REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jaki zamek postawić na straży?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Eksperci Budujesz - Kupujesz
Podstawą bezpieczeństwa domu są mocne, wytrzymałe, dobrze osadzone drzwi i atestowany, solidny zamek.
Podstawą bezpieczeństwa domu są mocne, wytrzymałe, dobrze osadzone drzwi i atestowany, solidny zamek.

REKLAMA

REKLAMA

Dla sprawnego złodzieja każde drzwi są do pokonania. Ale są sposoby na to, żeby utrudnić mu ich sforsowanie. Zyskasz czas, w czasie którego ktoś może złodzieja zauważyć, usłyszeć lub spłoszyć.

Podstawą bezpieczeństwa domu są mocne, wytrzymałe, dobrze osadzone drzwi i atestowany, solidny zamek.
Zamki mechaniczne mogą być: wewnętrzne i zewnętrzne. Dobrym rozwiązaniem są zamki z wymienną wkładką, która może być wymieniana beż demontażu zamka.

REKLAMA

Bezpieczne są zamki ze sztywnym łańcuchem (działa jak tradycyjny łańcuch, ale jest trwalszy i pewniejszy) – umożliwiają uchylanie drzwi na małą szerokość i zablokowanie ich w takim położeniu.

Drzwi antywłamaniowe

Mają wmontowane fabrycznie zamki. Do innych drzwi przeważnie trzeba dobierać zamki osobno, najlepiej z pomocą fachowca, który uwzględni wszystkie istotne szczegóły:
Rozmiar wkładki — wkładka musi mieć odpowiednią szerokość, a śruby, którymi montujemy zamek nie mogą być za długie.
Kierunek otwierania — w zależności czy otwierają się na lewo czy na prawo dobiera się lewy lub prawy zamek (ewentualnie są zamki uniwersalne).
Parametry — zamek nie może obciążać drzwi, deformować, musi być stabilny.
Rozmiary otworu do zamontowania zamka.

Atesty

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Zamek do drzwi wejściowych powinien mieć certyfikat Instytutu Techniki Budowlanej (ITB) oraz polski atest wydawany przez Instytut Mechaniki Precyzyjnej albo COBR Metalplast, który klasyfikuje zamek (bądź samą wkładkę) według trzech klas odporności na włamanie.

A - najniższa, wytrzyma działania włamywacza (próba otwarcia narzędziem, niszczenie) co najmniej jedną minutę,
B - średnia, zamek wytrzyma co najmniej trzy minuty,
C - najwyższa, nie zostanie sforsowany przez co najmniej sześć minut.

Liczba zamków

Drzwi nieatestowane powinny mieć dwa, trzy zamki (dobrze, żeby jeden był wpuszczony w skrzydło, a jeden lub dwa na powierzchni). Większa liczba mogłaby osłabić konstrukcję.

W drzwiach antywłamaniowych-atestowanych wystarczający jest jeden dobry zamek: centralny, wieloryglowy (rygle powinny się wysuwać w różne kierunki), klasy C, z wymienną wkładką.

Wybór zamka

Aby zamek dobrze spełnił swoją rolę, należy przy wyborze zwrócić uwagę na kilka czynników. Czasem pominięcie jednego może bardzo mocno obniżyć bezpieczeństwo.
Rygle – większa grubość gwarantuje lepszą wytrzymałość – 10-14 mm.
Jak zamontowana jest wkładka – nie powinna wystawać na zewnątrz, za szyld zamka, gdzie mogłaby być złamana lub wyrwana.
Osłona (rozeta lub szyld antywłamaniowy) uniemożliwia przewiercenie lub wyrwanie wkładki z drzwi. Aby do wkładki nie można było włożyć czegoś innego niż klucz, otwór we wkładce należy osłonić tarczą obrotową.

Polecamy: Światło przed domem

REKLAMA

Otwieranie zamka od wewnątrz – może to być gałka, pokrętło lub klucz. Gałka i pokrętło są bardzo komfortowym rozwiązaniem, ale dla bezpieczeństwa przynajmniej jeden zamek powinien być otwierany od wewnątrz wyłącznie kluczem. Trzeba zwrócić uwagę na to, czy zamek w ogóle może być otwierany od środka.

Ilość kluczy – 3-5 w zależności od producenta.
Dorabianie kluczy – powinno być możliwe wyłącznie w autoryzowanym punkcie serwisowym tylko na podstawie karty zakupu.
Prostota zamykania i otwierania.
Klucz wielofunkcyjny – dostępne są klucze, którymi można otwierać kilka różnych zamków, np. w domu, w garażu czy furtce.
Współpraca zamka z systemem alarmowym (jeśli mamy taki system w planach).

Zamki oraz drzwi z zamkami należy kupować w autoryzowanych punktach sprzedaży. Warto pamiętać, że posiadacze drzwi antywłamaniowych z zamkami klasy C mogą się ubiegać o zniżki przy zakupie polisy ubezpieczeniowej. 

Czytaj także: Bezpieczny dom

Zobacz stronę eksperta Portal Budowlany www.budujesz-kupujesz.pl

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dzięki nowym regulacjom w blokach będzie ciszej?

Od niemal roku obowiązują nowe przepisy dotyczące akustyki w budowanych domach i lokalach. Przyglądamy się tym regulacjom, które są rzadko opisywane.

Energooszczędność, retencja, fotowoltaika. Jakie proekologiczne rozwiązania stosują deweloperzy w nowych projektach?

Jakie działania proekologiczne są obecnie stosowane w nowych projektach deweloperów? W jaki sposób wdrażanie ekologicznych rozwiązań wpływa na koszty zakupu mieszkań? Czy klienci przywiązują wagę do aspektów środowiskowych przy podejmowaniu decyzji o zakupie nieruchomości? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Rekordowa liczba wniosków na przydomowe magazyny energii

Szósta edycja programu Mój Prąd cieszy się wielkim zainteresowaniem. Jak poinformowała w niedzielę minister klimatu i środowiska Paulina Henning-Kloska, do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wpłynęło 60 tys. na przydomowe magazyny energii.

Windy obowiązkowe od 4. piętra. Co nowe przepisy oznaczają dla cen mieszkań i inwestorów?

W nowych budynkach, od czwartej kondygnacji wzwyż, montaż windy będzie obowiązkowy. Dla jednych to szansa na poprawę dostępności mieszkań, dla innych – dodatkowe koszty. Założyciel firmy MAGMILLON, ekspert rynku nieruchomości Kuba Karliński, wyjaśnia, kto zyska, kto straci i jak zareagują deweloperzy.

REKLAMA

Wielkie zmiany w planowaniu przestrzennym. Co oznacza koniec bezterminowych WZ-ek dla właścicieli działek i inwestorów?

Decyzje o warunkach zabudowy (WZ) nie będą już bezterminowe. Od 2026 roku ich ważność zostanie ograniczona do 5 lat. Dla właścicieli działek i inwestorów to duża zmiana – część z nich może stracić możliwość zabudowy.

W co inwestować w 2025 roku? Mieszkania tracą na atrakcyjności, rośnie popularność lokali usługowych

Mieszkania wciąż dominują w portfelach inwestorów, ale ich rentowność spada. Coraz większym zainteresowaniem cieszą się mikro lokale usługowe – tańsze, łatwiejsze w zarządzaniu i znacznie bardziej dochodowe.

Duże mieszkania na rynku pierwotnym – kto je kupuje i za ile?

Jak wygląda sprzedaż największych, nowych mieszkań i domów? Kto najczęściej decyduje się na ich zakup? Jakie mają metraże? W jakich inwestycjach deweloperskich są dostępne? I w jakich przedziałach cenowych? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Drożej za ochronę, jeszcze drożej bez niej – czy stać Cię na brak polisy mieszkaniowej?

Wzrost liczby pożarów, coraz częstsze gwałtowne zjawiska pogodowe i drożejące usługi remontowe pokazują, że ubezpieczenie nieruchomości staje się dziś koniecznością. Mimo rosnących składek – średnio o 13% rok do roku – eksperci ostrzegają: brak polisy może oznaczać znacznie większe straty finansowe.

REKLAMA

Wymeldowanie małżonka przed rozwodem

W okresie poprzedzającym rozwód, często pojawiają się pytania o status prawny wspólnego mieszkania. Jednym z najczęstszych dylematów jest to, możliwe jest wymeldowanie małżonka przed rozwodem. Klienci często mylą administracyjną czynność wymeldowania z prawem do korzystania z mieszkania czy możliwością eksmisji.

Dzicy lokatorzy w Polsce: nie płacą, niszczą mieszkania, a sprawy w sądach trwają latami. Ekspert: prawo od lat chroni oszustów

Były premier Mateusz Morawiecki kilka dni temu opublikował w social mediach informację o pewnym hiszpańskim hotelu, który zbankrutował, a dzisiaj jest ruiną, bo w okolicy zadomowili się migranci, którzy sprawili, że turyści i goście zniknęli z wyspy. Hotel ma być zamieszkiwany przez „Ocupas” czyli słynnych dzikich lokatorów, którzy zajmują hiszpańskie nieruchomości. – Zirytował mnie ten wpis. Nie trzeba patrzeć na Hiszpanię, by zobaczyć patologiczne sytuacje zajmowania czyjejś własności bez żadnych konsekwencji. Od lat mówię, że w Polsce przestępcy i oszuści, czyli dzicy lokatorzy są lepiej chronieni niż uczciwi obywatele – mówi detektyw i windykator, specjalistka ds. dzikich lokatorów Małgorzata Marczulewska.

REKLAMA