REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Trendy mieszkaniowe Polaków w 2022 roku

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
  • Materiał prasowy
Trendy mieszkaniowe Polaków w 2022 roku
Trendy mieszkaniowe Polaków w 2022 roku
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Mamy za sobą pandemiczny boom na nieruchomości z kawałkiem własnej ziemi. Był to czas poszukiwań mieszkań z ogródkiem, bliźniaków z kawałkiem zieleni lub domów za miastem. Jak prezentuje się rok 2022? Jakie są aktualne trendy mieszkaniowe Polaków?
rozwiń >

Trendy mieszkaniowe Polaków w 2022 roku

1. Lokalizacja

Pierwszą cechą, na którą zwracają uwagę Polacy poszukujący własnego mieszkania jest lokalizacja. To stała, która nie ulega zmianie od lat. Asami argumentacyjnymi są: czas, bezpieczeństwo, ale także koszty życia.

REKLAMA

Różnica tkwi w pojęciu atrakcyjności. Niektórzy cenią wygodę. Wybierają nieruchomości położone bliżej centrum miasta lub dobrze z nimi skomunikowane. Atrakcyjność oznacza także sąsiedztwo terenów zielonych, które dają wytchnienie po pracy. To szczególnie ważny czynnik dla osób aktywnych, rodziców, ale także posiadaczy czworonożnych pupili. Czynnikiem decydującym jest często lokalna infrastruktura. Rodziny z dziećmi zawężą obszar poszukiwań do miejsc sąsiadujących z placówkami oświatowymi. Osoby młode stawiają na miejsca łączące dobrą komunikację miejską z atrakcjami kulturalnymi.

2. Eko budownictwo

Poszukiwania idealnej nieruchomości mają wspólny mianownik. Dotyczy to każdego klienta. Mowa o redukcji kosztów utrzymania nieruchomości. Polacy poszukują rozwiązań nowoczesnych i ekologicznych. W kręgu ich zainteresowań są mieszkania, które pozwalają zredukować emisję dwutlenku węgla oraz generują oszczędności w zużyciu energii elektrycznej. Dlatego niesłabnącym zainteresowaniem cieszą się nieruchomości oferujące własne źródło prądu (panele fotowoltaiczne), zieloną przestrzeń zagospodarowaną na dachu budynku lub lokale z funkcjami inteligentnego domu.

3. Niepowtarzalność

Niepowtarzalność to cecha aktualna niezależnie od czasu i sytuacji gospodarczej. Polacy poszukują mieszkań nie tylko nowoczesnych, w dobrej lokalizacji, ale także wyjątkowych. To element, w który wpisuje się kreatywność. Wodze fantazji łatwiej puścić przy odpowiednim metrażu. Z badań GUS wynika, że powierzchnia użytkowa przypadająca na 1 osobę w mieszkaniu wzrosła średnio o 15 m2. Oznacza to więcej możliwości na aranżację wnętrz. Wzrosło także zainteresowanie mieszkaniami „pod klucz”. Doświadczony architekt wsłuchuje się w oczekiwania przyszłych mieszkańców lokalu. Tworzy przestrzeń przytulną i komfortową zarazem, co nie tylko oszczędza czas przyszłych właścicieli, ale także minimalizuje stres związany z remontem. Opcja ta jest zazwyczaj dostępna w ofertach deweloperów.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

4. Funkcjonalna przestrzeń

Polacy przywiązują uwagę do układu pomieszczeń. Nim zdecydują się na zakup mieszkania, sprawdzają jego funkcjonalność. W pojęciu tym mieści się ergonomiczne wykorzystanie przestrzeni. Lokal, który ułatwia komfortową aranżację jest znacznie bardziej atrakcyjny. W tej materii niewiele różnimy się od naszych sąsiadów. Wnętrza projektowane przez Polaków nie odbiegają od niemieckich, skandynawskich czy francuskich mieszkań. Urządzając własne M stawiamy na minimalizm i nowoczesność. Sporym zainteresowaniem cieszą się też mieszkania urządzone w stylu loftowyvcm, rustykalnym lub glamour. Ile mieszkańców, tyle pomysłów.

5. Przepis na idealne mieszkanie?

REKLAMA

Czy istnieje jedno słowo, które trafnie określi trendy mieszkaniowe Polaków na 2022 rok? Nie. Szukamy mieszkań, które spełniają nasze oczekiwania. Proste, ale tylko z pozoru. W rzeczywistości oznacza szereg wymagań indywidualnych, które powinien spełnić lokal. Dla jednych liczy się metraż, dla innych lokalizacja lub przeznaczenie nieruchomości (inwestycja lub własność). Złotym środkiem dla wszystkich tych detali może się okazać mieszkanie zaprojektowane przez dewelopera.

Łukasz Rosiak z portalu domoferty.pl podsuwa jako przykład Kołobrzeg. Miasto to cieszy się sporą popularnością wśród Polaków poszukujących własnego lokum. To lokalizacja, w której znajdziesz nieruchomości otoczone zielenią, zaprojektowane w duchu eko i z potencjałem aranżacyjnym. A prawdziwym atutem jest mikroklimat miasta, na który składa się czyste powietrze oraz bliskość morza.

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak program Pierwsze klucze wpłynie na rynek mieszkaniowy?

Jak program Pierwsze klucze wpłynie na rynek mieszkaniowy? Jaką skalę mogą mieć realizowane inwestycje? Sondę opracował serwis nieruchomości dompress.pl.

Teraz sprzedają się tylko tanie mieszkania: prawda czy stereotyp

Czy rzeczywiście tańsze mieszkania wyprzedają się “na pniu”? Analiza rynku nieruchomości pokazuje, że tak, choć nie zawsze – we Wrocławiu np. najszybciej znikają lokale ze średniej półki cenowej. Na pewno jednak niższa cena jest okolicznością ułatwiającą sprzedaż.

Polacy kupują mieszkania w Hiszpanii: dla siebie i w celach inwestycyjnych

Polacy nie rezygnują z hiszpańskiego słońca ani z potencjalnych zysków. Mimo zmiennych warunków gospodarczych, inwestycje w apartamenty na Półwyspie Iberyjskim nadal cieszą się dużą popularnością. Mieszkanie w Hiszpanii to dobre rozwiązanie na drugi dom lub opłacalną inwestycję.

Tańsze mieszkania znikają z rynku szybciej niż droższe. Ale nie zawsze

Czy tańsze mieszkania to te, które schodzą najszybciej? Teoretycznie tak, ale analiza rynku pokazuje, że np. we Wrocławiu w pierwszej kolejności sprzedają się mieszkania ze średniej półki cenowej. Co wpływa na temp sprzedaży i od czego zależą odstępstwa od reguły?

REKLAMA

Nowość na rynku nowych mieszkań. Teraz deweloper sam dołoży się do odsetek od kredytu hipotecznego, ile?

Deweloper obniży oprocentowanie kredytu hipotecznego o 2%. Trust Investment ruszył z własnym programem mieszkaniowym. Nowa propozycja na rynku nowych mieszkań. Czy inne firmy deweloperskie pójdą tym śladem?

Rynek używanych mieszkań: ceny ofertowe w końcu niższe niż przed rokiem

W Warszawie średnia cena metra kwadratowego mieszkań na rynku wtórnym jest już o 4% niższa niż przed rokiem, a w Krakowie – o 3%. Nie tylko w stolicy i Krakowie, ale też we Wrocławiu, Trójmieście i Poznaniu kwiecień był kolejnym miesiącem, który upłynął pod znakiem stabilizacji lub spadku średniej ceny metra kwadratowego.

Teraz drugi dom nie na Mazurach, ale w Hiszpanii. Polacy aktywni na iberyjskich rynkach nieruchomości

Półwysep Iberyjski to drugi, a coraz częściej pierwszy dom dla naszych rodaków. Hiszpański rekord: Polacy kupili niemal 12,5 tys. nieruchomości. Prze dekady marzeniem była dacza a jeszcze lepiej - całoroczny dom na Mazurach. Teraz trend wyznacza kierunek na południe Europy.

Co trzeba zrobić, aby usprawnić budowę mieszkań? [SONDA]

Które obszary prawa warto uprościć, by przyspieszyć budowę mieszkań? Jakie zmiany przepisów mogłyby pobudzić inwestycje w sektorze mieszkaniowym? Odpowiadają deweloperzy. Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

REKLAMA

Mieszkanie w Hiszpanii na kredyt. Co proponują hiszpańskie banki?

Hiszpańskie banki proponują obcokrajowcom, w tym Polakom, kredyty hipoteczne na konkurencyjnych warunkach. Finansowanie jest możliwe do 70 proc. wartości nieruchomości dla nierezydentów, czyli osób, które nie mieszkają na stałe w Hiszpanii. – Obecnie kredyty są też niższej oprocentowane niż w Polsce, co przekłada się na mniejsze miesięczne raty – mówi Robert Reiski, współwłaściciel agencji nieruchomości By-Bright.

Coraz więcej nowych mieszkań w ofercie rynkowej, ale czy zwiększa się liczba chętnych do ich kupna

Poziom sprzedaży wciąż niski, ale zainteresowanie nabywców rekordowo wysokie. Na rynku pojawia się coraz więcej nowych mieszkań. Czy korzystniejsza oferta ożywi rynek i nabywców znajdzie więcej mieszkań?

REKLAMA