REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak zadbać o dobre oświetlenie?

Eksperci Budujesz - Kupujesz

REKLAMA

REKLAMA

Odpowiednie oświetlenie we wnętrzach jest bardzo istotne nie tylko ze względu na funkcjonalność i estetykę mieszkania, ale też zdrowie oczu oraz ogólne dobre samopoczucie. Światło jest bowiem jednym z tych bodźców, które ludzie odbierają najmocniej, co szczególnie odczuć można jesienią i zimą, gdy brak jest światła naturalnego.

Kiedy planować?

REKLAMA

Instalację elektryczną warto mieć przemyślaną i zaplanowaną już na etapie projektu. Znacznie ułatwia to modyfikację całego układu, można np. podłączyć kilka wybranych lamp, do odrębnych obwodów elektrycznych.
Podczas planowania rozmieszczenia oświetlenia trzeba ograniczyć liczbę akcentów i ilości światła, a przede wszystkim precyzyjne ustalić jego kierunek padania.

Wykorzystanie oświetlenia

Światło przede wszystkim spełnia funkcje użytkowe. Jeśli jest dobrze wkomponowane we wnętrze, można nim elegancko udekorować przestrzeń. Możesz także wyeksponować ciekawe elementy architektoniczne oraz tworzyć nastrój, ważny dla samopoczucia użytkowników.

REKLAMA

Oświetlenie należy dobierać mając na uwadze miejsce i funkcję jaką lampy mają pełnić. Najważniejsze są oczywiście indywidualne potrzeby użytkowników, ale także wielkość i rodzaj wyposażenia pokoju oraz sposób użytkowania pomieszczenia.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W dużych, wielofunkcyjnych pomieszczeniach, (np. pokoju dziennym, będącym jednocześnie, sypialnią, jadalnią i miejscem do pracy) należy wydzielić specjalne miejsca o odmiennym przeznaczeniu.

W małych mieszkaniach należy pamiętać, aby umieścić oświetlenie tak, żeby nie przeszkadzało, kiedy podczas dnia dana część lokalu zmieni swoją rolę.

Rodzaje oświetlenia

W każdym mieszkaniu powinny znaleźć się trzy rodzaje oświetlenia:
• ogólne,
• kierunkowe
• i dekoracyjne.

REKLAMA

Oświetlenie ogólne tzw. podkładowe, stanowi tło oświetlenia kierunkowego. Jego zadaniem jest zapewnienie przejrzystości danego miejsca oraz umożliwienie ostrego widzenia. Aby uzyskać ten efekt, należy stosować lampy emitujące światło rozproszone i równomierne.
Ten rodzaj oświetlenia jest zwykle najintensywniej eksploatowany. Żarówki powinny być więc energooszczędne i starczać na dłuższy czas, np. oszczędzające energię świetlówki kompaktowe, które emitują światło o barwie podobnej do naturalnego.

Jeśli wolisz jednak tradycyjne, żarowe oświetlenie, należy zharmonizować żółtą barwę światła z kolorem wnętrza. Dobre efekty uzyskasz też, stosując żarówki halogenowe (pasują do standardowych opraw, dają jasne światło).

Oświetlenie kierunkowe nazywa się także miejscowym, bo powinno być dostosowane do poszczególnych miejsc wnętrza (np. inaczej zainstalujesz oświetlenie w miejscu gdzie będziesz jeść, a inaczej tam gdzie będziesz przygotowywać posiłek). Lampy powinny tu ukierunkowywać światło, dlatego najlepiej stosować żarówki reflektorowe, tradycyjne lub halogenowe.

Oświetlenie dekoracyjne ma za zadanie głównie budować odpowiedni klimat pomieszczenia. Oświetlenie tego typu powinno, wydobywać z wnętrza atrakcyjne detale itp.

Najlepiej będzie, jeśli zastosujesz tu niskonapięciowe żarówki halogenowe o małej mocy, np. tzw. kapsułki, wydłużone halogenowe lampy, reflektorki o zróżnicowanym kącie emitowania światła.

Dobrze wyglądają kolorowe źródła światła, o bardziej intensywnych barwach, a także małe reflektory przeznaczone do efektów specjalnych, które emitują światło o mocniejszych kolorach.

Polecamy: Jak zaplanować oświetlenie w kuchni

Przy biurku

Miejsce do pracy czy nauki należy zaplanować ze szczególną dbałością i dokładnością. Powinno pasować do ogólnego oświetlenia pomieszczenia, stwarzać klimat sprzyjający skupieniu i zapewnić pracę zdrową dla wzroku. Sztuczne oświetlenie jest uzupełnieniem światła dziennego, dlatego warto ustawić biurko blisko okna. Oba światła (dziennie jak i sztuczne) powinny padać na biurko lekko od przodu i z lewej strony - dla osoby praworęcznej, z prawej - dla leworęcznej. Lampka powinna znajdować się około 35cm nad blatem i dobrze oświetlać pole o wymiarach 30 x 40cm.

Czytaj także: Kilka słów o oświetleniu

Ciekawy efekt można uzyskać, stosując światło halogenowe, o chłodnej barwie, wpływające pobudzająco do pracy. Dobrze nadają się też energooszczędne świetlówki kompaktowe, przeznaczone do opraw biurkowych.

Przy komputerze

Stanowisko pracy przy komputerze powinno posiadać nieco inne oświetlenie. Ekran monitora emituje światło, więc jego otoczenie musi być ciemniejsze. Punkty świetlne rozmieszczamy tak, żeby na ekranie nie było odblasków (pojawiają się wtedy, gdy monitor jest źle usytuowany względem okna, zbyt silnego światła dziennego). Możemy się ich pozbyć zakładając, np. żaluzje.

Złe oświetlenie w miejscu pracy

Należy unikać kontrastów kolorystycznych oraz dużych jaskrawych powierzchni, aby zapewnić komfort w miejscu pracy. Nie można też dopuścić do tzw. olśnienia (złego widzenia spowodowanego zbyt dużą jaskrawością światła), w efekcie czego wzrok szybko się męczy, a my zmieniając często pozycję krzywimy sobie kręgosłup. Olśnienie możemy wyeliminować stosując matowe źródła światła oraz oprawy prawidłowo przysłaniające żarówkę.

Zobacz stronę Eksperta Portal Budowlany www.budujesz-kupujesz.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ile kosztuje trzypokojowe mieszkanie od dewelopera?

Ile trzeba mieć na trzypokojowe mieszkania od dewelopera? Gdzie kupimy najtaniej, a gdzie nieruchomości są najdroższe? W jakich przypadkach można liczyć na rabat? 

Palenie drewnem kawałkowym się opłaca. Piece, kominki i inne nowoczesne urządzenia zduńskie tanio i efektywnie ogrzewają mieszkania

Drewno kawałkowe należy do odnawialnych źródeł energii (OZE), co czyni je jednym z bardziej ekologicznych i przyjaznych środowisku paliw. Urządzenia zduńskie, w których można palić drewnem (takie jak piece, kominki, kuchnie kaflowe czy piece akumulacyjne) od lat cieszą się uznaniem, a ich zastosowanie we współczesnym budownictwie stale rośnie. Nowoczesne zduństwo to harmonijne połączenie tradycyjnych metod rzemieślniczych z innowacyjnymi technologiami oraz współczesnymi materiałami. Takie podejście oferuje liczne zalety, dzięki którym cieszy się coraz większym uznaniem we współczesnym świecie. Jakie są główne zalety tych urządzeń oraz ich rola w świetle wymagań technicznych WT2021? 

Wynajem krótkoterminowy w Polsce - jakie zmiany czekają najemców i wynajmujących. Jakie ograniczenia stosuje się w Europie?

Najem krótkoterminowy stał się w ostatnich latach jedną z najdynamiczniej rozwijających się gałęzi rynku nieruchomości. Branża mierzy się jednak z różnymi wyzwaniami, a pomysły ich rozwiązania wywołują falę komentarzy – choćby ostatnio wokół wypowiedzi Pani Minister Katarzyny Pełczyńskiej-Nałęcz związanej z potrzebami wprowadzenia zmian w tym obszarze.

Czy ziemię rolną może kupić tylko rolnik?

Czy ziemię rolną może kupić tylko rolnik? Kto może kupić ziemię rolną? Jakich formalności należy dopełnić? Czy na ziemi rolnej można wybudować dom? 

REKLAMA

Umowa kredytowa w dolarach lub euro. Czy można ją unieważnić?

Jeśli mówimy o kredytach w obcej walucie, to najczęściej myślimy o kredytach frankowych. Ale jest wielu kredytobiorców, którzy zaciągnęli kredyty indeksowane lub denominowane do innych walut, takich jak dolar amerykański czy euro. Oni również mogą dochodzić swoich praw na drodze sądowej i m.in. domagać się ustalenia nieważności swoich umów kredytowych.

Jeżeli nie dopełnisz tych obowiązków, w przypadku pożaru, ubezpieczyciel nie wypłaci Ci odszkodowania. Obowiązek cyklicznych przeglądów kominiarskich i czyszczenia przewodów kominowych

Na każdym właścicielu i zarządcy nieruchomości ciąży obowiązek cyklicznych przeglądów kominiarskich oraz czyszczenia przewodów kominowych dymowych, spalinowych i wentylacyjnych. Niedopełnienie powyższych obowiązków to nie tylko ryzyko mandatu, ale również zagrożenie dla życia mieszkańców budynku oraz ryzyko utraty całego dobytku, w przypadku dojścia do pożaru spowodowanego niewłaściwym stanem technicznym przewodów kominowych. 

Wojna nerwów między sprzedającymi a kupującymi mieszkania przybiera na sile. A co z cenami, czy wskutek tego mocno ruszą w dół

Sprzedaż mieszkań na rynku wtórnym spada wolniej niż na rynku deweloperskim. Klienci wolą mieszkanie gotowe do zamieszkania, najlepiej z garażem. Ale i tu trwa wojna nerwów – między chcącymi sprzedać nieruhomoć szybko a stawiającymi na kupno po jak najniższej cenie.

Studenci z zagranicy ratują rynek najmu mieszkań w wielu miastach, zwłaszcza w tych, które niekoniecznie są metropoliami

Wzrost liczby studentów z innych krajów sprawił, że łączna liczba osób studiujących w Polsce przestała spadać. Dane GUS potwierdzają, że wzrost udziału zagranicznych studentów jest bardzo widoczny. W niektórych województwach stanowią oni ponad 10% wszystkich studiujących. 

REKLAMA

Budownictwo: rok 2024 jednym z najtrudniejszych od 20 lat

Budownictwo wyhamowało. Rok 2024 jest jednym z najtrudniejszych dla branży od 20 lat. Co jest powodem kryzysu i z jakich rozwiązań można skorzystać? Jak przyczynił się do tego problem z kredytem na start?

Nadchodzi dobry czas na kupno mieszkania w atrakcyjnej cenie, jeszcze przed końcem 2024 roku

Teraz to kupujący będą częściej rozdawać karty i mocniej negocjować cenę, wynika z prognoz ekspertów rynku nieruchomości dotyczących czwartego kwartału 2024 roku. Do końca roku liczba ogłoszeń powinna jeszcze wzrosnąć, co daje więcej szans na zakup atrakcyjnego cenowo i lokalizacyjnie mieszkania.

REKLAMA