REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Magazyny miejskie - bliżej klienta, szybsza dostawa

Magazyny miejskie - bliżej klienta, szybsza dostawa
Magazyny miejskie - bliżej klienta, szybsza dostawa

REKLAMA

REKLAMA

Zdaniem najemców powierzchni magazynowych – niezależnie od branży, w jakiej działają, najbardziej atrakcyjne są magazyny zlokalizowane w pobliżu docelowego klienta, czyli przede wszystkim w miastach. Szybka dostawa jest szczególnie istotna w przypadku handlu internetowego, a więc to właśnie e-commerce ma szczególny wpływ na popularność tego typu obiektów.

Rekordy na rynku magazynowym w 2022 roku

REKLAMA

Rozwój rynku magazynowego nie zwalnia tempa, a kolejne rekordowe wyniki, jakie zanotowano w pierwszym kwartale bieżącego roku, są tego doskonałym potwierdzeniem. Według CBRE podaż nowej powierzchni w pierwszych trzech miesiącach 2022 r. wyniosła ponad 1,3 mln mkw. i był to najwyższy kwartalny wskaźnik w historii. Tym samym zasoby przestrzeni magazynowo-przemysłowej przekroczyły 25 mln mkw. Na uwagę zasługuje też wyjątkowo niski udział pustostanów na poziomie 3,11 proc.

REKLAMA

Jak podaje AXI IMMO, mimo lekkiego zachwiania popytu w pierwszym kwartale (spadek o 2,5 proc. r/r do poziomu 1,56 mkw.), magazyny w dalszym ciągu cieszą się ogromnym zainteresowaniem i nic nie wskazuje na to, że w najbliższym czasie ma się to zmienić. Według analiz rynkowych CBRE to e‑commerce w dalszym ciągu napędza popyt na powierzchnie logistyczne, w coraz większym stopniu zlokalizowane w zasięgu miast, zaś największym komponentem w sektorach popytu pozostają operatorzy logistyczni, obsługujący ww. segment rynku.

Najpopularniejsze lokalizacje od lat pozostają te same – jeśli chodzi o miasta, na czele plasuje się Warszawa, Aglomeracja Śląska oraz Poznań. Ze względu na swój potencjał logistyczny najemcy często wybierają również ośrodki przy granicy zachodniej czy Trójmiasto. Spodziewam się również zwiększenia zainteresowania lokalizacjami miejskimi w pobliżu południowo-wschodniej granicy. Część biznesów z Ukrainy przenosi swoją działalność z kraju macierzystego, objętego konfliktem. Przy okazji może to wpłynąć na wskaźnik pustostanów w Polsce, których jest najwięcej na tym właśnie obszarze.

Korzyści z magazynów miejskich

REKLAMA

Z punktu widzenia najemców przestrzeni magazynowych – niezależnie od branży, w jakiej działają, najbardziej atrakcyjne są magazyny zlokalizowane w pobliżu docelowego klienta, czyli przede wszystkim w miastach. Szybka dostawa jest szczególnie istotna w przypadku handlu internetowego, a więc to właśnie e-commerce ma szczególny wpływ na popularność tego typu obiektów.

Warto również podkreślić, że z magazynów miejskich korzystają też firmy działające w innych sektorach. Dobrym przykładem są przedsiębiorstwa farmaceutyczne. W trakcie szalejącej pandemii to właśnie obiekty zlokalizowane najbliżej miast znajdowały się w obszarze zainteresowania producentów i dystrybutorów szczepionek. W ciągu krótkiego czasu mogły być dostarczone do placówek medycznych, które potrzebowały uzupełnienia zapasów.

Magazyny miejskie cieszą się też popularnością w branży spożywczej, gdzie czas dostarczenia produktów (szczególnie tych z krótkim terminem ważności) odgrywa kluczową rolę. Podobnie jest z wielkopowierzchniowymi sklepami detalicznymi o dużym wolumenie sprzedaży. 

Nowe oczekiwania klientów. Nowe formaty magazynów: micro fulfillment centers (MFC) oraz dark stores

Optymalizacja kosztów poprzez bliskość odbiorcy końcowego, a także dostęp do wykwalifikowanej kadry to kierunki ewolucji logistyki miejskiej, która wspierana jest przez nowe strategie omnichannel. Wśród nich wyróżniają się przede wszystkim względnie nowe formaty magazynów: micro fulfillment centers (MFC) oraz dark stores, które od stosunkowo niedawna stają się sprzymierzeńcami biznesów w optymalizacji kosztów, a także odpowiadają na zmieniające się potrzeby współczesnego świata i klienta końcowego.
Zarówno MFC, jak i dark stores można definiować jako małe centra logistyczne, zlokalizowane strategicznie w miastach o dużej gęstości zaludnienia, umożliwiające przygotowanie zamówień w bardzo krótkim czasie. Na pierwszy rzut oka można je uznać za tożsame koncepty, jednak w rzeczywistości reprezentują dwie różne strategie logistyczne, które w dużym stopniu mogą się uzupełniać.

Magazyny miejskie często łączą kilka funkcji

Warto również podkreślić, że nieruchomości magazynowe zlokalizowane w granicach miast coraz częściej łączą w sobie kilka funkcji. Do niedawna większość tego typu obiektów była projektowana jako standardowe big-box’y, które nie do końca odpowiadają wyzwaniom logistyki miejskiej. Wśród coraz częściej pojawiających się formatów wyróżniają się inwestycje typu mixed-use, które łączą funkcję magazynową z biurową, wystawienniczą czy związaną z obsługą handlu. Jest to jeden z ważniejszych kierunków rozwoju nieruchomości, związany ściśle z ideą współdzielenia, efektywnego wykorzystania przestrzeni, a nawet ekologią.

Magazyny miejskie stają się coraz bardziej atrakcyjne dla inwestorów, co wynika m.in. z dojrzałości polskiego sektora nieruchomości logistyczno-przemysłowych. Większość najpopularniejszych miast dysponuje powierzchnią, której cechy (bliskość klientów, odpowiednia infrastruktura, w tym drogowa, dostęp do pracowników), a także plany zagospodarowania przestrzennego, spełniają założenia obiektów SBU. Najlepsze pod względem logistycznym lokalizacje są ograniczone, więc tym bardziej pożądane przez biznes związany przede wszystkim z handlem internetowym. Im dłużej jako konsumenci będziemy dążyć do zaspokajania naszych potrzeb zakupowych w błyskawicznym czasie, tym intensywniej będzie rozwijała się logistyka miejska. Jestem pewien, że ten silny trend, napędzający rynek powierzchni magazynowych w Polsce nie zniknie w kolejnych latach.

Kamil Nurek, Project Manager, Hines Polska

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Nieruchomości
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Bezpieczny Kredyt 2% tylko do końca roku, potem zabraknie pieniędzy. Coraz większa nerwowość wśród chętnych i tłok w bankach. Trzeba się spieszyć?

    Dostępność kredytu z gwarantowanymi odsetkami, czym w istocie jest bezpieczny Kredyt 2 procent, poluzowane zasady ustalania zdolności kredytowej, początek obniżania stóp procentowych i osłabiania inflacji – to wszystko sprawiło, że banki zostały zasypane wnioskami o kredyty hipoteczne na kupno pierwszego mieszkania dla rodziny. Rosnące szybko ceny mieszkań i niepewność polityczna związana z formowaniem nowego rządu dodatkowo podnoszą temperaturę i zdenerwowanie chętnych na kredyty hipoteczne na specjalnych warunkach.

    Rekordowy październik w bankach. Najwyższa wartość w historii udzielonych kredytów mieszkaniowych

    Banki w październiku miały co robić. Najwyższa kwota w całej dotychczasowej historii rynku kredytów mieszkaniowych padła w właśnie w tym miesiącu. Wzrost odnotowano również w kredytach ratalnych i limitach na kartach kredytowych.

    Budownictwo mieszkaniowe 2024 – rekomendacje deweloperów i pracodawców dla nowego rządu

    W dniu 27 listopada 2023 r. opublikowano raport zawierający rekomendacje Platformy Mieszkaniowo-Budowlanej Pracodawców RP przygotowane we współpracy z Polskim Związkiem Firm Deweloperskich pod nazwą „Priorytety mieszkaniowe na pierwsze 100 dni rządu”. Tego samego dnia przedstawiono ten dokument na konferencji prasowej i omówiono podczas debaty z udziałem kilku posłów z prawdopodobnej nowej koalicji rządowej.

    Obowiązki zarządców nieruchomości zimą. Nie tylko odśnieżanie

    Jakie czynności należą do obowiązków zarządcy nieruchomości w czasie zimy?

    REKLAMA

    Konserwacja paneli fotowoltaicznych. Jak to robić? Jak unikać awarii i oszczędzać koszty?

    Konserwacja paneli fotowoltaicznych ma ogromne znacznie. Jeśli nie będziemy tego robić prawidłowo, może dojść do niższej produkcji energii, mniejszych oszczędności związanych z rachunkami za prąd, a w niektórych przypadkach – do awarii instalacji fotowoltaicznej. Obiekty komercyjne powinny zwracać szczególną uwagę na kwestie bezpieczeństwa, a te z kolei wiążą się z kontrolowaniem, czy instalacja pracuje w sposób prawidłowy. 

    Jak, zdaniem deweloperów, rząd może wpłynąć na poprawę sytuacji na rynku mieszkaniowym?

    Jakie decyzje nowego rządu byłby najbardziej skuteczne, by możliwe było przyspieszenie tempa budowy mieszkań i zwiększenie bardzo niskiej podaży? Jak dalej będzie rozwijał się rynek mieszkaniowy? Deweloperzy odpowiadają.

    Ulga mieszkaniowa: wyroki zakończą wątpliwości?

    Niedawno zapadł kolejny, interesujący nie tylko dla prawników wyrok w sprawie ulgi mieszkaniowej. Postanowiliśmy go przybliżyć. Analizujemy również inne wyroki.

    Frankowicze nie odpuszczają, sądy przeżywają oblężenie. Nie opłaca się iść na ugodę z bankiem?

    Frankowicze nie wierzą w ugody. W sądach znowu wzrosła liczba pozwów, a eksperci nie przewidują zmian w najbliższym czasie. Rośnie świadomość kredytobiorców, a ponadto coraz więcej wyroków jest korzystnych dla nich.

    REKLAMA

    Specjalne zasady kontroli tzw. obiektów wielkopowierzchniowych w prawie budowlanym

    Magazyny, hale sportowe, fabryczne, targowe, obiekty sportowe, galerie handlowe, czy nawet duże sklepy określa się w żargonie budowlanym jako tzw. obiekty (budowlane) wielkopowierzchniowe. Jako, że z tych budynków korzysta wiele osób jednocześnie, to przepisy budowlane nakładają na właścicieli i zarządców tych obiektów częstsze obowiązki kontrolne. Chodzi o regularne sprawdzanie stanu technicznego tych obiektów i instalacji w nich zamontowanych, tak by ich użytkowanie było bezpieczne dla ludzi.

    Wakacje kredytowe 2024. Tylko gdy rata kredytu mieszkaniowego przekracza 40 proc. średniego miesięcznego dochodu? [Projekt]

    Posłowie Polski 2050 - Trzeciej Drogi wnieśli 28 listopada 2023 r. do Sejmu projekt ustawy dotyczący wakacji kredytowych w 2024 roku. W myśl tego projektu w przyszłym roku wakacje kredytowe miałyby przysługiwać, jeżeli wydatki kredytobiorcy związane z obsługą miesięcznych rat kredytu mieszkaniowego przekraczają 40 proc. średniego miesięcznego dochodu.

    REKLAMA