REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Trendy mieszkaniowe Polaków w 2022 roku

  • Materiał prasowy
Trendy mieszkaniowe Polaków w 2022 roku
Trendy mieszkaniowe Polaków w 2022 roku
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Mamy za sobą pandemiczny boom na nieruchomości z kawałkiem własnej ziemi. Był to czas poszukiwań mieszkań z ogródkiem, bliźniaków z kawałkiem zieleni lub domów za miastem. Jak prezentuje się rok 2022? Jakie są aktualne trendy mieszkaniowe Polaków?
rozwiń >

Trendy mieszkaniowe Polaków w 2022 roku

1. Lokalizacja

Pierwszą cechą, na którą zwracają uwagę Polacy poszukujący własnego mieszkania jest lokalizacja. To stała, która nie ulega zmianie od lat. Asami argumentacyjnymi są: czas, bezpieczeństwo, ale także koszty życia.

REKLAMA

Różnica tkwi w pojęciu atrakcyjności. Niektórzy cenią wygodę. Wybierają nieruchomości położone bliżej centrum miasta lub dobrze z nimi skomunikowane. Atrakcyjność oznacza także sąsiedztwo terenów zielonych, które dają wytchnienie po pracy. To szczególnie ważny czynnik dla osób aktywnych, rodziców, ale także posiadaczy czworonożnych pupili. Czynnikiem decydującym jest często lokalna infrastruktura. Rodziny z dziećmi zawężą obszar poszukiwań do miejsc sąsiadujących z placówkami oświatowymi. Osoby młode stawiają na miejsca łączące dobrą komunikację miejską z atrakcjami kulturalnymi.

2. Eko budownictwo

Poszukiwania idealnej nieruchomości mają wspólny mianownik. Dotyczy to każdego klienta. Mowa o redukcji kosztów utrzymania nieruchomości. Polacy poszukują rozwiązań nowoczesnych i ekologicznych. W kręgu ich zainteresowań są mieszkania, które pozwalają zredukować emisję dwutlenku węgla oraz generują oszczędności w zużyciu energii elektrycznej. Dlatego niesłabnącym zainteresowaniem cieszą się nieruchomości oferujące własne źródło prądu (panele fotowoltaiczne), zieloną przestrzeń zagospodarowaną na dachu budynku lub lokale z funkcjami inteligentnego domu.

3. Niepowtarzalność

Niepowtarzalność to cecha aktualna niezależnie od czasu i sytuacji gospodarczej. Polacy poszukują mieszkań nie tylko nowoczesnych, w dobrej lokalizacji, ale także wyjątkowych. To element, w który wpisuje się kreatywność. Wodze fantazji łatwiej puścić przy odpowiednim metrażu. Z badań GUS wynika, że powierzchnia użytkowa przypadająca na 1 osobę w mieszkaniu wzrosła średnio o 15 m2. Oznacza to więcej możliwości na aranżację wnętrz. Wzrosło także zainteresowanie mieszkaniami „pod klucz”. Doświadczony architekt wsłuchuje się w oczekiwania przyszłych mieszkańców lokalu. Tworzy przestrzeń przytulną i komfortową zarazem, co nie tylko oszczędza czas przyszłych właścicieli, ale także minimalizuje stres związany z remontem. Opcja ta jest zazwyczaj dostępna w ofertach deweloperów.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

4. Funkcjonalna przestrzeń

Polacy przywiązują uwagę do układu pomieszczeń. Nim zdecydują się na zakup mieszkania, sprawdzają jego funkcjonalność. W pojęciu tym mieści się ergonomiczne wykorzystanie przestrzeni. Lokal, który ułatwia komfortową aranżację jest znacznie bardziej atrakcyjny. W tej materii niewiele różnimy się od naszych sąsiadów. Wnętrza projektowane przez Polaków nie odbiegają od niemieckich, skandynawskich czy francuskich mieszkań. Urządzając własne M stawiamy na minimalizm i nowoczesność. Sporym zainteresowaniem cieszą się też mieszkania urządzone w stylu loftowyvcm, rustykalnym lub glamour. Ile mieszkańców, tyle pomysłów.

5. Przepis na idealne mieszkanie?

REKLAMA

Czy istnieje jedno słowo, które trafnie określi trendy mieszkaniowe Polaków na 2022 rok? Nie. Szukamy mieszkań, które spełniają nasze oczekiwania. Proste, ale tylko z pozoru. W rzeczywistości oznacza szereg wymagań indywidualnych, które powinien spełnić lokal. Dla jednych liczy się metraż, dla innych lokalizacja lub przeznaczenie nieruchomości (inwestycja lub własność). Złotym środkiem dla wszystkich tych detali może się okazać mieszkanie zaprojektowane przez dewelopera.

Łukasz Rosiak z portalu domoferty.pl podsuwa jako przykład Kołobrzeg. Miasto to cieszy się sporą popularnością wśród Polaków poszukujących własnego lokum. To lokalizacja, w której znajdziesz nieruchomości otoczone zielenią, zaprojektowane w duchu eko i z potencjałem aranżacyjnym. A prawdziwym atutem jest mikroklimat miasta, na który składa się czyste powietrze oraz bliskość morza.

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Stare drzewa - dla jednych skarb dla innych przeszkoda

Do napisania niniejszego artykułu zainspirowała mnie ostatnia transakcja na rynku pierwotnym. Dla młodego małżeństwa poszukiwałam nieruchomości w podwarszawskim miasteczku, koniecznie w małej inwestycji, domu z 3 sypialniami, ale przede wszystkim ze starodrzewem. Wybrane przez małżeństwo miasteczko, to prawdziwa zielona oaza pod Warszawą. Po odwiedzeniu kilkunastu inwestycji i przeprowadzonych rozmowach z lokalnymi, małymi deweloperami okazało się, że starodrzew nie zawsze jest „mile widziany przez klientów” i że za wycinką starych dorodnych drzew wcale nie stoją deweloperzy.

Nadchodzi obowiązkowa termomodernizacja mieszkań i domów. Sprawdź, które mogą być z niej zwolnione i na jakich zasadach z zastosowania się do dyrektywy budynkowej

Już od przyszłego roku zacznie działać tak zwana dyrektywa budynkowa. Wszystkie domy, bloki, kamienice i inne nieruchomości zostaną podzielone według klas energetycznych. Te z najniższa w trybie pilnym będą przechodzić obowiązkową termomodernizację, co mimo wsparcia ze środków publicznych dla ich właścicieli oznacza nie tylko uciążliwości, ale i dodatkowe koszty.

Nielegalni lokatorzy (ocupas) w Hiszpanii – jak się bronić. Szybsza procedura sądowa od 3 kwietnia 2025 r.

Zjawisko nielegalnego zajmowania nieruchomości w Hiszpanii budzi emocje wśród osób planujących zakup domu czy mieszkania na Półwyspie Iberyjskim. Od 3 kwietnia w wchodzą w życie nowe przepisy, zgodnie z którymi cała procedura sądowa dotycząca nielegalnych lokatorów (tzw. ocupas) ma zostać zakończona w maksymalnie 15 dni.

Budownictwo mieszkaniowe 2025: początek roku nie zapowiada wysypu nowych mieszkań, a wysokie kursy akcji spółek deweloperskich kłócą się z danymi GUS

Budownictwo mieszkaniowe 2025. Po optymistycznym styczniu pod względem budów rozpoczętych, w lutym nastąpiła stabilizacja danych statystycznych na dość przeciętnych poziomach wartości. W dalszym ciągu więc w budownictwie czekamy także na nadejście wiosny.

REKLAMA

Będzie nowa ustawa propodażowa: czy przyspieszy budowę mieszkań w Polsce i obniży cenę metra kwadratowego

Budownictwo mieszkaniowe czeka na nową ustawę – tak zwaną ustawę podażową, obiecaną przez rząd. W ocenie deweloperów, gdyby nowa ustawa propodażowa została przyjęta w obecnej formie, nastąpiłby ciąg korzystnych zmian ułatwiających inwestycje i skracających proces budowy mieszkań.

Program Pierwsze Klucze: by dostać dofinansowanie nie trzeba bezwzględnie kupować używanego mieszkania. Jak załatwić pieniądze na własne lokum

Utrzymujące się wysokie stopy procentowe sprawiają, że zdolność kredytowa Polaków pozostaje na niskim poziomie, a ci, którzy decydują się na budowę, szukają oszczędności. Może to zmienić program Pierwsze Klucze. Pieniądze z niego można wydatkować na budowę własnego domu, a nie tylko na kupno mieszkania na rynku wtórnym.

Wiosna to najlepsza pora na wymianę okien. Jak zrobić to, by nie przepłacić a odzyskać wydatek przez oszczędności na ogrzewaniu

Wiosna to idealny moment na prace związane z rewitalizacją budynków, w tym wymianę okien. Jak wynika z badań, czynnikiem, który w największej mierze decyduje o wyborze konkretnych materiałów, produktów czy rozwiązań, jest jakość.

Spada liczba planujących zakup mieszkania w Polsce, rośnie popyt na nieruchomości w Hiszpanii. Przyczyna: sytuacja w Ukrainie napędza boom na hiszpańskim rynku nieruchomości

Zdaniem ekspertów, coraz więcej Polaków będzie szukać nieruchomości w Hiszpanii. Wpływa na to rosnąca niepewność geopolityczna w Europie. Zamiast kupować mieszkanie w Polsce, inwestorzy planują zakup nieruchomości w Hiszpanii.

REKLAMA

Co deweloperzy sądzą o programie dopłat do kredytów mieszkaniowych

Czy program dopłat do kredytów mieszkaniowych jest potrzebny? Jak oceniają to deweloperzy? Jakie mają pomysły na inne rozwiązania wsparcia rynku mieszkaniowego w Polsce? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Budowa domu 2025: KOSZT. Duża część kosztów to robocizna

Ile kosztuje budowa domu w 2025 roku? Co podrożało, a czego ceny spadły w tym roku? Ile zapłacisz za postawienie murów? Jaki jest koszt dachu i stolarki? Wszystkie wyliczenia znajdziesz w artykule. Duża część kosztów to robocizna.

REKLAMA