REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jaki zamek postawić na straży?

Eksperci Budujesz - Kupujesz
Podstawą bezpieczeństwa domu są mocne, wytrzymałe, dobrze osadzone drzwi i atestowany, solidny zamek.
Podstawą bezpieczeństwa domu są mocne, wytrzymałe, dobrze osadzone drzwi i atestowany, solidny zamek.

REKLAMA

REKLAMA

Dla sprawnego złodzieja każde drzwi są do pokonania. Ale są sposoby na to, żeby utrudnić mu ich sforsowanie. Zyskasz czas, w czasie którego ktoś może złodzieja zauważyć, usłyszeć lub spłoszyć.

Podstawą bezpieczeństwa domu są mocne, wytrzymałe, dobrze osadzone drzwi i atestowany, solidny zamek.
Zamki mechaniczne mogą być: wewnętrzne i zewnętrzne. Dobrym rozwiązaniem są zamki z wymienną wkładką, która może być wymieniana beż demontażu zamka.

REKLAMA

Bezpieczne są zamki ze sztywnym łańcuchem (działa jak tradycyjny łańcuch, ale jest trwalszy i pewniejszy) – umożliwiają uchylanie drzwi na małą szerokość i zablokowanie ich w takim położeniu.

Drzwi antywłamaniowe

Mają wmontowane fabrycznie zamki. Do innych drzwi przeważnie trzeba dobierać zamki osobno, najlepiej z pomocą fachowca, który uwzględni wszystkie istotne szczegóły:
Rozmiar wkładki — wkładka musi mieć odpowiednią szerokość, a śruby, którymi montujemy zamek nie mogą być za długie.
Kierunek otwierania — w zależności czy otwierają się na lewo czy na prawo dobiera się lewy lub prawy zamek (ewentualnie są zamki uniwersalne).
Parametry — zamek nie może obciążać drzwi, deformować, musi być stabilny.
Rozmiary otworu do zamontowania zamka.

Atesty

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Zamek do drzwi wejściowych powinien mieć certyfikat Instytutu Techniki Budowlanej (ITB) oraz polski atest wydawany przez Instytut Mechaniki Precyzyjnej albo COBR Metalplast, który klasyfikuje zamek (bądź samą wkładkę) według trzech klas odporności na włamanie.

A - najniższa, wytrzyma działania włamywacza (próba otwarcia narzędziem, niszczenie) co najmniej jedną minutę,
B - średnia, zamek wytrzyma co najmniej trzy minuty,
C - najwyższa, nie zostanie sforsowany przez co najmniej sześć minut.

Liczba zamków

Drzwi nieatestowane powinny mieć dwa, trzy zamki (dobrze, żeby jeden był wpuszczony w skrzydło, a jeden lub dwa na powierzchni). Większa liczba mogłaby osłabić konstrukcję.

W drzwiach antywłamaniowych-atestowanych wystarczający jest jeden dobry zamek: centralny, wieloryglowy (rygle powinny się wysuwać w różne kierunki), klasy C, z wymienną wkładką.

Wybór zamka

Aby zamek dobrze spełnił swoją rolę, należy przy wyborze zwrócić uwagę na kilka czynników. Czasem pominięcie jednego może bardzo mocno obniżyć bezpieczeństwo.
Rygle – większa grubość gwarantuje lepszą wytrzymałość – 10-14 mm.
Jak zamontowana jest wkładka – nie powinna wystawać na zewnątrz, za szyld zamka, gdzie mogłaby być złamana lub wyrwana.
Osłona (rozeta lub szyld antywłamaniowy) uniemożliwia przewiercenie lub wyrwanie wkładki z drzwi. Aby do wkładki nie można było włożyć czegoś innego niż klucz, otwór we wkładce należy osłonić tarczą obrotową.

Polecamy: Światło przed domem

REKLAMA

Otwieranie zamka od wewnątrz – może to być gałka, pokrętło lub klucz. Gałka i pokrętło są bardzo komfortowym rozwiązaniem, ale dla bezpieczeństwa przynajmniej jeden zamek powinien być otwierany od wewnątrz wyłącznie kluczem. Trzeba zwrócić uwagę na to, czy zamek w ogóle może być otwierany od środka.

Ilość kluczy – 3-5 w zależności od producenta.
Dorabianie kluczy – powinno być możliwe wyłącznie w autoryzowanym punkcie serwisowym tylko na podstawie karty zakupu.
Prostota zamykania i otwierania.
Klucz wielofunkcyjny – dostępne są klucze, którymi można otwierać kilka różnych zamków, np. w domu, w garażu czy furtce.
Współpraca zamka z systemem alarmowym (jeśli mamy taki system w planach).

Zamki oraz drzwi z zamkami należy kupować w autoryzowanych punktach sprzedaży. Warto pamiętać, że posiadacze drzwi antywłamaniowych z zamkami klasy C mogą się ubiegać o zniżki przy zakupie polisy ubezpieczeniowej. 

Czytaj także: Bezpieczny dom

Zobacz stronę eksperta Portal Budowlany www.budujesz-kupujesz.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Decyzja Europejskiego Banku Centralnego o obniżce stóp wpłynie prawdopodobnie na wzrost cen nieruchomości

Szef działu rynków kapitałowych i nieruchomości biurowych w JLL Marcin Sulewski ocenia, że decyzja Europejskiego Banku Centralnego o obniżeniu stóp procentowych wpłynie pozytywnie na rynek inwestycyjny. Spowoduje obniżenie kosztów finansowania, a płynność na rynku finansowym powinna wzrosnąć, co implikuje ożywienie na rynku inwestycyjnym, wzrost zainteresowania inwestorów i prawdopodobnie też wzrost cen nieruchomości.

Najtańsze mieszkania u deweloperów. Ile kosztują? [czerwiec 2024 r.]

Za jaką cenę kupimy najtańsze, nowe mieszkania? Jaki mają metraż? W których osiedlach je kupimy? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Termomodernizacja. Polacy są sceptyczni co do unijnej dyrektywy dotyczącej modernizacji budynków

Przyjęta na początku 2024 r. dyrektywa EPBD ma sprawić, że w ciągu kolejnych 26 lat budynki w Unii Europejskiej nie będą emitować gazów cieplarnianych. Mamy istotną grupę, około 1/3 Polaków, którzy dosyć sceptycznie oceniają nowe wymogi.

Szkody wywołane burzą a ubezpieczenie. Zabezpiecz mienie, fotografuj zniszczenia. Jeśli to konieczne szybko napraw - ubezpieczyciel zwróci koszty niezbędnych prac

Polska Izba Ubezpieczeń udzieliła rad jak podchodzić do problemów z mieniem w czasie burz i nawałnic. Radzi, jak zgłosić szkodę spowodowaną przez różne zjawiska pogodowe, oraz jak zabrać się za usuwanie skutków nawałnic.

REKLAMA

MKiŚ: Strefy czystego transportu w miastach będą obowiązkowe

Miasta będą miały obowiązek tworzenia stref czystego transportu. Jednak samorządy będą też mogły podjąć uchwałę o likwidacji takiej strefy.

Przygotowania do wojny? Powstaną podziemne obiekty medyczne

Szpitale zostaną wyposażone w podziemną infrastrukturę. Podczas wojny ma ona zapewniać możliwość wykonywania operacji chirurgicznych, prowadzenia intensywnej terapii. Na oddziale łóżkowym pacjenci i personel mieliby zapewnione bezpieczeństwo w sytuacji skażenia.

Falstart kredytu na Start. Czy doczekamy się pomocy dla kredytobiorców? Czy rynek mieszkaniowy poradzi sobie bez kredytu na Start?

Zapowiedź kolejnego rządowego programu wsparcia dla młodych przy zakupie pierwszego mieszkania (tzw. kredyt #naStart) zelektryzowała rynek. Choć nie ma pewności czy program wejdzie w życie i w jakim kształcie, wielu klientów warunkuje zakup nieruchomości od jego uruchomienia. Równocześnie wzrastają obawy odnośnie kolejnych podwyżek cen nieruchomości. Sprawdźmy, jakie są możliwe scenariusze rozwoju sytuacji na rynku kredytów i nieruchomości.

Nowe obowiązki właścicieli miejsc garażowych 2024 i 2025 r. Znamy szczegóły projektu ustawy o podatkach lokalnych

Na stronie Rządowego Centrum Legislacji opublikowano projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku rolnym, ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, ustawy o podatku leśnym oraz ustawy o opłacie skarbowej. 

REKLAMA

Mieszkalnictwo wspomagane wymaga regulacji prawnych obecnie jest finansowane w ramach programów, a każdy program można zamknąć

Rada do spraw Społecznych przy Prezydencie RP dyskutowała 17 czerwca 2024 r. z konwentem dyrektorów Regionalnych Ośrodków Polityki Społecznej o Centrach Usług Społecznych i mieszkalnictwie wspomaganym dla osób z niepełnosprawnościami.

Zmiana dyrektywy w sprawie odpadów, założenia przeciwdziałania zjawisku greenwashingu i monitorowania gleb

Ministerstwo Klimatu i Środowiska poinformowało, że w posiedzeniu Rady do spraw Środowiska (ENVI), które odbyło się 17 czerwca 2024 r. w Luksemburgu debatowano nad rewizją dyrektywy w sprawie odpadów, przeciwdziałaniem zjawisku greenwashingu i monitorowaniem gleb. W posiedzeniu uczestniczyli Minister Klimatu i Środowiska Paulina Hennig-Kloska i Wiceminister Mikołaj Dorożała.

REKLAMA