Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak zadbać o dobre oświetlenie?

Eksperci Budujesz - Kupujesz
Odpowiednie oświetlenie we wnętrzach jest bardzo istotne nie tylko ze względu na funkcjonalność i estetykę mieszkania, ale też zdrowie oczu oraz ogólne dobre samopoczucie. Światło jest bowiem jednym z tych bodźców, które ludzie odbierają najmocniej, co szczególnie odczuć można jesienią i zimą, gdy brak jest światła naturalnego.

Kiedy planować?

Instalację elektryczną warto mieć przemyślaną i zaplanowaną już na etapie projektu. Znacznie ułatwia to modyfikację całego układu, można np. podłączyć kilka wybranych lamp, do odrębnych obwodów elektrycznych.
Podczas planowania rozmieszczenia oświetlenia trzeba ograniczyć liczbę akcentów i ilości światła, a przede wszystkim precyzyjne ustalić jego kierunek padania.

Wykorzystanie oświetlenia

Światło przede wszystkim spełnia funkcje użytkowe. Jeśli jest dobrze wkomponowane we wnętrze, można nim elegancko udekorować przestrzeń. Możesz także wyeksponować ciekawe elementy architektoniczne oraz tworzyć nastrój, ważny dla samopoczucia użytkowników.

Oświetlenie należy dobierać mając na uwadze miejsce i funkcję jaką lampy mają pełnić. Najważniejsze są oczywiście indywidualne potrzeby użytkowników, ale także wielkość i rodzaj wyposażenia pokoju oraz sposób użytkowania pomieszczenia.

W dużych, wielofunkcyjnych pomieszczeniach, (np. pokoju dziennym, będącym jednocześnie, sypialnią, jadalnią i miejscem do pracy) należy wydzielić specjalne miejsca o odmiennym przeznaczeniu.

W małych mieszkaniach należy pamiętać, aby umieścić oświetlenie tak, żeby nie przeszkadzało, kiedy podczas dnia dana część lokalu zmieni swoją rolę.

Rodzaje oświetlenia

W każdym mieszkaniu powinny znaleźć się trzy rodzaje oświetlenia:
• ogólne,
• kierunkowe
• i dekoracyjne.

Oświetlenie ogólne tzw. podkładowe, stanowi tło oświetlenia kierunkowego. Jego zadaniem jest zapewnienie przejrzystości danego miejsca oraz umożliwienie ostrego widzenia. Aby uzyskać ten efekt, należy stosować lampy emitujące światło rozproszone i równomierne.
Ten rodzaj oświetlenia jest zwykle najintensywniej eksploatowany. Żarówki powinny być więc energooszczędne i starczać na dłuższy czas, np. oszczędzające energię świetlówki kompaktowe, które emitują światło o barwie podobnej do naturalnego.

Jeśli wolisz jednak tradycyjne, żarowe oświetlenie, należy zharmonizować żółtą barwę światła z kolorem wnętrza. Dobre efekty uzyskasz też, stosując żarówki halogenowe (pasują do standardowych opraw, dają jasne światło).

Oświetlenie kierunkowe nazywa się także miejscowym, bo powinno być dostosowane do poszczególnych miejsc wnętrza (np. inaczej zainstalujesz oświetlenie w miejscu gdzie będziesz jeść, a inaczej tam gdzie będziesz przygotowywać posiłek). Lampy powinny tu ukierunkowywać światło, dlatego najlepiej stosować żarówki reflektorowe, tradycyjne lub halogenowe.

Oświetlenie dekoracyjne ma za zadanie głównie budować odpowiedni klimat pomieszczenia. Oświetlenie tego typu powinno, wydobywać z wnętrza atrakcyjne detale itp.

Najlepiej będzie, jeśli zastosujesz tu niskonapięciowe żarówki halogenowe o małej mocy, np. tzw. kapsułki, wydłużone halogenowe lampy, reflektorki o zróżnicowanym kącie emitowania światła.

Dobrze wyglądają kolorowe źródła światła, o bardziej intensywnych barwach, a także małe reflektory przeznaczone do efektów specjalnych, które emitują światło o mocniejszych kolorach.

Polecamy: Jak zaplanować oświetlenie w kuchni

Przy biurku

Miejsce do pracy czy nauki należy zaplanować ze szczególną dbałością i dokładnością. Powinno pasować do ogólnego oświetlenia pomieszczenia, stwarzać klimat sprzyjający skupieniu i zapewnić pracę zdrową dla wzroku. Sztuczne oświetlenie jest uzupełnieniem światła dziennego, dlatego warto ustawić biurko blisko okna. Oba światła (dziennie jak i sztuczne) powinny padać na biurko lekko od przodu i z lewej strony - dla osoby praworęcznej, z prawej - dla leworęcznej. Lampka powinna znajdować się około 35cm nad blatem i dobrze oświetlać pole o wymiarach 30 x 40cm.

Czytaj także: Kilka słów o oświetleniu

Ciekawy efekt można uzyskać, stosując światło halogenowe, o chłodnej barwie, wpływające pobudzająco do pracy. Dobrze nadają się też energooszczędne świetlówki kompaktowe, przeznaczone do opraw biurkowych.

Przy komputerze

Stanowisko pracy przy komputerze powinno posiadać nieco inne oświetlenie. Ekran monitora emituje światło, więc jego otoczenie musi być ciemniejsze. Punkty świetlne rozmieszczamy tak, żeby na ekranie nie było odblasków (pojawiają się wtedy, gdy monitor jest źle usytuowany względem okna, zbyt silnego światła dziennego). Możemy się ich pozbyć zakładając, np. żaluzje.

Złe oświetlenie w miejscu pracy

Należy unikać kontrastów kolorystycznych oraz dużych jaskrawych powierzchni, aby zapewnić komfort w miejscu pracy. Nie można też dopuścić do tzw. olśnienia (złego widzenia spowodowanego zbyt dużą jaskrawością światła), w efekcie czego wzrok szybko się męczy, a my zmieniając często pozycję krzywimy sobie kręgosłup. Olśnienie możemy wyeliminować stosując matowe źródła światła oraz oprawy prawidłowo przysłaniające żarówkę.

Zobacz stronę Eksperta Portal Budowlany www.budujesz-kupujesz.pl

Reklama
Chcesz dowiedzieć się więcej, sprawdź »
Jak przygotować się do zmian 2023
Jak przygotować się do zmian 2023
Tylko teraz
Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Nieruchomości
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Pierwsze mieszkanie na kredyt 2023. Jakie ułatwienia dla kupujących obiecuje rząd? Zdolność kredytowa, wkład własny, oprocentowanie, brak PCC

    Niższe koszty, wyższa zdolność kredytowa i brak konieczności posiadania wkładu własnego – na to wszystko mogą już niedługo liczyć osoby, które będą chciały kupić pierwsze mieszkanie. Tak przynajmniej obiecuje rząd. Jeśli się uda, to sytuacja mieszkaniowa osób w wieku od 25 do 34 lat w końcu może się poprawić. Dziś w tej grupie wiekowej ponad połowa osób mieszka z rodzicami.

    Długi weekend z Bożym Ciałem 2023 - ceny noclegów w Polsce. Nad morzem i w górach

    Ceny noclegów w popularnych miejscowościach turystycznych w Polsce w czasie najbliższego długiego weekendu zaczynającego się w Boże Ciało są wyższe o 5% niż w 2022 roku. 

    Koniec z podatkiem PCC przy nabyciu mieszkania z rynku wtórnego

    Sejm przyjął ustawę, która likwiduje konieczność opłacenia 2% podatku PCC przy zakupie pierwszego mieszkania z rynku wtórnego. To znacząca ulga, zwłaszcza dla młodych osób, które często zmuszone były płacić wysokie podatki przy nabyciu używanej nieruchomości.

    Ceny mieszkań od deweloperów bez zmian. Czy będą spadać?

    W maju w większości polskich aglomeracji cena metra kwadratowego nowego mieszkania pozostała bez zmian w stosunku do kwietnia - podali eksperci portalu RynekPierwotny.pl. Zwrócili uwagę, że deweloperzy zaczęli wprowadzać do sprzedaży więcej mieszkań z segmentu popularnego.

    Mieszkam razem z rodzicami. Jak długo? Dorosłe dzieci X-ów i Y-greków nie tęsknią za samodzielnością

    Dane Eurostatu pokazują, że obecnie blisko 50% młodych Polek i Polaków, którzy wchodzą w dorosłe życie, nadal mieszka w domu rodzinnym. To, że dzieci nie usamodzielniają się już tak szybko jak ich rodzice, potwierdza badanie Grupy Progres, z którego wynika, że aż 69 proc. rodziców obecnie aktywnych zawodowo z pokolenia X (1965–1979) i Y (1979–1995), którzy mają więcej niż 30 lat, deklaruje, że zamieszkali sami, gdy byli w wieku między 18 a 23 r.ż.

    Architektura wielorodzinna przechodzi transformację

    Sposób, w jaki chcemy żyć, szybko się zmienia, a trendy architektoniczne pojawiają się niejako w odpowiedzi na nasze nowe potrzeby. Architekci, którzy tworzą swoje projekty dziś, muszą mieć więc na względzie również to, co wydarzy się jutro. Sęk w tym, że przyszłość jest nieprzewidywalna i potrafi zaskoczyć.

    Rynek mieszkaniowy. Ile kosztują mieszkania w Polsce

    Cena jednego metra kwadratowego mieszkania na rynku wtórnym wynosi w Zakopanem prawie 19  tysięcy złotych. To najwyższe stawki w kraju. Wśród miast wojewódzkich pierwsze miejsce zajmuje Warszawa, gdzie jeden metr kosztuje średnio ponad 13,2 tysiąca. Najtaniej jest w Zielonej Górze, Bydgoszczy i Gorzowie Wielkopolskim. Tam kupujący płacą poniżej 7 tysięcy za metr.  

    Kto dziś kupuje mieszkania? Taniej nie będzie

    Jaki jest obecny profil nabywców nowych mieszkań? Jak dużo wśród kupujących jest inwestorów, a ile osób kupuje na potrzeby własne? Co jest największą motywacją do zakupu?

    Ile mieszkań kupują cudzoziemcy w Polsce?

    Cudzoziemcy kupili w Polsce 14359 mieszkań w 2022 roku wg danych MSWiA. W sumie lokale te miały aż 820 tysięcy m kw. To znaczy, że przeciętne mieszkanie kupione w 2022 roku przez cudzoziemca miało trochę ponad 57 m kw. 

    Opłata deszczowa będzie większym problemem?

    Krajowe media niedawno znów przypomniały sobie o opłacie deszczowej. Dlatego w ostatnim czasie pojawiły się nagłówki artykułów alarmujące, że wspomniana opłata w 2023 r. będzie „ściągana” z odsetkami i to za ostatnie pięć lat. Takie informacje nierzadko powodują konsternację u właścicieli większych działek. Wspomniane osoby mogą bowiem zastanawiać się, czy w ich przypadku opłata deszczowa znajduje zastosowanie. Inne ważne pytanie dotyczy tego, czy w ostatnim czasie przepisy odnośnie opłaty deszczowej uległy zmianie. Eksperci portalu RynekPierwotny.pl postanowili rozwiać wątpliwości osób prywatnych i przedsiębiorców dotyczące opłaty deszczowej. 

    Bezpieczny kredyt. Trzy banki zadeklarowały gotowość wprowadzenia tego produktu

    Trzy największe banki w Polsce zadeklarowały chęć i gotowość wprowadzenia do oferty rządowego programu „bezpieczny kredyt” – powiedział w poniedziałek 29 maja minister rozwoju i technologii Waldemar Buda. 3 lipca wprowadzamy produkt w życie – dodał.

    Kalendarz biodynamiczny w ogrodzie. Czym jest? Czy ma naukowe podstawy, czy się sprawdza?

    Co to jest kalendarz biodynamiczny? Czy wykonywanie czynności w ogrodzie (np. siew, pielęgnacja roślin, nawożenie, podlewanie, zbiór i inne) zgodnie z kalendarzem biodynamicznym ma sens i podstawy naukowe?

    Lawenda w ogrodzie – uprawa, zastosowanie, odmiany. Roślina ozdobna, która leczy

    W każdym przydomowym ogrodzie powinno się znaleźć słoneczne miejsce na lawendę. Jeżeli zapewnimy jej właściwe warunki i poświęcimy jej trochę czasu - odwdzięczy się oszałamiającą wonią i uroczymi kwiatami, które można nawet … zjeść. Lawenda, to nie tylko roślina ozdobna – to także zioło stosowane w ziołolecznictwie.

    Jak pielęgnować trawnik? 4 pory roku na trawniku

    Jakie zabiegi pielęgnacyjne powinniśmy przeprowadzać na trawniku w poszczególnych porach roku? Kiedy i czym nawozić trawnik?

    Kompost i kompostownik w ogrodzie. Jak i z czego zrobić „czarne złoto ogrodników”?

    Czym jest kompost? Jak powstaje? Czy kompost i próchnica to to samo? Co można rzucać „na kompost” a czego nie? Jak długo trzeba czekać na własny kompost?

    Atrakcyjne warunki wykupu kilku tysięcy Mieszkań+

    Minister Buda i prezes PGR Paweł Borys przedstawili nową ofertę "dojścia do własności" albo zakupu mieszkań w ramach tzw. rynkowej części Mieszkania Plus.

    Mieszkania do wynajęcia. Unia walczy z najmem krótkookresowym „na czarno”

    Regulacje, które mają wprowadzić obowiązkową rejestrację właścicieli lokali przeznaczonych na tzw. wynajem krótkoterminowy są przedmiotem prac Parlamentu Europejskiego. Ich celem jest uniemożliwienie właścicielom unikania płacenia podatku od czynszu.

    Jak zarobić na wynajmie mieszkania - za ile wynajmować?

    Ubiegły rok stał pod znakiem ekspozycji popytu. Stawki najmu w 16 największych miastach w Polsce wzrosły o 16 proc., biorąc pod uwagę analogiczny okres poprzedniego roku.

    Pierwszy kwartał z rekordową podażą magazynową

    Od początku 2023 r. do użytku oddano 1,9 mln mkw. nowej powierzchni magazynowej, co było najwyższą wartością w historii polskiego rynku. Tym samym, zasoby sektora magazynowego osiągnęły 29,6 mln mkw.

    Nowy kapitał napływający do Polski celuje w tańsze aktywa

    W całej Europie w sektorze nieruchomości komercyjnych możemy obserwować w tym roku spadek aktywności inwestorów. Polski rynek broni się wyższymi stopami zwrotu niż oferuje Europa Zachodnia i nadal wypada korzystnie na tle rynków europejskich.

    Jakie mieszkanie można kupić za Bezpieczny Kredyt 2%? Czy można połączyć kredyt 2% z kredytem bez wkładu własnego? Limity cen mieszkań

    Najprawdopodobniej w lipcu 2023 roku wystartuje rządowy program taniego kredytu dla osób kupujących pierwsze mieszkanie - „Bezpieczny Kredyt 2%”. Jakie mieszkanie będzie można kupić w ramach tego programu? Czy można połączyć „Bezpieczny kredyt 2%” z wcześniej uruchomionym programem kredytów bez wkładu własnego? Jakie są limity cen mieszkań?

    Obowiązki dewelopera i prawa kupującego mieszkanie. Co gwarantuje ustawa deweloperska?

    Do czego zobowiązuje dewelopera i co gwarantuje nabywcy obowiązująca od lipca 2022 r. ustawa o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego oraz Deweloperskim Funduszu Gwarancyjnym – zwana potocznie „ustawą deweloperską”?

    Wyniki budownictwa w kwietniu 2023

    Główny Urząd Statystyczny zaprezentował informacje o wynikach budownictwa w kwietniu 2023

    Dostępność mieszkań: w których miastach najłatwiej o nieruchomości?

    Zdaniem twórców Indeksu Zdrowych Miast ze Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych koreluje ze stanem zdrowia ludności. 

    O ile zdrożały w tym roku nowe mieszkania

    Postępująca inflacja ma wpływ na koszty budowy mieszkań. Ile średnio wzrosły w tym roku ceny nowych mieszkań w największych miastach w kraju?