia

Światło przede wszystkim spełnia funkcje użytkowe. Jeśli jest dobrze wkomponowane we wnętrze, można nim elegancko udekorować przestrzeń. Możesz także wyeksponować ciekawe elementy architektoniczne oraz tworzyć nastrój, ważny dla samopoczucia użytkowników.

REKLAMA

Oświetlenie należy dobierać mając na uwadze miejsce i funkcję jaką lampy mają pełnić. Najważniejsze są oczywiście indywidualne potrzeby użytkowników, ale także wielkość i rodzaj wyposażenia pokoju oraz sposób użytkowania pomieszczenia.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W dużych, wielofunkcyjnych pomieszczeniach, (np. pokoju dziennym, będącym jednocześnie, sypialnią, jadalnią i miejscem do pracy) należy wydzielić specjalne miejsca o odmiennym przeznaczeniu.

W małych mieszkaniach należy pamiętać, aby umieścić oświetlenie tak, żeby nie przeszkadzało, kiedy podczas dnia dana część lokalu zmieni swoją rolę.

Rodzaje oświetlenia

W każdym mieszkaniu powinny znaleźć się trzy rodzaje oświetlenia:
• ogólne,
• kierunkowe
• i dekoracyjne.

REKLAMA

Oświetlenie ogólne tzw. podkładowe, stanowi tło oświetlenia kierunkowego. Jego zadaniem jest zapewnienie przejrzystości danego miejsca oraz umożliwienie ostrego widzenia. Aby uzyskać ten efekt, należy stosować lampy emitujące światło rozproszone i równomierne.
Ten rodzaj oświetlenia jest zwykle najintensywniej eksploatowany. Żarówki powinny być więc energooszczędne i starczać na dłuższy czas, np. oszczędzające energię świetlówki kompaktowe, które emitują światło o barwie podobnej do naturalnego.

Jeśli wolisz jednak tradycyjne, żarowe oświetlenie, należy zharmonizować żółtą barwę światła z kolorem wnętrza. Dobre efekty uzyskasz też, stosując żarówki halogenowe (pasują do standardowych opraw, dają jasne światło).

Oświetlenie kierunkowe nazywa się także miejscowym, bo powinno być dostosowane do poszczególnych miejsc wnętrza (np. inaczej zainstalujesz oświetlenie w miejscu gdzie będziesz jeść, a inaczej tam gdzie będziesz przygotowywać posiłek). Lampy powinny tu ukierunkowywać światło, dlatego najlepiej stosować żarówki reflektorowe, tradycyjne lub halogenowe.

Oświetlenie dekoracyjne ma za zadanie głównie budować odpowiedni klimat pomieszczenia. Oświetlenie tego typu powinno, wydobywać z wnętrza atrakcyjne detale itp.

Najlepiej będzie, jeśli zastosujesz tu niskonapięciowe żarówki halogenowe o małej mocy, np. tzw. kapsułki, wydłużone halogenowe lampy, reflektorki o zróżnicowanym kącie emitowania światła.

Dobrze wyglądają kolorowe źródła światła, o bardziej intensywnych barwach, a także małe reflektory przeznaczone do efektów specjalnych, które emitują światło o mocniejszych kolorach.

Polecamy: Jak zaplanować oświetlenie w kuchni

Przy biurku

Miejsce do pracy czy nauki należy zaplanować ze szczególną dbałością i dokładnością. Powinno pasować do ogólnego oświetlenia pomieszczenia, stwarzać klimat sprzyjający skupieniu i zapewnić pracę zdrową dla wzroku. Sztuczne oświetlenie jest uzupełnieniem światła dziennego, dlatego warto ustawić biurko blisko okna. Oba światła (dziennie jak i sztuczne) powinny padać na biurko lekko od przodu i z lewej strony - dla osoby praworęcznej, z prawej - dla leworęcznej. Lampka powinna znajdować się około 35cm nad blatem i dobrze oświetlać pole o wymiarach 30 x 40cm.

Czytaj także: Kilka słów o oświetleniu

Ciekawy efekt można uzyskać, stosując światło halogenowe, o chłodnej barwie, wpływające pobudzająco do pracy. Dobrze nadają się też energooszczędne świetlówki kompaktowe, przeznaczone do opraw biurkowych.

Przy komputerze

Stanowisko pracy przy komputerze powinno posiadać nieco inne oświetlenie. Ekran monitora emituje światło, więc jego otoczenie musi być ciemniejsze. Punkty świetlne rozmieszczamy tak, żeby na ekranie nie było odblasków (pojawiają się wtedy, gdy monitor jest źle usytuowany względem okna, zbyt silnego światła dziennego). Możemy się ich pozbyć zakładając, np. żaluzje.

Złe oświetlenie w miejscu pracy

Należy unikać kontrastów kolorystycznych oraz dużych jaskrawych powierzchni, aby zapewnić komfort w miejscu pracy. Nie można też dopuścić do tzw. olśnienia (złego widzenia spowodowanego zbyt dużą jaskrawością światła), w efekcie czego wzrok szybko się męczy, a my zmieniając często pozycję krzywimy sobie kręgosłup. Olśnienie możemy wyeliminować stosując matowe źródła światła oraz oprawy prawidłowo przysłaniające żarówkę.

Zobacz stronę Eksperta Portal Budowlany www.budujesz-kupujesz.pl

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dwa domy na jednej działce - czy i kiedy to możliwe?

W internecie czasem pojawiają się pytania o możliwość budowy dwóch domów jednorodzinnych na jednej działce. Wyjaśniamy, czy jest to dopuszczalne.

Najtańsze mieszkanie od dewelopera. Ile kosztuje?

Ile trzeba zapłacić za najtańsze mieszkanie od dewelopera? Jakie powierzchnie mają takie nieruchomości? Gdzie są dostępne? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Pusty korytarz w bloku to sprawna ewakuacja

Wózki na klatkach schodowych, rowery, kartony i szafy w podziemnych garażach. Taki widok jest codziennością na ternie wielu osiedlach. Dla mieszkańców to sposób na zaoszczędzenie kilku metrów powierzchni. Niestety, takie zachowanie nie jest zgodne z wytycznymi przeciwpożarowymi. Komentarz Mariusza Łubińskiego, prezesa firmy Admus, zajmującej się zarządzaniem nieruchomościami.

Stare drzewa - dla jednych skarb dla innych przeszkoda

Do napisania niniejszego artykułu zainspirowała mnie ostatnia transakcja na rynku pierwotnym. Dla młodego małżeństwa poszukiwałam nieruchomości w podwarszawskim miasteczku, koniecznie w małej inwestycji, domu z 3 sypialniami, ale przede wszystkim ze starodrzewem. Wybrane przez małżeństwo miasteczko, to prawdziwa zielona oaza pod Warszawą. Po odwiedzeniu kilkunastu inwestycji i przeprowadzonych rozmowach z lokalnymi, małymi deweloperami okazało się, że starodrzew nie zawsze jest „mile widziany przez klientów” i że za wycinką starych dorodnych drzew wcale nie stoją deweloperzy.

REKLAMA

Nadchodzi obowiązkowa termomodernizacja mieszkań i domów. Sprawdź, które mogą być z niej zwolnione i na jakich zasadach z zastosowania się do dyrektywy budynkowej

Już od przyszłego roku zacznie działać tak zwana dyrektywa budynkowa. Wszystkie domy, bloki, kamienice i inne nieruchomości zostaną podzielone według klas energetycznych. Te z najniższa w trybie pilnym będą przechodzić obowiązkową termomodernizację, co mimo wsparcia ze środków publicznych dla ich właścicieli oznacza nie tylko uciążliwości, ale i dodatkowe koszty.

Nielegalni lokatorzy (ocupas) w Hiszpanii – jak się bronić. Szybsza procedura sądowa od 3 kwietnia 2025 r.

Zjawisko nielegalnego zajmowania nieruchomości w Hiszpanii budzi emocje wśród osób planujących zakup domu czy mieszkania na Półwyspie Iberyjskim. Od 3 kwietnia w wchodzą w życie nowe przepisy, zgodnie z którymi cała procedura sądowa dotycząca nielegalnych lokatorów (tzw. ocupas) ma zostać zakończona w maksymalnie 15 dni.

Budownictwo mieszkaniowe 2025: początek roku nie zapowiada wysypu nowych mieszkań, a wysokie kursy akcji spółek deweloperskich kłócą się z danymi GUS

Budownictwo mieszkaniowe 2025. Po optymistycznym styczniu pod względem budów rozpoczętych, w lutym nastąpiła stabilizacja danych statystycznych na dość przeciętnych poziomach wartości. W dalszym ciągu więc w budownictwie czekamy także na nadejście wiosny.

Będzie nowa ustawa propodażowa: czy przyspieszy budowę mieszkań w Polsce i obniży cenę metra kwadratowego

Budownictwo mieszkaniowe czeka na nową ustawę – tak zwaną ustawę podażową, obiecaną przez rząd. W ocenie deweloperów, gdyby nowa ustawa propodażowa została przyjęta w obecnej formie, nastąpiłby ciąg korzystnych zmian ułatwiających inwestycje i skracających proces budowy mieszkań.

REKLAMA

Program Pierwsze Klucze: by dostać dofinansowanie nie trzeba bezwzględnie kupować używanego mieszkania. Jak załatwić pieniądze na własne lokum

Utrzymujące się wysokie stopy procentowe sprawiają, że zdolność kredytowa Polaków pozostaje na niskim poziomie, a ci, którzy decydują się na budowę, szukają oszczędności. Może to zmienić program Pierwsze Klucze. Pieniądze z niego można wydatkować na budowę własnego domu, a nie tylko na kupno mieszkania na rynku wtórnym.

Wiosna to najlepsza pora na wymianę okien. Jak zrobić to, by nie przepłacić a odzyskać wydatek przez oszczędności na ogrzewaniu

Wiosna to idealny moment na prace związane z rewitalizacją budynków, w tym wymianę okien. Jak wynika z badań, czynnikiem, który w największej mierze decyduje o wyborze konkretnych materiałów, produktów czy rozwiązań, jest jakość.

REKLAMA