REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jaki zamek postawić na straży?

Eksperci Budujesz - Kupujesz
Podstawą bezpieczeństwa domu są mocne, wytrzymałe, dobrze osadzone drzwi i atestowany, solidny zamek.
Podstawą bezpieczeństwa domu są mocne, wytrzymałe, dobrze osadzone drzwi i atestowany, solidny zamek.

REKLAMA

REKLAMA

Dla sprawnego złodzieja każde drzwi są do pokonania. Ale są sposoby na to, żeby utrudnić mu ich sforsowanie. Zyskasz czas, w czasie którego ktoś może złodzieja zauważyć, usłyszeć lub spłoszyć.

Podstawą bezpieczeństwa domu są mocne, wytrzymałe, dobrze osadzone drzwi i atestowany, solidny zamek.
Zamki mechaniczne mogą być: wewnętrzne i zewnętrzne. Dobrym rozwiązaniem są zamki z wymienną wkładką, która może być wymieniana beż demontażu zamka.

REKLAMA

Bezpieczne są zamki ze sztywnym łańcuchem (działa jak tradycyjny łańcuch, ale jest trwalszy i pewniejszy) – umożliwiają uchylanie drzwi na małą szerokość i zablokowanie ich w takim położeniu.

Drzwi antywłamaniowe

Mają wmontowane fabrycznie zamki. Do innych drzwi przeważnie trzeba dobierać zamki osobno, najlepiej z pomocą fachowca, który uwzględni wszystkie istotne szczegóły:
Rozmiar wkładki — wkładka musi mieć odpowiednią szerokość, a śruby, którymi montujemy zamek nie mogą być za długie.
Kierunek otwierania — w zależności czy otwierają się na lewo czy na prawo dobiera się lewy lub prawy zamek (ewentualnie są zamki uniwersalne).
Parametry — zamek nie może obciążać drzwi, deformować, musi być stabilny.
Rozmiary otworu do zamontowania zamka.

Atesty

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Zamek do drzwi wejściowych powinien mieć certyfikat Instytutu Techniki Budowlanej (ITB) oraz polski atest wydawany przez Instytut Mechaniki Precyzyjnej albo COBR Metalplast, który klasyfikuje zamek (bądź samą wkładkę) według trzech klas odporności na włamanie.

A - najniższa, wytrzyma działania włamywacza (próba otwarcia narzędziem, niszczenie) co najmniej jedną minutę,
B - średnia, zamek wytrzyma co najmniej trzy minuty,
C - najwyższa, nie zostanie sforsowany przez co najmniej sześć minut.

Liczba zamków

Drzwi nieatestowane powinny mieć dwa, trzy zamki (dobrze, żeby jeden był wpuszczony w skrzydło, a jeden lub dwa na powierzchni). Większa liczba mogłaby osłabić konstrukcję.

W drzwiach antywłamaniowych-atestowanych wystarczający jest jeden dobry zamek: centralny, wieloryglowy (rygle powinny się wysuwać w różne kierunki), klasy C, z wymienną wkładką.

Wybór zamka

Aby zamek dobrze spełnił swoją rolę, należy przy wyborze zwrócić uwagę na kilka czynników. Czasem pominięcie jednego może bardzo mocno obniżyć bezpieczeństwo.
Rygle – większa grubość gwarantuje lepszą wytrzymałość – 10-14 mm.
Jak zamontowana jest wkładka – nie powinna wystawać na zewnątrz, za szyld zamka, gdzie mogłaby być złamana lub wyrwana.
Osłona (rozeta lub szyld antywłamaniowy) uniemożliwia przewiercenie lub wyrwanie wkładki z drzwi. Aby do wkładki nie można było włożyć czegoś innego niż klucz, otwór we wkładce należy osłonić tarczą obrotową.

Polecamy: Światło przed domem

REKLAMA

Otwieranie zamka od wewnątrz – może to być gałka, pokrętło lub klucz. Gałka i pokrętło są bardzo komfortowym rozwiązaniem, ale dla bezpieczeństwa przynajmniej jeden zamek powinien być otwierany od wewnątrz wyłącznie kluczem. Trzeba zwrócić uwagę na to, czy zamek w ogóle może być otwierany od środka.

Ilość kluczy – 3-5 w zależności od producenta.
Dorabianie kluczy – powinno być możliwe wyłącznie w autoryzowanym punkcie serwisowym tylko na podstawie karty zakupu.
Prostota zamykania i otwierania.
Klucz wielofunkcyjny – dostępne są klucze, którymi można otwierać kilka różnych zamków, np. w domu, w garażu czy furtce.
Współpraca zamka z systemem alarmowym (jeśli mamy taki system w planach).

Zamki oraz drzwi z zamkami należy kupować w autoryzowanych punktach sprzedaży. Warto pamiętać, że posiadacze drzwi antywłamaniowych z zamkami klasy C mogą się ubiegać o zniżki przy zakupie polisy ubezpieczeniowej. 

Czytaj także: Bezpieczny dom

Zobacz stronę eksperta Portal Budowlany www.budujesz-kupujesz.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Raty kredytu hipotecznego można obniżyć zmieniając polisę ubezpieczenia na życie, jak to zrobić i ile można zaoszczędzić

Umowy o kredyt bankowy są tak skonstruowane, że skorzystanie z zabezpieczenia w postaci polisy za życie za pośrednictwem banku udzielającego kredytu oznacza niższą marżę. Standardowo dotyczy to pierwszego kilkuletniego okresu kredytu. Potem jednak zmiana umowy ubezpieczenia może dać nawet kilka tysięcy oszczędności w kosztach jego obsługi.

Jak kupić mieszkanie za 50% ceny? Jest jeden sposób

Okazuje się, że ceny wywoławcze mieszkań dostępnych na licytacjach komorniczych są od 20% do nawet 55% niższe. Jak zatem wziąć udział w licytacji komorniczej i kupić dużo taniej mieszkanie? Jest kilka rzeczy, o którym trzeba wiedzieć przed przystąpieniem do takiej licytacji.

Najchętniej w bloku lub kamienicy i blisko centrum. Takich mieszkań szuka Pokolenie Z

W dorosłość a więc także na rynek nieruchomości jako konsumenci zaczynają wkraczać przedstawiciele pokolenia Z. To jakich mieszkań w jakich lokalizacjach szukają, już teraz zaczyna kształtować trendy w całym sektorze mieszkaniowym. Jakie są ich preferencje mieszkaniowe?

Dlaczego mieszkania w Polsce wciąż drożeją? Jest kilka głównych przyczyn

Ceny nieruchomości w Polsce rosną w zawrotnym tempie, stawiając nas pod tym względem w czołówce Unii Europejskiej. Szczególnie dotyka to małych mieszkań w dużych miastach. Główne przyczyny? Rosnący popyt, inflacja i wzrost płac, jednak według ekspertów czynników stymulujących jest więcej. W tym np. regulacje prawne, formalności z nimi związane i koszty ich realizacji.

REKLAMA

Ulga termomodernizacyjna coraz mniej popularna. Ile można zaoszczędzić?

Podatkowa ulga termomodernizacyjna wzbudza coraz mniejsze zainteresowanie. Znacznie większym powodzeniem cieszy się dopłata w programie "Czyste Powietrze". Dane podaje portal GetHome.pl.

Bezpieczny Kredyt 2%: banki rozpatrzyły już wszystkie wnioski kredytowe. Na co poszło najwięcej kredytów hipotecznych, odpowiedź zaskakująca

Kto zdążył złożyć wniosek o Bezpieczny Kredyt 2% na ostatnią chwilę, ten musiał czekać nawet do końca marca na kredyt hipoteczny pozwalający sfinalizować planowaną inwestycję mieszkaniową. Na co zostały przeznaczone kredyty? O dziwo, najwięcej nie trafiło do deweloperów, bo to nie nowe mieszkania były preferowane.

Ceny mieszkań w 2024 r. w 6 największych miastach Polski - wykres, prognozy

Jakie są ceny mieszkań w 2024 roku? Oto wykresy i prognozy Polskiego Instytutu Ekonomicznego uwzględniające cenę za 1 m2 mieszkania w 6 największych miastach Polski. Ceny za 1 m2 mieszkania wyhamowały. Gdzie ceny rosły najszybciej, a gdzie spadały?

Pierwsze półrocze na rynku nieruchomości. Sprzedaż mieszkań w liczbach

Pierwsza połowa roku za nami, deweloperzy mogą podsumować sprzedaż mieszkać w tych sześciu miesiącach. Czy jest lepiej w porównaniu do poprzednich kwartałów? 

REKLAMA

Czy wrócą kredyty hipoteczne z wkładem własnym poniżej 10%?

Nie tak dawno wkład własny poniżej 10% do kredytu hipotecznego był rzadkością. Co zmienił w tej kwestii program Bezpieczny Kredyt 2%? 

Hipoteka odwrócona – fakty i mity o usłudze finansowej

Hipoteka odwrócona to usługa finansowa, która skierowana jest głównie do osób starszych. Usługa, chociaż dostępna już od lat, nadal wywołuje wiele pytań. Czy po zawarciu umowy o dożywocie spadkobiercy będą mogli odziedziczyć nieruchomość? Czy od zawartej umowy można odstąpić? W którym momencie emeryt przestaje być właścicielem mieszkania? Kto, po podpisaniu takiej umowy, płaci czynsz, ubezpieczenie i podatki za mieszkanie lub dom?

REKLAMA