Trendy mieszkaniowe Polaków w 2022 roku
- Materiał prasowy
REKLAMA
REKLAMA
- Trendy mieszkaniowe Polaków w 2022 roku
- 1. Lokalizacja
- 2. Eko budownictwo
- 3. Niepowtarzalność
- 4. Funkcjonalna przestrzeń
- 5. Przepis na idealne mieszkanie?
Trendy mieszkaniowe Polaków w 2022 roku
1. Lokalizacja
Pierwszą cechą, na którą zwracają uwagę Polacy poszukujący własnego mieszkania jest lokalizacja. To stała, która nie ulega zmianie od lat. Asami argumentacyjnymi są: czas, bezpieczeństwo, ale także koszty życia.
REKLAMA
Różnica tkwi w pojęciu atrakcyjności. Niektórzy cenią wygodę. Wybierają nieruchomości położone bliżej centrum miasta lub dobrze z nimi skomunikowane. Atrakcyjność oznacza także sąsiedztwo terenów zielonych, które dają wytchnienie po pracy. To szczególnie ważny czynnik dla osób aktywnych, rodziców, ale także posiadaczy czworonożnych pupili. Czynnikiem decydującym jest często lokalna infrastruktura. Rodziny z dziećmi zawężą obszar poszukiwań do miejsc sąsiadujących z placówkami oświatowymi. Osoby młode stawiają na miejsca łączące dobrą komunikację miejską z atrakcjami kulturalnymi.
2. Eko budownictwo
Poszukiwania idealnej nieruchomości mają wspólny mianownik. Dotyczy to każdego klienta. Mowa o redukcji kosztów utrzymania nieruchomości. Polacy poszukują rozwiązań nowoczesnych i ekologicznych. W kręgu ich zainteresowań są mieszkania, które pozwalają zredukować emisję dwutlenku węgla oraz generują oszczędności w zużyciu energii elektrycznej. Dlatego niesłabnącym zainteresowaniem cieszą się nieruchomości oferujące własne źródło prądu (panele fotowoltaiczne), zieloną przestrzeń zagospodarowaną na dachu budynku lub lokale z funkcjami inteligentnego domu.
3. Niepowtarzalność
Niepowtarzalność to cecha aktualna niezależnie od czasu i sytuacji gospodarczej. Polacy poszukują mieszkań nie tylko nowoczesnych, w dobrej lokalizacji, ale także wyjątkowych. To element, w który wpisuje się kreatywność. Wodze fantazji łatwiej puścić przy odpowiednim metrażu. Z badań GUS wynika, że powierzchnia użytkowa przypadająca na 1 osobę w mieszkaniu wzrosła średnio o 15 m2. Oznacza to więcej możliwości na aranżację wnętrz. Wzrosło także zainteresowanie mieszkaniami „pod klucz”. Doświadczony architekt wsłuchuje się w oczekiwania przyszłych mieszkańców lokalu. Tworzy przestrzeń przytulną i komfortową zarazem, co nie tylko oszczędza czas przyszłych właścicieli, ale także minimalizuje stres związany z remontem. Opcja ta jest zazwyczaj dostępna w ofertach deweloperów.
4. Funkcjonalna przestrzeń
Polacy przywiązują uwagę do układu pomieszczeń. Nim zdecydują się na zakup mieszkania, sprawdzają jego funkcjonalność. W pojęciu tym mieści się ergonomiczne wykorzystanie przestrzeni. Lokal, który ułatwia komfortową aranżację jest znacznie bardziej atrakcyjny. W tej materii niewiele różnimy się od naszych sąsiadów. Wnętrza projektowane przez Polaków nie odbiegają od niemieckich, skandynawskich czy francuskich mieszkań. Urządzając własne M stawiamy na minimalizm i nowoczesność. Sporym zainteresowaniem cieszą się też mieszkania urządzone w stylu loftowyvcm, rustykalnym lub glamour. Ile mieszkańców, tyle pomysłów.
5. Przepis na idealne mieszkanie?
REKLAMA
Czy istnieje jedno słowo, które trafnie określi trendy mieszkaniowe Polaków na 2022 rok? Nie. Szukamy mieszkań, które spełniają nasze oczekiwania. Proste, ale tylko z pozoru. W rzeczywistości oznacza szereg wymagań indywidualnych, które powinien spełnić lokal. Dla jednych liczy się metraż, dla innych lokalizacja lub przeznaczenie nieruchomości (inwestycja lub własność). Złotym środkiem dla wszystkich tych detali może się okazać mieszkanie zaprojektowane przez dewelopera.
Łukasz Rosiak z portalu domoferty.pl podsuwa jako przykład Kołobrzeg. Miasto to cieszy się sporą popularnością wśród Polaków poszukujących własnego lokum. To lokalizacja, w której znajdziesz nieruchomości otoczone zielenią, zaprojektowane w duchu eko i z potencjałem aranżacyjnym. A prawdziwym atutem jest mikroklimat miasta, na który składa się czyste powietrze oraz bliskość morza.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.