REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Fińskie domy drewniane – ciekawa alternatywna dla tradycyjnego budownictwa

Subskrybuj nas na Youtube
Fiński dom prefabrykowany. Fot. Fincomfort Sp. z o.o. Sp.k.
Fiński dom prefabrykowany. Fot. Fincomfort Sp. z o.o. Sp.k.
Fincomfort Sp. z o.o. Sp.k.

REKLAMA

REKLAMA

Fińskie drewniane domy prefabrykowane nie są zbyt doceniane na polskim rynku, a są to budynki trwałe i ekologiczne. Najwięcej domów ekologicznych budują Finowie, domy te mają niski współczynnik przenikalności cieplnej, co przekłada się na zmniejszenie ilości energii potrzebnej do ogrzania budynku nawet o 60%.

REKLAMA

Fiński drewniany dom prefabrykowany pod względem użytkowania nie różni się prawie niczym od tradycyjnego. Budownictwo tego typu ma jednak sporo cech, które pozwalają mu się odznaczyć na tle tradycyjnych technologii. Nie dość, że taki budynek powstaje błyskawicznie, to jest również trwały i energooszczędny.

Trwałość

REKLAMA

Kluczowym elementem sukcesu fińskich drewnianych domów modułowych jest odpowiedni proces ich prefabrykacji. Wytwarzanie każdej części budynku za pomocą wysoko rozwiniętej technologii oraz w odpowiednich warunkach temperaturowych i wilgotnościowych, zapewnia trwałość domom tego typu.

Drugim bardzo ważnym czynnikiem jest zastosowanie w produkcji wysokiej jakości budulca. Drewno świerkowe pochodzące ze Skandynawii ma najwyższy stopień wytrzymałości, dzięki specyficznym warunkom klimatycznym, w których miało okazję rosnąć. Surowy klimat powoduje, że przyrost drewna jest o wiele mniejszy niż w strefie umiarkowanej, dzięki czemu jest o wiele bardziej twarde i odporne na odkształcenia. Dodatkowo jest ono w specjalny sposób przygotowywane – wszystkie elementy drewniane poddane są obróbce hydrotermicznej oraz wysuszone do 15% wilgotności, co gwarantuje odporność na ogień oraz ochronę przed owadami i grzybami. Każda belka zastosowana w domu tego typu posiada certyfikat wytrzymałościowy oraz certyfikat CE.

Energooszczędne i ekologiczne

REKLAMA

Finowie są w czołówce, jeśli chodzi o budownictwo energooszczędne. Fińskie domy drewniane posiadają bardzo niskie współczynniki przenikalności cieplnej, co pozawala na zmniejszenie ilości energii potrzebnej do ogrzania budynku nawet o 60%. Oczywiście idzie za tym również obniżenie kosztów utrzymania budynku, a także lepszy wpływ na środowisko przez zmniejszenie emisji CO2.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jak zapewnia Irena Holmstedt, prezes firmy Fincomfort zajmującej się kompleksową realizacją domów Omatalo w Polsce, budynki tego producenta posiadają klasę energetyczną – A potwierdzoną certyfikatami jakości CE. – Na tak standard składa się kilka czynników i wiele lat doświadczenia. Jest to zasługa zastosowania o wiele grubszej izolacji ścian, dobrego radzenia sobie z unikaniem mostków termicznych w konstrukcji ramy, czy też montowania okien i drzwi o bardzo niskim współczynniku przenikalności. Oczywiście nie można byłoby uzyskać tak dobrych efektów bez odpowiedniego procesu wytwarzania modułów w fabrykach. Tego typu technologia pozwala na całkowite wyeliminowanie błędów w sztuce budowlanej i ciesielskiej oraz zapewnia dbałość o każdy milimetr kwadratowy produkowanego elementu, czego nie da się uzyskać, budując dom tradycyjny, bezpośrednio na placu budowy.

Finowie stawiają również na ekologię, o którą także i my, Polacy, zaczynamy w ostatnich latach coraz bardziej dbać. Fińskie domy modułowe produkowane są w fabrykach w przyjazny dla środowiska sposób, bez stosowania jakichkolwiek substancji chemicznych. Dodatkowym atutem jest samo pozyskanie drewna zgodne z przyjazną gospodarką leśną.

Krótki czas budowy i niskie koszty

musi bowiem angażować się on w proces powstawania domu, a dodatkowo ma możliwość prowadzenia inwestycji niezależnie od pory roku – przy założeniu, że fundamenty były wykonane odpowiednio wcześniej.

Budowa Fińskich domów drewnianych jest dość szybka.
– Budowa fundamentów trwa około trzy tygodnie, a wzniesienie ścian i montaż dachu trwa zaledwie około tygodnia. Na budowę domu w stanie surowym zamkniętym od rozpoczęcia prac fundamentowych  potrzebujemy około trzech miesięcy. Etap wykonywania instalacji oraz wykończenia to około trzy – cztery miesiące. Dodatkowo realizowanie inwestycji przez jednego wykonawcę daje gwarancję, że w całości będzie on odpowiedzialny za pomyślny przebieg budowy.

Wszystkie projekty domów tego typu nastawione są na ekonomię. Architekci dbają więc o to, aby każdy centymetr kwadratowy powierzchni budynku był jak najlepiej wykorzystany i funkcjonalny. Poza tym nie ma możliwości, aby jakiekolwiek materiały na placu budowy się zmarnowały. Cena całej inwestycji oscyluje na średnim poziomie, przy czym energooszczędność wpływa na wyjątkowo niskie koszty utrzymania domu, co szybko daje się zauważyć jako wielka zaleta i gwarantuje zwrot poniesionych nakładów finansowych.

Skandynawskie drewniane domy prefabrykowane to doskonała alternatywna dla tradycyjnego budownictwa. Technologie tego typu mają mnóstwo zalet i z sukcesem są wykorzystywane w wielu krajach europejskich. Nie dziwi więc, że w ostatnich latach stają się one coraz bardziej popularne także w naszym kraju.

Zobacz także:  Żelbet, Strunobeton i Prefabrykaty – nowoczesne technologie budowlane

Zobacz także:  Jak szybko można położyć strop prefabrykowany?

Zobacz także:  8 powodów, dla których warto budować dom z drewna

Fincomfort Sp. z o.o. Sp.k.

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kolorowanki wielkanocne do druku pdf: jajka, zajączek, koszyczek

Pobierz kolorowanki wielkanocne do druku w formacie pdf. Dostępne wzory to jajka, zajączek, uszy zajączka i koszyczek wielkanocny.

Pierwsze klucze: będą jednak dopłaty z budżetu państwa dla kupujących nowe mieszkania, ale tylko z budownictwa społecznego

Dopłata do kredytu? Jeśli na mieszkanie, które jest nowe, to tylko w spółdzielni, SIM lub TBS. Nie przewiduje się dopłat do kupna nowych mieszkań budowanych przez komercyjnych deweloperów. Ale mieszkania z budownictwa społecznego mogą być z docelową opcją własności.

Rewolucja w najmie krótkoterminowym w Europie. Nowe przepisy zmieniają krajobraz turystyki

Od tętniących życiem ulic Barcelony po historyczne centrum Budapesztu, europejskie miasta mierzą się z nową rzeczywistością. Najem krótkoterminowy, który zrewolucjonizował sposób podróżowania, stał się jednym z kluczowych wyzwań dla lokalnych społeczności. Jak pogodzić korzyści płynące z turystyki z potrzebami mieszkańców? To pytanie staje się coraz bardziej palące, a odpowiedź na nie kształtują nowe regulacje, które zmieniają krajobraz europejskiego rynku najmu.

Ceny działek 2025. Można kupić nawet pod dużym miastem i zbudować dom taniej niż mieszkanie w centrum

Nie tylko w Warszawie, ale i w Krakowie czy we Wrocławiu ceny działek są na rekordowych poziomach. Ale wciąż można znaleźć plac po okazyjnej cenie pod metropolią i zbudować na nim dom w kosztach zamykając się w cenie niższej niż trzypokojowe mieszkanie w centrum miasta.

REKLAMA

Decyzja lokalizacyjna dla CPK. Co dalej z odszkodowaniem?

Właściciele i użytkownicy wieczyści nieruchomości objętych wnioskiem o wydanie na podstawie decyzji lokalizacyjnej dla CPK z dniem doręczenia zawiadomienia nabywają prawo do odszkodowania z tytułu wywłaszczenia nieruchomości. W zawiadomieniu znajdą również termin wydania nieruchomości i informację o uprawnieniu do powiększenia wysokości odszkodowania.

Truskawki w ogrodzie – czym i jak nawozić na wiosnę?

Truskawki w ogrodzie - za ich smak odpowiada nie tylko odmiana, ale i odpowiednie nawożenie. Kiedy, czym i jak nawozić truskawki? Czy kwiecień to dobry moment na sadzenie truskawek?

Klej na mszyce i mrówki – niezawodny i szybki sposób zwalczania. Kiedy stosować?

Klej entomologiczny na mszyce i mrówki czyli niezawodny i szybki sposób zwalczania szkodników w ogrodzie. Już w kwietniu widać pierwsze mszyce i mrówki na porzeczkach i agreście. Jak zastosować klej na mszyce i mrówki na drzewach i krzewach? Oto wskazówki.

REIT-y a przyszłość rynku mieszkaniowego. Jakie zmiany nas czekają?

Wprowadzenie REIT-ów rodzi pytania wpływ na sektor PRS (Private Rented Sector) w Polsce. Czy inwestycje w wynajem mieszkań przez REIT-y rzeczywiście przyspieszą rozwój tego segmentu? Jak szybko możemy spodziewać się wzrostu liczby mieszkań na wynajem? I jakie plany mają deweloperzy w kontekście rozwoju sektora PRS? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

REKLAMA

Coraz łatwiej kupić mieszkanie w okazyjnej cenie, ale będzie jeszcze taniej: prawda czy fałsz

Transakcje po okazyjnej cenie słabo wpływają na statystyki. Na szczęście okazja ma też to do siebie, że jest jednostkowa i wyjątkowa. Są też okresy, dłuższe lub krótsze, które okazjom sprzyjają lub nie. Jak jest teraz?

Wywłaszczenie gruntu pod drogę w trybie specustawy – kwestie związane z odszkodowaniem

Czym jest wywłaszczenie gruntu na cele drogowe? Jaka jest podstawa do wywłaszczenia i jak przebiega cała procedura? Co z odszkodowaniem za wywłaszczenie?

REKLAMA