REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Trendy mieszkaniowe Polaków w 2022 roku

  • Materiał prasowy
Trendy mieszkaniowe Polaków w 2022 roku
Trendy mieszkaniowe Polaków w 2022 roku
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Mamy za sobą pandemiczny boom na nieruchomości z kawałkiem własnej ziemi. Był to czas poszukiwań mieszkań z ogródkiem, bliźniaków z kawałkiem zieleni lub domów za miastem. Jak prezentuje się rok 2022? Jakie są aktualne trendy mieszkaniowe Polaków?
rozwiń >

Trendy mieszkaniowe Polaków w 2022 roku

1. Lokalizacja

Pierwszą cechą, na którą zwracają uwagę Polacy poszukujący własnego mieszkania jest lokalizacja. To stała, która nie ulega zmianie od lat. Asami argumentacyjnymi są: czas, bezpieczeństwo, ale także koszty życia.

REKLAMA

Różnica tkwi w pojęciu atrakcyjności. Niektórzy cenią wygodę. Wybierają nieruchomości położone bliżej centrum miasta lub dobrze z nimi skomunikowane. Atrakcyjność oznacza także sąsiedztwo terenów zielonych, które dają wytchnienie po pracy. To szczególnie ważny czynnik dla osób aktywnych, rodziców, ale także posiadaczy czworonożnych pupili. Czynnikiem decydującym jest często lokalna infrastruktura. Rodziny z dziećmi zawężą obszar poszukiwań do miejsc sąsiadujących z placówkami oświatowymi. Osoby młode stawiają na miejsca łączące dobrą komunikację miejską z atrakcjami kulturalnymi.

2. Eko budownictwo

Poszukiwania idealnej nieruchomości mają wspólny mianownik. Dotyczy to każdego klienta. Mowa o redukcji kosztów utrzymania nieruchomości. Polacy poszukują rozwiązań nowoczesnych i ekologicznych. W kręgu ich zainteresowań są mieszkania, które pozwalają zredukować emisję dwutlenku węgla oraz generują oszczędności w zużyciu energii elektrycznej. Dlatego niesłabnącym zainteresowaniem cieszą się nieruchomości oferujące własne źródło prądu (panele fotowoltaiczne), zieloną przestrzeń zagospodarowaną na dachu budynku lub lokale z funkcjami inteligentnego domu.

3. Niepowtarzalność

Niepowtarzalność to cecha aktualna niezależnie od czasu i sytuacji gospodarczej. Polacy poszukują mieszkań nie tylko nowoczesnych, w dobrej lokalizacji, ale także wyjątkowych. To element, w który wpisuje się kreatywność. Wodze fantazji łatwiej puścić przy odpowiednim metrażu. Z badań GUS wynika, że powierzchnia użytkowa przypadająca na 1 osobę w mieszkaniu wzrosła średnio o 15 m2. Oznacza to więcej możliwości na aranżację wnętrz. Wzrosło także zainteresowanie mieszkaniami „pod klucz”. Doświadczony architekt wsłuchuje się w oczekiwania przyszłych mieszkańców lokalu. Tworzy przestrzeń przytulną i komfortową zarazem, co nie tylko oszczędza czas przyszłych właścicieli, ale także minimalizuje stres związany z remontem. Opcja ta jest zazwyczaj dostępna w ofertach deweloperów.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

4. Funkcjonalna przestrzeń

Polacy przywiązują uwagę do układu pomieszczeń. Nim zdecydują się na zakup mieszkania, sprawdzają jego funkcjonalność. W pojęciu tym mieści się ergonomiczne wykorzystanie przestrzeni. Lokal, który ułatwia komfortową aranżację jest znacznie bardziej atrakcyjny. W tej materii niewiele różnimy się od naszych sąsiadów. Wnętrza projektowane przez Polaków nie odbiegają od niemieckich, skandynawskich czy francuskich mieszkań. Urządzając własne M stawiamy na minimalizm i nowoczesność. Sporym zainteresowaniem cieszą się też mieszkania urządzone w stylu loftowyvcm, rustykalnym lub glamour. Ile mieszkańców, tyle pomysłów.

5. Przepis na idealne mieszkanie?

REKLAMA

Czy istnieje jedno słowo, które trafnie określi trendy mieszkaniowe Polaków na 2022 rok? Nie. Szukamy mieszkań, które spełniają nasze oczekiwania. Proste, ale tylko z pozoru. W rzeczywistości oznacza szereg wymagań indywidualnych, które powinien spełnić lokal. Dla jednych liczy się metraż, dla innych lokalizacja lub przeznaczenie nieruchomości (inwestycja lub własność). Złotym środkiem dla wszystkich tych detali może się okazać mieszkanie zaprojektowane przez dewelopera.

Łukasz Rosiak z portalu domoferty.pl podsuwa jako przykład Kołobrzeg. Miasto to cieszy się sporą popularnością wśród Polaków poszukujących własnego lokum. To lokalizacja, w której znajdziesz nieruchomości otoczone zielenią, zaprojektowane w duchu eko i z potencjałem aranżacyjnym. A prawdziwym atutem jest mikroklimat miasta, na który składa się czyste powietrze oraz bliskość morza.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ile kosztuje trzypokojowe mieszkanie od dewelopera?

Ile trzeba mieć na trzypokojowe mieszkania od dewelopera? Gdzie kupimy najtaniej, a gdzie nieruchomości są najdroższe? W jakich przypadkach można liczyć na rabat? 

Palenie drewnem kawałkowym się opłaca. Piece, kominki i inne nowoczesne urządzenia zduńskie tanio i efektywnie ogrzewają mieszkania

Drewno kawałkowe należy do odnawialnych źródeł energii (OZE), co czyni je jednym z bardziej ekologicznych i przyjaznych środowisku paliw. Urządzenia zduńskie, w których można palić drewnem (takie jak piece, kominki, kuchnie kaflowe czy piece akumulacyjne) od lat cieszą się uznaniem, a ich zastosowanie we współczesnym budownictwie stale rośnie. Nowoczesne zduństwo to harmonijne połączenie tradycyjnych metod rzemieślniczych z innowacyjnymi technologiami oraz współczesnymi materiałami. Takie podejście oferuje liczne zalety, dzięki którym cieszy się coraz większym uznaniem we współczesnym świecie. Jakie są główne zalety tych urządzeń oraz ich rola w świetle wymagań technicznych WT2021? 

Wynajem krótkoterminowy w Polsce - jakie zmiany czekają najemców i wynajmujących. Jakie ograniczenia stosuje się w Europie?

Najem krótkoterminowy stał się w ostatnich latach jedną z najdynamiczniej rozwijających się gałęzi rynku nieruchomości. Branża mierzy się jednak z różnymi wyzwaniami, a pomysły ich rozwiązania wywołują falę komentarzy – choćby ostatnio wokół wypowiedzi Pani Minister Katarzyny Pełczyńskiej-Nałęcz związanej z potrzebami wprowadzenia zmian w tym obszarze.

Czy ziemię rolną może kupić tylko rolnik?

Czy ziemię rolną może kupić tylko rolnik? Kto może kupić ziemię rolną? Jakich formalności należy dopełnić? Czy na ziemi rolnej można wybudować dom? 

REKLAMA

Umowa kredytowa w dolarach lub euro. Czy można ją unieważnić?

Jeśli mówimy o kredytach w obcej walucie, to najczęściej myślimy o kredytach frankowych. Ale jest wielu kredytobiorców, którzy zaciągnęli kredyty indeksowane lub denominowane do innych walut, takich jak dolar amerykański czy euro. Oni również mogą dochodzić swoich praw na drodze sądowej i m.in. domagać się ustalenia nieważności swoich umów kredytowych.

Jeżeli nie dopełnisz tych obowiązków, w przypadku pożaru, ubezpieczyciel nie wypłaci Ci odszkodowania. Obowiązek cyklicznych przeglądów kominiarskich i czyszczenia przewodów kominowych

Na każdym właścicielu i zarządcy nieruchomości ciąży obowiązek cyklicznych przeglądów kominiarskich oraz czyszczenia przewodów kominowych dymowych, spalinowych i wentylacyjnych. Niedopełnienie powyższych obowiązków to nie tylko ryzyko mandatu, ale również zagrożenie dla życia mieszkańców budynku oraz ryzyko utraty całego dobytku, w przypadku dojścia do pożaru spowodowanego niewłaściwym stanem technicznym przewodów kominowych. 

Wojna nerwów między sprzedającymi a kupującymi mieszkania przybiera na sile. A co z cenami, czy wskutek tego mocno ruszą w dół

Sprzedaż mieszkań na rynku wtórnym spada wolniej niż na rynku deweloperskim. Klienci wolą mieszkanie gotowe do zamieszkania, najlepiej z garażem. Ale i tu trwa wojna nerwów – między chcącymi sprzedać nieruhomoć szybko a stawiającymi na kupno po jak najniższej cenie.

Studenci z zagranicy ratują rynek najmu mieszkań w wielu miastach, zwłaszcza w tych, które niekoniecznie są metropoliami

Wzrost liczby studentów z innych krajów sprawił, że łączna liczba osób studiujących w Polsce przestała spadać. Dane GUS potwierdzają, że wzrost udziału zagranicznych studentów jest bardzo widoczny. W niektórych województwach stanowią oni ponad 10% wszystkich studiujących. 

REKLAMA

Budownictwo: rok 2024 jednym z najtrudniejszych od 20 lat

Budownictwo wyhamowało. Rok 2024 jest jednym z najtrudniejszych dla branży od 20 lat. Co jest powodem kryzysu i z jakich rozwiązań można skorzystać? Jak przyczynił się do tego problem z kredytem na start?

Nadchodzi dobry czas na kupno mieszkania w atrakcyjnej cenie, jeszcze przed końcem 2024 roku

Teraz to kupujący będą częściej rozdawać karty i mocniej negocjować cenę, wynika z prognoz ekspertów rynku nieruchomości dotyczących czwartego kwartału 2024 roku. Do końca roku liczba ogłoszeń powinna jeszcze wzrosnąć, co daje więcej szans na zakup atrakcyjnego cenowo i lokalizacyjnie mieszkania.

REKLAMA