Wiata garażowa – z zabudowanymi ściankami czy bez?
REKLAMA
REKLAMA
Dlaczego warto zdecydować się na ścianki w naszej wiacie? Przede wszystkim montaż wypełnień ściany znacznie podwyższy wartość użytkową garażu. Założenie kratek lub innego typu wypełnień ścian pozwoli na utrzymanie znacznie wyższej temperaturę w obrębie wiaty, dzięki czemu unikniemy wsiadania do zimnego auta. Ponadto, w zimie mróz może utrudnić start silnika w aucie, a zastosowanie wiaty ze ściankami pozwoli tego uniknąć.
REKLAMA
Łatwy start diesla w zimie (Garaż Monachium). Fot. Ecocarport
Denerwuje Cię odśnieżanie auta zimą? Zadaszenie na auto i wypełnienie ścianek stanowi świetną ochronę przed opadami. Co również ważne, jeśli parkujemy auto pod wiatą, unikamy zamarzania szyb zimą, a chyba nie musimy przypominać, że skrobanie szyb jest nie tylko czasochłonne, ale również może być szkodliwe dla szkła, które z łatwością się niszczy.
Zobacz także: Budowa wiaty przed garażem murowanym – Formalności
Zabudowanie ścianek ma jeszcze jedną ważną zaletę. Wiaty garażowe często używane są choćby jako składziki na narzędzia ogrodowe lub drewutnie. Jeśli zastosujemy ścianki na obrzeżach wiaty, znacznie wzrasta powierzchnia, w której możemy przechowywać tego typu przedmioty bez ryzyka ich zniszczenia. Oprócz tego, wypełnianie ścianek chroni naszą własność przed ciekawskimi spojrzeniami sąsiadów. Nie musimy chyba dodawać, że stanowi również dobry sposób na ochronę przed amatorami cudzej własności.
Przykład wypełnień ścianek (Garaż Alaska). Fot. Ecocarport
A czy budowanie ścianek w zadaszeniach ma jakieś wady? Cóż, pamiętajmy, że wypełniając ściany garażu, pamiętać musimy o starannym parkowaniu, co może być szczególnie uciążliwe, jeśli posiadamy duże auto. W przeciwnym wypadku, istnieje ryzyko uszkodzenia drzwi po uderzeniu nimi o ścianę przy wysiadaniu. Ponadto posiadanie wypełnienia ścianki w pewien sposób zmniejsza funkcjonalność garażu, szczególnie jeżeli mamy niewielki ogród i garaż znajduje się w przejściu. Przy zabudowaniu ścianek garaż staje się wtedy niejako zamkniętą przestrzenią, przez którą nie można przejść. Oczywiście można to ominąć, zabudowując tylko niektóre ścianki, ale wtedy ryzykujemy, że nasze auto narażone będzie na działanie śniegu i mrozu.
Zobacz także: Co można budować na działce bez pozwolenia?
Podsumowując, wiata – z zabudowanymi ściankami czy bez? Wszystko zależy od naszych indywidualnych oczekiwań i potrzeb. Jeśli mamy niewielkie auto i szukamy sposobu na ochronę zarówno samochodu jak i narzędzi ogrodowych lub drewna kominkowego, zabudowanie ścianek wydaje się być dobrym wyborem. Z drugiej strony nie zapominajmy, że większość wiat nie posiada w standardzie wypełnień ścian, co oznacza że ich montaż może podnieść cenę końcową konstrukcji.
REKLAMA
REKLAMA