3 złote zasady aranżacji wnętrza w mieszkaniu na wynajem
REKLAMA
REKLAMA
Aranżacja mieszkania na wynajem - warto przygotować się na rosnący rynek
Według prognoz rynkowych w perspektywie 7 lat sektor najmu instytucjonalnego osiągnie do 90 tysięcy lokali, co stanowi aż 12 razy więcej niż obecnie. Warto zastanowić się już teraz, jak przygotować swoją nieruchomość, aby nawet przy zwiększonej konkurencji była atrakcyjna.
REKLAMA
- Aspektem, na który właściciel lokalu ma znaczący wpływ, jest wystrój wnętrza. Aranżacja przestrzeni, wyposażenie oraz dbałość o estetykę warunkują typ lokatora, którego zainteresuje dany metraż. Za wysokim standardem mieszkania idzie w parze wyższa cena, ale nie tylko. Istnieje większe prawdopodobieństwo, że solidne mieszkanie przyciągnie równie sumiennego lokatora, który zadba o lokal - komentuje Marta Nowakowska, projektantka wnętrz ośrodka wypoczynkowego Balance Park.
Aranżacja mieszkania na wynajem - jak wykończyć mieszkanie, żeby spełniało potrzeby rynku bez konieczności zatrudniania projektanta wnętrz? Zapoznaj się z 3 złotymi zasadami.
Zasada 1. Aranżacji mieszkania na wynajem: określ idealnego lokatora
REKLAMA
Sposób, w jaki urządzisz mieszkanie, zdeterminuje jego przyszłych lokatorów. Czy będzie to rodzina z dzieckiem, singiel, bezdzietna para, student, a może przedsiębiorca o wysokich wymaganiach? Wyobraź sobie idealnego lokatora, zastanów się, jakie ma potrzeby i postaraj się na nie odpowiedzieć. Dopasowanie mieszkania do konkretnej osoby co prawda zawęzi potencjalną liczbę odbiorców, ale finalnie przełoży się na znaczny wzrost zainteresowania w danej grupie.
Zanim podejmiesz decyzję, sprawdź, które profile najemców mają największy udział w rynku. Według ankiety Michała Rubaszek 30,3 % stanowią single, a 31,1% bezdzietne pary. Na 3. miejscu są niezależne osoby zainteresowane mieszkaniami rozkładowymi (19,7%), a dalej rodzina z dziećmi (9,3%) i osoby samotnie wychowujące dziecko (4,7%). Przeanalizuj rynek, sprawdź swoje możliwości i dopiero potem urządzaj mieszkanie.
Zasada 2. Aranżacji mieszkania na wynajem: postaw na uniwersalność
REKLAMA
Istnieje niemal stuprocentowa pewność, że masz inne poczucie estetyki niż Twój przyszły najemca. Dlatego wykańczając lokal na wynajem, schowaj swój gust do kieszeni. Zasada uniwersalnej estetyki wnętrza to nie tylko kwestia upodobań, ale... psychologii. Warto pamiętać, że lokator zawsze wprowadzi się do mieszkania ze swoimi przedmiotami. Im bardziej jego własność będzie pasować do wnętrza, tym większa szansa, że poczuje się on w Twoim mieszkaniu, jak u siebie w domu i będzie chciał w nim zostać jak najdłużej.
Jakie są składowe ponadczasowego mieszkania? To przede wszystkim neutralna kolorystyka ścian, które powinny być w odcieniach bieli, beżu i szarości. Zapomnij o fototapetach, a zaprzyjaźnij się z betonem, kamieniem i drewnem - te materiały nigdy nie tracą na aktualności. Jeśli zachowasz spójność w urządzaniu wszystkich pomieszczeń, to mieszkanie będzie się wydawać bardziej przytulne, a jego cena będzie mogła być nieco wyższa. Zdziwisz się, jak wiele osób jest w stanie dopłacić za lepszy design.
Zasada 3. Aranżacji mieszkania na wynajem: wybieraj wysokiej jakości komponenty
Odpadające klamki, cieknąca spłuczka lub kran czy niedomykające się szafki potrafią spędzać sen z powiek najemców i uprzykrzać codzienne funkcjonowanie. Do tego stopnia, że lokator, na którego oczach mieszkanie się wręcz rozpada, będzie czuł się zniechęcony do przedłużenia umowy wynajmu. Nie masz wpływu na klatkę schodową i okolicę, dlatego wysokiej jakości komponenty wewnątrz mieszkania powinny być Twoim oczkiem w głowie.
Urządzenie mieszkania z wykluczeniem komponentów nie najlepszej jakości może Ci się wydać kapitałochłonne. Jednak częste awarie będą Cię kosztować o wiele więcej i to nie tylko pieniędzy, ale też czasu. Pamiętaj, że praktycznie wszelkie naprawy będą po Twojej stronie! Potraktuj swój lokal jako prawdziwą inwestycję na lata, która spłaci się z nawiązką, jeśli dobrze o nią zadbasz na początku. Jeśli Cię na to nie stać, to pokombinuj. Zastanów się, czy nie możesz użyć elementów wystroju z odzysku. Może wystarczy własnoręcznie pomalować używany, wieloletni stolik i dać mu drugie życie? Prawdopodobnie będzie on nawet bardziej solidny niż mebel z sieciówki. W ferworze poszukiwań nie przesadź i nie zapomnij o tym, że definitywnie odpadają używane sofy i materace - ich przeszłość może być związana nie tylko z roztoczami, ale nawet insektami.
Rynek najmu instytucjonalnego jest w Polsce nadal na wczesnym etapie, ale bardzo intensywnie się rozwija. Warto przygotować się już teraz na większą konkurencję i urządzić swoje mieszkanie według wyższych standardów. Nie tylko przyciągnie ono wtedy lokatorów z zasobniejszym portfelem, ale także zapewni Ci ciągłość zysku nawet po wielu latach.
REKLAMA
REKLAMA