REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Magazyny miejskie - bliżej klienta, szybsza dostawa

Magazyny miejskie - bliżej klienta, szybsza dostawa
Magazyny miejskie - bliżej klienta, szybsza dostawa

REKLAMA

REKLAMA

Zdaniem najemców powierzchni magazynowych – niezależnie od branży, w jakiej działają, najbardziej atrakcyjne są magazyny zlokalizowane w pobliżu docelowego klienta, czyli przede wszystkim w miastach. Szybka dostawa jest szczególnie istotna w przypadku handlu internetowego, a więc to właśnie e-commerce ma szczególny wpływ na popularność tego typu obiektów.

Rekordy na rynku magazynowym w 2022 roku

REKLAMA

Rozwój rynku magazynowego nie zwalnia tempa, a kolejne rekordowe wyniki, jakie zanotowano w pierwszym kwartale bieżącego roku, są tego doskonałym potwierdzeniem. Według CBRE podaż nowej powierzchni w pierwszych trzech miesiącach 2022 r. wyniosła ponad 1,3 mln mkw. i był to najwyższy kwartalny wskaźnik w historii. Tym samym zasoby przestrzeni magazynowo-przemysłowej przekroczyły 25 mln mkw. Na uwagę zasługuje też wyjątkowo niski udział pustostanów na poziomie 3,11 proc.

REKLAMA

Jak podaje AXI IMMO, mimo lekkiego zachwiania popytu w pierwszym kwartale (spadek o 2,5 proc. r/r do poziomu 1,56 mkw.), magazyny w dalszym ciągu cieszą się ogromnym zainteresowaniem i nic nie wskazuje na to, że w najbliższym czasie ma się to zmienić. Według analiz rynkowych CBRE to e‑commerce w dalszym ciągu napędza popyt na powierzchnie logistyczne, w coraz większym stopniu zlokalizowane w zasięgu miast, zaś największym komponentem w sektorach popytu pozostają operatorzy logistyczni, obsługujący ww. segment rynku.

Najpopularniejsze lokalizacje od lat pozostają te same – jeśli chodzi o miasta, na czele plasuje się Warszawa, Aglomeracja Śląska oraz Poznań. Ze względu na swój potencjał logistyczny najemcy często wybierają również ośrodki przy granicy zachodniej czy Trójmiasto. Spodziewam się również zwiększenia zainteresowania lokalizacjami miejskimi w pobliżu południowo-wschodniej granicy. Część biznesów z Ukrainy przenosi swoją działalność z kraju macierzystego, objętego konfliktem. Przy okazji może to wpłynąć na wskaźnik pustostanów w Polsce, których jest najwięcej na tym właśnie obszarze.

Korzyści z magazynów miejskich

REKLAMA

Z punktu widzenia najemców przestrzeni magazynowych – niezależnie od branży, w jakiej działają, najbardziej atrakcyjne są magazyny zlokalizowane w pobliżu docelowego klienta, czyli przede wszystkim w miastach. Szybka dostawa jest szczególnie istotna w przypadku handlu internetowego, a więc to właśnie e-commerce ma szczególny wpływ na popularność tego typu obiektów.

Warto również podkreślić, że z magazynów miejskich korzystają też firmy działające w innych sektorach. Dobrym przykładem są przedsiębiorstwa farmaceutyczne. W trakcie szalejącej pandemii to właśnie obiekty zlokalizowane najbliżej miast znajdowały się w obszarze zainteresowania producentów i dystrybutorów szczepionek. W ciągu krótkiego czasu mogły być dostarczone do placówek medycznych, które potrzebowały uzupełnienia zapasów.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Magazyny miejskie cieszą się też popularnością w branży spożywczej, gdzie czas dostarczenia produktów (szczególnie tych z krótkim terminem ważności) odgrywa kluczową rolę. Podobnie jest z wielkopowierzchniowymi sklepami detalicznymi o dużym wolumenie sprzedaży. 

Nowe oczekiwania klientów. Nowe formaty magazynów: micro fulfillment centers (MFC) oraz dark stores

Optymalizacja kosztów poprzez bliskość odbiorcy końcowego, a także dostęp do wykwalifikowanej kadry to kierunki ewolucji logistyki miejskiej, która wspierana jest przez nowe strategie omnichannel. Wśród nich wyróżniają się przede wszystkim względnie nowe formaty magazynów: micro fulfillment centers (MFC) oraz dark stores, które od stosunkowo niedawna stają się sprzymierzeńcami biznesów w optymalizacji kosztów, a także odpowiadają na zmieniające się potrzeby współczesnego świata i klienta końcowego.
Zarówno MFC, jak i dark stores można definiować jako małe centra logistyczne, zlokalizowane strategicznie w miastach o dużej gęstości zaludnienia, umożliwiające przygotowanie zamówień w bardzo krótkim czasie. Na pierwszy rzut oka można je uznać za tożsame koncepty, jednak w rzeczywistości reprezentują dwie różne strategie logistyczne, które w dużym stopniu mogą się uzupełniać.

Magazyny miejskie często łączą kilka funkcji

Warto również podkreślić, że nieruchomości magazynowe zlokalizowane w granicach miast coraz częściej łączą w sobie kilka funkcji. Do niedawna większość tego typu obiektów była projektowana jako standardowe big-box’y, które nie do końca odpowiadają wyzwaniom logistyki miejskiej. Wśród coraz częściej pojawiających się formatów wyróżniają się inwestycje typu mixed-use, które łączą funkcję magazynową z biurową, wystawienniczą czy związaną z obsługą handlu. Jest to jeden z ważniejszych kierunków rozwoju nieruchomości, związany ściśle z ideą współdzielenia, efektywnego wykorzystania przestrzeni, a nawet ekologią.

Magazyny miejskie stają się coraz bardziej atrakcyjne dla inwestorów, co wynika m.in. z dojrzałości polskiego sektora nieruchomości logistyczno-przemysłowych. Większość najpopularniejszych miast dysponuje powierzchnią, której cechy (bliskość klientów, odpowiednia infrastruktura, w tym drogowa, dostęp do pracowników), a także plany zagospodarowania przestrzennego, spełniają założenia obiektów SBU. Najlepsze pod względem logistycznym lokalizacje są ograniczone, więc tym bardziej pożądane przez biznes związany przede wszystkim z handlem internetowym. Im dłużej jako konsumenci będziemy dążyć do zaspokajania naszych potrzeb zakupowych w błyskawicznym czasie, tym intensywniej będzie rozwijała się logistyka miejska. Jestem pewien, że ten silny trend, napędzający rynek powierzchni magazynowych w Polsce nie zniknie w kolejnych latach.

Kamil Nurek, Project Manager, Hines Polska

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rynek wtórny. W którym dużym mieście w Polsce można kupić mieszkanie za mniej niż 100 tys. zł?

Czy w Warszawie można kupić mieszkanie za niespełna 300 tys. zł, a w Łodzi lub na Śląsku nawet o połowę tańsze? Tak! Eksperci GetHome.pl sprawdzili, ile kosztują najtańsze mieszkania w największych metropoliach.

Brakuje mieszkań i gruntów! Czy nowe przepisy uratują rynek nieruchomości?

Polsce brakuje 1,5 mln mieszkań, ale deweloperzy mają związane ręce – gruntów pod inwestycje jest coraz mniej, a biurokracja wstrzymuje rozwój. Czy planowane zmiany w prawie odblokują potencjał budownictwa w największych miastach?

Wykończenie mieszkania pod klucz. Ile trzeba zapłacić?

Ile kosztuje wykończenie mieszkania pod klucz? Czy klienci często decydują się na taką formę? Którzy deweloperzy mają kompleksowe wykończenie w swojej ofercie?

Najem krótkoterminowy mieszkań. Będą ograniczenia? Co się zmieni?

Najem krótkoterminowy mieszkań. Będą ograniczenia? Co się zmieni? Kto na tym straci? Kto zyska? Co z wynajmem długoterminowym? Czy ograniczenie najmu krótkoterminowego wpłynie na ceny mieszkań w dużych miastach? Wynajem krótkoterminowy mieszkań cieszy się dużym powodzeniem szczególnie w dużych miastach i w miejscowościach turystycznych

REKLAMA

3 rzeczy które powinieneś wiedzieć, zanim podpiszesz umowę na pośrednictwo w sprzedaży swojej nieruchomości

Często decyzja o zakupie lub sprzedaży nieruchomości jest jednym z najważniejszych wydarzeń w życiu. Rynek się zmienia i coraz więcej osób postanawia ten projekt oddać w ręce profesjonalistów, chociaż do Stanów Zjednoczonych i Kanady, gdzie prawie 100% transakcji odbywa się za pośrednictwem agencji nieruchomości, jest nam jeszcze daleko.

Wyższy podatek od nieruchomości w 2025 roku: jak wpłynie na koszt prowadzenia działalności gospodarczej i zmiany czynszu na rynku najmu

Od 1 stycznia 2025 roku w Polsce wzrasta podatek od nieruchomości, co wpłynie na budżety zarówno właścicieli prywatnych, jak i przedsiębiorców posiadających nieruchomości komercyjne. Jakie konsekwencje dla rynku może mieć wprowadzenie nowych stawek podatkowych oraz podpowiada, jak właściciele mogą przygotować się na nadchodzące zmiany.

Tanieją mieszkania na rynku wtórnym. Sprzedający obniżają ceny bo inaczej nie ma chętnych na kupno

Osoby sprzedające, aby skusić kupującego, coraz częściej dostosowują ceny w ogłoszeniach do słabnącego popytu i rosnącej liczby ofert. Najbardziej widoczne jest to przy mniejszych mieszkaniach. Niektórzy zrozumieli, że jeśli chcą sprzedać mieszkanie, muszą urealnić ceny ofertowe.

Najem 2025: o ile wzrosną czynsze dla najemców, co ze wzrostem opłat mieszkaniowych

Podwyżki czynszów wynikające z umów długoterminowego najmu nie będą wysokie. Gorzej z opłatami za media i innymi mieszkaniowymi. Już w 2024 roku rosły one bardzo dynamicznie – średnio od 7,1 procent za ogrzewanie po 11,2 procent za wodę.

REKLAMA

Jak nowelizacja ustawy o planowaniu przestrzennym wpłynie na budowę mieszkań?

Nowelizacja ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym ma istotny wpływ na realizację inwestycji mieszkaniowych. W okresie przejściowym, trwającym do końca 2025 roku, wprowadzone zostaną zmiany w systemie planowania, uchwalaniu miejscowych planów zagospodarowania oraz wydawaniu decyzji o warunkach zabudowy. Jak te zmiany wpłyną na działalność firm deweloperskich i czy ułatwią realizację nowych inwestycji?

Remont w 2025 r.: Jak segregować odpady budowlane? [PRZYKŁADY]

Remont w 2025 r.: Jak segregować odpady budowlane? Z początkiem 2025 r. weszły w życie zmiany dotyczące segregacji odpadów budowlanych. Na kim ciąży odpowiedzialność za segregację odpadów budowlanych?

REKLAMA